Sari la conținut

inca un sofer de papuc regele strazii...


jhn05
 Share

Postări Recomandate

a tras dreapta brusc in fata mea,aveaam ceva viteza dar nu mult ca eram cu motorul de oras,impactul sa intamplat putin mai in strada,mergeam pe banda si am incercat sa il evit,asa am ajuns atat de aproape pe trotuar.

echipat full nu am patit nimic.multumes lui alex-japonezu pt. geaca care mi-a vandut-o acum o saptamana.

post-13259-1244984927_thumb.jpg

post-13259-1244984953_thumb.jpg

post-13259-1244984965_thumb.jpg

post-13259-1244984977_thumb.jpg

post-13259-1244984999_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovat clar a fost soferul, nu? Ati fost la politie sau cum ai rezolvat?

sunt la munca si tre sa scriu fugitiv....am fost la politie si la declarat vinovat si dupa tot binele pe care i l-am facut(nu m-am dus la spital sa ii faca dosar,nu am avut nimic de obiectat cand i-a dat 3puncte si 120ron amenda,nu l-am stors de bani) nu vroia sa imi de-a asigurarea si a reusit sa scoata din sarite cel mai calm on.....nici dupa ce am cazut nu l-am injurat macar....dupa ce era era sa il batem cu politistul de fata si niste amenintari legale si legate familie mi-a dat copie dupa aigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ca daca depune contestatie, nu te despagubesc asigurarile pana nu se rezolva dosarul! Daca vinovatul a obiectat ceva la politie (pe procesul verbal, la mentiuni), e mare sansa sa patesti asta.

 

Eu stau din martie (29.03.2009) cu motoru sifonat pentru ca abia miercuri (17.06.2009) e primul termen de judecata pentru reclamatia depusa de viovatul accidentului in care am fost implicat. Daca respectivul are de gand sa o tina cu cererea lui idioata eu am de gand sa ii cer despagubiri.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce pl lui, el vroia sa faca dreapta in unitate!

Imi pare rau ca s-a intamplat si s-a urcat pe tine, dar ma bucur ca nu ai patit nimic! Vezi data viitoare nu-i mai ierta, vezi si tu ca daca esti bun cu ei esti luat de fraier.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce pl lui, el vroia sa faca dreapta in unitate!

Imi pare rau ca s-a intamplat si s-a urcat pe tine, dar ma bucur ca nu ai patit nimic! Vezi data viitoare nu-i mai ierta, vezi si tu ca daca esti bun cu ei esti luat de fraier.

Bafta!

''carma'' sunt unu din ''aia'' care iti gasesc telefonu in discoteca si asteapta sa suni sa ti-l dea inapoi.....multe lucruri bune mi s-au intamplat pe parcursul vietii mele si nu vreau sa imi stic armonia vietii mele...si sasa ce ca iau dupa amaratul ala...fara servici traieste din spagute care le mai face cu papucul ala fara alt servici....

 

scuzati ca scriu incoerent dar aseara am sarbatorit faptul ca traiesc si am 1000 de lucruri e facut la munca in paralel cu scrisul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce pl lui, el vroia sa faca dreapta in unitate!

Imi pare rau ca s-a intamplat si s-a urcat pe tine, dar ma bucur ca nu ai patit nimic! Vezi data viitoare nu-i mai ierta, vezi si tu ca daca esti bun cu ei esti luat de fraier.

Bafta!

:D :bounce:

 

Si eu mi-am luat tzeapa cu cretinu care a dat peste mine si pe care am vrut sa-l feresc de un dosar penal. Ei bine, daca as fi chemat salvarea & politia se stabilea vinovatia definitiv la locul faptei - nu mai incapea nici un fel de discutie. El - dosar penal + 3 luni pe tusha. Eu - posibilitate de a repara in 3 saptamani motorul. Asa au trecut trei luni si vor mai trece inca patru pana sa vad vreun leu de la asigurari si pana sa i se ia lui o luna - doua carnetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ceea ce priveste despagubirea depinde de asigurator. sunt unii care te despagubesc pe tine iar regresul il face dupa ce se termina procesul. in sensul in care daca rezulta ca tu ai fost vinovat iti cer banii inapoi :bounce: normal asa este dar cum in tara asta nimic nu este normal ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ceea ce priveste despagubirea depinde de asigurator. sunt unii care te despagubesc pe tine iar regresul il face dupa ce se termina procesul. in sensul in care daca rezulta ca tu ai fost vinovat iti cer banii inapoi :bounce: normal asa este dar cum in tara asta nimic nu este normal ....

AM MARE NEVOIE DE AJUTOR....CITISEM ODATA CA FIRMA DE ASIGURARE ITI PLATESC SI ECHIPAMENTUL SI DACA ARE CINEVA CHITANTE M-AR QAJUTA ENORM...contracost cash sau bere:P

Nu stiu ce relevanta are dar sa va descriu echipamentul Casca:Shark S800 Boreal alb-albastru cumparata de la louis si nu am decat un bon de casa si oricum mic ca am luat-o la reducerile din iarna dar pretul de catalog este de 240e, Geaca:Spool neagra piele luata de la un prieten(aproape noua :D( ) e vreo 12mil am vazut undeva pe net eu am luat-o mai mult cadou.Manusi Vanuci Race tot de la Louis adica fara acte cu un bon amarat de casa,au costat 40e si pretul de catalog este de 60e.aaasi niste genunchere care m-au scapat de o lunga spitalizare de care imi era frica dar m-au ajutat enorm,am cumparat niste proctii lungi din cauciuc,cele care intra in pantalonii la genunchi(tot de louis) si le-am prins cu niste fase elastice luate din cora de la sectiunea fitness si au tinut minunat si nu au fugit in momentul impactului cat si dupa impact.o sa revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dosar penal iti da asigurarea banii dupa ce se termina procesul, cind se stabileste vinovatia respectivului.

La mine asa s-a intimplat, cu aia de la Astra cind m-a busit unu si i-au facut dosar.

 

Si asta nu e singura problema. Iti retine si permisul, si trebuie sa ii vizitezi pe netrebnicii de la Udriste luna de luna pentru dovada. Timp de un an, poate 2, depinde.

Am mai spus si pe alt topic: scoateti vatamare doar atunci cand e neaparat cazul, ca nu loviti numai in vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva tu ai depasit pe dreapta si erati de fapt amandoi pe aceeasi banda? :bounce:

eeee.....am si eu partea mea de vina dar nu am depasit prin dreapta in momentul ala.....plec frustrat putin de la facultate(spiru haret) fac stanga pe iuliu maniu in directia apacat....acelerez eu peste limita dar nu cu mult ca vorbim despre un motor mic,mergeam constant trec pe banda 1pt ca urma sa fac dreapta ridic privirea sa sa imi calculez miscarile pt ca urma sa trec prin dreapta masinilor care asteptat la stop.in momentul acela tai gazul sa incetinesc ca merg foarte incet printre masini (datorita pietoni,cersetori ssmd),in momentul cand las privirea jos vad bou cum in timp ce da semnal trage brusc de volan drepta, eu venit lansat am incercat sa franez dar cu mii de multumiri celor care uda stazile cu apa din dambovita provocand mazga/praf m-am dus sanie,am m-am aplecat dreapta cat am putut sa lovesc cat mai in aripa masina sau deloc...pe scurt am evitat prin dreapta pana la limita...cand a intors boul eu era aproape de mijlocul benzii...nu pot sa zic ce viteza aveam,poate imi zice-ti voi,banuiesc ca undeva pe 30-40!?!??! babele care,citez ''vai maica avea 247km/s nebuni astia'' sunt rugate sa se abtina.

ca fapt divers nu depasesc prin dreapta decat ca cand merg printre masini oprite la stop dar aia nu e depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai f mare grija la furca fata la cbr 125 este pct lor slab, la impact se stramba foarte usor, dar nu mereu vizibil, ea poate sa arate ok, dar sa fie stramba si in timp iti strica simeringuri, bucsaraie, rulmenti juguri, etc. vezi si tu daca are vreo urmare furca (asta in cazu in care e intreaga) - cel mai simplu sa te uiti daca atunci cand tii ghidonu drept sa stea si roata dreapta, sau cel mai sigur sa te uiti atent care sunt urmele lasate de simeringurile de la furca dupa ce aceastea lucreaza ( sunt sigur ca astea le stiai, insa nu numai cei care stiu citesc forumul, nu vreau sa par destept, dar mi se par chestii utile pt ca unii chiar nu isi dau seama daca e o jamba ffff putin indoita si merg asa cu ele.....)

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai f mare grija la furca fata la cbr 125 este pct lor slab, la impact se stramba foarte usor, dar nu mereu vizibil, ea poate sa arate ok, dar sa fie stramba si in timp iti strica simeringuri, bucsaraie, rulmenti juguri, etc. vezi si tu daca are vreo urmare furca (asta in cazu in care e intreaga) - cel mai simplu sa te uiti daca atunci cand tii ghidonu drept sa stea si roata dreapta, sau cel mai sigur sa te uiti atent care sunt urmele lasate de simeringurile de la furca dupa ce aceastea lucreaza ( sunt sigur ca astea le stiai, insa nu numai cei care stiu citesc forumul, nu vreau sa par destept, dar mi se par chestii utile pt ca unii chiar nu isi dau seama daca e o jamba ffff putin indoita si merg asa cu ele.....)

 

 

Numai bine!

iti multumesc mult de sfat....motorul mrge pe roti,m-am dus la politie calare pe el...problema e ca ghidonul drept e deplasat si merg cu cu mateta de aceleratie mai apropiata de corpul meu(nu am mai avut senzatia asta de cand eram mic si mergeam pe pegas cu ghidonul stramb dupa o cazatura)...furca are o mica lovitura(zgarietura)oricum o verifice cineva in prealabil si daca este vreo urma de indoiala o sa cer insisntent alta noua...o sa revin mai tarziu ca sunt la munca si scriu printre picaturi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

nu ai incercat sa cauti acte de la un echipament mai scump ceva full? ma bucur sa aud ca esti intreg si ca aveai echipamentu pe tine. si ceva ce nu stiam. asigurarea iti da banii si pe echipament?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai incercat sa cauti acte de la un echipament mai scump ceva full? ma bucur sa aud ca esti intreg si ca aveai echipamentu pe tine. si ceva ce nu stiam. asigurarea iti da banii si pe echipament?

aflu maine in ce conditii imi despagubesc echipamentul....ma multumesc sa gasesc ceva apropiat...geaca Spool am vazut pe net e 1200ron,casca dar nu are aproape nimic,mici zgarieturi iar casca oricum mai are alte zgarieturi datorita neglijentei,si manusi vanucii...am scris mai detaliat mai sus...

 

 

aflu maine in ce conditii imi despagubesc echipamentul....ma multumesc sa gasesc ceva apropiat...geaca Spool am vazut pe net e 1200ron,casca dar nu are aproape nimic,mici zgarieturi iar casca oricum mai are alte zgarieturi datorita neglijentei,si manusi vanucii...am scris mai detaliat mai sus...

bine daca nu imi da banii pe ele nu e mare paguba,casca nu are practic nimic,manusile oricum vroiam sa le schimb ca sunt inconfortabile,si pe geaca am dat foarte putini bani,mai ca era cadou.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine daca nu imi da banii pe ele nu e mare paguba,casca nu are practic nimic,manusile oricum vroiam sa le schimb ca sunt inconfortabile,si pe geaca am dat foarte putini bani,mai ca era cadou.....

 

Castile sunt proiectate sa-si faca treaba la un singur impact. Chiar daca nu se vad semne majore pe ea, s-ar putea sa-i fie afectata compozitia interioara. Asa ca, daca poti, cere si despagubirea ei. You know, safety first! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva tu ai depasit pe dreapta si erati de fapt amandoi pe aceeasi banda? :D

 

si eu am aceeasi impresie...

eu m-am lasat de "sporturi din astea" dupa ce am fost calcat de un camion :baubau: ...norocul meu ca eram cu masina...si ala cu camionul chiar a fortat sa urce cu roata spate peste botul masinii mele care era prins sub camion...probabil lui i se parea ca a prins putin bordura :P

vinovat legal e soferul care face dreapta peste tine (mai ales in cazul de fata unde e o banda f larga pe care intra lejer 2-3 masini)...asta am auzit-o chiar din gura politistului...i-a zis clar soferului de camion altadata sa beleasca ochii si sa stea aproape de bordura sa nu mai incapa alt vehicul intre el si bordura...dar asta nu incalzeste cu nimic pagubitul care poate sa crape lejer la faze din astea...

asa ca aveti grija ca zilnic puteti fi oricare dintre voi in ambele ipostaze...

bafta cu o recuperare usoara a daunelor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile sunt proiectate sa-si faca treaba la un singur impact. Chiar daca nu se vad semne majore pe ea, s-ar putea sa-i fie afectata compozitia interioara. Asa ca, daca poti, cere si despagubirea ei. You know, safety first! :D

oricum o sa o ce si pe ''mama'' la asigurari dar casca infara de cateza zgarieturi foarte minore nu are nimic.nu am dat cu capul dupa un zbor de cativa metri am cazut in atebrat-umar/omobplat drept-tumba(in timpul tumbei am zgaiat vasca+viziera la inchiderea vizierei) si am ajuns pe vine...

 

Castile sunt proiectate sa-si faca treaba la un singur impact. Chiar daca nu se vad semne majore pe ea, s-ar putea sa-i fie afectata compozitia interioara. Asa ca, daca poti, cere si despagubirea ei. You know, safety first! :P

oricum o sa o ce si pe ''mama'' la asigurari dar casca infara de cateza zgarieturi foarte minore nu are nimic.nu am dat cu capul dupa un zbor de cativa metri am cazut in atebrat-umar/omobplat drept-tumba(in timpul tumbei am zgaiat vasca+viziera la inchiderea vizierei) si am ajuns pe vine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e asa de tare? Cand am vazut pozele si eu am avut aceeasi idee, ca a depasit pe dr. Daca nu e asa...f bine...dar din poze asa reiese.

 

Hai frate, de cate ori nu au virat peste voi gibonii fara sa se asigure? poate ca erau pe aceeasi banda, poate depasea, poate mergea in paralel, e treaba lui. Treaba gibonului este sa se asigure cand? A, da! La schimbarea directiei de mers. Neacordare de prioritate cu tamponare= 3 luni permis suspendat, si la urmatoarea abatere care necesita suspendarea permisului in interval de 6 luni ce inseamna? A da, permis anulat.

 

Daca noi intre noi ne suspectam si ne facem morala cand nu e cazul, inseamna ca ne meritam soarta, nu?

 

Off.: incercati sa mergeti cu bicicleta prin oras, pe banda 1, sa vedeti cati fac dreapta peste voi, si cati ies de pe stradute fara sa va dea prioritate. Atunci chiar ca nu mai spune nimeni ca nu v-a vazut, si totusi o comit. Se pare ca legea (chiar asa ciuntita cum e ea) e pentru prosti, smecherii ne omoara.

Editat de Phoebus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine ma poate ajuta cu niste bonuri pt. geaca casca si manusi...cica nu tre sa scrie nimic pe ele special e de ajuns si bonurile alea mici de casa......platesc in cash si bere...le returnez dupa ce le folosesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La schimbarea directiei de mers.
Neacordare de prioritate cu tamponare= 3 luni permis suspendat, si la urmatoarea abatere care necesita suspendarea permisului in interval de 6 luni ce inseamna? A da, permis anulat.

 

?? observi diferenta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...