Sari la conținut

Noul model Honda V4, inlocuitorul VFR-ului dar si al vechiului 1100XX


Pijama
 Share

Postări Recomandate

Personal mi se pare ca arata ca un koor fara forme si personalitate, carenele alea au aceeasi expresivitate precum cele de BMW K1200 S, poate peste un an, doi o sa reuseasca sa scoata si Honda macar un 1300, ca 1400 nu cred ca au sanse (pe un sport-touring, normal, nu intram in discutii cu PanEuropene acum, ala e la categoria tramvai). Vechiul XX da clasa minim la design.... o motoreta exceptionala, cu fortza si linii fluide....

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am cateva intrebari, poate ati gasit raspunsurile sau poate le completam pe parcurs:

1. Capacitatea bagajelor laterale standard ?

2. Pret estimativ ? (Ma cam astept la peste 15 000 EUR fara optionale)

3. Se stie ceva despre versiunea touring ?

4. Ghidonul este ajustabil pe inaltime ? Mi se pare prea jos pentru ture lungi.

5. Saua este anuntata la 815 mm, un pic cam sus, presupun ca este fie fixa, fie la cea mai joasa pozitie, nu ?

6. Sa inteleg ca nu va avea dual-clutch la lansare si ca acest sistem va fi pus in viitor ?

 

1. Lista optionalelor cuprinde un kit de genti laterale cu un volum de 35 de litri si un top case de 31 de litri

2. Oficial inca nu. Eu as estima intre 17 - 19.000 de euro.

3. Inca nu

4. Nu. E sport touring totusi, nu touring.

5. Exista optional o sa mai joasa, inca nu stiu inaltimea

6. Modelul prezentat astazi de Honda nu dispune de transmisia cu dublu ambreiaj, o versiune superioara tehnologic urmeaza a fi prezentata luna aceasta la Tokyo Motor Show.

Mesaj completat

 

3605.jpg

3606.jpg

3607.jpg

3608.jpg

Mesaj completat

 

Se pare totusi ca dispune de niste reglaje ale ghidonului:

 

Ergonomic hand controls

The VFR1200F is the first motorcycle to feature state-of-the-art ergonomic revisions to the handlebar and switch layout. The designers looked at the time required to reach controls comfortably and the ease of operation, particularly considering the hand position during cornering. As a result, the VFR1200F has new handlebar switches and a new layout with reversed horn and indicator controls. The indicator switch shape is designed around natural thumb movement for effortless operation.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se referea la drumuri asfaltate de munte,curbe in urcare/coborare. Cuplul anuntat de 115 nm la 4000 ture ar trebui sa-si faca simtita prezenta.

 

Ala e cuplul pentur F(ranta). Cel standard e putin mai sus (129Nm parca).

La fel si puterea specificata pentru Franta este de doar 110CP, asta e limita la ei no matter what.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala e cuplul pentur F(ranta). Cel standard e putin mai sus (129Nm parca).

La fel si puterea specificata pentru Franta este de doar 110CP, asta e limita la ei no matter what.

 

"Specific motoarelor V4, noul propulsor livreaza mai mult de 90% din cuplul maxim la 4000 rpm."

 

Celelalte doua versiuni de culoare: Seal Silver Metallic & Pearl Sunbeam White

 

423.jpg

805.jpg

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vi se pare ca persoana aleasa ca model pentru pasager este foarte scunda ? Am impresia ca daca ar fi ales pe cineva mai inalt ar fi aratat ca nu este chiar confortabila pozitia.

 

Oricum, la 170 cai si peste 15 000 eur cum se estimeaza, nu este pentru mine. Oare varianta touring va avea un motor mai "sedat" ?

 

Ca inlocuitor al VFR-ului insa mi se pare o alegere foarte buna.

Mesaj completat

Da, aici http://www.visordown.com/motorcycle-news-n...-pics/8430.html sunt mai multe poze. Daca ala e parbrizul mai inalt de care vorbeau atunci e clar ca trebuie sa asteptam pentru ceva aftermarket.

 

Am citit un comentariu ca in UK se asteapta la un pret de aproximativ 13500 lire, ceea ce n-ar fi asa de rau la cat de jos e lira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...) Vechiul XX da clasa minim la design.... o motoreta exceptionala, cu fortza si linii fluide....

 

Word! :disappointed:

 

XX-ul ramane unic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

It's reported that from 2011 Honda will also offer a higher-spec version of the VFR1200F, which will be equipped with a sequential automatic gearbox and the much-hyped cylinder deactivation technology.

 

interesant :disappointed:

 

cutia de viteze de la aprilia mana era mult prea plicticoasa(si nu prea fiabila din c am auzit)...more faith in honda plus ca partea cu secvential mi se pare foarte tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine, chiar e un pic futurista, are ceva performante in ea, dar e o blasfemie sa spuna cineva ca o inlocuieste pe BlackBird.

1100 xx este unica si va ramine unica si din pacate Honda nu va intelege niciodata ca a ucis cea mai superba motocicleta de la inceputurile motociclismului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cand o vad pe viu o sa imi schimb parerea.

 

Cred ca e "overdesigned".

Asiaticii mereu au fost f buni la design, insa la capitolul consistenta si consecventa/continuitate in design nu au stat bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine, chiar e un pic futurista, are ceva performante in ea, dar e o blasfemie sa spuna cineva ca o inlocuieste pe BlackBird.

1100 xx este unica si va ramine unica si din pacate Honda nu va intelege niciodata ca a ucis cea mai superba motocicleta de la inceputurile motociclismului.

 

Blasfemie, mama ce mai exagereaza unii. Eu cred ca se poate spune fara probleme ca inlocuieste Black Birdul, chiar daca e mai grea cu 14kg. Blackbirdul are un look mai clasic japonez, asta nu inseamna ca nu fac parte cam din aceeasi clasa Sport Touring. Motocicleta nu a fost ucisa de Honda ci de consumatorii care...nu o mai cumparau (probabil nu mai era cerere si probabil concurenta, prin Hayabusa & ZZR1400, a contribuit masiv la treaba asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine, chiar e un pic futurista, are ceva performante in ea, dar e o blasfemie sa spuna cineva ca o inlocuieste pe BlackBird.

1100 xx este unica si va ramine unica si din pacate Honda nu va intelege niciodata ca a ucis cea mai superba motocicleta de la inceputurile motociclismului.

off topic...."superb" n-are grad de comparatie....damn, am incercat sa ma abtin :cheers:

 

 

ontopic....mi se pare o moto foarte reusita ca design, ba mai mult, parca atunci cand ii vezi botul oarecum "tesit" te duce cu gandu la fireblade-ul 2008. eu cel putin daca as vedea-o fara sa stiu, as zice ca e honda...but that's just me :hug:

post-21141-1255476314_thumb.jpg

Editat de horseman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VFR 1200 Q&A

 

When will it be available in dealers across Europe?

VFR1200F will be available early in 2010.

 

What is the price of the new VFR1200F?

Final SRP will be confirmed when the motorcycles arrive in the New Year.

 

When will the Dual Clutch Transmission version become available?

The Dual Clutch Transmission version will be available in the Summer of 2010.

 

Why does it have a shaft drive rather than a chain drive?

The motorcycle has been designed to be easily maintained; and the shaft drive requires no maintenance by the owner. This new sophisticated version is very advanced; and riders will not be able to tell the difference between this shaft drive and a chain driven motorcycle.

 

Why does it use a UNICAM?

The motivation for use of the high performance UNICAM from the championship-winning CRF motorcycles was to reduce engine size and weight - improving mass centralisation and allowing for a better rider position, as well as improved fuel consumption.

 

Why does the exhaust look like it does?

The exhaust is a unique design – with two pipes positioned one over the other. The design delivers optimum sound whilst also allowing for technologies that allow the system to meet European emissions and sound restrictions as well as providing excellent ground clearance.

 

Why does it have a layered fairing?

The layered fairing technology has been taken from RC212V and is there to improve stability at high speed and keep rider and motorcycle cool by directing air around the engine.

 

Why was CABS chosen as the braking system and not the electronic system that is on the new CBR1000RR Fireblade and CBR600RR?

The CABS on the new VFR is sufficient for the riding style and performance criteria of the new VFR1200F. The electronic version was designed specifically for supersports bikes as an emergency braking system for those race-ready types of machines.

 

What fuel does it run on?

The VFR1200F takes unleaded fuel only. It is designed for Research Octane Number (RON) 98; but if 98 RON is unavailable 95 RON or higher is also recommended for best performance.

 

What’s the reason behind the x-face design headlight – does it have a safety benefit?

The x-face headlight is primarily design –based. The high intensity headlight is of the highest quality. Combined with the running lights on the mirrors the motorcycle is highly visible to other road users.

 

What colours is it available in?

Candy Prominence Red, Seal Silver Metallic, and Pearl Sunbeam White. All have a clear coat on top of the high impact colours for an exceptionally high quality finish.

 

Will all the accessories be available at launch?

All accessories other than the alternative narrow and Alcantara seats will be available at launch:

- Panniers

- Top Box

- Tank bag

- Inner bags for panniers and top box

- Alcantara seat

- Low, narrow seat

- Wind deflectors

- Adjustable add-on screen

- Rear hugger

- SatNav

- Heated grips

 

 

Will it have the same service intervals as other Honda motorcycles?

Service intervals for the new VFR1200F are 600km, 12,000km, 24,000km, 36,000km etc; unless the mileage is lower in which case an annual inspection and service should be carried out.

 

What is the range of the tank?

The tank size is 18.5L at 15.5 km/l; which provides an estimated range of 286.75km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic...."superb" n-are grad de comparatie....damn, am incercat sa ma abtin :)

 

 

ontopic....mi se pare o moto foarte reusita ca design, ba mai mult, parca atunci cand ii vezi botul oarecum "tesit" te duce cu gandu la fireblade-ul 2008. eu cel putin daca as vedea-o fara sa stiu, as zice ca e honda...but that's just me :P

 

da intradevar reusit model dar eu cand ma uit la botul ala nu ma pot gandi decat la "predator" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...