Sari la conținut

9-7 Iulie 2006-bmw Motorrad Bikermeeting,garmisch Partenkirchen!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

Dl Crisan K1200GT 2006 vine si dinsul pina la urma la Garmisch? Bravo! Ne vedem pe acolo.

 

pai cred ca o sa vin. tu cand pleci? eu pe 5.

 

Re: GRECIA

M-am uitat, e prea lung daca treci la Patra, trebuie coborat la Igoumenitsa cum trec cu tirurile cei care se duc in Italia, pe urma Kalambaka - Larisa pana la autostrada de Atena. Drumul e bun, l-am facut de 2 ori cu masina are numai 2 benzi dar nu prea e mare trafic.

 

...eu zic ca da,dar zic cu jumatate de gura deoarece ...nu am intrebat si nici nu am vazut camerele!!...in mod normal ar trebui sa aibe deoarece aradul are centrala proprie cu apa calda non stop!

 

pai du-te si tu si vezi macar daca tot le faci reclama, sa nu ai vreo 6 in capul tau daca o fi cine stie cum.

Editat de net
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 210
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai du-te si tu si vezi macar daca tot le faci reclama, sa nu ai vreo 6 in capul tau daca o fi cine stie cum.

 

 

...nu le fac reclama...eu nu am nici o treaba cu ei,eu as vrea sa va rezolv pe voi cei care veniti in arad in asa fel incit atunci cind veti mai trece pe aici sa ma cautati sa ne vorbim nu sa ocoliti arad-ul!!!...astazi merg din nou pe acolo si maine va spun mai multe!!

...apropo sunt mai multe pensiuni acolo una linga alta dar astia mi s-au parut cei mai deschisi la negocieri!!...oricum azi merg din nou pe acolo si le vizitez pe toate !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GRECIA

M-am uitat, e prea lung daca treci la Patra, trebuie coborat la Igoumenitsa cum trec cu tirurile cei care se duc in Italia, pe urma Kalambaka - Larisa pana la autostrada de Atena. Drumul e bun, l-am facut de 2 ori cu masina are numai 2 benzi dar nu prea e mare trafic.

pai du-te si tu si vezi macar daca tot le faci reclama, sa nu ai vreo 6 in capul tau daca o fi cine stie cum.

 

E si asta o solutie,desi mie mi-ar fi placut sa fac si Peloponezul,fie doar partial.Imi place zona.Dar este intr-adevar lung drumul.

Mai sint si alti amatori sau mai aveti alte propuneri?

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GRECIA

M-am uitat, e prea lung daca treci la Patra, trebuie coborat la Igoumenitsa cum trec cu tirurile cei care se duc in Italia, pe urma Kalambaka - Larisa pana la autostrada de Atena. Drumul e bun, l-am facut de 2 ori cu masina are numai 2 benzi dar nu prea e mare trafic.

pai du-te si tu si vezi macar daca tot le faci reclama, sa nu ai vreo 6 in capul tau daca o fi cine stie cum.

E si asta o solutie,desi mie mi-ar fi placut sa fac si Peloponezul,fie doar partial.Imi place zona.Dar este intr-adevar lung drumul.

Mai sint si alti amatori sau mai aveti alte propuneri?

Bob

 

 

decat in grecia care e colea si usor de atacat din ro mai bine as merge pe coasta de azur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca o sa vin. tu cand pleci? eu pe 5.

 

Re: GRECIA

M-am uitat, e prea lung daca treci la Patra, trebuie coborat la Igoumenitsa cum trec cu tirurile cei care se duc in Italia, pe urma Kalambaka - Larisa pana la autostrada de Atena. Drumul e bun, l-am facut de 2 ori cu masina are numai 2 benzi dar nu prea e mare trafic.

pai du-te si tu si vezi macar daca tot le faci reclama, sa nu ai vreo 6 in capul tau daca o fi cine stie cum.

eu sint acolo de joi dar plec cam de luni ca o mai ard pe la viena o zi doua nu e nici o graba de ajuns intr-o zi de la arad. eu am mai facut drumul asta intr-o zi de doua ori, de la Arad la Garmisch adica, esti cam rupt de spate sunt 1200 km fix. ce-ai facut cu gps-ul? mi-a zis dan ca te intereseaza nu stiu ce fire sau suport nu mai tin minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce vad aveti toti motoare mai dotate

e si vre-un f 650 printre voi?

inca n-am facut drumuri mai lungi de 100 km dar nu cred ca as putea tine pasul cu voi pe drum drept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sint acolo de joi dar plec cam de luni ca o mai ard pe la viena o zi doua nu e nici o graba de ajuns intr-o zi de la arad. eu am mai facut drumul asta intr-o zi de doua ori, de la Arad la Garmisch adica, esti cam rupt de spate sunt 1200 km fix. ce-ai facut cu gps-ul? mi-a zis dan ca te intereseaza nu stiu ce fire sau suport nu mai tin minte.

 

 

 

ce faci la viena? parca as merge si eu cu tine. cu gps-ul am luat montura si cablul de la touratech si adaptorul de ghidon de la bmw. sa vad cum le prind impreuna. as fi preferat un ram mount sa nu se vada toate fierataniile alea. o sa gasesc si atunci o sa dau mount-ul touratech care e f popular la enduristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bobita ideea este buna. Pune desfasuratorul. Drumul de inapoiere este sigur?

 

Cazare la Arad fac de obicei la hotel Arad avand curte interioara pazita.

Dar si alte variante merg. Prefer singur sa nu ma sforae cineva, urmand un drum lung.

 

Pentru Grecia propun asa:

duminica 9.06 Garmisch-Rimini/Ancona sau un alt punct apropiat -aprox 650-700km

luni 10.06 Ancona-Brindisi la feribot -aprox 550-600km

luni spre marti-feribot Brindisi-Patra

marti 11.06 Patra-Atena-Trikala-Meteora -aprox 600km

miercuri 12.06 Meteora-Salonic-Promahonas(granita cu bulgaria)-aprox 500km

Joi 13.06 Bulgaria

 

Sau daca e prea lung luam feribotu pina la Igoumenitsa, cum zicea net, si eliminam o zi.

 

Distantele sint destul de aprox,nu le-am calculat exact,mai ales in GR.

 

Am mai zis, mie mi-ar placea si Cehia/Slovacia sa o fac, ne putem intoarce pe acolo.

 

Pareri?

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Grecia propun asa:

duminica 9.06 Garmisch-Rimini/Ancona sau un alt punct apropiat -aprox 650-700km

luni 10.06 Ancona-Brindisi la feribot -aprox 550-600km

luni spre marti-feribot Brindisi-Patra

marti 11.06 Patra-Atena-Trikala-Meteora -aprox 600km

miercuri 12.06 Meteora-Salonic-Promahonas(granita cu bulgaria)-aprox 500km

Joi 13.06 Bulgaria

 

Sau daca e prea lung luam feribotu pina la Igoumenitsa, cum zicea net, si eliminam o zi.

 

Distantele sint destul de aprox,nu le-am calculat exact,mai ales in GR.

 

Am mai zis, mie mi-ar placea si Cehia/Slovacia sa o fac, ne putem intoarce pe acolo.

 

Pareri?

Bob

 

 

nu ai ce vedea pe sosea in grecia. e numai pustiu si pietre. numai pe coasta e frumos. hai mai bine pe coasta de azur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce faci la viena? parca as merge si eu cu tine. cu gps-ul am luat montura si cablul de la touratech si adaptorul de ghidon de la bmw. sa vad cum le prind impreuna. as fi preferat un ram mount sa nu se vada toate fierataniile alea. o sa gasesc si atunci o sa dau mount-ul touratech care e f popular la enduristi.

cablul de la touratech l-ai luat power only sau si power/audio? dan mi-a aratat garmin-ul tau e un 2610 parca. la fel am si eu. cu fierataniile si firele nu prea ai ce sa faci oricum se vad si te incomodeaza la maxim. eu cind ma dau jos trebuie sa fiu atent sa nu rup vreun fir, de la telefon, mp3, casca. touring-ul e touring se presupune ca nu te dai jos foarte des.

ne oprim pe linga vienna undeva, eu mai ii am la remorca si pe aia batrini care vin cu PT cruiserul in spate, n-am putut sa scap de ei nici anul asta, adevarul ca e foarte misto la Oberammergau acolo, e o atmosfera si un decor de fairy tales, pare neadevarat fata de mizeria din Pipera. anul trecut am mers straight de la oradea la Ober si am vazut ca le cam cazusera fetele, sunt 1200 km, e greu la 70 de ani sa stai 14-15 ore in masina, asa ca la vienna sau in imprejurimi pit stop-ul. noi plecam din oradea pe 5 si pe 6 ajungem la oberamm. vreau sa fiu vineri la prima ora la biker meeting ca sa apuc sa probez un costum una alta fara multa multime si sa mai gasesc marimi. simbata trebuie sa fii norocos sa gasesti o marime mai generoasa de tricou, se vinde tot si e agitatie maxima.

tu mergi singur pe motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul de la touratech l-ai luat power only sau si power/audio? dan mi-a aratat garmin-ul tau e un 2610 parca. la fel am si eu. cu fierataniile si firele nu prea ai ce sa faci oricum se vad si te incomodeaza la tu mergi singur pe motor?

 

si satele cele mai riioase de la nemti sunt beverly hills fata de pipera. cablul l-am luat fara audio. in rest nu pun nimic, ce fug de telefon sa-l am in cap si pe motor? nu pot pune montura touratech direct pe placa de la bmw. sa sap nitel pe la americani ca aia sunt nr1 la aftermarket. pe motor merg numai singur nu-mi place sa car pasager(a).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai ce vedea pe sosea in grecia. e numai pustiu si pietre. numai pe coasta e frumos. hai mai bine pe coasta de azur.

Dupa cum am mai zis, hai!

Propune un traseu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REF CAZARE ARAD: am nr de tel de la pensiunea ROUA, care e exact la intrare in Arad, langa sos de centura. Mi se pare f convenabila ca pret si mai ales ca locatie. 80RON/night

http://www.pensiuneroua.lx.ro/ (e cam varza siteul!)

 

REF GRECIA: super idee dar eu nu cred ca ajung sa ma bag. M-as duce prin august si atunci sa ajung prin Creta, pt ca Grecia continentala e plicticoasa. Creta e insa minunata pt moto.

 

GIV32 - am vazut pe okazii ca te uitai la un gps tom tom. Eu o sa am la mine pocket pc cu gps si cu toate hartile incl romania si europa de est. So don't worry

Editat de stefangc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garmisch-nisa 750km- 8 ore

Si apoi?

Pe unde ne intoarcem?

 

[quote

 

GIV32 - am vazut pe okazii ca te uitai la un gps tom tom. Eu o sa am la mine pocket pc cu gps si cu toate hartile incl romania si europa de est. So don't worry

Cu navigatia stam bine,nu-i problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garmisch-nisa 750km- 8 ore

...acela este cel mai rapid si mai scump traseu!!!...este altul mai scurt si mai ieftin si mai fain!!...daca mergeti pe coasta si nu ajungeti pina la saint tropez,a-ti mers degeaba!!...acum ma repet:eu de la garmisch,luni dimineata plec la milano unde stau 2 zile si dupa aia pina in saint tropez sau marsilia,mai vad eu unde,cu sotia!!...poate ne intilnim pe acolo pe undeva!!!...sfat:...nu mergeti pe coasta de azur pe sus pe autostrada,e scump si nu vedeti nimic!!!!...mergeti pe jos pe "bord du mer",e mai lent dar acolo este toata frumusetea zonei!!!

 

REF CAZARE ARAD: am nr de tel de la pensiunea ROUA, care e exact la intrare in Arad, langa sos de centura. Mi se pare f convenabila ca pret si mai ales ca locatie. 80RON/night

http://www.pensiuneroua.lx.ro/ (e cam varza siteul!)

 

REF GRECIA: super idee dar eu nu cred ca ajung sa ma bag. M-as duce prin august si atunci sa ajung prin Creta, pt ca Grecia continentala e plicticoasa. Creta e insa minunata pt moto.

 

GIV32 - am vazut pe okazii ca te uitai la un gps tom tom. Eu o sa am la mine pocket pc cu gps si cu toate hartile incl romania si europa de est. So don't worry

 

 

...eu cautam un tomtom pt mine, pt motor ,deoarece vroiam sa fac comparatie intre ce gasesc aici si ce mi-a gasit sotia in milano!!...oricum i-mi voi cumpara unu!!

 

 

...la pensiunea aia nu cunosc pe nimeni,stiu doar ca e plin de soferi de tir-uri turci si zdrente pt ei!! ...la acelasi pret este si unde v-am gasit eu cazare,80 ron/camera cu 2 paturi!!...adica 40 de persoana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul de la touratech l-ai luat power only sau si power/audio? dan mi-a aratat garmin-ul tau e un 2610 parca. la fel am si eu. cu fierataniile si firele nu prea ai ce sa faci oricum se vad si te incomodeaza la maxim. eu cind ma dau jos trebuie sa fiu atent sa nu rup vreun fir, de la telefon, mp3, casca. touring-ul e touring se presupune ca nu te dai jos foarte des.

ne oprim pe linga vienna undeva, eu mai ii am la remorca si pe aia batrini care vin cu PT cruiserul in spate, n-am putut sa scap de ei nici anul asta, adevarul ca e foarte misto la Oberammergau acolo, e o atmosfera si un decor de fairy tales, pare neadevarat fata de mizeria din Pipera. anul trecut am mers straight de la oradea la Ober si am vazut ca le cam cazusera fetele, sunt 1200 km, e greu la 70 de ani sa stai 14-15 ore in masina, asa ca la vienna sau in imprejurimi pit stop-ul. noi plecam din oradea pe 5 si pe 6 ajungem la oberamm. vreau sa fiu vineri la prima ora la biker meeting ca sa apuc sa probez un costum una alta fara multa multime si sa mai gasesc marimi. simbata trebuie sa fii norocos sa gasesti o marime mai generoasa de tricou, se vinde tot si e agitatie maxima.

tu mergi singur pe motor?

 

 

apropo de traseu e frumoasa italia dar pe mine unu cu taxele lor de drum mau disperat anul trecut omultime de timp pierdut am plecat din venetia pe la 7 dimineata si la 10km de vama pe la ora 24 mam oprit eram mort 1400km facusem deja vedeam dublu pentru trasee trebuie timp

 

REF CAZARE ARAD: am nr de tel de la pensiunea ROUA, care e exact la intrare in Arad, langa sos de centura. Mi se pare f convenabila ca pret si mai ales ca locatie. 80RON/night

http://www.pensiuneroua.lx.ro/ (e cam varza siteul!)

 

REF GRECIA: super idee dar eu nu cred ca ajung sa ma bag. M-as duce prin august si atunci sa ajung prin Creta, pt ca Grecia continentala e plicticoasa. Creta e insa minunata pt moto.

 

GIV32 - am vazut pe okazii ca te uitai la un gps tom tom. Eu o sa am la mine pocket pc cu gps si cu toate hartile incl romania si europa de est. So don't worry

 

 

salut am un magelan sportrak imi poti incarca harta romaniei in el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS

Va recomand Garmin, au hartile cele mai bune (precise). Exista si harta RO la distribuitor (cam scumpa). IGO e de jucarie, nu are detaliu la nivel de strada/nr. iar TomTom e un fel de clona Garmin, care i-au dat in judecata pt. furtul mai multor patente. Asa fara bani IGO totusi e solutia cea mai buna ca l-au piratat astia si circula pe net lapret de nimic. A iesit IGO 2006. Merge pe majoritatea palm-urilor cu GPS. Cel mai ieftin palm cu GPS e in Metro si merge OK. Daca vreti super receptie in masina sau in casa, ma rog, in mediu ecranat unde nu merge nimic va recomand Holux 236, un receptor cu bluetooth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...eu nu vreau nici un fel de palm sau vreun navi(gps) care sa fie pt masina!!...sunt si,din ala vreau ,care este pt motociclete pt ca sunt diferite atit din punct de vedere al hartilor cu locatiile unde "bikers are welcome" cit si din pdv tehnic,sunt facute sa reziste la ploaie si conditii aspre de folosinta!!...stiu toate astea deoarece am un prieten belgian care lucreaza la o firma care face hartile mai exacte pt motociclisti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...eu nu vreau nici un fel de palm sau vreun navi(gps) care sa fie pt masina!!...sunt si,din ala vreau ,care este pt motociclete pt ca sunt diferite atit din punct de vedere al hartilor cu locatiile unde "bikers are welcome" cit si din pdv tehnic,sunt facute sa reziste la ploaie si conditii aspre de folosinta!!...stiu toate astea deoarece am un prieten belgian care lucreaza la o firma care face hartile mai exacte pt motociclisti!!

NU cred ca o sa dezvolte nici un producator unul special de moto, si-ar limita in mod semnificativ piata. Garmin-ul 2610, 2710, si citeva alte modele au carcasa sudata cu ultrasunete si rezista la umiditate. Cit despre harti aia e alta socoteala. Harta ptr. Romania de la RQA (Garmin Romania) e intr-adevar OK dar nu are printre altele numerele strazilor, de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul Navigator de la BMW (: ...

 

 

...mai sunt ele si altele speciale pt moto...garmin,tomtom,philips,etc...sunt si se fac doar ca nu sunt asa multe precum alea de masini!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...