Sari la conținut

Accident intersectia Clucerului cu Docentilor


moshu_guitarman
 Share

Postări Recomandate

In cursul diminetii subsemnatul se deplasa catre birou cu mobra din dotare. O vreme absolut superba, soare, cald, uscat.... In intersesctia strazilor Clucerului cu Docentilor, je executa virajul stanga de pe Clucerului pe Docentilor, moment in care o frumusete de Matiz cacaniu cu 3 stimabile domnisoare de ferentari , care depaseau cu greu 23 de ani, faceau stanga de pe Docentilor pe Clucerului. In momentul in care mobra mea, care by the way, nu este nici cea mai mica si nici cea mai silentiosa capra, se inscrisese in viraj, subsemnatul a observat matiz-ul care se apropia foarte tare de genunchiul stang, moment in care accelerez un pic iar bara matiz-ului se opreste in cob-ul stanga. Reusesc sa redresez si raman in doua. Moment in care cele 3 domnisoare care tocmai trecusera pe langa un mare triunghi alb cu rosu intors, vocifereaza ca nu ma uit pe unde merg. Urmeaza o serie nesfarsita de invectite care se rezumau la conditia femeii in trafic, la niste relatii sexuale orale cu rudele celor 3 domnisoare :D . In tot acest timp Matiz-ul a ramas in mijlocul intersectiei blocand circulatia, deoarece purtatoarea ilegala de carnet categoria B stia ca trebuie sa vina politia sa constate, dupa multa carnita din partea participantilor la trafic se hotaraste ca e nevinovata si ne deplasam la sectia de accidente usoare de pe Grivita....

Odata ajunsi aici m-am calmat, am rugat-o sa pune un cep la gurita pana intram la politai... si am intrat... dupa 3 ore... Intre timp completam declaratiile de accident.... Pt ca suntem in Romania, in sectia de politie accidente usoare sector 1, o sectie in care in jur de 50 de persoane completeaza in acelasi timp aceste declaratii, nu exista pix.... Astfel realizezi importanta unui obiect de mult uitat, si incepi sa vizualizezi biroul de la serviciu pe care se afla suportul de pixuri plin cu obiecte de scris de toate categoriile si culorile.....

 

Dupa ce citeste politaiul declaratiile, o anunta cu regret pe domnisoara ca este vinovata de producerea evenimentului rutier. In continuare domnisoara este foarte contrariata... incerc sa descriu cat mai bine dialogul domnisoara-politai:

 

Domnisoara: Dar nu sunt vinovata ?

Politai: Domnisoara cunoasteti semnificatia indicatorului cedeaza trecerea ?

Domnisoara: Da.... eu m-am uitat in stanga....

Politai: Asa....

Domnisoara: Si am intrat in intersectie...

Politai: Domnisoara cand ati luat carnetul ?

Domnisoara: In 2008

Politai: Va mai intreb inca o data cunoasteti semnificatia indicatorului cedeaza trecerea sau sa va explic eu ?

Domnisoara: Da stiu

Poliati: Atunci nu va mai explic

Domnisoara: Dar nu sunt vinovata, eu m-am uitat in stanga...

Politai: Va rog sa cititi procesul verbal si daca aveti obiectii sa treceti la rubrica mentiuni dupa care sa depuneti contestatie

Domnisoara: Am citit nu am obiectii

Politai: Depuneti contestatie ?

Domnisoara: Da

Politai: Atunci scrieti la mentiuni

Domnisoara: Ce sa scriu ?

Politai: Ce obiectie aveti la acest PV pt a face contestatie

Domnisoara: Pai nu v-am spus ca nu am nicio obiectie

Politai: Atunci va rog sa scrieti la mentiuni "nu am nicio obiectie"

etc...etc...

 

Concluzia:

 

Domnisoara a primit amenda 180 ron si suspendarea carnetului 60 de zile.

 

Avarii:

 

Harley: suport cob stramb, cob zgariat, amortizor blocat

 

Matiz: Bara fata sparta, numar cazut, far stanga ciobit

 

Binenteles ca RCA-ul domnisoarei nu are decontare directa cu service-uri pt motociclete, desi a primit licenta de functionare din partea Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor. Am luat devizul de la service si acum astept sa-mi iau banii de la RCA, mai mult ca sigur va trebui sa amenint cu CSA etc..etc...

 

Vreau sa multumesc si pe aceasta cale motocicletei mele Harley Davidson pt ca este mare si e din fier.

 

PS: Atentie la soferite de Matiz care cedeaza trecerea celor din stanga......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca mai citim si topicuri cu accidente happy end, sari pe asiguratori si ai grija ca o sa faca tot ce pot sa nu despagubeasca tot sau sa intarzie cat mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa multumesc si pe aceasta cale motocicletei mele Harley Davidson pt ca este mare si e din fier.

 

Maaaare adevar ai grait ! Bafta multa si nervi de fier cu asigurarile, sa-ti recuperezi pagubele in totalitate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PFffffff :D ... si te mai miri ca au loc accidente. Cine dreq i-a dat aleia permisul frate ?

In alta ordine de idei...bine ca esti tu sanatos si nu ai picat, cu asigurarile ai mare grija ca sunt niste ordinari, absolut TOTI, sa nu aud de la nimeni ca nu au avut probleme cu x sau cu Y firma, toti sunt la fel, asta le e meseria. Sa incaseze primele si sa plateasca despagubiri cat se poate de mici, de acolo le iese profitul. Nu accepta niciodata din start prima oferta de despagubire, ai grija la modul de calcul al despagubirilor, la modul de calcul al starii de intretinere etc etc etc (daca e cazul). O sa incerce sa fure cate putin din fiecare faza. Vorbeste frumos cu ei, dar da-le de inteles sa nu te ia de prost, daca au ocazia o vor face si o sa te amane pana la pastele cailor. Ameninta-i cu CSA, dar nu te rezuma la atat... ii si reclami daca amenintarea nu are efectul scontat. Iti uram bafta la recuperarea prejudiciului, pe viitor fereste-te de gagica din matiz :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia n-ar trebui sa mai vada permisul pana nu da examen de teorie. Pacat ca nu s-au gandit cei ce au facut legea ca ar putea exista atata imbecilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfooooaaaa... :D Muieri nebune frate! Greu e cand caldura din asfalt afecteaza activitatea cerebrala... (asta in cazul cel mai fericit, ca de obicei le e scris in ADN) Acum, sa fie clar! Nu generalizez, ca doamna mi's si eu... Pana la prima intersectie :rose: Si ca sa nu deviez prea tare, azi de dimineata cand veneam la munca (eu pasager, prietenul meu motorist) se trezeste o isteata cu masina cumparata de "pisi" si carnetul luat in Arges, da geamul jos, si zbiara la noi "Se merge pe dreapta, maaa! " Am ramas prosti amandoi cateva secunde. Am incercat sa o ajungem sa-i zic de neam si cele rare, dar bine'nteles c'a zbughit'o de pe banda 1 pe 3 cu viteza luminii. Asta ca dovada clara de ce sunt desconsiderati motociclistii in trafic... De obicei nici nu sunt observati, iar cand totusi intra in raza vizuala a vreunui conservar, e trimis pe banda 1.. :rose:) Ca deh... Traim in Romania, si aste de f*(cuvant nepotrivit in vocabularul unei d'ne)*e toti nervii!

 

:P safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harley: suport cob stramb, cob zgariat, amortizor blocat

ouch!

te-ai uitat bine la cadru-spate si cum cade roata spate? ca daca s-a blocat telescopu a fost destul de tare socul...noroc cu coburile ca au mai atenuat din lovitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ouch!

te-ai uitat bine la cadru-spate si cum cade roata spate? ca daca s-a blocat telescopu a fost destul de tare socul...noroc cu coburile ca au mai atenuat din lovitura.

Am verificat cu atentie si nu mai sunt alte avarii. Cea mai mare parte din soc a preluat-o suportul de coburi. Amortizorul l-am dat jos dupa constatare si l-am indreptat un pic, ca sa nu se mai blocheze, pana il pun pe cel nou. Multumesc lui Dumnezeu cu nu mi-a luat rotula ca stateam prin spitale, asa fierul se indreapta.... Cei care ma cunosc stiu ca sunt un tip extrem de calm, am mai avut evenimente minore care s-au rezolvat fara probleme, insa individele astea au reusit sa ma calce rau pe nervi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mai mult ca sigur va trebui sa amenint cu CSA

 

O mai zic o data. Stii cati ameninta cu CSA-ul? Poate 100 pe zi la fiecare ghiseu? Chiar si pentru 15 minute de intarziere depunde o plangere. E foarte simplu. Si toate sunt luate in considerare si solutionate.

 

Bafta.

 

P.S. discutiile despre faptul ca alea erau femei nu-si au rostul. Ti-o fac si barbatii la fel de urat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mai zic o data. Stii cati ameninta cu CSA-ul? Poate 100 pe zi la fiecare ghiseu? Chiar si pentru 15 minute de intarziere depunde o plangere. E foarte simplu. Si toate sunt luate in considerare si solutionate.

 

Bafta.

 

P.S. discutiile despre faptul ca alea erau femei nu-si au rostul. Ti-o fac si barbatii la fel de urat.

Dupa 2 zile in care nu s-a intamplat nimic, m-am deplasat eu la sediul lor, desi stiau tel meu. Mi s-a respins devizul facut de singurul dealer autorizat HD, deoarece au folosit in deviz denumirea originala in limba lui Shakespeare, adica Rear Shock Absorber, Saddlebag Support Kit...etc.. Cu bunavointa celor de la HD, am refacut devizul intr-un excel chior in care am trecut in limba mioritica Amortizor spate.... Binenteles ca nu a fost de ajuns.... In autorizatia de reparatie emisa de politie nu era trecut decat suportul de coburi, pt ca era o avarie absolut evidenta, urmand ca restul sa fie facute la constatarea daunei. Desi am de la ei un proces verbal de constatare a pagubelor semnat si stampilat cu cele 3 elemente avariate si pozate, m-au pus sa ma duc la politie sa-mi treaca si restul in autorizatia de reparatie. Am refuzat acest lucru si au zis ca se ocupa ei. Drept pt care ma astept sa dureze mult si bine... Azi am depus reclamatia la CSA. Sper ca cei de la CSA macar sa-i traga de urechi...

Editat de moshu_guitarman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am depus reclamatia la CSA. Sper ca cei de la CSA macar sa-i traga de urechi...

 

 

sau sa faca o frectie la un picior de lemn... nu te baza prea mult pe csa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare am eu senzatia sau chiar e regula ca toate PROASTELE sa circule prin zona aia!??!!!??

 

...din pacate este un adevar de mult consacrat......

....si inca a avut noroc ca nu s-a intalnit cu vreo tractorista.....ca sunt destule pe-acolo.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 zile in care nu s-a intamplat nimic, m-am deplasat eu la sediul lor, desi stiau tel meu. Mi s-a respins devizul facut de singurul dealer autorizat HD...

In autorizatia de reparatie emisa de politie nu era trecut decat suportul de coburi, pt ca era o avarie absolut evidenta, urmand ca restul sa fie facute la constatarea daunei. Desi am de la ei un proces verbal de constatare a pagubelor semnat si stampilat cu cele 3 elemente avariate si pozate, m-au pus sa ma duc la politie sa-mi treaca si restul in autorizatia de reparatie. Am refuzat acest lucru si au zis ca se ocupa ei.

 

Sal,

 

Din patanie cu masina: dupa ce ai autorizatia de reparatie de la politie contactezi asiguratorul si te prezinti intr-un loc (service) unde au ei un reprezentant. Acolo, reprezentatul + cineva de la service fac o inspectie si constata ce alte daune apar, si se noteaza ce se schimba si ce se poate repara (la sfatul "expertului"). De ex in cazul meu au recomandat ca unele piese sa se repare, nu sa se schimbe. Primesti o foaie de la repr asiguratorului, si cu aia mergi mai departe (dupa aia iei un deviz de la service, etc), pe baza ei se face dosarul la asigurator cred.

 

Cred ca tu ai sarit acel pas, daca era un repr cand ti-au facut estimarea in service nu mai comentau nimic. Eu zic sa te duci peste ei si sa intrebi exact ce si cum (eventual sa vina repr la HD si sa refaca constatarea cu ala de fata - face si poze apropo - sau poate au ei "un service cu care lucreaza"), ca astia nu stiu sa sune... :D.

 

Spor la reparat. Oricum, ai scapat usor, dupa cum ziceai. Cred ca-i primul accident de HD despre care citesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam acu o luna eram pe strada care de la novotel iese in calea victorie, chiar la intersectie, la semafor, pe prima banda; cand se face verde dau sa o iau inainte si din stanga mea pleaca unu sa faca dreapta pe victoriei, exact peste mine, m-a lovit stanga spate tot in coburi dar socul a fost mic, m-am dezechilibrat putin si atat, fara nimic la motor; cand am vb cu el cica eram obligat sa fac dreapta de pe banda aia. cand i-am spus ca nu exista marcaj pt asa ceva acolo si ca oricum el daca facea dreapta trebuia sa stea pe banda intai a intels si ne-am despartit prieteneste; dar atentie, nu va avantati niciodata in intersectii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Din patanie cu masina: dupa ce ai autorizatia de reparatie de la politie contactezi asiguratorul si te prezinti intr-un loc (service) unde au ei un reprezentant. Acolo, reprezentatul + cineva de la service fac o inspectie si constata ce alte daune apar, si se noteaza ce se schimba si ce se poate repara (la sfatul "expertului"). De ex in cazul meu au recomandat ca unele piese sa se repare, nu sa se schimbe. Primesti o foaie de la repr asiguratorului, si cu aia mergi mai departe (dupa aia iei un deviz de la service, etc), pe baza ei se face dosarul la asigurator cred.

 

Cred ca tu ai sarit acel pas, daca era un repr cand ti-au facut estimarea in service nu mai comentau nimic. Eu zic sa te duci peste ei si sa intrebi exact ce si cum (eventual sa vina repr la HD si sa refaca constatarea cu ala de fata - face si poze apropo - sau poate au ei "un service cu care lucreaza"), ca astia nu stiu sa sune... :).

 

Spor la reparat. Oricum, ai scapat usor, dupa cum ziceai. Cred ca-i primul accident de HD despre care citesc.

Nu am sarit pasul...inainte de a lua un deviz de la HD am fost la centrul lor de daune care mi-a evaluat. mi-a facut poze si mi-a dat un proces verbal de constatare a pagubelor. In devizul de la HD este trecut identic ce a costatat reprezentantul firmei de asigurari. Ulterior s-au sucit... Nu au contract cu niciun service de motoare, niciunul din service-urile cu care au decontare directa nu efectueaza constatari sau reparatii pt motoare..... Ca sa nu mai vorbim ca in cazul particular al HD unde totul pe ea este inch.... trebuie sa ai scule in inch ca macar sa poti desface suportul de coburi sa te uiti la el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfooooaaaa... :) Muieri nebune frate! Greu e cand caldura din asfalt afecteaza activitatea cerebrala... (asta in cazul cel mai fericit, ca de obicei le e scris in ADN) Acum, sa fie clar! Nu generalizez, ca doamna mi's si eu... Pana la prima intersectie :box: Si ca sa nu deviez prea tare, azi de dimineata cand veneam la munca (eu pasager, prietenul meu motorist) se trezeste o isteata cu masina cumparata de "pisi" si carnetul luat in Arges, da geamul jos, si zbiara la noi "Se merge pe dreapta, maaa! " Am ramas prosti amandoi cateva secunde. Am incercat sa o ajungem sa-i zic de neam si cele rare, dar bine'nteles c'a zbughit'o de pe banda 1 pe 3 cu viteza luminii. Asta ca dovada clara de ce sunt desconsiderati motociclistii in trafic... De obicei nici nu sunt observati, iar cand totusi intra in raza vizuala a vreunui conservar, e trimis pe banda 1.. :D) Ca deh... Traim in Romania, si aste de f*(cuvant nepotrivit in vocabularul unei d'ne)*e toti nervii!

 

:D safe!

 

Rele femeile si la volan si pe motor :)

 

Bafta la reparatii. Eu pina acu din doua accidente mi-am reparat singur motorul, bine ca nici costurile nu se compara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...