Sari la conținut

Solutie pentru indicator treapta viteza


Postări Recomandate

Inginer plictisit pe la serviciu, azi pe la o plimbare prin pauza de masa am ajuns cu gandul ca poate as putea face un circuit care sa imi citeasca treapta de videza in care ma aflu si sa o afisez intr-un display incastrat frumos in coarne.

Problema pare aparent simpla pt motoarele de viteza care au senzorii in cutie dar pe mine ma intereseaza pt un chopper.

(PS: nu astept raspunsuri de genul da ce nu stiti sa mergeti pe motoare de va trebuie asa ceva...e o chestie pe care mi-am propus sa o fac si ar parea intesanta)

 

Ideea de pana acum dupa cca 10 min de gandire ar fii sa folosesc 2 contactoare pentru a incrementa miscarea nucii de la schimbator.

Mai jos am atasat o schema a mecanicii de principiu pentru toata chestia asta:

Ideea e urmatoarea:

Presupunem ca avem moto in puct mort N

apas pe pedala cuplez treapta 1 senzor 2 simte folosesc implusul si indic 1 pe display

ridic pedala in N senzor 1 simte indic N pe display

ridic din N in sus senzor simte indic 2

ridic pedala senzor simte incrementeaza 2 cu 1 => viteza3 samd

.....

sunt in 5 apas pe pedala senzor 2 simte decrementez cu 1 5-1=>4

 

Insa momentan ma gandesc ca ar fii probleme dc fac schimbarea din 1 in 2 stand f putin in N as putea pierde o viteza...

 

 

Astept si parerile voastre despre chestia asta....

Aveti idee despre cum am putea prinde comutoarele alea langa nuca a 2a la schimbator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inginer plictisit pe la serviciu, azi pe la o plimbare prin pauza de masa am ajuns cu gandul ca poate as putea face un circuit care sa imi citeasca treapta de videza in care ma aflu si sa o afisez intr-un display incastrat frumos in coarne.

Problema pare aparent simpla pt motoarele de viteza care au senzorii in cutie dar pe mine ma intereseaza pt un chopper.

(PS: nu astept raspunsuri de genul da ce nu stiti sa mergeti pe motoare de va trebuie asa ceva...e o chestie pe care mi-am propus sa o fac si ar parea intesanta)

 

Ideea de pana acum dupa cca 10 min de gandire ar fii sa folosesc 2 contactoare pentru a incrementa miscarea nucii de la schimbator.

Mai jos am atasat o schema a mecanicii de principiu pentru toata chestia asta:

Ideea e urmatoarea:

Presupunem ca avem moto in puct mort N

apas pe pedala cuplez treapta 1 senzor 2 simte folosesc implusul si indic 1 pe display

ridic pedala in N senzor 1 simte indic N pe display

ridic din N in sus senzor simte indic 2

ridic pedala senzor simte incrementeaza 2 cu 1 => viteza3 samd

.....

sunt in 5 apas pe pedala senzor 2 simte decrementez cu 1 5-1=>4

 

Insa momentan ma gandesc ca ar fii probleme dc fac schimbarea din 1 in 2 stand f putin in N as putea pierde o viteza...

 

 

Astept si parerile voastre despre chestia asta....

Aveti idee despre cum am putea prinde comutoarele alea langa nuca a 2a la schimbator?

 

 

Am mai citit undeva despre cateva tentative similare insa toate au esuat datorita impreciziei indicatiilor. Sistemul este prea simplu, prea rudimentar pentru a fi fiabil.

 

Singura varianta viabila ramane cea a microcontroler'ului care afiseaza digital treapta de viteza functie de raportul a 2 semnale: unul cules de pe senzorul de turatie al motorului si celalalt de pe senzorul de viteza. Pentru motoarele care nu au din constructie senzor de viteza, problema se poate rezolva relativ usor cu ajutorul unui mic magnet fixat intr'una din gaurile discurilor de frana si bineinteles o mica bobinuta pe etrier.

 

Un proiect interesant am gasit A I C I . Desi proiectul initial a fost dedicat pentru HONDA RC51, codul sursa a fost ulterior modificat sa contina o functie de "invatare" astfel incat sa se poate adapta oricarui tip de motocicleta, indiferent de numarul de trepte de viteza si/sau rapoarte.

 

M'am jucat un pic cu PIC'uri in diverse aplicatii, am si interfata de programare, softul de compilare si respectiv de programare al PIC'ului ... insa nu m'am invrednicit sa ma apuc de treaba deoarece prin "cutia cu maimutze" nu am gasit decat PIC16F84(A) care nu are integrat convertorul A/D (PIC16F88). Am intrebat la cateva magazine de electronice, nu aveau pe stoc... comanda minima "n" bucati... etc., m'am luat cu altele si am uitat.

 

Momentan nu am de unde lua PIC16F88 insa daca te intereseaza ideea iti pot pune la dispozitie fila .hex gata compilata.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis si yo4hgx, doar cu un microcontroller ai ceva sanse, metoda ta nu are sanse sa functioneze pentru simplul motiv ca poti sa tragi/apesi prea putin sau prea lent de schimbator si sa nu intre in viteza, moment in care sistemul a luat-o razna.

Daca faci un soft suficient de inteligent eu cred ca merge. PIC-uri sau AVR-uri se gasesc pe toate drumurile, trebuie sa stii unde sa cauti.

Daca crezi ca nu te descurci singur te pot ajuta cu partea de electronica, poate-mi fac si eu asa ceva, chiar n-am mai pus de mult mina pe letcon.

 

PS: un alt proiect interesant ar fi indicator pentru nivelul benzinei la motoarele care n-au asa ceva (cum e Banditul din '96 si multe altele), bazat pe debitmetru. Problema e sa gasesti un debitmetru care sa reziste la benzina si care sa nu coste o avere, da' asta poate nu te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de aceeasi parere cu cei dinainte ca nu prea poate sa iasa ceva precis din senzori pe schimbator sau chestii de genul... mai demult m-am uitat si eu si am studiat problema si cele care se vand / sunt fiabile sunt cele care calculeaza treapta in fct de viteza si rotatii... in rest zic ca e pierdere de timp. Mai mult decat atat... dupa ce aduni ceva km nu mai gasesti utilitatea la asa ceva... serios. Si mie mi se parea o chestie misto sa am - acum nu mai mi se pare... la fel pot sa zic si de 2 prieteni cam cu aceeasi vechime... la inceput "ce misto ar fi", acum "misto, dar la ce foloseste exact in realitate"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateodata sunt utile dotarile astea, dar dupa mai multi km facuti, cine se mai uita in bord? cand simti motorul si stii ce ai de facut, nu te mai uiti in bord, ci in jur sa vezi ce fac ceilalti participanti.

ca e o pasiune sa faci modificari la motocicleta, atunci da.

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateodata sunt utile dotarile astea, dar dupa mai multi km facuti, cine se mai uita in bord? cand simti motorul si stii ce ai de facut, nu te mai uiti in bord, ci in jur sa vezi ce fac ceilalti participanti.

ca e o pasiune sa faci modificari la motocicleta, atunci da.

numai bine!

este de cumparat, userul szokopeti are asa ceva pe motor si nici nu cred ca a costat o avere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai vreo 80 de euro unul nou, nimica toata. Si la ce face mi se pare enorm pretul. Estimez ca se poate face la maxim 1 milion, daca nu chiar mai putin. Bine, e discutabila utilitatea lui, dar... Mie mi-ar fi util doar sa nu mai caut din cind in cind viteza a 7-a, in rest mi se pare ca turatia motorului e un indiciu suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Estimez ca se poate face la maxim 1 milion, daca nu chiar mai putin.

 

Mult mai putin, PIC'ul costa 16RON (www.adelaida.ro) iar restul de "tocatura" sub 10RON (care de obicei se gaseste in "cutia cu maimutze" a oricarui electronist).

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Stiu ca nu sa mai scris de mult dar poate cineva a reusit sa faca un indicator ca si eu caut o schema electirca dar nu gasesc. Eu ma gandeam la un display ca in linku de mai jos si doua microintrerupatoare (ca butoanele la maus) dar nu stiu cum sa il fac mai departe cand apas primu buton sa imi indice 1,2,3,4 si cand apas celalalt buton 4,3,2,1 iar cand primeste curent de la becul din bord (neutru) sa apara o linie sau ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te complici cand ai solutia gata la ~20$ pe eBay

Sunt si variante mai putin ieftine dar nu sunt waterproof.

Daca te pasioneaza electronica, o poti face si singur bineinteles, dar oricum vei da pe piese vreo 30 de roni (lcd, controler, stabilizator de tensiune), plus timp, etc..

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am la un First Bike chestie de asta , din fabrica , dar nu prea vad unde ar putea fi ascunsa ??? Motorul este demontat , facut bucati , vreti sa ma uit in el , sa fac ceva poze si sa pun aici , ajuta pe cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am la un First Bike chestie de asta , din fabrica , dar nu prea vad unde ar putea fi ascunsa ??? Motorul este demontat , facut bucati , vreti sa ma uit in el , sa fac ceva poze si sa pun aici , ajuta pe cineva ?

 

Mersi dar nu ma ajuta decat daca ai o schema sau ceva tutorial cum sa il fac.

Deocamdata am gasit asta de pe elt forum dar e putin mai complicat de facut ca sunt incepator si deocamdata nu ma descurc prea bine cu asa scheme. E cineva pe forum care sa stie sa il construiasca si la ce pret ar ajunge unu dar fara carcasa sa fie numa placajul gata montat sau piesele necesare ca la restu cred ca ma descurc eu cumva ?

 

http://www.electroni.../006/index.html

Editat de Coste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala din link e un circuit super simplu, daca ti se pare coplicat mai bine iei unul de-a gata de pe ebay. Senzori Hall ieftini se gasesc greu in comert. Cand mi-a trebuit, am scos unul dintr-un ventilator de PC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de unde sa cumpar piesele necesare si sa fie mai ieftine nu trebe sa aibe si senzori neaparat ca am gasit o parte din ele dar nu toate pe un singur site sau unde am gasit erau prea scumpe. Sau daca sti sa il faci montaju si poti face rost si de piese cat ai cere pe el (nu trebe sa aibe si acei doi senzori) dar sa fie functional

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...