Sari la conținut

M-a Pleznit Cu MaÂşina


AdrianB1
 Share

Postări Recomandate

tot ieri,o aratare cu ochelari "fund-de-sifon",da cu spatele,se opreste la 20-25 centimetri de bara fatza a mashinii mele parcate,apoi scapa ambreiajul si se aude un scrashnet de plastic rupt in 50 de locuri:suportul numarului meu de inmatriculare;in tot acest timp eu ma indreptam spre masina si racneam la ea;si avea "lamaia" in geam...si afara era soare...si ea proasta ca noaptea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmează o linie dreaptă destul de lungă şi o curbă la dreapta. Cucoana nebună intră în depăşire, merge în paralel cu mine făcând semne neinteligibile. Curba se apropie, un camion vine din sensul opus dar cucoana nu îl vede fiind curbă la dreapta şi având un camion în faţa mea, merge în continuare în paralel cu mine. Eu mergeam cu viteză constantă că eram încă în spatele camionului pe care îl aveam în faţă pe pod şi nu aveam cum să depăşesc cu cucoana în lateral-faţă.

 

Deci tu ai vazut camionul de pe contrasens ( fiind pe prima banda inainte de o curba la dreapta aveai o oarecare vizibilitate aspura traficului de pe celalalt sens ) .

Ai realizat ca femeia nu stia acest lucru. Mai mult, femeia era colerica, deci un potential pericol in trafic.

Ai incercat sa reduci viteza, ca sa aibe spatiu de evitare a camionului? Zici ca daca voia sa te depaseasca o facea. Cum, daca tu erai in spatele altui camion si nu avea loc sa intre? Ai lasat-o pe contrasens, stiind ca urmeaza sa-i vina un camion din fatza, fara sa incerci sa-i faci loc pe banda.:laugh: Putea iesi mult mai rau , daca ea se speria si nu mai apuca sa traga de volan in dreapta. Multe accidente se fac din cauza luptei dintre orgolii. Invata sa lasi de la tine, daca asta inseamna un pericol in minus. Eu personal m-am lovit de aceasta situatie, si n-am stat pe ganduri sa reduc viteza, sa trag un pic dreapta si sa-l las pe omul grabit sa intre pe banda, stiind la ce pericol s-a expus. Nu mi-a cazut nasul daca am facut asta, ba m-am simtit chiar bine ca am evitat un posibil accident.

 

PS - scuze pt prostiile pe care tu consideri ca unii dintre noi le spunem, eu cred ca fiecare are dreptul sa-si spuna o parere, chiar daca nu e pe placul tau. Multa bafta !! :cheers:

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema multor femei e urmatoarea:

-merg cu 90 km/h in treapta 3 la 6.500 rpm fara a fi fu___garite de nimeni;

-intra in depasire cu 40 km/h in treapta 5 la 750 rpm si ii obstructioneaza pe cei ce vor sa efectueze aceeasi manevra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat sa reduci viteza, ca sa aibe spatiu de evitare a camionului?

Da, chiar a intrat între mine Âşi camion, spațiu avea lejer să intre (nu merg în spatele unui camion la 5 metri, că nu sunt nebun) Âşi chiar acolo s-a băgat după ce m-a Âşifonat pe mine. Problema a fost că a mers în dreptul meu până a văzut că vine ceva din față Âşi atunci a tras brus de volan dreapta în loc să accelereze un pic (oricum eu am frânat uÂşor) Âşi să se bage în fața mea sau, cum ar fi normal Âşi cum aÂş fi făcut eu în locul ei, să frâneze serios Âşi să se bage în spate. Putea face în deplină siguranță oricare din manevrele astea dacă s-ar fi gândit Âşi la altceva decât la nervii ei tociți. ÂŞi nu era nevoie de nici o manevră dacă circula regulamentar.

PS - scuze pt prostiile pe care tu consideri ca unii dintre noi le spunem, eu cred ca fiecare are dreptul sa-si spuna o parere, chiar daca nu e pe placul tau. Multa bafta !! :cheers:

Nu am nimic împotriva unei păreri, chiar dacă e greÂşită :laugh: De-aia e forum, să discutăm.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah oamenilor, jur daca mai inteleg ceva... : LA INCEPUTUL topicului toata lumea ii da dreptate omului (si aici chiar are dreptate, nu e vina lui ca aia a tras de volan si l-a lovit, putea sa franeze si sa se bage in spatele lui sau sa accelereze si sa se bage in fata, doar ca nu a mai gandit deloc, era concentrata sa se certe...), iar LA SFARSIT toti devin ingaduitori cu saraca femeie neatenta si ii bat astuia obrazul ca de ce e magar si nu s-a aruncat eventual in sant sa o lase pe ea, saraca, sa nu moara ca vaca sub camion... =) :laugh:):laugh:):lol:) Jur ca nu mai inteleg nimic... :D);)) Concluzia care se desprinde este sa lasam toti idiotii sa ne ia fata si sa mearga cum doreste muschiul lor pe strazile publice...???!?!!?!?

 

PS: Du-te si declara accidentul cat mai repede, nu poti sa stii ce va face Fulga in continuare...:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omul are dreptate...dar dece ,daca poti sa eviti nu o faci ? Ca ai dreptate ? Aici gresim multi si am mai spus-o : Nu va puneti mintea cu prostii(proastele)care circula pe drumurile publice ! Ca nu stiti cum au luat permisul ! Poate pe spaga,poate pe spate ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tipa de ce era asa nervoasa pe tine ? Ce i-ai facut ? Poate ca a incercat sa intre inapoi pe banda de inainte, si tu ai considerat ca tre sa-ti acorde prioritate ( ea fiind pe contra sens??? ). Nu numai ca n-ai lasat-o sa revina pe banda, dar i-ai mai facut si semnul cu degetul la cap .........adica daca esti proasta , stai sa dea masina peste tine. O fi bine cum ai procedat ?

 

Daca acea femeie ar fi postat si ea un topic ca si tine, in mod sigur i-as fi spus si ei cate ceva. Dar in lipsa , prefer sa judec dupa spusele tale, si sa-ti spun unde cred eu ca lucrurile se puteau indrepta, evitand astfel acel impact.

 

Cu totii gresim, dar trebuie sa constientizam consecintele faptelor noastre.

 

Acum sunt oameni care stiu ca gresesc, dar in ruptul capului n-ar recunoaste-o. Foarte probabil ca faci parte din aceasta categorie. Ii admir pe oamenii care au curajul sa spuna : DA , am gresit ( si eu ) . Pe acest forum am intalnit cativa dintre acesti oameni. Cinste lor. In loc sa aratam cu degetul, mai intai ar trebui sa privim mai cu atentie la noi. Daca vorbele mele te-au deranjat , incearca sa le uiti , sunt doar vorbele unui strain. Oricum pe viitor ai sa procedezi la fel. Mare grija insa pe motor, acolo n-ai sa mai ai aceeasi acoperire. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tipa de ce era asa nervoasa pe tine ? Ce i-ai facut ? Poate ca a incercat sa intre inapoi pe banda de inainte, si tu ai considerat ca tre sa-ti acorde prioritate ( ea fiind pe contra sens??? ). Nu numai ca n-ai lasat-o sa revina pe banda, dar i-ai mai facut si semnul cu degetul la cap .........adica daca esti proasta , stai sa dea masina peste tine. O fi bine cum ai procedat ?

 

Daca acea femeie ar fi postat si ea un topic ca si tine, in mod sigur i-as fi spus si ei cate ceva. Dar in lipsa , prefer sa judec dupa spusele tale, si sa-ti spun unde cred eu ca lucrurile se puteau indrepta, evitand astfel acel impact.

 

Cu totii gresim, dar trebuie sa constientizam consecintele faptelor noastre.

 

Acum sunt oameni care stiu ca gresesc, dar in ruptul capului n-ar recunoaste-o. Foarte probabil ca faci parte din aceasta categorie. Ii admir pe oamenii care au curajul sa spuna : DA , am gresit ( si eu ) . Pe acest forum am intalnit cativa dintre acesti oameni. Cinste lor. In loc sa aratam cu degetul, mai intai ar trebui sa privim mai cu atentie la noi. Daca vorbele mele te-au deranjat , incearca sa le uiti , sunt doar vorbele unui strain. Oricum pe viitor ai sa procedezi la fel. Mare grija insa pe motor, acolo n-ai sa mai ai aceeasi acoperire. Bafta

 

Om, ai puterea si recunoaste. Ai gresit. Trebuia, cand ai vazut ca vine camionul din fata, sa faci stanga si sa accelerezi sau franezi astfel incat sa nu aiba nici macar o singura sansa de a reveni pe banda ei. Intra sub tir si, poate, cu ceva noroc, scapai alti soferi si alte masini de nervii idioatei.

 

Oamenii labili psihic si cu draci (sau orgolii prea mari) la ei nu au ce cauta la volan. Sunt un pericol pentru toti ceilalti umblatori pe drumuri. Chiar daca noi nu vom mai afla, cu siguranta ca tampita va mai sifona pe cineva. Si poate, data viitoare, respectivul nu va fi la fel de norocos ca tine. Asa ca eu zic sa recunosti ca ai gresit si sa te gandesti ca urmatoarea victima a cocoanei nebune iti poate reprosa si tie accidentul sau. :laugh: Daca o mai intalnesti, ai grija sa n-o mai ierti :laugh:

 

 

Acum , ca sa fiu serios si sa raspund celui pe care l-am citat... Ai fost in masina? Bun. Atunci hai sa invatam fiecare ce vrem din aceasta poveste si sa nu mai facem aiurea morala omului degeaba, sau doar pentru ca ne credem noi mai destepti... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om, ai puterea si recunoaste. Ai gresit. Trebuia, cand ai vazut ca vine camionul din fata, sa faci stanga si sa accelerezi sau franezi astfel incat sa nu aiba nici macar o singura sansa de a reveni pe banda ei. Intra sub tir si, poate, cu ceva noroc, scapai alti soferi si alte masini de nervii idioatei.

Oamenii labili psihic si cu draci (sau orgolii prea mari) la ei nu au ce cauta la volan. Sunt un pericol pentru toti ceilalti umblatori pe drumuri. Chiar daca noi nu vom mai afla, cu siguranta ca tampita va mai sifona pe cineva. Si poate, data viitoare, respectivul nu va fi la fel de norocos ca tine. Asa ca eu zic sa recunosti ca ai gresit si sa te gandesti ca urmatoarea victima a cocoanei nebune iti poate reprosa si tie accidentul sau. :laugh: Daca o mai intalnesti, ai grija sa n-o mai ierti :lol:

Acum , ca sa fiu serios si sa raspund celui pe care l-am citat... Ai fost in masina? Bun. Atunci hai sa invatam fiecare ce vrem din aceasta poveste si sa nu mai facem aiurea morala omului degeaba, sau doar pentru ca ne credem noi mai destepti... :laugh:

 

Fara comentarii

 

PS daca ai o parere diferita de a unora, faci pe desteptul si devii moralist ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS daca ai o parere diferita de a unora, faci pe desteptul si devii moralist ? :cheers:

 

Depinde de:

- cat de bine fundamentata (si ca urmare, corecta) este parerea ta. Cu totii, aici, stim prea putine ca sa spunem cu certitudine ca lucrurile s-au intamplat intr-un anume fel. Stim, cu certitudine, cum s-au intamplat din punctul de vedere al lui AdrianB1. Si asta, partial.

- cat de mare este increderea ta in popria parere. Cand spui lucruri de genul "Oricum pe viitor ai sa procedezi la fel." deja "te dai destept". Doar daca nu esti profet, si in cazul asta, imi retrag spusele.

- cum o preziniti. Ai zis: "Acum sunt oameni care stiu ca gresesc, dar in ruptul capului n-ar recunoaste-o. Foarte probabil ca faci parte din aceasta categorie." Ti se pare ca ai datele necesare sa ii pui acestui om aceasta eticheta? Daca zici ca da, eu zic "Gresesti".

 

Cat despre postul meu, nu are nici o importanta daca macar eu il cred sau nu. Important este ca, in doua interpretari diferite, acelasi lucru poate fi vazut diamentral opus. Din aceasta cauza am zis ca e mai bine sa judecam fiecare aceasta situatie dupa propriile valori. Si AdrianB1 o va face, si va trage fix propriile concluzii.

Editat de pgcalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de:

- cat de bine fundamentata (si ca urmare, corecta) este parerea ta. Cu totii, aici, stim prea putine ca sa spunem cu certitudine ca lucrurile s-au intamplat intr-un anume fel. Stim, cu certitudine, cum s-au intamplat din punctul de vedere al lui AdrianB1. Si asta, partial.

- cat de mare este increderea ta in popria parere. Cand spui lucruri de genul "Oricum pe viitor ai sa procedezi la fel." deja "te dai destept". Doar daca nu esti profet, si in cazul asta, imi retrag spusele.

- cum o preziniti. Ai zis: "Acum sunt oameni care stiu ca gresesc, dar in ruptul capului n-ar recunoaste-o. Foarte probabil ca faci parte din aceasta categorie." Ti se pare ca ai datele necesare sa ii pui acestui om aceasta eticheta? Daca zici ca da, eu zic "Gresesti".

 

Cat despre postul meu, nu are nici o importanta daca macar eu il cred sau nu. Important este ca, in doua interpretari diferite, acelasi lucru poate fi vazut diamentral opus. Din aceasta cauza am zis ca e mai bine sa judecam fiecare aceasta situatie dupa propriile valori. Si AdrianB1 o va face, si va trage fix propriile concluzii.

 

Hello ?????? Tu inciti si incurajezi la violenta in trafic, la sicane , spui ca ai fi lasat-o pe aia sa dea masina peste ea pe contra sens,si-mi explici mie cum e cu morala ? Daca vrei sa ne spunem mai in detaliu opiniile in aceasta privinta, hai sa o facem pe privat . Nu-mi place sa folosesc forumul pt discutii in contradictoriu cu o persoana. Mai ales cand acea persoana nu e cea care a deschis topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si io chestii de-astea, cand unu sau altu incercau sa forteze depsirea.. De ex pe Valea Oltului, rulam cu Papucul in spatele unei coloane de Tir-uri! Cred ca erau pe putin 6 -7 tir-uri in fata mea, se merea lejer cu 50 -60 , am zis ca n-are rost sa foortez aiurea, prea riscant sa ma iau cu tir-urile... In spatele meu - alte Tir-uri si masini care asteptau linistite.. La un moment dat unu cu tiru isi pierde rabdarea in spate si pur si implu OBLIGA pe toata lumea sa incetineasca ca sa depaseasca el... :laugh: . Pe bune, clacsona , se tragea pe stanga si se punea in dreptul urmatoarei victime.. si pur si simplu tragea dreapta obligandu-l pe ala sa opreasca, ca s ase bage el, desi se circula "bara la bara". M-a ajuns din urma la un moment dat, io eram la 5 metri de tiru din fata, curba la dreapta fara vizibilitate.. .ala SE BAGA in depasire clacsonand. Prima tentativa i-a esuat pt ca tocmai venea pe contrasens asta masina... :laugh: . In schimb la a doua lui tentativa n-am avut ce sa fac :cheers: ca bou s-a bagat in dreptu meu si a tras de volan spre mine, am avut impresia ca mi-a sters aripa stanga fata in timp ce io blocasem rotile in tentativa mea de a frana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de dimineaţă la Poliţie (la Chiajna, de unde m-au trimis la Chitila) şi am dat declaraţie. Cucoana nu se prezentase la Poliţie să declare accidentul, deşi o cantitate de vopsea de pe maşina ei e pe a mea (a remarcat poliţistul). Maşina a fost identificată ca fiind a unei companii de leasing, utilizatorul fiind ... o cucoană, nu contează cum o cheamă. Din întâmplare am vorbit câteva cuvinte cu ea la telefon şi cred că am înţeles ce s-a întâmplat din punctul ei de vedere: la podul de la intersecţia centură-Chiajna-Dragormireşti unde s-a încadrat greşit pe banda 2 către Dragomireşti, iar eu pe banda 1 am făcut dreapta pe centură (podul e orientat ca direcţie către Dragomireşti, centura e la dreapta) ea voia să continue drumul pe centură, a făcut dreapta pe banda 2 şi cum centura are 1 bandă s-a trezit pe contrasens. S-a şocat destul de tare, a crezut că vreau să o omor că am băgat-o pe contrasens (nu am băgat-o eu, s-a băgat aiurea în intersecţie şi a manevrat la fel de aiurea; nici intersecţia nu e prea bine făcută, dar banda 2 e clar cea de Dragomireşti) şi de nervoasă şi şocată ce era nici nu s-a prins că m-a lovit. Nu ştiu de ce a călcat-o când am tras eu pe dreapta să verific avariile.

 

Tot ce i-am spus eu la telefon e să se ducă la Poliţie să dea declaraţie şi să vadă ce spune Poliţia. Mai departe, om vedea. Poliţistul a spus că din descrierea mea e vorba de forţarea revenirii din depăşire şi că nu aveam obligaţii în acea situaţie. Dacă cucoana confirmă desfăşurarea e vina ei integrală.

 

Pentru bubucaty: am citit recent regulamentul, că ieri am avut examen pentru A: singurele obligaţii ale unui vehicol care este depăşit sunt să nu accelereze şi să circule cât mai pe dreapta. Absolut nimic în plus. Iar eu pe cucoană nu o cunosc, nu mă interesează şi nu am nimic cu ea. E doar un şofer care s-a încadrat greşit, s-a enervat şi apoi a făcut un accident minor pe care nu l-a anunţat la Poliţie în termenul legal. Sunt o mulţime de astfel de şoferi şi cucoana asta nu e cu nimic mai diferită.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cit de subiectivi sint oamenii? aia a inteles din toata situatia ca ai vrut s-o omori, impingind-o pe contrasens; ca n-a evaluat situatia aceea corect e vina ei, ca a vrut sa te "invete cum se circula" iar e vina ei, ca TU nu ai evaluat corect posibilele consecinte ale mersului tau regulamentar consider ca e vina ta, morala sa-i zicem; probabil ti-ai pierdut si tu cumpatul de nervii pe care ti-i facuse tipesa si ai vrut sa ii dai "o lectie". Putin a lipsit ca din ambitiile a 2 oameni sa iasa un accident de proportii (camion+ea+tu).

 

In locul tau, in momentul cind as fi vazut camionul de pe contrasens si mi-as fi dat seama ca tipa nu-l vazuse, as fi folosit cu succes pedala din mijloc ... nu de alta, dar din ricoseul ei de la impactul cu camionul cine stie in ce situatie ai fi putut sa ajungi.

Mai multa toleranta si vom ajunge toti intregi acasa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mey, femeia a gresit, si legal ai dreptate. Eu in locul tau as fi procedat un pic altfel , dar in fine, ce mai conteaza. Bine ca n-a fost mai rau. Ai mai multa grija pe viitor. Yo cand vad ca la volanul masinii din fatza mea sunt femei, batrani sau taximetristi, maresc un pic precautia. Nu poti sa stii ce-i vine in cap sa faca in ultimul moment. Tre sa vedem noi si pt ceilalti cateodata ,se le simtim intentiile.

Si , ce zici ca ai facut la examen ? Ai luat sala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare cazul este inchis dar as avea o parere find din pacate doar (momentan) conducator de cat B

- din pdvd legal este nevinovat

- din pdvd moral nevinovat

Din câte am inteles cocoana avea unde sa se incadreze inapoi pe sensul normal de mers având spatiu si in fata si in spate, sunt curios ce se intampla daca el frâna având in vedere ca doamna cu pricina era prea ocupata sa gesticuleze oare nu frâna si ea??? asta asa ca sa continue cearta cu el??? pt ca vai draga doamne ea se speriase si era socata ca era sa moara.

Sunt convins ca daca frâna el frâna si ea.

:cheers: nu vreau sa supar pe nimeni, doar o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca idioata era in stare sa faca precum maimuta; dar de regula, in situatii de "care pe care", cel care cedeaza e luat de "prost" si "invingatorul" isi vede de drum, eventual cu scirtz de roti, in semn de "suprema sfidare" ... io cred ca merita incercata o frina ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a terminat toată povestea, am fost acum o oră la Chitila după procesul verbal. Cucoana se prezentase între timp şi pe baza declaraţiei ei au făcut PV în care recunoaşte că "nu s-a asigurat la reintrarea în banda de mers" (corespunde cu ce am declarat eu), dar pentru că nu s-a prezentat să declare accidentul decât după o săptămână (şi după ce a sunat-o poliţistul de câteva ori) i-au suspendat permisul şi i-au dat şi amendă. Dacă se prezenta în termen nu păţea nimic.

 

Partea ciudată e că cucoana înţelesese că trebuie să meargă la Chiajna. Când m-a sunat pe mine i-am spus să sune la Poliţia din Chitila, ea mi-a spus că vrea să mă reclame pentru faza de pe podul de la Dragomireşti, eu i-am spus că pentru reclamaţii privind podul din Dragomireşti să meargă la poliţie la Chiajna pentru că de unitatea aia aparţine (e la câteva sute de metri). Ea a înţeles pe scurt să se ducă direct la Chiajna pentru accident :moto: Când mi-a zis poliţistul asta m-a lăsat :moto:

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic...

 

Bine ca s-a terminat, si ca nu ai mai avut parte de nervi.

 

Hai noroc :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De data asta ai scapat usor. Gandeste cum ar fi sa ramai cu sechele pe toata viata sau, si mai rau, sa mori cu dreptatea de partea ta. Ai multe de invatat din aceasta intamplare si depinde doar de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e primul accident pe care îl am şi nici cel mai grav. Am mai mult de 10 ani de condus prin vreo 10 de ţări şi am avut şi un accident cu maşina făcută praf şi eu la Urgenţă, deci ştiu ce e aia.

 

Partea proastă e că singurul accident din vina mea l-am avut acum vreo 12 ani cu un taxi care mergea în faţa mea, la 30 km/h (ningea rău de tot) într-o curbă am derapat amândoi pe gheaţă şi el s-a oprit în bordură, eu m-am oprit în el. Singura avarie a fost farul meu :moto:

 

De atunci am mai avut cel puţin vreo 10 accidente din cele mai stupide, gen stau la trecerea de pietoni pe banda 1 şi tipul de pe banda 2 când pleacă de pe loc face dreapta şi intră în spatele meu. Motiv: nu m-a văzut :moto:

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...