Sari la conținut

Religia,prostia si credinta in dumnezeu...


Vizitator rock46hunt
 Share

Postări Recomandate

Nu e trista deloc viata asa! Dimpotriva,singurul zeu in care ar trebui sa credem este acela pe care il privim in oglinda dimineatza...

Oglinda constiintei.., cumva?! Atunci sunt de acord cu tine! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oglinda constiintei.., cumva?! Atunci sunt de acord cu tine! ;)

 

Si iata cum unul din "parametrii" care ne diferentiaza de animale, si anume, constiinta, devine o povara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iata cum unul din "parametrii" care ne diferentiaza de animale, si anume, constiinta, devine o povara.

Constiinta este o povara numai pt cei care o au foarte incarcata.., pt altii, insa, poate fi liantul care te pune in legatura cu Dumnezeu, numai sa iti doresti asta, si atunci chiar de o vei avea incarcata El iti va usura mult din greutatea ei! Intelegi, Kosh? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt

salutare!

dupa demersul vostru,in a incerca sa ma faceti sa cred ca dumnezeu exista,incep sa cred ca exista...de ce oare...chiar exista...cum de nu am stiut pina acum...de ce mi-a fost ascuns acest lucru?

ce prost sint...nu cred in dumnezeu...

 

 

dupa umila mea parere nu sinteti in stare sa-mi explicati,doar sa ma aburiti cu fel si fel de idei...

bine,nu sint un tip cult si bine educat,dar ce vreti de la mine... sa cred in prostii...

vad ca unii spun ca nu cred in religie dar stiu ca dumnezeu exista...ciudat!

mie imi pare ca se bat cap in cap asemenea idei...parerea mea!

SE POATE FACE DIFERENTA INTRE RELIGIE SI DUMNEZEU?

CINE IMPUNE RELIGIA?

 

de ce cred unii in religie...eu stiu raspunsul...doar stiu sa jignesc...nu?

atunci le transmit credinciosilor sa creada si in Legendele Olimpului sau in cartea cu povesti...cica exista un simbure de adevar...

alo...oameni...in ce secol va aflati...stiti?

multumesc cu aceasta ocazie tuturor celor care au scris...fie de bie,fie de rau...ce conteaza...nimic nu este clar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constiinta este o povara numai pt cei care o au foarte incarcata.., pt altii, insa, poate fi liantul care te pune in legatura cu Dumnezeu, numai sa iti doresti asta, si atunci chiar de o vei avea incarcata El iti va usura mult din greutatea ei! Intelegi, Kosh? ;)

 

Constiinta este o povara insasi prin existenta.

Constiinta, este fenomenul care genereaza nevoia de religie a omului pentru ca mintea umana nu poate functiona fara o autoritate necontrolabila. Este nevoie de existenta unei autoritati pe care sa se dea vina.

 

Ca si exemplu, cati dintre voi, care ati avut un examen, nu ati visat in noptile premergatoare faptul ca picati respectivul examen?

Aceasta este o metoda prin care creierul pregateste constiinta punand-o in fata faptului implinit inaintea realitatii. Prin analogie, acelasi lucru, se poate spune si despre religie: metoda prin care mintea umana face fata evenimentelor pe care nu le poate intelege.

Cu timpul, religia a evoluat odata cu noile descoperiri ale umanitatii.

 

Tin sa cred ca singura "religie" cu adevarat importanta in viata unui om este educatia.

Ma rog, este foarte mult de discutat si oarecum anevoios in scris.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu sunt din constanta si sunt unul din asa-zisii atei.

 

Vreau sa va spun in schimb ca s-au facut niste statistici la nivel mondial acum 2 ani si aratau cam asa :

 

- 33% crestini (catolici, ortodocsi, evrei etc)

- 21% islamisti

- 16% non-religiosi (atei, agnostici etc.)

- 14% hinduism

 

Ceea ce este foarte interesant este ca a crescut foarte mult numarul ateilor si al islamistilor in ultimii 10 ani.

 

Trageti voi concluziile.

 

Enjoy the riding.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce este foarte interesant este ca a crescut foarte mult numarul ateilor si al islamistilor in ultimii 10 ani.

este firesc, atata timp cat religia inca majoritara in romania este reprezentata de niste escroci. preotii ortodoxi sunt niste canalii, niste corupti majoritatea lor nu stiu cum sa scoata banu de pe urma fraierilor sau a credulilor (in general mosi si babe).

 

si atunci... la ce sa mergi intr-o biserica ortodoxa... daca ai pe dumnezeu in suflet, poti fi si in varf de munte, nu-i nevoie sa fii in biserica, sa ai in fata un umflat doi care sa citeasca din carti lucruri sfinte si apoi sa-si bage p... in ei de enoriasi ca oricum is fraieri si vin ei la slujba si data viitoare. sorry dar asta nu-i credinta, asta-i circ.

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un topic care initial m-a amuzat,apoi mi-a dat senzatia ca o ia pe aratura(datorita insultelor si jignirilor),dar care a revenit la calea initiala.

Si pentru ca ma intereseaza subiectul si am incercat sa ma documentez cat-de cat,atat din surse pro cat si contra,dau si eu aici cu parul,ca doar e gratis.

1.Dumnezeu exista.Ca e Dumnezeu cu D mare,ca e dumnezeu cu d mic(gresit,pentru ca e un nume),ca e constiinta suprema,ca e forta care controleaza universul,el exista.Prea merg toate bine(cu exceptia a ceea ce strica oamenii),sa nu fie puse la punct de cineva sau ceva.

2.Biserica e,cu siguranta,cea mai performanta institutie.A fost construita pe temelia religiei,pe care a dezvoltat-o ulterior,facand-o cel mai puternic mijloc de control si manipulare;iar religia crestina e cea mai tare cu doua mii de ani de istorie.

3.Biblia pare a fi o poveste.A fost "rotunjita" la multi ani dupa moartea lui Isus Hristos(admitem ca a existat,cu toate ca nu stiu sa existe vreo dovada istorica),din scrierile unora care,la fel,au trait la ani buni dupa cel mentionat mai sus.Iar in ea se pare ca sunt multe contradictii,care nasc semne de intrebare.De asemenea,la "rotunjirea" Bibliei au fost excluse unele scrieri care au "candidat",datorita faptului ca nu se aliniau la politica...

Sunt credinta si religia ceva bun sau ceva rau?Ziceti-mi ceva din lumea asta ceva care sa fie numai bun sau numai rau.Sunt,nu pot spune in ce masura,si bune si rele.Dar haideti sa fim pozitivi si sa luam ce este bun;poate uneori ne dau taria sa trecem peste greutati,ne unesc,ne dau speranta,ne dau incredere si asa mai departe.

Nu sunt Ateu.Cred in Dumnezeu,cel mentionat la punctul 1.Merg la biserica;nu abuzez :( ,de 2-3-4 ori pe an.De ce?E la urma urmei o traditie(astea fac perte din noi) si pe de alta parte uneori(de cele mai multe ori) ma simt putin altfel dupa aceasta(datorita unor imprejurari se intampla sa fie biserici ortodoxe,catolice sau protestante-in care sa se vorbeasca alte limbi,pe care sa nu le inteleg,dar efectul poate fi acelasi).

Ideea e,asa cum spunea Jean,ca daca credem,nu pierdem nimic;dar daca nu credem si... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia aici credinta de doamne feri!!!!!! hahahahaaaaaaaaa http://stirileprotv.ro/stiri/social/noapte...rea-nicula.html

 

Crede-ma ca nu este de ras.

Am putea despica firul in patru si am putea vedea ca totul tine de motivatie. Totul pleaca de la motivatie. Un om motivat este un om de neoprit. Tine de natura umana, iar in exemplul de mai sus, de legi elementare a psihologiei sociale, de grup.

 

Ce este interesant de observat este faptul ca desi se da vina pe minuni, nimeni nu constientizeaza adevarul: creierul uman este responsabil de majoritatea minunilor si vindecarilor "misterioase".

 

Presupun ca ati auzit despre fenomenul medicamentelor placebo, sau de "puterea" autosugestiei.

Desi pentru multi acest subiect poate parea SF, va asigur ca la o documentare mai atenta, va veti pune niste semne de intrebare.

Creierul este capabil de a genera niste mecanisme si de a actiona niste parghii generatoare de efecte si concluzii absolut uimitoare, miraculoase pentru ochiul neavizat.

 

Creierul este cea mai puternica arma care i-a fost data omului vreodata, sau cam asa ceva (nu-mi amintesc exact) a rostit Einstein.

Este de-dreptul uluitor cum mintile umane "se unesc" si "canta la unison" cand vorbesc despre religie, insa tac in momentul in care li se explica argumentat ca religia este doar tragaciul, mecanismul care "pune mintea umana la lucru". Este unul dintre acele fenomene care creeaza motivatie.

 

In locul religiei, poate fi un phiholog, sau pshihanailst, si in nenumarate cazuri, chiar medicul care se foloseste de aceste notiuni prescriind medicamente slabe, sau placebo pentru simtome sau boli care dispar "miraculos", pacientul fiind convins ca medicamentatia este cheia.

 

Eu asa vad religia: o metoda de control, foarte necesara insa datorita potentialului sau imens de a aduce comfort si usurare, si deasemenea datorita unor adevaruri absolute si unanim recunoscute de toate personalitatile pshihologiei, cand vine vorba despre om:

 

1. Omul nu poate fi controlat decat prin frica.

2. Este natura umana sa ii frie frica de lucrurile pe care nu le cunoaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un subiect mult prea contoversat ..inclusiv filmul de mai sus

nu pot sa dau cu parerea ....contine imagini socante .... dar pe de alta parte ...credinta oricare ar fi ea ..te indruma sapre un alt tip de moralitate ,constiinta atat timp cat e din suflet ....faptul ca unii aleg sa traiasca ca acum 10000 de ani sau se lasa indoctrinati este numai alegerea lor.... uite si o frantura de biblie ... modul simplu in care reuseste sa puna punctul pe I e uimitor ...

 

 

“Pui de năpârci, cum ați putea voi să spuneți lucruri bune, când voi sunteți răi? Căci din prisosul inimii vorbeÂşte gura. Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui; dar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui. Vă spun că, în ziua judecății, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit. Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină, Âşi din cuvintele tale vei fi osândit.“ (Matei 12:34-37)

 

“Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu ce judecată judecați, veți fi judecați; Âşi cu ce măsură măsurați, vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, Âşi nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poți zice fratelui tău: ,,Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău“, Âşi, când colo, tu ai o bârnă într-al tău?…Fățarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, Âşi atunci vei vedea desluÂşit să scoți paiul din ochiul fratelui tău.” (Matei 7:1-5)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun... aici ai dreptate cu autosugestia.

 

totusi chestia asta mai bine nu ar fi fost mediatizata ca ne facem de rasul lumii. (de parca n-am fi deja).

Mesaj completat

 

 

 

ia uite, inca una!! http://stirileprotv.ro/stiri/social/credin...-rugaciune.html

 

asta mai ca o intrece pe aia de mai sus. asa credinta zic si eu. ce mai in sus si in jos... deja s-o ajuns aproape la nivelul maxim de degradare spirituala a locuitorilor acestui areal "binecuvantat" numit generic romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

Iti dai seama ca asta e si scopul fenomenului. Pasajele citate de tine nu fac decat sa accentueze si sa-mi comfirme postul anterior.

Ma intreb cat de mult succes ar fi avut religia daca in fundamentul ei nu ar fi existat conceptia de Judecata de Apoi.

 

Daca o sa te documentezi, o sa observi ca toate religiile lumii au aceasta caracteristica, acest parametru definitoriu, si anume, ceea ce in crestinism se numeste Judecata de Apoi.

Este practic un fel de trade-mark omniprezent.

 

Nu vreau sa las impresia ca judec. Nu, nu judec pe nimeni. Fiecare poate crede in ce vrea si cum vrea atat cat respecta zicala: "Libertatea ta se termina acolo unde incepe liberatatea mea".

 

Asa cum eu nu ma afisez ostentativ in biserica si nu-mi bat joc de oamenii de acolo, asa nici tu, credinciosule (general speaking), nu-mi alunga linistea cu mesaje si comportament dictat de altii.

Este un principiu de baza as putea spune, asa cum eu respect Biserica deoarece reprezinta un lacas de cult, structura cu o semnatura arhitecturala aparte, asa si tu esti obligat din bun simt sa-mi respecti convingerile si actiunile atat timp cat acestea se situeaza la marginea unde incepe libertatea ta sau a altuia.

 

Este vorba strict despre respectul cuvenit ambelor parti.

 

Acum ma adresez tie, rocket1982, si vreau sa-ti expun o realitate: ca sa iti faci o parere despre un sistem sau situatie, trebuie sa vezi toate fetele acestuia/acesteia. De accea in justitie exista avocatul apararii si cel al acuzarii.

Nu-ti poti forma o opinie cat de cat apropiata de adevar, daca nu te documentezi asupra ambelor fete.

Aici e diferenta intre "credinciosi" si "necredinciosi": prima categorie are o singura carte de citit iar cartile care nu o "aproba" sau "sustin", nu exista; a doua categorie insa, are o biblioteca intreaga.

Nu mi-as fi permis sa intru intr-o astfel de discutie daca n-as fi avut un backround de "documentatie" anterioara, printre care si Biblia.

Postul tau, din punctul meu de vedere, este o provocare, un fel de atac negandit. E ca si cum ai ataca un elefant cu o nuca.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca asta e si scopul fenomenului. Pasajele citate de tine nu fac decat sa accentueze si sa-mi comfirme postul anterior.

Ma intreb cat de mult succes ar fi avut religia daca in fundamentul ei nu ar fi existat conceptia de Judecata de Apoi.

 

Daca o sa te documentezi, o sa observi ca toate religiile lumii au aceasta caracteristica, acest parametru definitoriu, si anume, ceea ce in crestinism se numeste Judecata de Apoi.

Este practic un fel de trade-mark omniprezent.

 

Nu vreau sa las impresia ca judec. Nu, nu judec pe nimeni. Fiecare poate crede in ce vrea si cum vrea atat cat respecta zicala: "Libertatea ta se termina acolo unde incepe liberatatea mea".

 

Asa cum eu nu ma afisez ostentativ in biserica si nu-mi bat joc de oamenii de acolo, asa nici tu, credinciosule (general speaking), nu-mi alunga linistea cu mesaje si comportament dictat de altii.

Este un principiu de baza as putea spune, asa cum eu respect Biserica deoarece reprezinta un lacas de cult, structura cu o semnatura arhitecturala aparte, asa si tu esti obligat din bun simt sa-mi respecti convingerile si actiunile atat timp cat acestea se situeaza la marginea unde incepe libertatea ta sau a altuia.

 

Este vorba strict despre respectul cuvenit ambelor parti.

 

Acum ma adresez tie, rocket1982, si vreau sa-ti expun o realitate: ca sa iti faci o parere despre un sistem sau situatie, trebuie sa vezi toate fetele acestuia/acesteia. De accea in justitie exista avocatul apararii si cel al acuzarii.

Nu-ti poti forma o opinie cat de cat apropiata de adevar, daca nu te documentezi asupra ambelor fete.

Aici e diferenta intre "credinciosi" si "necredinciosi": prima categorie are o singura carte de citit iar cartile care nu o "aproba" sau "sustin", nu exista; a doua categorie insa, are o biblioteca intreaga.

Nu mi-as fi permis sa intru intr-o astfel de discutie daca n-as fi avut un backround de "documentatie" anterioara, printre care si Biblia.

Postul tau, din punctul meu de vedere, este o provocare, un fel de atac negandit. E ca si cum ai ataca un elefant cu o nuca.

 

a fost gandit dar nu pentru voi ci pentru initiatoru topicului ..... sunt niste pasaje care te indeamna sa nu judeci ...dar prin simpla lor folosire ... tocmai asta am facut .

 

acum oricand as sta la o discutie despre acest subiect ... dar nu pe forum tocmai din motivul de a nu fi inteles gresit lucru care pe forum se poate intampla cu atata usurinta .

...sa nu se nteleaga ca am ceva cu opinia altuia decat a lui rock46cunt-hunt .. care pt mine ...e 0 ... iar epifaniile astea ...personale impuse celor multi ... cum zice badea ...E de PORC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am putea despica firul in patru si am putea vedea ca totul tine de motivatie. Totul pleaca de la motivatie. Un om motivat este un om de neoprit. Tine de natura umana, iar in exemplul de mai sus, de legi elementare a psihologiei sociale, de grup.

 

Ce este interesant de observat este faptul ca desi se da vina pe minuni, nimeni nu constientizeaza adevarul: creierul uman este responsabil de majoritatea minunilor si vindecarilor "misterioase".

 

Presupun ca ati auzit despre fenomenul medicamentelor placebo, sau de "puterea" autosugestiei.

Desi pentru multi acest subiect poate parea SF, va asigur ca la o documentare mai atenta, va veti pune niste semne de intrebare.

Creierul este capabil de a genera niste mecanisme si de a actiona niste parghii generatoare de efecte si concluzii absolut uimitoare, miraculoase pentru ochiul neavizat.

 

Creierul este cea mai puternica arma care i-a fost data omului vreodata, sau cam asa ceva (nu-mi amintesc exact) a rostit Einstein.

Este de-dreptul uluitor cum mintile umane "se unesc" si "canta la unison" cand vorbesc despre religie, insa tac in momentul in care li se explica argumentat ca religia este doar tragaciul, mecanismul care "pune mintea umana la lucru". Este unul dintre acele fenomene care creeaza motivatie.

 

In locul religiei, poate fi un phiholog, sau pshihanailst, si in nenumarate cazuri, chiar medicul care se foloseste de aceste notiuni prescriind medicamente slabe, sau placebo pentru simtome sau boli care dispar "miraculos", pacientul fiind convins ca medicamentatia este cheia.

 

Eu asa vad religia: o metoda de control, foarte necesara insa datorita potentialului sau imens de a aduce comfort si usurare, si deasemenea datorita unor adevaruri absolute si unanim recunoscute de toate personalitatile pshihologiei, cand vine vorba despre om:

 

1. Omul nu poate fi controlat decat prin frica.

2. Este natura umana sa ii frie frica de lucrurile pe care nu le cunoaste.

 

:cheers:

Deci...care-i.... :) ???

Mesaj completat

Iti dai seama ca asta e si scopul fenomenului. Pasajele citate de tine nu fac decat sa accentueze si sa-mi comfirme postul anterior.

Ma intreb cat de mult succes ar fi avut religia daca in fundamentul ei nu ar fi existat conceptia de Judecata de Apoi.

 

Daca o sa te documentezi, o sa observi ca toate religiile lumii au aceasta caracteristica, acest parametru definitoriu, si anume, ceea ce in crestinism se numeste Judecata de Apoi.

Este practic un fel de trade-mark omniprezent.

 

Nu vreau sa las impresia ca judec. Nu, nu judec pe nimeni. Fiecare poate crede in ce vrea si cum vrea atat cat respecta zicala: "Libertatea ta se termina acolo unde incepe liberatatea mea".

 

Asa cum eu nu ma afisez ostentativ in biserica si nu-mi bat joc de oamenii de acolo, asa nici tu, credinciosule (general speaking), nu-mi alunga linistea cu mesaje si comportament dictat de altii.

Este un principiu de baza as putea spune, asa cum eu respect Biserica deoarece reprezinta un lacas de cult, structura cu o semnatura arhitecturala aparte, asa si tu esti obligat din bun simt sa-mi respecti convingerile si actiunile atat timp cat acestea se situeaza la marginea unde incepe libertatea ta sau a altuia.

 

Este vorba strict despre respectul cuvenit ambelor parti. :(

:D

 

Acum ma adresez tie, rocket1982, si vreau sa-ti expun o realitate: ca sa iti faci o parere despre un sistem sau situatie, trebuie sa vezi toate fetele acestuia/acesteia. De accea in justitie exista avocatul apararii si cel al acuzarii.

Nu-ti poti forma o opinie cat de cat apropiata de adevar, daca nu te documentezi asupra ambelor fete.

Aici e diferenta intre "credinciosi" si "necredinciosi": prima categorie are o singura carte de citit iar cartile care nu o "aproba" sau "sustin", nu exista; a doua categorie insa, are o biblioteca intreaga.

Nu mi-as fi permis sa intru intr-o astfel de discutie daca n-as fi avut un backround de "documentatie" anterioara, printre care si Biblia.

Postul tau, din punctul meu de vedere, este o provocare, un fel de atac negandit. E ca si cum ai ataca un elefant cu o nuca.

 

Mesaj completat

“Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu ce judecată judecați, veți fi judecați; Âşi cu ce măsură măsurați, vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, Âşi nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poți zice fratelui tău: ,,Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău“, Âşi, când colo, tu ai o bârnă într-al tău?…Fățarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, Âşi atunci vei vedea desluÂşit să scoți paiul din ochiul fratelui tău.” (Matei 7:1-5)

 

...sa nu se nteleaga ca am ceva cu opinia altuia decat a lui rock46cunt-hunt .. care pt mine ...e 0 ... iar epifaniile astea ...personale impuse celor multi ... cum zice badea ...E de PORC

 

 

Ai grije credinciosule la ceea ce ai scris mai sus sau religia la tine se opreste cand intervin antipatiile...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grije credinciosule la ceea ce ai scris mai sus sau religia la tine se opreste cand intervin antipatiile...?

 

 

 

 

 

 

 

Depinde ce intelegi prin credincios ...faptu ca am pus 2 texte pe un forum ...??? asa de limitat sa fi ??....asta inseamna credinta?

 

Eu imi iubesc "dusmanul: ..si as sta orcand de vorba cu el ... !!! fapt care se intampla ...dealtfel .

 

Faptul ca pun 2 pasaje dintr o carte ce se refera strict la natura umana... nu face altceva decat sa le citesti si sa descoperi ceva ce poate iti schimba mentalitatea sau iti intareste convingerile gresite sau nu ....

 

Mai era un coleg tractorist pardon motociclist care ne a spus ca stricam mitul lui mos craciun ..... probabil asta este tot ceea ce a inteles din religie/credinta /prostie in cazul lui ....!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
a fost gandit dar nu pentru voi ci pentru initiatoru topicului ..... sunt niste pasaje care te indeamna sa nu judeci ...dar prin simpla lor folosire ... tocmai asta am facut .

 

acum oricand as sta la o discutie despre acest subiect ... dar nu pe forum tocmai din motivul de a nu fi inteles gresit lucru care pe forum se poate intampla cu atata usurinta .

...sa nu se nteleaga ca am ceva cu opinia altuia decat a lui rock46cunt-hunt .. care pt mine ...e 0 ... iar epifaniile astea ...personale impuse celor multi ... cum zice badea ...E de PORC

 

cel putin eu nu pot intelege decit un singur lucru...SUFERI...

spre deosebire de tine toti au fost ok si au raspuns pe masura puterii lor de intelegere...dar tu ce faci....ma ataci...vrei sa ma bati...ce vrei defapt?

incearca sa raspuzi la intrebarile ce au fost scrise!

daca ai ceva personal cu mine stii unde ma gasesti,nu are rost sa te dai mare aici pe forum...ca stii tu ce faci!

incearca sa intelegi! :cheers:

 

Mesaj completat

Ai grije credinciosule la ceea ce ai scris mai sus sau religia la tine se opreste cand intervin antipatiile...?

 

 

 

 

 

 

 

Depinde ce intelegi prin credincios ...faptu ca am pus 2 texte pe un forum ...??? asa de limitat sa fi ??....asta inseamna credinta?

 

Eu imi iubesc "dusmanul: ..si as sta orcand de vorba cu el ... !!! fapt care se intampla ...dealtfel .

 

Faptul ca pun 2 pasaje dintr o carte ce se refera strict la natura umana... nu face altceva decat sa le citesti si sa descoperi ceva ce poate iti schimba mentalitatea sau iti intareste convingerile gresite sau nu ....

 

Mai era un coleg tractorist pardon motociclist care ne a spus ca stricam mitul lui mos craciun ..... probabil asta este tot ceea ce a inteles din religie/credinta /prostie in cazul lui ....!!!

 

 

omule...ce ai cu mine?

da sint tractorist...te deranjeaza...probabil ca da,tu nu ai fi in stare sa conduci un tractor...si nu vad o rusine sa fii tractorist.

si da eu imi mentin ideea si opinia...este absurd sa mergeti la un camin de copii , 10 motociclisti imbracati in mos craciun,calare pe motoare...asta dupa parerea ta ce demonstreaza sau inseamna?

dupa cum scriam mai inainte,am fost facut crestin ortodox fara voia mea...normal...asa se procedeaza si acum...

atunci cind am descoperit sarbatoarea craciunului,m-i sa spus ca vine un mos cu barba si par alb si da codouri celor care au fost cuminti...(dupa parerea mea o mare abureala)...

trecem peste asta...deci mos craciun este unul singur...nu?care vine cu sania trasa de reni...

ce imagine isi formeaza un copil si asa batut de soarta si de dumnezeu cind vede o gramada de smecheri imbracati in mos craciun cu motociclete de tot felul,care impart daruri ... parerea mea , impart daruri ptr a scoate in evidenta ca ei sint moto mos craciunii...CE FRUMOS...ca in cartea cu povesti!

daca cineva chiar vrea sa ajute sarmani de copii de la casele de copii,o pot face ca simplu om (cetatean) nu ca alt ceva...

acum da-ti cu parerea!

asa este normal!

Mesaj completat

ca sa nu mai spun ca asta iarna,ati strins bani de la majoritatea motociclistilor tulceni si i-ati folosit in numele clubului vostru de 8 membri...

frumoase actiuni...

chiar sint curios cum o sa va organizati craciunul din acest an...abia astept!

o sa fie super cred! :(

Mesaj completat

/index.php?showtopic=300246

 

70 de pungute de la 8 membri...cam mult!

Mesaj completat

http://danube-rebels.myforum.ro/viewtopic.php?t=86

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba de Craciun.

Nu cred insa ca religia a creeat Craciunul, cred ca tot natura umana a creat-o. Pur si simplu, ca oameni, avem nevoie de astfel de sarbatori. Oamenii sunt fiinte sociale care daca nu au motive sa socializeze vor inventa.

 

Astfel pornind de la relatarile din Biblie (potrivit carora magii au venit cu cadouri la Hristos abia nascut), s-a creeat Craciunul. Originile Craciunului sunt insa mult mai vechi decat Cristos, astfel Babilonienii sarbatoreau pe fiul lui Isis (parca... nu-mi aduc aminte bine).

 

Romanii sarbatoreau Solstitiu de Iarna cu mult inainte de Cristos, sarbatoarea fiind una care-l onora pe Saturn, zeul agriculturii.

Sunt fel si fel de legende legate de Craciun, de fapt sunt legate de Solstitiul de Iarna, una dintre ele fiind Yule (care inseamna "roata"). Yule il reprezenta pe zeul Mithras (zeu al soarelui) nascandu-se pentru a observa cea mai mica zi a anului. In timp ce crestea zilele se mareau si deveneau mai calduroase.

 

Trebuie sa stiti ca Crestinismul era o religie mica, lipsita de importanta, ca o secta; lumea de atunci era reticenta in ceea ce priveste monoteismul. Primul care a instaurat prin forta monoteismul (credinta intr-un singur zeu) a fost Akenathon, faraon egiptean, tatal lui TutAnkhAmun. Merita specificat faptul ca Athon sau Aton, inseamna Soare.

So, Akenathon asta, avand-o de sotie pe Nefertiti, a impus credinta intr-o singura zeitate, Soarele, auto-proclamandu-se descendent direct, a mutat capitala la Amarna, oras care l-a construit pentru zeul sau.

 

Revenind la Craciun, in anul 350, Papa Julius I, a declarat ca nasterea lui Cristos va fi celebrata pe 25 decembrie. Specialistii sunt de parere ca Papa incerca astfel sa usureze convertirea romanilor pagani. Astfel, noua religie, cristianismul, devenea mai usor de propagat si impus, fara ca paganilor sa le fie denigrate vechile sarbatori fapt ce ar fi dus la revolte.

 

Akenathon a sfarsit rau, dupa moartea sa, toate statuile sale au fost distruse, templele la fel, pana si inscriptiile din listele oficiale ale faraonilor au fot modificate, numele Akhenaten, Neferneferuaten, Smenkhkare, Tutankhamun, and Ay fiind inlaturate. Succesorii (Ay si Horemheb) au facut tot posibilul ca aceasta perioada sa nu nu existe. Abia in secolul 19, existenta lui Akenathon a fost descoperita de catre specialisti.

Aceasta a fost furia unor popor obisnuit sa se inchine la mai multi zei.

 

Avem foarte multe de invatat din trecut, multe din aceste evenimente aduc o oarecare lumina in ceea ce priveste religia, evolutia acesteia, precum si a evenimentelor in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt

da,asa este...multe avem de invatat...

si cum scriam mai sus "nimic nu este clar"...

oricum,este bine sa conversam si pe teme de acest gen...cu totii avem de cistigat....

Mesaj completat

Un topic care initial m-a amuzat,apoi mi-a dat senzatia ca o ia pe aratura(datorita insultelor si jignirilor),dar care a revenit la calea initiala.

Si pentru ca ma intereseaza subiectul si am incercat sa ma documentez cat-de cat,atat din surse pro cat si contra,dau si eu aici cu parul,ca doar e gratis.

1.Dumnezeu exista.Ca e Dumnezeu cu D mare,ca e dumnezeu cu d mic(gresit,pentru ca e un nume),ca e constiinta suprema,ca e forta care controleaza universul,el exista.Prea merg toate bine(cu exceptia a ceea ce strica oamenii),sa nu fie puse la punct de cineva sau ceva.

2.Biserica e,cu siguranta,cea mai performanta institutie.A fost construita pe temelia religiei,pe care a dezvoltat-o ulterior,facand-o cel mai puternic mijloc de control si manipulare;iar religia crestina e cea mai tare cu doua mii de ani de istorie.

3.Biblia pare a fi o poveste.A fost "rotunjita" la multi ani dupa moartea lui Isus Hristos(admitem ca a existat,cu toate ca nu stiu sa existe vreo dovada istorica),din scrierile unora care,la fel,au trait la ani buni dupa cel mentionat mai sus.Iar in ea se pare ca sunt multe contradictii,care nasc semne de intrebare.De asemenea,la "rotunjirea" Bibliei au fost excluse unele scrieri care au "candidat",datorita faptului ca nu se aliniau la politica...

Sunt credinta si religia ceva bun sau ceva rau?Ziceti-mi ceva din lumea asta ceva care sa fie numai bun sau numai rau.Sunt,nu pot spune in ce masura,si bune si rele.Dar haideti sa fim pozitivi si sa luam ce este bun;poate uneori ne dau taria sa trecem peste greutati,ne unesc,ne dau speranta,ne dau incredere si asa mai departe.

Nu sunt Ateu.Cred in Dumnezeu,cel mentionat la punctul 1.Merg la biserica;nu abuzez :D ,de 2-3-4 ori pe an.De ce?E la urma urmei o traditie(astea fac perte din noi) si pe de alta parte uneori(de cele mai multe ori) ma simt putin altfel dupa aceasta(datorita unor imprejurari se intampla sa fie biserici ortodoxe,catolice sau protestante-in care sa se vorbeasca alte limbi,pe care sa nu le inteleg,dar efectul poate fi acelasi).

Ideea e,asa cum spunea Jean,ca daca credem,nu pierdem nimic;dar daca nu credem si... :cheers:

 

domnule bachus 21...de ce sustii ca exista dumnezeu...eu sustin ca nu exista,sustin ca ne mintim singuri...ca exista!

asta este parea mea...

atita timp cit nu pot dovedi ca exista,pe ce sa ma bazez...pe vorbe si nascoceli?

eu nu stiu,de aceea intreb...

sper sa ma intelegeti! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce intelegi prin credincios ...faptu ca am pus 2 texte pe un forum ...??? asa de limitat sa fi ??....asta inseamna credinta?

 

Special pentru tine tocmai mi-am scos limitatorul si totusi, avand in vedere circumstantele vrei sa ne lamuresti?

Ai vreo parere pro sau contra religiei, sau ai ceva cu initiatorul topicului, initial ii erai credincios lui (rock46hunt) apoi vad ca

acum il rengi, asa faci si cu religia...daca raspunsul este da, vezi ca la locul tau de munca este un pavilion special amenajat

pentru cei cu dubla personalitate ( ala peste drum de ,,MARINARUL") Dr. Tatu...

post-13981-1250343216_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Depinde ce intelegi prin credincios ...faptu ca am pus 2 texte pe un forum ...??? asa de limitat sa fi ??....asta inseamna credinta?

 

Special pentru tine tocmai mi-am scos limitatorul si totusi, avand in vedere circumstantele vrei sa ne lamuresti?

Ai vreo parere pro sau contra religiei, sau ai ceva cu initiatorul topicului, initial ii erai credincios lui (rock46hunt) apoi vad ca

acum il rengi, asa faci si cu religia...daca raspunsul este da, vezi ca la locul tau de munca este un pavilion special amenajat

pentru cei cu dubla personalitate ( ala peste drum de ,,MARINARUL") Dr. Tatu...

 

da paul...frumoasa fotografie...este facuta la mine in garaj asta iarna cind domnul rocket 1982 ma cauta ptr a vorbi si a pune tara la cale...in aceasta fotografie tocmai ai administram un dresaj....

oricum ptr restul participantilor la acest topic este mai greu de inteles ptr ca nu sint din tulcea si nu cunosc situatia...

totusi aici discutam despre dumnezeu,religie si prostie...

cine sint prostii,cine credinciosii si cine este dumnezeu?

 

Mesaj completat

as fi curios daca cititori ar ghici cine este rocket 1982 si cine este rock46hunt in acea fotografie...

Editat de rock46hunt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule bachus 21...de ce sustii ca exista dumnezeu...

:cheers: Nu sustin ca e o persoana sau o entitate.Zic ca e ceva care guverneaza,precis peste capacitatile noastre de perceptie sau de intelegere(cel putin pana in momentul de fata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Nu uita ca n ai avut bani nici de bere.... iar singuru motiv pt care eram acolo era sa il barfesc pe titi si sa iti dau tie parola de pe siteul de unde te am EXCLUS ..... :() :) :cheers:

 

2) in ceeea ce priveste actiune de mos craciun ...cei 8 au organizato...sau asa imi aduc aminte ... iar bani au dat cei care au vrut ...ti am bagat eu mana in buzunar ..ti am zis eu sa nu vi la orfelinat ...ba din contra ai zis ca asta facem STRICAM MITUL..... apropo de asta ..mai ai si tupeul sa intrebi ce sa intamplat acolo cu banii? .... oare ce sa intamplat .... pai iti zic eu ... sau DUS .... unde trebuie .... nu cum faceai tu inainte ..sti la ce ma refer ...!!!!

 

3) TOPICUL ASTA A PORNIT CA O INSULTA FATA DE CE REPREZINTA MESAJUL ALA DE PE FORUM : DUMNEZEU SA-L IERTE .... NU TE MAI DA LOVIT IN ARIPA MAI SPURCACIUNE ... REPREZINTI in mod sigur gunoiul unei societati .... si vad ca ai nevoie de atentie ....ASA CA TE ATENTIONEZ CUM POT,,,,, ps : cum merge ....???

 

 

apropo ..... nu numai ROCKET SCRIE DE PE ADRESA ASTA .... :D cu multe puncte ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo ..... nu numai ROCKET SCRIE DE PE ADRESA ASTA

 

Am avut dreptate...are personalitate multipla...dimineata scrie el, dupaamiaza EU-l lui, iar in pauze, cand scrie subconstientul,

cand scrie inconstientul din el.... :cheers:

Mesaj completat

. cu multe puncte ....

 

E normal canmd esti la pubertate mai apar, dupa aceea trec, daca nu trec ramai cu ele.(chestie hormonala...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...