Sari la conținut

Accident pe Sos. Nordului cu Caranfil - Ambasada Chinei


iuliano
 Share

Postări Recomandate

Salutare m-a anuntat cineva ca e un accident mortal cica langa ambasada chinei , sos Nordului cu Caranfil . Cine sta in zona sa verifice sa ajute etc

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna !

Pai hai sa va spun in cateva cuvinte ce s-a intamplat, avand in vedere ca am fost primul la fata locului si ultimul care a plecat.

Venind dinspre Aviatorilor spre casa, in Aviatiei, am vazut doua ambulante SMURD si moto+ masina de politie.

 

Ca sa stabilim de la inceput.

Accidentul NU este mortal

 

Motocicleta implicata : Honda CBR 600, Neagra, geam fumuriu.

Rider : Adi + prietena lui.

 

Slava Domnului aveau echipament si urmarile au fost :

Ea - zgariata si presupenere de arcada sparta (casca flip-up)

El - din pacate fractura deschise la tibie.

 

Au fost dusi la spitalul Elias.

 

Eu am stat pentru masuratori, am chemat un prieten sa vina cu platforma dar pana la urma a venit fratele victimei impreuna cu o dacie papuc si au ridicat motorul, dat declaratii, impiedicat cei de la curatenie sa "curete" si dovezile + resturile moto.. si alte tampenii de acest gen.

 

Accidentul a fost f ciudat :

 

La o viteza mica (sub 60) a pus frana, a pierdut controlul, s-a lovit in gardul de la Bavaria Motors apoi a ricosat intr-un parapet "anti-parcare" din fata show-room-ului.

 

Nici noi nici politistii nu am realizat de ce s-a intamplat.. viteza mare NU avea, stresat de alta masina nu era... dar cand e sa se intample.. asta e :angryfire:

Bine ca nu a fost mai grav !

Politistii uimitor de politicosi si chiar si-au facut datoria ok. (3 dintre ei erau motociclisti)

 

Sanatate multa Adi + pasagera !

Multumesc si celorlalti motociclisti care au oprit si au dat o mana de ajutor.

 

 

 

Daca mai sunt intrebari.. pot sa raspund, poate nu am fost coerent, imi cer scuze.

Mesaj completat

Sanatate multa Adi + pasagera !

 

Sunt bou ! Nu pe el il cheama Adi ci pe fratele lui.

Victima este baiatul care a avut si accidentul cu Nistorescu, anul trecut.

 

Scuze pentru dezinformarea neintentionata.

Mesaj completat

Despre el este vorba :

/index.php?...p;hl=nistorescu

Editat de Yume
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victima este baiatul care a avut si accidentul cu Nistorescu, anul trecut.

 

E vorba de Tibi, cu un CBR 600 F4 negru cu parbriz negru? Esti sigur?

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de Tibi, cu un CBR 600 F4 negru cu parbriz negru?

 

Da, impreuna cu pasagera (prietena) sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si peste mine sau peste tine s-ar putea urca cate unul in fiecare zi dar nu se intampla asta pentru ca reactionam si noi. Mai calcam frana mai tragem de ghidoane. Nu am zis asta cu rea intentie dar sa trantesti de 2 ori o pasagera ... nu e chiar ghinion.

Daca este sa ai ghinion se poate urca unul peste tine si in pat cand esti cu nevasta sau tovarasa si sa nu reactionezi deloc. Din ce mi-a povestit un apropiat al lui la vremea respectiva, tipul nu este chiar un nepriceput deci daca vb despre aceasi pasagera, am putea spune ca este deja o relatie serioasa intre ei. :angryfire:

Hai pana una-alta mai bine sa le uram sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa...mai bine se lasa de sportul asta.

iar referitor acc cu nistorescu, puteti sa ziceti ce vreti, nu se depaseste o coloana de masini cu viteza mai mare decat iti permiti sa poti frana eficient. iar nistorescu ala nu a aparut din senin, a trecut peste scuarul ala si asta nu se face "instantaneu", putea sa-l vada.

sanatate celor 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca virajul ala la Bavaria e cam ciudat, dar cum asa mai nene sa dai in bordura?!

poate l-a dezechilibrat pasagera, eu era sa iau o bordura odata din cauza ca pasagera tocmai atunci s-a gadit sa isi mute curu pe sha.

oricum degeaba ne dam noi cu presupusu aici, singurul care poate spune cum s-a intamplat e el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un topic invadat de atotstiutori...Incep sa cred ca voi nu mergeti in acelasi trafic in care merg eu, nu de alta, dar voi nu aveti ghinioane si voi, iesiti din orice situatie si mai ales, voi nu aveti accidente.

Am zis ca voi nu mergeti in acelasi trafic cu mine? Am gresit...Incep sa cred ca aveti mai putini Km cu motocicleta, decat am eu pe role, iar eu de 2 ori m-am suit pe role si am cazut imediat.

Sanatate motociclistului si pasagerei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa...mai bine se lasa de sportul asta.

iar referitor acc cu nistorescu, puteti sa ziceti ce vreti, nu se depaseste o coloana de masini cu viteza mai mare decat iti permiti sa poti frana eficient. iar nistorescu ala nu a aparut din senin, a trecut peste scuarul ala si asta nu se face "instantaneu", putea sa-l vada.

sanatate celor 2

 

Domnu' Ceac Noris puteți vă rog să ne lăsați Âşi pe noi ăÂştia figuranții să folosim un pic Âşoseaua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi par erau pentru ei. Bine ca au scapat destul de bin edin accident. Multa sanatate amandurora.

 

PS: curba iaia acvolo e intradevar dubioasa. Si eu ma cam tem de ea si intru f incet. odata chiar era sa ma atinga un timpait care a taiat curba- intra de pe banda 1 pe 2 -in mine. Aveti grija acolo , dar si la intoarcere ascolo unde incepe piatra cubica- acolo a cazut la fel de stupid un pruiten de-al meu, dar nu s-a sifonat f rau.

 

Conduceti cu gija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca virajul ala la Bavaria e cam ciudat, dar cum asa mai nene sa dai in bordura?!

 

EÂşti sigur că a dat în bordură din cauza virajului sau ai tu un fetiÂş cu bordurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un topic invadat de atotstiutori...Incep sa cred ca voi nu mergeti in acelasi trafic in care merg eu, nu de alta, dar voi nu aveti ghinioane si voi, iesiti din orice situatie si mai ales, voi nu aveti accidente.

Am zis ca voi nu mergeti in acelasi trafic cu mine? Am gresit...Incep sa cred ca aveti mai putini Km cu motocicleta, decat am eu pe role, iar eu de 2 ori m-am suit pe role si am cazut imediat.

Sanatate motociclistului si pasagerei!

 

nu te mai consuma :angryfire: . fiacare e liber sa se exprime. incearca si ei sa caute raspunsul la intrebarea de ce? care oricum nu mai conteaza atata vreme cat avem un rezultat produs. Morala nu poate fii decat : atentie acela e un viraj mai dificil, abordati-l cu prudenta ! end of story....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuiesc in Aviatiei si trec prin acel loc de cel putin doua ori pe zi. Curba in sine nu stiu cat de dubioasa e, ce e ciudat e ca nu ai vizibilitate si, automat ar trebui sa incetinesti, plus ca sunt 3 benzi, doua pe un sens si una pe celalalt, uneori iti da un semntiment de "inghesuiala brusca".

 

Cand vii dinspre Aviatiei, e adevarat ca ar trebui luata curba cu viteza moderata. Am intrat destul de tare, aplecat fiind si imediat cum a inceput piatra cubica mi-a fugit putin motorul, insa fara urmari.

 

Mi s-a intamplat ca intrand prea tare in acea curba, venind dinspre Aviatorilor, sa am surpriza sa dau "nas in nas" cu ultima masina aflata la coada de la semaforul de langa biserica. Noroc ca am evitat, pe partea dreapta, pe langa postul de jandarmi :angryfire:

 

So.. beware in acel loc.

 

Ontopic : Tibi NU avea viteaza. 100% ! MAXIM 60km/h. S-au observat urme de frana spate, s-au facut masuratori.. din cate am inteles a fost un defect la directie (furca) al motocicletei.

 

Va rog nu mai faceti afirmatii aiurea.

Ca fapt divers, daca mai intereseaza pe cineva, ei sunt bine, el a fost operat, tija in picior, insa in stare buna si era cu moralul destul de sus avand in vedere accidentul. Ea doar putin zgariata.

Editat de Yume
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foloseste ce vrei nepoate, da fi "on topic" , vorbeste de accident daca ai ceva de spus si nu fa pe jmecherul ca nu e cazul, da?

 

Scumpule, m-am convins că ai fost ontopic când ai afirmat mai devreme că accidentul cu Nistorescu putea fi evitat. Vreau să mă conving Âşi că tu eÂşti un desăvârÂşit în măsură să stabilească cine Âşi când ar trebui să se lase de sportul ăsta. Mai ales că ai fost la fața locului la cele două accidente, sunt sigur că Âştii circumstanțele Âşi ai făcut suficienți kilometri cu pilotul în cauză înainte de a emite judecăți de valoare din tastatură. Sunt însă sigur că într-un acces de bunăvoință mă vei lăsa să folosesc Âşi eu cele două roți chiar dacă nu sunt un geniu al motociclismului. Te rog frumos să ne ierți pe toți cei care mai avem accidente din când în când, te rog din suflet să ierți Brigada de Poliție Rutieră care ne-a eliberat permisele de conducere înainte de a se asigura că suntem perfecți Âşi mai ales te rog să ne ierți că nu facem cinste motociclismului.

 

P.S. În cazul în care ai remarci mai inteligente de atât, le aÂştept pe PM sau personal, nu de alta dar nu îmi plac porcăielile din tastatură pe topicuri de accidente, cu atât mai puțin când sunt ale unor cunoscuți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, daca mai intereseaza pe cineva, ei sunt bine, el a fost operat, tija in picior, insa in stare buna si era cu moralul destul de sus avand in vedere accidentul. Ea doar putin zgariata.

Ma bucur ca are moralul ridicat, desi nu a scapat tocmai <ieftin>. Recuperare rapida-i doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuiesc in Aviatiei si trec prin acel loc de cel putin doua ori pe zi.

 

Si eu locuiesc in Aviatiei, si am remarcat ca foarte des soseaua e uda in curba (spalata, nu din motive naturale). Si intr-adevar, venind dinspre centru spre Aviatiei de multe ori dupa curba observi brusc coloana oprita si trebuie sa franezi.

Nu stiu cum e cu motocicleta in curba respectiva, dar eu cu masina o pot lua cand e uscat cu 60-70 km/h. Cand e ud o iau mult mai cu atentie si fara sa bruschez acceleratia sau frana, pentru ca am tractiune spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu locuiesc in Aviatiei, si am remarcat ca foarte des soseaua e uda in curba (spalata, nu din motive naturale). Si intr-adevar, venind dinspre centru spre Aviatiei de multe ori dupa curba observi brusc coloana oprita si trebuie sa franezi.

Nu stiu cum e cu motocicleta in curba respectiva, dar eu cu masina o pot lua cand e uscat cu 60-70 km/h. Cand e ud o iau mult mai cu atentie si fara sa bruschez acceleratia sau frana, pentru ca am tractiune spate.

 

sunt forum-uri dedicate autoturismelor ! intra acolo si explica cum e cu tractiunea spate in curbe.

Editat de Speed.Deamon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt forum-uri dedicate autoturismelor ! intra acolo si explica cum e cu tractiunea spate in curbe.

Da ce esti mja asa irascibil? Primu post la subiect si te-ai apucat sa comentezi... cam de rahat din partea ta...

 

On-topic: 2 accidente in 2 ani. amandoua cu pasager... ghinion sau chiar nu stie sa mearga? Tind sa cred ca si in accidentu cu Nistorescu se putea evita... cam anti-talent asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinerii accidentati de cunoscutul ziarist au cazut din nou cu motocicleta

 

Accidentul a avut loc pe strada Nicolae Caramfil, dupa ce, din cauza vitezei, Tiberiu Florescu a pierdut controlul motocicletei cu care circula impreuna cu prietena sa, o Honda de culoare neagra. La fata locului s-au deplasat mai multe echipaje ale Politiei Rutiere, precum si doua ambulante SMURD. Tanarul de 34 de ani, unul dintre cei mai buni antrenori de karate din Romania, s-a ales cu o fractura de tibie, astfel ca a fost transportat de urgenta la spital. Tot acolo a ajuns si prietena sa, medicii stabilind ca aceasta a suferit cateva contuzii. Ambii se afla insa in afara oricarui pericol.

 

http://www.cancan.ro/2009-07-24/Victimele-...un-blestem.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa...mai bine se lasa de sportul asta.

iar referitor acc cu nistorescu, puteti sa ziceti ce vreti, nu se depaseste o coloana de masini cu viteza mai mare decat iti permiti sa poti frana eficient. iar nistorescu ala nu a aparut din senin, a trecut peste scuarul ala si asta nu se face "instantaneu", putea sa-l vada.

sanatate celor 2

 

Tu de unde ai aparut (...adresare jignitoare...) ??? Ce coloana (...adresare jignitoare...)??? Ai citit macar topicul despre acel accident ca sa afli cum s-a intamplat sau ai tu pur si simplu senzatia ca acolo a fost depasita o coloana si daca asa visezi tu, te trezesti si incepi sa scrii pe forumuri?

 

Mesaj completat

Tinerii accidentati de cunoscutul ziarist au cazut din nou cu motocicleta

 

Accidentul a avut loc pe strada Nicolae Caramfil, dupa ce, din cauza vitezei, Tiberiu Florescu a pierdut controlul motocicletei cu care circula impreuna cu prietena sa, o Honda de culoare neagra. La fata locului s-au deplasat mai multe echipaje ale Politiei Rutiere, precum si doua ambulante SMURD. Tanarul de 34 de ani, unul dintre cei mai buni antrenori de karate din Romania, s-a ales cu o fractura de tibie, astfel ca a fost transportat de urgenta la spital. Tot acolo a ajuns si prietena sa, medicii stabilind ca aceasta a suferit cateva contuzii. Ambii se afla insa in afara oricarui pericol.

 

http://www.cancan.ro/2009-07-24/Victimele-...un-blestem.html

 

Deosebiti cu totul asta de la cancan...cum adica a avut viteza, dc un martor care mergea in spatele lui cu masina a spus ca motocicleta rula cu 50-60???

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu de unde ai aparut (...adresare jignitoare...)??? Ce coloana (...adresare jignitoare...)??? Ai citit macar topicul despre acel accident ca sa afli cum s-a intamplat sau ai tu pur si simplu senzatia ca acolo a fost depasita o coloana si daca asa visezi tu, te trezesti si incepi sa scrii pe forumuri?

 

Mesaj completat

 

 

Deosebiti cu totul asta de la cancan...cum adica a avut viteza, dc un martor care mergea in spatele lui cu masina a spus ca motocicleta rula cu 50-60???

 

Scuterica s-a umflat tarata-n tine? Ce esti asa irascibil?

 

De ce o luati toti asa personal? Omul a aruncat o parere (si ea exprimata cam abrupt) dar care a foarte valida. Bine, n-a fost vina lui in acc cu Nistorescu, poate nici aici (e o intamplare, a pierdt controlul ...fuck it). Dar parca prea se aduna ghinioanele. Am si eu o vaga banuiala de conduita preventiva care nu prea ii este obisnuinta. Sau poate are si mult ghinion. Dracu stie.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...