Sari la conținut

Accident Magheru


ariciu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eu traversez aproape zilnic magheru pe o straduta, nu stiu exact cum ii zice, maria rosetti parca.

 

Semaforul este din acela, cu contor.

 

Ei, cand mai sunt 3 secunde de rosu bag in viteza, si cand se face verde incep sa plec usor-usor de pe loc. Zic usor-usor pentru ca intotdeauna se gasesc cateva masini sa treaca prin intersectie, desi la mine e verde.

 

Daca as pleca in tromba la -1, ca sa se se faca verde exact cand intru in intersectie (cum a facut porche-ul probabil), in mod sigur m-ar spulbera o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, si eu ma tem sa plec prima de la semafor pe verde. Pare stupid dar asta e adevarul. Chiar si cand ai prioritate/verde trebuie sa te asiguri de enspe mii de ori. Exemplul cel mai bun poate fi Piata Victoriei unde este crima fara pedeapsa la acordarea prioritatii.

 

Bine ca esti intreg, man! Restul nu mai conteaza.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, si eu ma tem sa plec prima de la semafor pe verde. Pare stupid dar asta e adevarul. Chiar si cand ai prioritate/verde trebuie sa te asiguri de enspe mii de ori. Exemplul cel mai bun poate fi Piata Victoriei unde este crima fara pedeapsa la acordarea prioritatii.

 

Bine ca esti intreg, man! Restul nu mai conteaza.

 

Nu e deloc stupid. In Bucuresti, asta e o necesitate, altfel te spulbera instant cretinii care trec pe rosu. Plecarea in tromba de la semafor nu prea o mai practic decat in weekend, cand e liber pe strada, chit ca imi place la nebunie sa fac figura. Asta e ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Este intr-adevar destul de plauzibil ca cel cu porschele sa fi ajuns la pace cu politia sa le zica "aideti mai oamenilor, sa fie culpa comuna". Ca s-a intamplat cu adevarat asa sau nu, e mai greu de stabilit. Vezi ca multi politisti sunt incuiati la cap si zic "aa, asta-i cu moto, sigur a fortat galbenu", insa tu cu Minsku tau nu prea ai ce galben sa fortezi..."

 

 

 

 

tocmai asta e si problema ca din prima a dat vina pe motor ca a aparut instant in fatza lui desi el avea 40.baiatul cu porche era cu avocatu si se vedea ca stie cum sa procedeze .....tu in schimb la politie ai zis imediat culoarea galbena cand tu stiai ca a fost verde (aiurea).....

Editat de ariciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum e un smen dupa parerea mea.

Teoretic trebuia sa iti ia carnetu . Probabil ca cel cu Porschele a facut el o combinatie si a zis ca sa nu te infunde prea rau :goodposting:

 

Bine ca nu ai patit nimic ....

 

Oricum trebuia sa iti plateasca si amenda daca era vinovat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea culmilor!!!!!

Acum am aflat ca baiatul cu porsche este baiatul sefului meu! :blbl:

Eu pe baiat il stiu de baiat super cuminte...il stiu destul de bine si acum mi-a zis la telefon ca el a plecat la culoarea verde a semaforului tare!

El mi-a zis ca ii pare rau dar......acum nu mai conteaza!

Mi-a mai spus ca l-a intrebat politia daca vrea sa ii ia permisul motociclistului...la care el a raspuns: nu ma incalzeste cu nimic daca ii luati permisul!

Acum....parerea mea este urmatoarea: la traficul din bucuresti, daca ii dai blana la masina cand ai vazut verde, ai toate sansele sa calaresti pe cineva care a ramas prin intersectie! :angryfire:

In schimb.......s-a speriat rau cand a vazut ca au venit motociclistii sa-l "omoare"!! :lol:

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea culmilor!!!!!

Acum am aflat ca baiatul cu porsche este baiatul sefului meu! :blbl:

Eu pe baiat il stiu de baiat super cuminte...il stiu destul de bine si acum mi-a zis la telefon ca el a plecat la culoarea verde a semaforului tare!

El mi-a zis ca ii pare rau dar......acum nu mai conteaza!

Mi-a mai spus ca l-a intrebat politia daca vrea sa ii ia permisul motociclistului...la care el a raspuns: nu ma incalzeste cu nimic daca ii luati permisul!

Acum....parerea mea este urmatoarea: la traficul din bucuresti, daca ii dai blana la masina cand ai vazut verde, ai toate sansele sa calaresti pe cineva care a ramas prin intersectie! :angryfire:

In schimb.......s-a speriat rau cand a vazut ca au venit motociclistii sa-l "omoare"!! :lol:

 

:goodposting:

 

 

nu a venit nimeni sa il omoare mai bine sa ii fie frica ca putea el sa omoare un motociclist...am fost cu baiatu cu minskul cu gandul ca il putem ajuta si nu se va lasa pacalit de aia de la militie ....

Editat de ariciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: pe declaratia scrisa n-am declarat ca am intrat pe galben ci pe verde la politie (kit ca intrebam p-acolo "cum sa formulez") Mi-am pus problema de intrat pe galben, pt ca stiu ca stopurile ar trebui sa fie o vreme rosii pt toata lumea ca sa se elibereze intersectia (cum zicea si politistu- dar cum ma-ndoiesc ca e in realitate in cazul din discutie)!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a venit nimeni sa il omoare mai bine sa ii fie frica ca putea el sa omoare un motociclist...am fost cu baiatu cu minskul cu gandul ca il putem ajuta si nu se va lasa pacalit de aia de la militie ....

 

:goodposting:

 

asa ar trebuii: ca stopurile sa fie rosii cateva secunde.....dar asta e Romania!

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre pacaleli... mi-a pus politistul niste intrebari "capcana" (una din ele era: Erau masini in intersectie care m-ar fi putut "bloca", adica sa raman acolo? - nu era aglomerata, ca sa pot sa raman acolo-daca as fi zis da probabil ca m-ar fi luat cu "de ce n-ai ramas la semafor, cand legea zice... etc?".

 

Ma rog... detalii detalii.... ma bucur doar c-am putut sa plec pe picioare/moto d-acolo. Dupa o faza d-asta, nujt cat de mult mai intreseaza pe cineva alte aspecte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:box: Omule, bine ca esti mah, intreg!!! Pfffutu-i gura masii di trebusoara oai!! Sper sa te vad la Arc diseara!

:goodposting:

 

of topic:

Amu nu ma pot abtine sa nu ma simt un pic magulit cand a zis Cold As Ice ca s-a speriat ala micu de cat de repede au aparut motociclistii la locul accidentului!!! :blbl: he he poa se duce vorba si altii care intentioneaza glumite cu motociclistii in trafic se vor mai abtine !!! :angryfire:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot offtopic- DDU... arc -slabe sanse pt diseara; bani-oha,Benzen in rezervor- cat un degetar. Si "de lucru" pt facultate (si nu numai) cu caru'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum baieti aveti posibilitatea sa incepeti o campanie pentru imbunatatirea functionarii semafoarelor.

Iata cum functioneaza un semafor in America de Nord (SUA si Canada):

1. Daca vii pe verde si conduci cu viteza permisa pe sectorul de drum nu poti termina intersectia pe rosu.

2. Daca lumina se schimba in galben cand te afli la 5 m de intersectie galbenul tine atata cat iti trebuie sa treci prin intersectie daca continui sa mergi cu viteza permisa pe strada respectiva.

3. Dupa ce s-a facut rosu pe sensul tau exista o perioada de 5 secunde in care toate semafoarele stau pe rosu.

 

Cum actioneaza politia:

1. Daca nu accelerezi, intri pe galben in intersectie si termini de trecut prin intersectie fara sa se faca rosu te lasa in pace.

2. Daca intri in intersectie pe galben si se face rosu inainte sa iesi din intersectie esti amendat pentru fortare de galben. Acelasi lucru se intampla daca accelerezi inainte de intersectie. Poti accelera in intersectie daca ai loc si nu te vor arde.

3. Daca intri pe rosu iei amenda si iti ia si ceva puncte (demerit points - ceva cam cum erau taloanele, odata de mult in Romania) pe care le recapeti dupa trei ani de la eveniment.

4. Daca se intampla un accident in intersectie si politia n-a fost de fata de obicei cel lovit in dreapta plateste o amenda. Dupa e treaba ta sa te descurci in justitie, cu martori, etc. Daca judecatorul decide ca n-a fost vina ta, chiar daca ai fost amendat, cu decizia te duci la politie si amenda e anulata. Nu stiu daca este data o amenda celuilat implicat in accident dupa judecata, dar nu conteaza pentru ca va trebui sa plateasca pagubele care sunt mult mai mari decat o amenda. Spre exemplu o bara de protectie zgariata te costa $400 pentru masini uzuale si pana la $1200 la ceva mai special (Mercedes, Porsche, etc.)

 

Incercati sa promovati modificarea semafoarelor pe tipicul american. Se reduc foarte mult accidentele in intersectii.

Editat de Ion54
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditii normale de cerebel existent si functionabil in cutia craniana, cele 5 secunde de rosu total in intersectie ar trebui sa fie absolut necesare si suficiente in orice zona INSA la noi (cuvant jignitor) forteaza rosul cat pot asa ca...

 

Intrebare: la noi exista vreo secunda de rosu la toate semafoarele unei intersectii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există în unele intersecții. În mod sigur la ÂŞos. Pipera cu ÂŞcoala Herăstrău (unde dobitocii care vin pe Pipera pe banda 1 fac stânga peste cei de pe banda 2 :goodposting: ) Âşi la Virtuții cu Uverturii, unde apar niÂşte blocaje groaznice. Am avut ocazia să stau la semafoarele astea de multe ori noaptea când se vede semaforul din dreapta luminând capacele inferioare. Dar perioada de roÂşu pe toate sensurile e cam scurtă, nu are 5 sec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum de la omul din Porsche:

 

1. Pe langa far, bara are gaura in ea, aripa e zgariata si proiectorul la fel.

 

2. Nu va faceti griji de RCA ptr suma pe care o va plati ptr ca am casco si mi-am facut constatarea la ei, urmand ca ei apoi sa dea in judecata in regres asiguratorul lui de RCA, respectiv ASITRANS (de unde i-ai gasit pe astia???)

 

3. A trecut la un mare stil pe rosu (ma rog, galben..), verde nu era niciodata, eu am plecat fix la verde, nu am ciupit deloc, dar am plecat tare. Dreptul meu, nu se face distinctie legala, masina e puternica, asta e. El nici nu a franat puternic, nici nu s-a dus sa accelereze tare.

 

4. Nu eram cu avocatul, ERAM AVOCATUL. Da , exact eu sunt avocat, iar daca vreti completare, tipul care era cu mine (in costum) si el era avocat specializat in asigurari. Doar ca eu eram in afara programului.

 

5. Si da, am spus ca nu tin sa i se ia carnetul motociclistului, ptr ca asta a fost discutia in birou, se punea problema intre art.83 si art.84.

 

Atat, fiti mai atenti ca nu are nimeni nimic cu voi, traim toti pe aceeasi strada. Credeti ca eu dadeam cu un porsche nou intentionat intr-un motociclist ?? Ca sa demonstrez ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...