Sari la conținut

Accident La Comarnic


DragosKTM
 Share

Postări Recomandate

Veneam (cu masina) de la schi, si tot Comarnicul blocat, mers bara-la-bara cu 5 la ora. Prin centru, am vazut si cauza: accident cu motociclist. Era proaspat, dar nu am reusit sa-mi dau seama ce s-a intamplat. Pe jos erau multe cioburi de plastice, lume adunata ca la balamuc, am vazut salvarea venind si plecand (a trecut pe langa mine cand eram in coloana), probabil cu motociclistul inauntru. Politistii incercau sa degajeze zona si nu ne-au lasau sa oprim. Am vazut doi baieti impingand motorul avariat. Este o sportiva, nu am reusit sa vad marca, banuiesc ca Suzuki, rosu. Destul de lovit, am remarcat rezervorul turtit zdravan in partea de sus, si carenele dezmembrate.

Dar la fata locului erau opriti cateva zeci de motociclisti, poate stie careva dintre voi mai multe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa sta treaba dupa cum am vazut-o eu:

La Sinaia un mare grup de motorete a plecat in spatele meu. Deja prin Sinaia cativa au crosetat tot, inclusiv pe mine care mergeam batraneste, pe la Posada deja trecusera toti.... mergeau foarte bine dar cam.... sportiv dupa gustul meu avand in vedere traficul. La Comarnic chiar inainte de centru super coada de masini exact inainte de virajul usor de stanga cum vii dinspre BV. M-am oprit regulamentar si vad un tovaras cu fata pe motor care trece catinel pe langa masini .... din sens opus nu venea absolut nici o masina. m-am bagat si eu pe langa coloana usurel, dau de un tip cool cu golfu' din sens opus care a jucat chicken cu mine si apoi mi-a transmis in 2 secunde o tona de m**e iar mai incolo 50m am inteles cu ce am gresit :goodposting: .... o motoreta rosie era bagata sub o dacie papuc carenata... arata cam naspa...... papucul era cam la 45 de grade cu botul spre bordura (cred ca se deplasa spre BV). Fratii motociclisti din grup erau toti parcati exact in dreptul accidentului contribuind decisiv la blocajul din trafic :angryfire: Am oprit 30m mai incolo m-am dus si am intrebat daca omul e OK, daca pot ajuta cu ceva.... evident ca eram in plus avand in vedere ca ei erau vreo 10......... Baiatul cu motoreta (rosie....mie mi-a parut Ducati dar nu sunt sigur) era in piciare cu geaca rupta la umar dar a zis ca nu are nimic... era cam speriat si se uita cu tristete la motor.

In momentul in care am ajuns grupul il cam inconjurase pe soferul Daciei si i-am auzit doar spunand ca baiatul cu motorul era "pe dunga".... adica probabil nu era pe contrasens :blbl: Parerea mea personala e ca, cel mai probabil, crosetau masini....lucru nu prea regulamentar avand in vedere dunga continua...... Sper sa gresesc, oricum, important e ca baiatul nu a patit nimic, fierul se indreapta si mai invatam ca e mai important sa ne protejam pielea decat sa ajungem cu 5 minute mai repede.

 

Bafta si asfalt uscat!!!

Editat de Radeon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

citeva detali va pot da eu, sunt din Comarnic dar nu am fost acolo insa am vb cu un prieten care era cu in grup cu motociclistul respectiv.

Motorul este un VTR de 1000 , motociclistul este din Podu Vadului, si veneau de la Predeal catre casa .

Vinovat este soferul daciei papuc care este din Comarnic si care a vrut sa faca stinga peste linie continua si fara sa se asigure si tote gramada mai era si sub influenta bauturi .

Si pe linga astea soferul a vrut sa o bage pe nevastasa ca a fost la volan dar noroc ca s-au prins ceilaltzi motociclisti din grup si l-au bagat pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosar fratilor pt. soferul masinii. Nu il lasati sa scape asa usor. Daca unii dintre noi nu se pot abtine sa nu "croseteze" masinile, macar (cuvant jignitor) de la volan sa se uite in oglinzi cind trec de banda continua.

 

BAFTA motocilistului implicat in accident si sa fie mai atent la prosti data viitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dca este din Podul Vadului este sigur VTR rosu! Baiatul tocmai isi reparase motocicleta! A mai avut un accident acum cateva luni in care a avut clavicula fracturata in 3 locuri! Tipul are 28 de ani si fusese vicecampion la cross de vre-o 3-4 ori! Deci...nu era sub nici o forma incepator!

 

LATEST NEWS: El este cel care a avut accident! Soferul papucului a fost de vina! Am inteles ca era chiar baut! Baiatul nu a avut nimic dar motocicleta este avariata destul de rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit acum 5 minute cu un prieten care a fost in spate la circa "doua minute" de accident.

Motorul este VTR-ul rosu, omul a avut noroc "chior" ca a scapat,pt. ca papucul a virat stg. trecand banda continua si i-a luat fata..... dar acum incep cu adevarat problemele....desi soferul a suflat si a iesit "sub influenta alcoolului" se incearca musamalizarea, inclusiv incercarea de a spune ca la volan nu era el,ci sotia lui....prietenul meu spune ca o "cioara" ii tot spunea ceva la ureche politistului iar acesta pomenea ceva de "posibilitatea" unei contraventi nu infractiune. OARE chiar asa de mare magaria ???

Nu stiu sigur dar este posibil sa apara si filmuletul cu o parte(interesanta pt. noi, jenanta pt. politie) din ce s-a intamplat imediat dupa accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate calaretului si bafta in repararea "calului"!

spun de reparare pentru ca,din cate stiam eu,pe perioada conducerii sub influenta alcoolului,asigurarea isi pierde valabilitatea;adica firma de asigurari care a emis RCA-ul papucarului nu-l va despagubi pe biker;gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate calaretului si bafta in repararea "calului"!

spun de reparare pentru ca,din cate stiam eu,pe perioada conducerii sub influenta alcoolului,asigurarea isi pierde valabilitatea;adica firma de asigurari care a emis RCA-ul papucarului nu-l va despagubi pe biker;gresesc?

RCA-ul este valabil indiferent de conditii. CASCO nu e valabil daca e alcoolul implicat. Deci soferul nu isi repara masina pe CASCO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca motoristul nu e "shifonat" rau! Magarul ala, daca era baut, e "pa". Poate sa incerce ce mishculatzii vrea el, ca tot degeaba. Si daca zice ca motoristul depashea peste linie continua, faptul ca el era baut e "mai tare". Dar oricum, nu strica sa stam cu ochii pe politie.

 

Despre "crosetat". D.p.d.v. legal, atata vreme cat nu intri pe contrasens, nu se considera depasire. Legea iti da voie sa depasesti, cu conditia sa nu calci linia continua. Deci daca ai loc, poti sa te bagi chiar daca esti cu masina. Cu motorul, cu atat mai mult.

 

Insa intervine o chestiune peste problema legala: conduita preventiva. Enuntul de baza ar fi: "Vehiculele sunt conduse de oameni, care prin insasi natura lor, sunt supusi greselii" Iar conduita preventiva presupune sa prevenim si greselile celorlalti, nu numai pe ale noastre. Fratilor, cred ca multi dintre noi nici macar nu realizeaza cat de vulnerabili suntem pe motor. Am facut si fac tot felul de sporturi periculoase, si am vazut oameni lasandu-si creierii imprastiati pe jos la chestii mult mai putin riscante. Deja la 50-60 la ora printre fiare si betoane esti intr-o situatie de mare risc, d'apoi la viteze mai mari. Iar fiind atat de vulnerabili, (eu cel putin) nu m-as baza pe reflexele unor amarati in dacii papuc si alte bazaconii. Cred ca pe motor pe sosea esti singur impotriva tuturor. Si trebuie sa te comporti ca atare; ca si cum toti ar fi dusmanii tai. Sa fii gata in orice moment sa te feresti de greselile lor.

 

Uite o situatie: esti in masina, pe sosea cu o banda pe sens, intr-un orasel de provincie, cu 20 la ora si vrei sa faci stanga. Te uiti in fata, vine o masina, te uiti in spate, vezi un motociclist in spatele tau. Te uiti iar in fata, masina care venea tocmai a trecut, deci faci stanga. N-a trecut decat 1 (una) secunda de cand te-ai uitat in oglinda si l-ai vazut pe motorist. Dar intre timp el nu mai e acolo, caci tocmai a accelerat puternic, si tocmai auzi "buff" in portiera ta stanga. Esti tanar, n-ai prea multi kilometri la bord, n-ai vazut prea multe la viata ta, n-ai nici o treaba cu motocicletele, cum naiba sa-ti inchipui ca intr-o secunda motoristul a putut ajunge din spatele tau in lateral ?!? :goodposting:

 

Nici vorba sa-i iau apararea acelui nemernic care pe deasupra mai era si baut la volan. Dar vreau sa arat ca oricine poate gresi iar noi trebuie sa constientizam chestia asta si sa ne comportam ca atare. Ce mai conteaza ca aveam dreptate sau prioritate cand rezultatul e un picior sleampat toata viata sau chiar mai rau ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:goodposting:

 

Corect, mai ales partea cu motocicleta care nu Âştii când a apărut în portiera ta. Ca Âşofer cu permis pe ambele categorii tot îmi e greu să apreciez în cât timp mă ajunge din urmă un motor sport turat la linia roÂşie. Cum naiba să mai estimezi dacă ai sau nu timp să treci când vin unii ca rachetele? Eu, cel puțin, dacă văd un far opresc. Aiurea, dar mai sigur

 

Nu am avut niciodată accident cu motociclete, doar cu maÂşini, deci nu încerc să mă disculp în vreun fel. ÂŞi sper ca anul ăsta să am mai mulți kilometri pe moto decât în maÂşină. Întreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fratilor!Sunt unul din grupul care se intorcea de la Predeal,grup din care facea parte si baiatul implicat in accident.Eram cinci insi,printre care si tatal baiatului.In momentul accidentului nu puteam sa credem ca i se intampla chiar lui,era a doua oara.A mai avut un accident si anul trecut,clavicula rupta.Este campion de motocros omul,asa ca numai novice nu e!Nenorocitul cu papucul mergea pe acelasi sens cu noi dar a virat stanga,pe linia continua,beat fiind.Numai ca domnii in uniforma vorbeau maruntel "motociclistii astia".Imi venea sa-i strang de gat.Bine ca a scapat doar cu niste zgarieturi si cu o sperietura.Nu ai putea sa crezi ca nu a patit nimic daca ai vedea motorul.Eu am poze si un filmulet pe tel dar nu am cablu de date.Sper sa fac rost de unul sa vedeti si voi cum arata motorul.Este vorba de un VTR rosu.Baiatul e bine,am fost dupa el la spital si acum e acasa.Atentie la trafic pentru ca soferul roman inca nu e obisnuit cu motocicletele!Numai bine si asfalt uscat :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUN... deci tu erai cel ce a imortalizat "patania".......merge si fara cablu de date ,daca ai un reader de memorie, scoti cardul de memorie din tel si-l copiezi cu ajutorul reader-ului, pe calculator.

Pastreaza filmuletul ,nu se stie cand este nevoie de el, chiar daca nu poate fi folosit intr-un ev proces; in anumite cazuri este salvator mai ales daca se umbla cu MAGARII.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

In primul rand ma bucur ca baiatul e bine. Eu am ajuns la locul accidentului dupa cateva minute si am facut ceva poze. Intr-adevar baiatul era in stare de soc dar pe picioare.

Am vazut destui baieti care au tot facut poze si au si filmat chiar la indemnul unui politist. Probabil ca vor pune si ei pe forum poze si chiar filmulete.

Aveti grija la nebunii cu masini!

post-6205-1144698128_thumb.jpg

post-6205-1144698147_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vezi motorul iti dai seama cat de bucuros tre sa fii ca ai scapat .. sanatate si multa rabdare in rezolvarea problemelor care urmeaza..asigurari etc.. numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:goodposting:

Cum de a ajuns rezervorul in halul asta?

exact asta ma intrebam si eu, cand m-am uitat la poze !

noroc ca a scapat doar cu cateva zgarieturi.

bafta maxima si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...