Sari la conținut

Bucuresti-Nordkapp 2009


Postări Recomandate

Nordkapp 2009 Maricel si Pompiliu,2 saptamani, 10 000 km ,pret estimativ 5000 euro.

A fost o calatorie de poveste care sa terminat repede, Norvegia alta tara alti oameni, la inceput ne-a fost cam greu sa ne adaptam ritumului lor (restrictia de viteza de 50, 70 ,80 maxim).Primele 3 zile au fost mai grele pana am intrat in ritmul norvegienilor ,eu cel putin timp de 2 saptamani m-am trezit la 5 ,la 7 -30 eram pe motoare parcurgand zilnic maximum 500-600 km ,dupa 12 ore de stat in saua motocicletei . A meritat fiecare kilometru .Peisaje de basm ,cuvintele sunt prea putine pentru a exprima frumusetile intalnite.Temperatura difera cu 20 grade fata de cea de la noi ,ploua foarte mult .

Traseul nostru a fost pe coasta norvegiei ,un traseu greu ,cu multe feriboturi,am ajuns la oceanul Atlantic ,Arctic .

Timpul a fost scurt ,cu Maricel m-am cunoscut la Garmish ,si am planuit aceasta calatorie.Mai rar ca 2 oameni care nu se cunosc sa se inteleaga asa bine ...cred ca a fost o minune,eu de obicei am mers mereu singur deoarece nu am gasit parteneri .Am dormit numai la cort ,fie ca a plouat fie ca a fost frig , fara a avea de suferit, zi de zi am strans cortul ud , din cauza temperaturii si chiar au fost si minus 0 grade .

Incidente:cardul visa electronic nu merge peste tot,la 6000 km mi s-a terminat cauciucu,l-am schimbat in finlanda cu 260 euro.Mi s-a slabit un surub la toba,am rezolvato pe loc cu o improvizatie ,motocicletele au mers perfect,fara alte probleme,cauciucul este in garantie o sa ma duc sa il schimb(era schimbat cu o zi inainte de a pleca,deci noi amandoua)

La Nordkapp vremea foarte urata,abia am ajuns sus ,30 km numai in panta,vant teribil ca spuneam ca ne da jos de pe motociclete.

Norvegia are multe tunele cel mai lung de 8 km ,tunele care coborau in panta 10 grade 6 km. Motociclistii nu platesc strazile,doar acel tunel de 8 km si intrarea la Nordkapp e cu plata.

La anul daca vor fi amatori organizez un Nordkapp care va tine toata luna august.M-am documentat si am documentatie pentru a organiza aceasta calatorie,voi face un traseu de vis ,maximum 8 motoare cu mine .Avem la dispozitie un an intreg pentru a pune la punct o asemenea tura.

Ar mai fi multe de spus ,las pozele sa vorbeasca ,o sa mai vina si Marcel cu alte poze si clipuri.

 

Cu stima, Pompi

 

http://rapidshare.com/files/270976829/poze_mici.rar.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nordkapp 2009 Maricel si Pompiliu,2 saptamani, 10 000 km ,pret estimativ 5000 euro.

A fost o calatorie de poveste care sa terminat repede,

 

Cu stima, Pompi

 

http://rapidshare.com/files/270976829/poze_mici.rar.html

 

Salut Pompi... :makeout:

frumoasa tura dar parca prea rapida...la anul merg si eu la Nordkapp dar imi iau o luna ptr asa ceva...poate om merge impreuna cine stie...ne vedem la Faak am See?

 

RESPECT...

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pompi... :makeout:

frumoasa tura dar parca prea rapida...la anul merg si eu la Nordkapp dar imi iau o luna ptr asa ceva...poate om merge impreuna cine stie...ne vedem la Faak am See?

 

RESPECT...

 

 

salut asa este a fost prea repedea dear fi fost dupa mine o mai lungeam dar atat sa putut multumit sant ca am facuto si pe asta salutari Pompiliu

Mesaj completat

Frumos!

pentru la anul,daca organizezi...nu cumva e mai potrivita perioada 10 iunie-15 iulie?

 

asa ar trebui in perioada asta la nordkapp este se vede aurora boreala e magnific sa vedem cum oameni isi vor programa concediul si este un impiediment in perioada asta va fii aglomerat dar vom vedea eu sant dispus la sugesti salutare Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Respect pentru cei ce au ajuns acolo unde se agata Europa in cui.

 

Un link pentru cei ce vor sa ajunga la North Cape :

http://www.visitnorway.com/en/Articles/The...l-midnight-sun/

 

Si in josul paginii : " Approximate dates when you can see the midnight sun - The North Cape 14 May - 29 July "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5000 euro de persoana sau impreuna?

poti da cheltuielile defalcate pe categorii: mancare/campare/gaz etc? estimativ

 

 

salut impreuna nustiu exact dar eu cu economie cam 2000 euro fara a pune pregatirile dinaintea plecari poate ne vedem la fakar si vorbim Pompi

post-20188-1251268573_thumb.jpg

post-20188-1251268654_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina voi descarca pozele va pot spune citeva din impresiile mele,chiar cu riscul ca le repet pe cele a lui Pompi.

Frumusetea acelei tari este intr-adevar foarte greu de transpus in cuvinte.Noi am mers cit de mult posibil pe coasta,cit mai aproape de ocean,unde mii de km ne-am bucurat de privelisti copiate parca din cartile cu povesti.

Fiorduri,lacuri,cascade,riuri,munti acoperiti de ghetari,iar in unele locuri cu zapada proaspata,insule,poduri,tuneluri pe sub apa iar unde acestea nu erau posibile trecerea peste apa se facea cu feribotul.

Toate aceste frumuseti te fac repede sa uiti de restrictiile de viteza,cu care,intr-adevar,nimeni nu se joaca deoarece sanctiunile sint exagerat de drastice.

Tinind cont de traseul care noi ni l-am propus in termen de 2 saptamini,am fost in sa mai tot timpul zilei,cu pauze cit mai rare si cit mai scurte.Aici as avea de punctat 2 aspecte.Primul ar fi numarul de participanti,care,in cazul nostru,ideal a fost de doi participanti.Dupa parerea mea,cu al treilea deja lucrurile incepeau sa se lungeasca,dorintele sa se inmulteasca,iar sansele sa iasa prost cresteau foarte mult.Al doilea aspect este compatibilitatea la mers care,din punctul meu de vedere,a fost impecabila.Vorba lui Pompi mai rar doi oameni care nu se cunosc sa se inteleaga asa bine la mers.Repet ca fac aceste remarci tinind cont de traseul/durata propuse,sa nu se inteleaga ca as fi impotriva grupurilor de 3,4,etc.

Perioada in care e bine de mers in Norvegia nu a fost cea mai indicata,sfatul meu pentru viitorii calatori este sa se plece pina in 01 august.Chiar si atunci nu are voie sa lipseasca echipamentul de iarna,iar de ploaie nu mai vorbesc,deoarece ploua zilnic,mai ales in munti,la inaltimi mai mari de 800-1000 metri.

Recomand sa se plece cu cauciucuri noi,deoarece asfaltul in acele zone este foarte abraziv.Pompi a avut cauciucurile noi noute la plecare si totusi a fost nevoit sa-l schimbe pe cel de spate in Finlanda.

Legat de preturi cunoaste toata lumea ca tarile nordice sint scumpe,dar,cu cazare la cort sau casute te poti incadra in 2000-2500 eur/motor.Conditiile de cazare in casute sint mai mult decit ai nevoie,mai ales daca nu esti un pretentios.

Carduri e bine sa nu aveti doar unul singur deoarece in unele locuri nu era acceptat visa,in altele master,deci e bine sa aveti si si.

Multumesc celor care s-au gindit la noi si ne-au purtat de grija.

Va doresc tuturor km cit mai multi fara incidente.

Marcel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!

Intr-adevar...o tura de invidiat...niste tari unicat...meritati toata aprecierea pentru "fapta" voastra... :)

Insa nu ma putut vedea pozele...le puteti pune din nou...sau un alt link...deoareced sunt interesat si eu de o asemenea aventura...

Planuiesc la anu sa fac si eu o tura pana in Suedia...in limita bugetului diponibil...nu cred ca o sa pot sa fac toata Scandinavia...desi asta imi doresc de mult...dar pt. inceput ar fii de vis...

Asa ca ...astept de la cei care au mai fost prin tarile nordice...orice informatie, sfat, parere cu privire la o tura de genu...(ce sa evit, ce sa nu scap...etc)

Multumesc si asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Mai Pompi mai, pe tine chiar te mananca drumetiile (felicitari si colegului, momentan nu-l cunosc) ! :)

 

ACUM AM SI EU CU CE: CBR 1000 F, ESTE DEMENTIALA, deabia astept sa iesim putin sa-i incalzesc si eu cauciucurile !

 

Bravo tie, bravo voua, felicitari motoarelor, cum s-au comportat ?!

 

:) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara cuvinte de misto !!! :) :) Felicitari !!!!! Anul asta am vrut sa merg si eu cu un prieten de-al meu din Hunedoara , dar ne-a lovit criza financiara . Speram ca la anul sa reusim sa facem si noi tura mult visata . Noi vrem sa mergem prin Polonia si sa trecem cu bacul de la Tallinn in Finlanda si sa ne intoarcem de la Nordkap pe cealalta parte , Suedia, Olanda , Germania , Austria , Ungaria si Romania . Felicitari inca o data si multa bafta pentru la anul, poate ne vedem pe drum ! :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

salutare omule ma apuca nostalgia voi mai merge vreodata acolo mam indragostit de norvegia ma uit la poze si ma minunez cea putut dumnezeu crea si ce binecuvantari lea dat unora inca odata multumiri ca ai facut posibila aceasta calatorie cu stima si respect Pompi care nu tea prea lasat sa dormi dimineata

Mesaj completat

:) Mai Pompi mai, pe tine chiar te mananca drumetiile (felicitari si colegului, momentan nu-l cunosc) ! :)

 

ACUM AM SI EU CU CE: CBR 1000 F, ESTE DEMENTIALA, deabia astept sa iesim putin sa-i incalzesc si eu cauciucurile !

 

Bravo tie, bravo voua, felicitari motoarelor, cum s-au comportat ?!

 

:) :)

 

salutari daca moto e sport nu sant incantat nui genul meu Pompi

post-20188-1251347048_thumb.jpg

post-20188-1251347084_thumb.jpg

post-20188-1251347130_thumb.jpg

post-20188-1251347159_thumb.jpg

post-20188-1251347206_thumb.jpg

post-20188-1251347235_thumb.jpg

post-20188-1251347261_thumb.jpg

post-20188-1251347306_thumb.jpg

post-20188-1251347340_thumb.jpg

post-20188-1251347370_thumb.jpg

post-20188-1251347404_thumb.jpg

post-20188-1251347439_thumb.jpg

post-20188-1251347522_thumb.jpg

post-20188-1251347556_thumb.jpg

post-20188-1251347590_thumb.jpg

post-20188-1251347610_thumb.jpg

post-20188-1251347684_thumb.jpg

post-20188-1251347715_thumb.jpg

post-20188-1251347744_thumb.jpg

post-20188-1251347772_thumb.jpg

post-20188-1251347816_thumb.jpg

post-20188-1251348379_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt exursie.Ati facut un lucru grozav,v-ati implinit visul,si noi alaturi de voi. Pacat ca ati avut putin timp la dispozitie, si a trebuit sa faceti atat de mare efort fizic,si sa mergeti mai departe in conditii greu de imaginat( frig,ploaie,vant)

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare omule ma apuca nostalgia voi mai merge vreodata acolo mam indragostit de norvegia ma uit la poze si ma minunez cea putut dumnezeu crea si ce binecuvantari lea dat unora inca odata multumiri ca ai facut posibila aceasta calatorie cu stima si respect Pompi care nu tea prea lasat sa dormi dimineata

 

Norvegia nu o sa-ti dea pace pina nu revii acolo.

Eu asa simt.

Cine stie?poate in iulie 2010? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiesti om bun ai dreptate cine stie poate va fii siun 2010 eu oricum vreau sa organizez aceasta tura un amator sigur am mai trebuie 6 plus eu sa fim 8 am un an inainte am o mapa cu pliante note de plata chempinguri atracti etc si cred c orice e posibil aduti aminte de camera o dadusem pierduta si dupa 2000km am gasito si in ce zi a fost o minune cum a stat ea pe suspensia din fata atata drum iti doresc un wk minunat tie si familiei si speranta moare ultima cu stima Pompi

post-20188-1251471198_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru excursie!

Nordul Europei este intradevar un loc deosebit ce merita sa fie descoperit, chiar daca de multe ori nu e prea prietenos, asta doar din punctul de vedere al vremii si eventual al tantarilor... bine, si al preturilor, cu cei ce vor sa-i descopere secretele. Imi pare rau ca nu ati avut vreme frumoasa dar cu atat mai mult reusita voastra merita aplaudata.

Am fost si eu in iulie pana in capatul Europei , e adevarat ca pe patru roti, si cand ma uit la pozele voastre imi aduc aminte cu parere de rau ca sunt asa departe de acele locuri.

 

post-38718-1251579371_thumb.jpg post-38718-1251579386_thumb.jpg post-38718-1251579395_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare foarte frumos mam uitat tot drumul dupa o masina romaneasca dar nu am vazut bravo inca sant acolo este o tara de vis ai dreptate sant altfel decat noi alt popor alte obiceiuri alti oameni daca voi mai merge acolo o sa fac un traseu cu toate fiordurile lor sant de vis iar geriangerul e cununa lor te salut si numai de bine Pompi

post-20188-1251611398_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pompiliu,

Am citit pe aici, am vazut pozele. Frumos.

Dar ma mira extrem de tare ca nu ati fost in multe orease frumoase din Norvegia. Incepand cu Bergen, Andalsnes, sa nu vorbesc de Geiranger care este unul dintre cele mai frumoase locuri de pe Terra.

Tromso, Hammerfest, Honningsvag sunt doar cateva dintre locurile pe care ma asteptam sa le vad pe aici ...

 

Voi le-ati vazut, si eu de vreo 6 ori, dar ar fi frumos sa puneti niste poze pe aici! Sunt niste frumuseti atat de unice si speciale, incat poate doar Bizoo_n-ul si al sau periplu in Mongolia pot egala in frumusete locurile pe care le-ati vazut!

 

Mai bagati poze ... mie mi-e dor de Norvegia!

Si daca sunt sanatos, la anul (mai) fac o tura pe acolo, dar cu plecare de la Riga din Latvia, de unde trebuie sa obtin "binecuvantarea" mamei soacre sa merg cu mandra!

 

Felicitari pentru un tur desavarsit, singurul tur european cu tendinte vadite de perfectiune!

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare in mare ai dreptate norvegia are orase si tara superba am trecut prin orasele mentionate dar nu am zabovit prea mult in ele timpul nostru fiind scurt adevarat fiordul gerianger e cel mai frumos fiord din lume cele mai mari vase de croaziera au fost macar odata acolo o sa mai pun poze cat de curand nam reusit deocamdata sa le iau de la Maricel dar imediat ce le am le pun cu placere si eu visez sa mai merg acolo te salut cu stima Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...