Sari la conținut

MOTO 2010 Gumball 3000


ianachim
 Share

Postări Recomandate

din cate vad lumea moto in romania a inceput sa prinda din ce in ce mai mult gustul calatoriilor lungi

 

SO

 

de ce sa nu o Facem pe BANI

 

cum ??????

 

simplu

 

taxa de participare, sponsori, reclama

 

ce gandesc eu

 

1. traseu undeva la 5000 km

2. total asfalt

3. maxim din circuit 10 % autostrazi

4. traseu obligatoriu sau libera alegere - aici se vede cine stie sa navigheze si sa se uite pe o harta

5. tracker gps montat pe moto pt a nu exista discutii ref la crono

6. 2 categorii moto de pana in 600 si moto de 1000

7. taxa de participare si castigatorul ridica potul

sincer deja daca iti scoti banii de gaz si tot esti castigat

 

ATENTIE ESTE O CURSA DE ANDURANTA..... VITEZA

DECI CLAR PERICOLE DE ACCIDENTE, AMENZI, RADARE, POLITIE

 

 

CEVA NEBUNI......................?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din cate vad lumea moto in romania a inceput sa prinda din ce in ce mai mult gustul calatoriilor lungi

.......

 

CEVA NEBUNI......................?

on topic : se vede clar : " criza loveste necontrolat " - isi alege victimele la intamplare

off topic : traseu trebuie sa-l faca cineva independent , ca altfel apar discutiuni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad lumea moto in romania a inceput sa prinda din ce in ce mai mult gustul calatoriilor lungi

 

SO

 

de ce sa nu o Facem pe BANI

 

cum ??????

 

simplu

 

taxa de participare, sponsori, reclama

 

ce gandesc eu

 

1. traseu undeva la 5000 km

2. total asfalt

3. maxim din circuit 10 % autostrazi

4. traseu obligatoriu sau libera alegere - aici se vede cine stie sa navigheze si sa se uite pe o harta

5. tracker gps montat pe moto pt a nu exista discutii ref la crono

6. 2 categorii moto de pana in 600 si moto de 1000

7. taxa de participare si castigatorul ridica potul

sincer deja daca iti scoti banii de gaz si tot esti castigat

 

ATENTIE ESTE O CURSA DE ANDURANTA..... VITEZA

DECI CLAR PERICOLE DE ACCIDENTE, AMENZI, RADARE, POLITIE

 

 

CEVA NEBUNI......................?

om bun salutare ai luato raznza sti bine ce implica organizarea uni asemenea calatori nimeni nu o face gratis si eu vreau sa organizez un nordkapp anul viitor am un an in fata stiu la ce ma inham nu va fi usor dar cum nici anul asta nu visam sa ajung la nordkapp asa pot spera sa gasesc doritori te salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic : se vede clar : " criza loveste necontrolat " - isi alege victimele la intamplare

off topic : traseu trebuie sa-l faca cineva independent , ca altfel apar discutiuni ...

 

 

Criza loveste controlat, loveste in cei necontrolati:)

Ianachime, se castiga bani si pentru idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim realisti, sint 10 in Romania care isi permit o calatorie mai sus spusa?,,,,,,depinde ce afaceri au inspate. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim realisti, sint 10 in Romania care isi permit o calatorie mai sus spusa?,,,,,,depinde ce afaceri au inspate. :)

 

 

afaceri

tot timpul ceva in spate

tot timpul ceva ascuns

 

SINGURUL SPIL ESTE NEBUNIA SI ADRENALINA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din start cei care au mai fost pe traseul care va fi stabilit sunt avantajati.

e vorba de o cursa daca am inteles,deci fiecare cu aia ma-sii,nu ne intalnim pe traseu decat daca te ajung sau invers si trec pe langa tine(sau tu esti parcat ).

nu vad unde e partea de fun,poate eu am crapat si tu esti deja ajuns la destinatie si nici nu stii de mine.

care sunt regulile si cine le face?

suna interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au mai facut si la noi alergaturi din astea, mai pe Âşestache :) cu obligativitatea trecerii prin anumite locatii (in special benzinarii) din care sa iei bonul de alimentare cu care sa dovedesti ca ai trecut pe-acolo, etc.

Partea misto este ca daca vrei sa faci cu buget redus faci traseul dand cu "darts"urile intr-o harta a Europei, stabilind punctele de control (mai ales misto cand pica in sate mici de prin N Suediei de exemplu :) ) si basta. Se pleaca din acelasi loc, se trece obligatoriu prin punctele alea, si cine ajunge primul la finish , ala e :)

Partea mai putin misto este ca daca vrei si GPS-trackere, salvare, cazari rezervate, etc. (nu vorbim de party-urile si femeile pe care le-ati vazut un show-ul TV) se complica treaba si nu prea (spre deloc) sunt sponsori pentru o asa cursa ilegala. In Gumball3000 numai taxa de participare este de cateva zeci de mii de € (pentru 2010 -> "entry fee of £30,000") , ca sa compenseze din cheltuieli.

 

Da' ar fi misto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma gandesc la grandoarea G3000

 

ci la sistemul de NEBUNIE

 

fara lux si petreceri exorbitante

 

thomas cred ca trebuie sa vorbim

 

taxa am spus va fi ceva de genul 200 - 500 euro

asta si in fct de cati ne strangem

 

oricum

 

ideea, eu unul cred ca poate prinde

si de cat sa fac turul romaniei sau sa merg pe transfagarasan de 3 ori .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okeiu, vad ca multi isi pun probleme despre cum si ce. Personal sunt foarte interesat de asa ceva :) mai ales daca apar si sume la mijloc. Intr-adevar, nu compar motoreta mea cu un tourer de mare anvergura, gen GS-ul lui Ianachim sau RT-ul lui Pompi :), dar am sufletul mare si coorool tabacit

 

So, completari la idee:

 

- fara GPS, doar tracker GPS (GPS is gay). Toata lumea ar trebui sa primeasca aceeasi harta (analogica :) )

- fara autostrazi, maxim traversari scurte 10-20km (highway is gay)

- se iau bonuri de consumatie (dulciuri, benzina, tigari, chitante bancomat) din localitati obscure, departe de drumuri principale. Locatiile sunt prestabilite.

- macar 2 traversari cu bac/feribot

 

Genial ar fi sa fie sub forma de quest, de pilda ajungi la o locatie de unde iti iei indiciul pentru a ajunge la urmatoarea locatie. Dar aici presupune o organizare prea de anvergura.

 

Astept o concretizare a chestiei. Daca e nevoie de ajutor pentru "organizare" ma bag!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie cine stie ce organizare. Pentru ca singurele jointuri deschise 24/7 sunt benzinariile DE PE AUTOSTRADA inseamna ca cineva ajungand intr-o locatie departe de autostrada pentru a confirma checkpointul va trebui sa astepte pana se va deschide vreun magazin ,ceva acolo.

Mai degraba,puneti un anunt mare si lat pentru voluntari care locuiesc in preajma traseului sa confirme trecerea cuiva. Dovada e o simpla poza cu participantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aventurierul din mine este atras de chestia asta dar nu stiu daca as putea anul viitor datorita facultatii pe care o incep in 2010 acesta fiind ultimul meu an de scoala.

 

Niste completari: - niste probe speciale ar fi bine venite adica cine ajunge din satul X in satul Y si aceste doua sate sa fie undeva intre startul si finishul etapei.

-pentru fiecare amenda care se ia sa fie adaugat 1 minut la timpul total(si mai mult de 1 minut este ok).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru inceput nu e necesar sa pleci prin toata Europa. Faci una locala sa vezi cam unde trebuie lucrat si pe urma te extinzi. Ca sa atragi si din afara poti aranja un traseu echivalent unui circuit circular in care sa se poata pleca din toate colturile europei. Ceva gen Romania Ungaria, austria, Germania, Italia, Serbia, Romania si sa poti pleca de oriunde doar sa trebuiasca sa le atingi pe toate.

 

200-500 de euro e cam mult pentru faptul ca nu oferi decat un ban de premiu si nimic altceva. Daca vrei 500 de euro ar trebui si o asistenta de urgenta ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru inceput nu e necesar sa pleci prin toata Europa. Faci una locala sa vezi cam unde trebuie lucrat si pe urma te extinzi. Ca sa atragi si din afara poti aranja un traseu echivalent unui circuit circular in care sa se poata pleca din toate colturile europei. Ceva gen Romania Ungaria, austria, Germania, Italia, Serbia, Romania si sa poti pleca de oriunde doar sa trebuiasca sa le atingi pe toate.

 

200-500 de euro e cam mult pentru faptul ca nu oferi decat un ban de premiu si nimic altceva. Daca vrei 500 de euro ar trebui si o asistenta de urgenta ceva.

bine zis melciule.

off-topic: frumoasa poza de al avatar incearca sa le urci pozele astea cu avioane pe photos.aero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ Ianachim :

 

In functie de ce vei decide, cateva idei:

 

* In Ungaria se face ceva de genul 1000 de km in 24 de h. Oliver din Oradea (cel cu magazinul cu acelasi nume) stiu ca a fost. Traseul era in genul celor de rally-raid - adica o harta schitata, nu iti spuneau localitati, nimic, ca sa nu poti fura, erau doar indicii de gen : de la fantana arteziana X 10 km inainte pana la podul Y, de acolo 15 km pe drumul judetean X...

 

* Sub forma de quest: poza pe telefon cu bonul de la benzinaria din localitatea X (punct control), trimisa la un nr. al unui "secretar"/om bun la toate, care sa dea instantaneu indiciul/indiciile urmatoare.

 

* La EnduRoMania, in prima zi participantii primesc harta intregii zone de parcurs (cam tot judetul Caras), pe care sunt marcate toate checkpoint-urile. In functie de timp, chef, dotare tehnica, motociclistii bifeaza cate pot dintre ele in saptamana cat dureaza etapa. Cam greu de bifat toate. CP-urile constau in tablite numerotate batute in cuie pe copaci (marcati cu un spray de culoare stridenta) - te duci cu foaia de parcurs, o plasezi pe tablita si dai cu creionul peste.

 

Ideea de cursa pe sosea e putin cam delicata. Daca face vreunul poc si se lasa cu cantec si protv, mai devreme sau mai tarziu se va afla ca a fost cu organizare (mai multa sau mai putina, fiecare mai mult sau mai putin pe barba lui) si risti sa te trezesti ca destule degete intinse spre tine. Asa ca trebuie sa stii daca se merita sau nu in stilul asta.

Mai degraba quest - sa conteze si viteza cat de cat, dar mai degraba "orientarea". Poti sa alegi traseul la darts sau poti sa il faci in jurul unor puncte turistice.

Ai putea incerca ceva de genul - o regiune a Romaniei per w-e.

Tu stii mai bine.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de idei si sfaturi

 

avand in vedere ca nu as vrea sa implic de inceput ............ BANIIIII

 

adica ceea ce vreau sa realizez sa fie benevol iar banii rezultati sa fie doar pentru premiere

orice voluntar este bine primit

in functie de cum iese la anul putem discuta pe viitor despre ceva ....cu plata si beneficii materiale

 

asta in cazul in care totul se face cu banii nostri

 

daca reusim sa atregem ceva sponsori se schimba treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusiti sa puneti in practica aceasta idee luati-ma si pe mine in considerare, eu chiar as fi interesat.

Eu am mai facut traseul Bucuresti-Gibraltar anul trecut in toamna, deci am un mic atu:D. E adevarat ca eu am mers mult pe autostrazi, dar totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezamagitorul a spus-o bine. Un fel de "Amazing Race" cu mobrele. Eu unul m-as baga sa organizez o asemenea treaba atat timp cat se face benevol. De asemenea, ar merge facut ceva si doar in Romania, macar de test.

 

Ma gandesc la ceva de genul:

- plecare Bucuresti in grup, loc unde se da un indiciu-locatie

- se ajunge la locatie, se pozeaza locatia si timpul, iar martorul de acolo iti da urmatorul indiciu

- ca departajare intre participanti, pot exista probe pe traseu, inspirate din jocurile de la intrunirile moto (mers incet cu penalizari, aruncatul motorului, schimbatul cauciucului etc)

- pauze obligatorii in anumite locatii

- eventual realizat ca si raliu de regularitate, cu timpi specifici de parcurgere a distantelor (si penalizari in caz de sosit prea devreme/prea tarziu) pentru a limita vitezele maxime si probabilitatea de accident

 

LE: pentru ultima idee, sau GPS tracker obligatoriu si penalizari pentru depasirea cu mai mult de 10-20km/h a vitezelor maxime legale pe tronsonul specific de drum. In felul asta s-ar crea o oarecare egalitate intre o Hayabusa si un Virago 250, deci mai multi participanti.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...