Sari la conținut

Prima Oara In Ghips.


Brugus
 Share

Postări Recomandate

Nu pot sa cred ce se intampla. Mergeam frumos pe strada ce face legatura intre Barbu Vacarescu si rondul giratoriu din Pipera. Am trecut de calea ferata, merg cam 100-150 de metri si ajung in spatele unei masini(la cca 6 metri). Aveam aproximativ 45-50km/h. Fara nici un motiv (trafic zero, nu se intersecteaza cu alte strazi sau drumuri, nu avea nimic in fata, nu erau pietoni pe margine, etc.) ma trezesc ca pune frana cu putere de parca se ivise o gaura neagra in asfalt si-l atragea acolo sa-l inghita :angryfire:. Pun frana gradual si apo vazand ca ma apropii prea tare de conserva apas mai tare frana si roata se blocheaza. Acest lucru a facut sa plonjez cu motorul pe partea stanga. Incerc sa ma ridic dar motorul era peste piciorul stang. Cu greu reusesc sa-mi trag piciorul de sub motor si sa-l ridic (mai mult cu mana dreapta). Soferul a oprit 10 metri in fata pe partea stanga, nu l-am vazut cand a venit langa mine (cand l-am vazut nu am stiut cine e), a vazut ca eram intreg si apoi sa evaporat.(nu stiu cand probabil in momentul cand ma uitam la motor sa inventariez pagubele). Aproape instantaneu simt o durere in cot si antebratul drept, durere ce s-a accentuat odata cu timpul. Norocul meu ca in masina din spate era un prieten cu care planuisem sa facem o iesire pe langa Bucuresti. Hotaram clar sa anulam iesirea si sa ma duca la spital. Cu ultimele puteri din mana stanga ma urc pe motor, intorc la sensul giratoriu si merg scrasnind din dinti la fiecare schimbare de viteza pana la garajul prietenului meu. Las motorul si ne urcam in masina. Ma rog, cam asta e patania - radiografii (mana dreapta ghipsata) si o ecografie si apoi stat o ora pana a venit echipaj de politie. Dat echilotest care a iesit 0, pentru ca nu eram inconstient sa beau inainte de calarie, mers la politie si dat declaratie cum si ce si ajuns acasa sa-mi ling ranile care mai mult sunt de natura psihica.

Semnul mare de intrebare e de ce Nenorocitul a pus frana foarte brusc. Pentru ca aveam farul aprins ? Dar nu era pe faza lunga incat sa-l incomodeze. Pentru ca s-a speriat de ceva ? Nu avea de ce sa se sperie.

Mentionez ca nu l-am incomodat in trafic mai si nu am avut nici un fel de altercatie ''sofereasca'' mai devreme.

Asa ca stau acum si ma intreb daca nu cumva motivul franarii bruste a fost ca eram motociclist...................

A fost depasit de multi motociclisti si ego-ul lui incepea sa suporte mai greu faptul ca suntem mai rapizi ?

A vrut doar sa faca o gluma si sa ma vada cum ma chinui sa fac fata situatiei ?

Ganduri care incep sa ma framante acum cand incerc sa-mi dau seama cum am ajuns aici.

 

 

Si pentru delectarea forumistilor dar si pentru a intelege ce se poate intampla intr-o zi pe care ti-o doresti cat mai normala, poza cu subsemnatul :

post-8635-1145216679_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, mai mult ca sigur ca a ferit vreo groapa de-acolo... sau a vazut farul si s-a speriat. Mai sunt cazuri din astea pe strazi...

 

Echipament, invatat sa cazi (pozitia "fetus", nu "pleashca") distanta lasata fata de ala din fata, franare eficienta (fata-spate-fata, gradual, sa nu ajungi sa blochezi)... cam astea ar trebui sa-ti ramana intiparite in minte. Daca nu i-ai tinut minte numarul... degeaba ai dat cu subsemnatul la Politie.

 

Bafta si sanatate multa :angryfire: Iesi rpd din ghips :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff urat omule, sper sa te faci bine cat mai repede si sa te vedem cat mai repede cu noi la drum.Insanatosire grabnica si multa mu...e la "pilotul auto" cum s-a crezut in momentul ala.Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane, daca stiam, te luam cu japca din pat dimineata, cu noi la Dedulesti. Asta e, din pacate. :angryfire: Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri stateam de vorba bucurosi de o zi plina pe motoarele noastre , asteptand cu nerabdare duminica, pt a continua in acelasi ritm...........si acum citesc cu tristete ce ti-i s-a intamplat :hurt: . Incredibil ce fel de oameni sunt in spatele unui volan :angryfire:

Sa-ti faci mana bine si sa ne vedem in curand la noi plimbari cu motoretele. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnul mare de intrebare e de ce Nenorocitul a pus frana foarte brusc. Pentru ca aveam farul aprins ? Dar nu era pe faza lunga incat sa-l incomodeze. Pentru ca s-a speriat de ceva ? Nu avea de ce sa se sperie.

Mentionez ca nu l-am incomodat in trafic mai si nu am avut nici un fel de altercatie ''sofereasca'' mai devreme.

Asa ca stau acum si ma intreb daca nu cumva motivul franarii bruste a fost ca eram motociclist...................

A fost depasit de multi motociclisti si ego-ul lui incepea sa suporte mai greu faptul ca suntem mai rapizi ?

A vrut doar sa faca o gluma si sa ma vada cum ma chinui sa fac fata situatiei ?

Ganduri care incep sa ma framante acum cand incerc sa-mi dau seama cum am ajuns aici.

Si pentru delectarea forumistilor dar si pentru a intelege ce se poate intampla intr-o zi pe care ti-o doresti cat mai normala, poza cu subsemnatul :

post-8635-1145216679_thumb.jpg

 

Si voi imi spunetzi ca ma aprind prea repede. Bai oameni buni unii dintre ei trebuie calcatzi in picioare dupa care lasat un biletzel ca sa inteleaga omul de ce. Poate intr-o zi voi fi eu cu masina cel care gresete si mi-o voi lua cu toate ca nu cred, dar daca va fi asa si mi-o merit. In momentul ala voi regreta ca am fost un bou.

 

Atentzie mare la femeile cu Matiz, eu sunt patzit de 2 ori.

 

INSANATOSIRE GRABNICA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

franezi si intri in evitare

am avut si eu de aface cu unul din asta la aceleasi viteze pe miercuri, in zona baneasa.

la mine nu a fost cazatura, s-a lasat cu o poveste frumoasa despre performantele mamei lui la primul stop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit happends. Din varii motive, fiecare ajunge pana la urma sa faca cunostinta cu gipsarul :hurt: Motivele pot fi diferite, bulangii si idioti la volan sunt din ce in ce mai multi, ii intalnim zilnic pe strazi, alta data e vina noastra si nu avem ce mai reprosa nimanui. Cateodata scapi dintr-o situatie ce pare fara iesire, numai cu ajutorul "de la forurile superioare" , aka Zeul Bulanului Exagerat. Alta data dintr-o situatie banala , fara sa te astepti la nimic, ti-o furi nevinovat. Lasand la o parte revolta si instigarile de gen "rupeti-le capu' la conservati" ( Bebe, o bere pt copyright :lol: ) , acum trebuie sa tii moralul sus , multi dintre noi au trecut prin asta, unii mult mai rau, si acum ne aducem aminte razand la un pahar cu prietenii. :angryfire:

Uite mai jos o poza, eram mai tanar,mai cret si mai " dement" :lol:

 

post-462-1145224541_thumb.jpg

 

La 2 saptamani duap aia , inca cu gipsul pe mana, trageam burn-out in nisip cu un ij la intrunirea de la Bacau. :eek: Dracul nu e asa de de negru, iar cand ai prietenii langa tine treci mai usor peste orice :angryfire:

post-462-1145224759_thumb.jpg

post-462-1145225899_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau sa aud asta...ultima oara cind ne-am vazut totul era ok...sper ca data viitoare cind ne vedem sa te gasesc asa cum erai cind ne-am intilnit.

Bafta multa si insanatosire grabnica si ai grija de tine!!! :angryfire:

Si celor care procedeaza ca IDIOTUL ALA MULTA :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, vechea poveste, soferul era de vina, sa-l calcam in picioare.

Sanatate multa, dar din pacate a fost 100% vina ta. Si legal si moral. Daca dadeai in el luai si amenda pentru nerespectarea distantei. Eu chiar nu inteleg, drum gol, o singura masina, ce cauti in fundul lui? Si eu le mai troznesc cite o frina astora care vin prea aproape, dar nu la motociclisti ca nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru l-am patit si eu vineri pe iuliu maniu .

Vina a fost a mea 100 % - exact unde trebuia sa ma intalnesc cu un amic sa mergem sa facem un drive test cu alfa 159 si alfa gt am auzit un claxon puternic si lung din dreapta - a fost de ajuns 1 fractiune de secunda sa nu fiu atent si am intrat in spatele unui taxi - taxi-ul a frinat violent exact cand am intors eu capul sa vad daca nu ma claxoneaza prietenul meu deoarece o tanti a iesit din statia de autobuz fara sa se asigure - clipa rea sau cum vreti sa ii spuneti.

Vina - 100 % a mea dar aveam viteza foarte mica si am apucat totusi sa franez - carenajul din fata + aripa crapate si cam atit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super nasol....Sper sa te recuperezi repede si sa ne vedem cat mai curand pe Tunari la o tura de "alee: :hurt:... :angryfire: pt conservar.....Next time evita "fixation point" si vezi pe unde poti sa eviti idiotu :angryfire: ....

Editat de Serginio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate!

Ma intreb cati ar fi vazut "calea libera" in locul lui...asta e ..nu stii ce gadeste ala din fatza si nu te confrunti zilnic cu caderi ca sa poti sa ai antrenament la ocolire si sarire de "fixation point"...daca iti reuseste e bine..dar sunt sigur ca multi nu o fac....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa! Refacere fara sechele!

Dar nu ai marturisit si ce viteza aveai?

 

Plus ca aia e zona de Pipiera, ieri am trecut si ma intrebau prietenii de ce claxonez ca apucata.

Masini care ies din curte, garaj, pleaca de pe margine, care opresc fara motiv pentru ca isi cauta o casa, un teren. Sunt oameni cu bani care te calca si nici macar nu iti imbogatesc familia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian,

 

Este o regula care zice ca distanta dintre vehicule trebuie sa fie de 2 secunde. La viteza ta de 45-50 km/h asta insemna o distanta de 12-14 m, adica cel putin de doua ori cat aveai tu. In plus distanta ata de mica nu-ti permite sa vezi peste masinii din fata ta si sa anticipezi.

Este irelevant de ce a franat. Putea s-o faca din diferite motive. Crezi ca n-ai fi cazut daca avea o groapa in fata sau daca un copil ii sarea in fata si trebuia sa franeze? Atat legal cat si din punct de vedere al sigurantei tale ca motociclist tu ai gresit. Cand iei in consideratie faptul ca sunt si imbecili si nebuni pe drum greaseala ta e si mai mare.

Iti doresc insanatosire rapida si un seson de motociclism excelent acum ca ai mai invatat ceva din propria-ti experienta si nu din gura altora. Stii cum se zice, ca nu vezi pragul de jos decat dupa ce dai cu capul in cel de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a trecut nici o secunda prin cap sa lovesc pe cineva cu pumnul sau eu mai stiu ce actiuni violente.

Viteza era de 45-50 km/h (nu am chef sa ma cert cu necredinciosii), in spatele meu era un prieten cu cei doi copii ai lui in masina, deci nu aveam nici un interes sa-mi pierd urma, mai ales ca stabilisem sa iesim la o plimbare. Cand simt nevoia sa alerg o fac si gata - atunci nu era cazul. Am permis de profesionist din 1996 si credeti-ma ca stiu sa anticipez miscarile participantiulor la trafic. Nu am intrat in depasire pentru ca :

- nu era intentia mea sa ma departez de prietenul meu

- din sens invers venea o masina, deci chiar daca nu blocam roata fata preferam a intru in msina decat sa-l evit intr-un mod si mai periculos pentru mine.

Si pana la urma trebuie sa fac fata gandurilor mele, sa-mi analizez patania in fiecare noapte si nu sa dau explicatii, de ce ? sau cum ?

Eu am postat aici pentru motivul ca se poate face o statistica a accidentelor cu motociclisti implicati si in al doilea rand sper din tot sufletul sa nu intalniti genul asta de soferi in drumul vostru. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici de genul Am de N v/s Eur., dar tot ce pot spune e ca faza cu doua secunde (12-14 m) e o gluma cel putin proasta in Romania. Daca lasi atata spatiu intre tine si el, ai mult mai mari sanse sa ti-o furi crunt de la ghiolbanii care se baga in fata ta (si pana la urma si peste tine) incercand sa ocupe ceea ce percep ei drept loc liber.

 

Personal consider ca cel mai bun remediu impotriva problemelor de genul asta e o motocicleta cu ABS. Nu te ajuta sa franezi mai repede, din contra, in destul de multe cazuri creste distanta de franare. Ce impiedica insa ABS-ul e ceva si mai nasol decat sa intri in masina din fata ta; impiedica blocarea rotilor, ce poate avea efecte mai grave (la urma urmei, e mai rau sa aterizezi pe jos la 25 km/h din cauza blocarii fetei decat sa intri in masina din fata la 10 km/h).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ceea ce impiedica ambele lucruri este sa fii atent la ce se intampla in jurul tau si sa ai distanta suficienta de la vehiculul din fata. Cei 12-14 m sunt numai la viteza de 45-50km/h. La viteza dubla dublezi distanta si atunci, nu-i asa, o sa fie doua masini care intra intre tine si cel din fata. De aia se merge pe partea stanga a benzii si se folosesc oglinzile ca sa te vada cel din fata, sa-i vezi pe cei care vin din fata si sa nu lasi loc sa se suie unul peste tine, in banda ta. Daca totusi o face reduci viteza si iti asiguri spatiu suficient de franare. Daca nu, mergi aproape si iti asumi riscurile aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Personal consider ca cel mai bun remediu impotriva problemelor de genul asta e o motocicleta cu ABS. Nu te ajuta sa franezi mai repede, din contra, in destul de multe cazuri creste distanta de franare.

 

 

:hurt: :eek:

Bine c-am aflat ca din cauza ABS-ului o sa franez mai incet si-mi cresc sansele de a ma infige in obstacolul din fatza.

Gata ! Eu unul, mi-l scot si de la mobra si de la conserva. Merci mult pt. informatie !

 

:angryfire: :angryfire:

 

On topic:

Imi pare rau Adrian dar cu siguranta vei sti ce-ai de facut in trafic.

Recuperare usoara si rapida.

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kuki,

 

Cu ABS, daca e un model nou, si tu nu esti campion, o sa franeze mai bine in toate conditiile meteorologice proaste (apa, nisip, zapada, gheata) asa ca recomandarea mea ar fi sa-l lasi instalat ca face bine, mai ales la moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era vorba de aglomeratie din cite am inteles eu... dar in general ai dreptate, daca lasi spatiu se baga si nu numai in Romania. Dar cind e foarte aglomerat se merge si mai incet. Aici insa nu era cazul, o masina si atit. Oricum reply-ul meu era pentru micii chitibushi de pe thread.

 

Ion, ABS-ul nu face bine decit pe asfalt. Pamint, zapada, gheta, pietris, se scot sigurantele... sau ai un buton pe bord la touring-enduro care se respecta. E chiar foarte periculos pe drum neasfaltat. Oricum nu te salveaza de derapaje laterale si astea sint problema la motociclete.. pui frina in curba pe nisip cind esti aplecat, abs-ul nu mai conteaza prea mult.

Dar in cartea tehnica la masinile cu ABS scrie clar sa lasi mai multa distanta fata de ala din fata... nu trebuie sa fii mare sofer, ala daca se urca pe frina opreste mai repede in derapaj decit tu cu ABS. Asta insa nu prea e valabil la motocicleta unde nu poti sa derapezi ca te duci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ion, ABS-ul nu face bine decit pe asfalt. Pamint, zapada, gheta, pietris, se scot sigurantele... sau ai un buton pe bord la touring-enduro care se respecta. E chiar foarte periculos pe drum neasfaltat. Oricum nu te salveaza de derapaje laterale si astea sint problema la motociclete.. pui frina in curba pe nisip cind esti aplecat, abs-ul nu mai conteaza prea mult.

Cei care intra in noroaie, pietris, nisip etc. cu o vaca de Capo, R12GS or similar si uita sa dezactiveze ABS-ul si-o cauta cu lumanarea. In general cei care intra in nasulenii cu o vaca din-aia si-o cauta cu lumanarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...