Sari la conținut

accident casa presei libere-bucuresti


GeSeRica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal all!

cine poate sa mearga,sa dea o mana de ajutor motociclistului. e singur.

nu stiu prea multe detalii,mi-a zis tata ca era in zona si ca masina care l-a lovit era un BMW.

nu a putut vedea prea bine pt ca era multa politie in jur si l-a gonit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speram sa nu fiu nevoit sa postez niciodata la rubrica asta...

Am ajuns la vreo 30 de secunde de la accident si pe scurt:

- SMURD-ul a ajuns imediat

- Nu stiu sa spun a cui e vina, parerea mea e ca ori amandoi au fortat semaforul (moto venea dinspre Ploiesti si BMW-ul dinspre Romano-Americana), fie baiatul a intrat in intersectie pe verde dar pana sa iasa din ea s-a facut verde pentru cei care veneau de la R-A.

- Motociclistul era constient, insa are talpa unui picior tzandari, am inteles ca or sa-i amputeze talpa :cheers:. BMW-ul a intrat direct cu botul in piciorul lui. La ora 10.30 era in operatie.

- Am stat cu inca un motociclist (Dan) pana cand au venit prietenii riderului sa vada ce fac cu motorul.

Una peste alta.... nu stiu a cui a fost vina dar partea trista e ca omul ala probabil nu va mai putea sa mearga niciodata normal. Multa sanatate riderului!

 

Mesaj completat

@gabibyte: da, ala este motorul. Pe motorist nu stiu cum il cheama.

Mesaj completat

Si da, la Elias este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speram sa nu fiu nevoit sa postez niciodata la rubrica asta...

Am ajuns la vreo 30 de secunde de la accident si pe scurt:

- SMURD-ul a ajuns imediat

- Nu stiu sa spun a cui e vina, parerea mea e ca ori amandoi au fortat semaforul (moto venea dinspre Ploiesti si BMW-ul dinspre Romano-Americana), fie baiatul a intrat in intersectie pe verde dar pana sa iasa din ea s-a facut verde pentru cei care veneau de la R-A.

- Motociclistul era constient, insa are talpa unui picior tzandari, am inteles ca or sa-i amputeze talpa :cheers:. BMW-ul a intrat direct cu botul in piciorul lui. La ora 10.30 era in operatie.

- Am stat cu inca un motociclist (Dan) pana cand au venit prietenii riderului sa vada ce fac cu motorul.

Una peste alta.... nu stiu a cui a fost vina dar partea trista e ca omul ala probabil nu va mai putea sa mearga niciodata normal. Multa sanatate riderului!

 

Mesaj completat

@gabibyte: da, ala este motorul. Pe motorist nu stiu cum il cheama.

Mesaj completat

Si da, la Elias este

 

 

saracul... multa sanatate si insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să sperăm că dă totuÂşi peste un doctor care să îi poată face ceva Âşi să îi salveze piciorul.Că am auzit destule faze despre unii medici români care vroiau să amputeze mâini/picioare la pacienți care apoi au fost la alți doctori care le-au salvat membrele.Rugăm prietenii să ne spună Âşi nouă ce Âşi cum s-a rezolvat până la urmă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte nasol accident .. motociclistul a intrat in rond la Piata Presei venind din directia Fantana Miotitza si mergand spre Bd Kiseleff. Un BMW a intrat in rond venind dinspre Sofitel(sper sa nu ma insel) si l-a lovit in plin. Noi am ajuns la 2 minute dupa SMURD si l-am insotit dupa aia pana la spital. Glezna dreapta i-a fost complet strivita intre masina si motor .. atat de rau incat a trebuit amputatie.

 

Desi martori au fost cu duiumul .. la declaratii nu a ajuns nimeni .. deci daca a vazut cineva accidentul sa ne spuna si noua exact ce s-a intamplat si mai ales ce culori aveau semafoarele. Timpii in acel rong sunt oricum foarte foarte ciudati .. e greu de spuns daca soferul a fortzat un galben sau motociclistul pur si simplu n-a vazut semaforul .. care oricum are o pozitie foarte tampita. Nu-i greu deloc sa-l pierzi din vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să sperăm că dă totuÂşi peste un doctor care să îi poată face ceva Âşi să îi salveze piciorul.Că am auzit destule faze despre unii medici români care vroiau să amputeze mâini/picioare la pacienți care apoi au fost la alți doctori care le-au salvat membrele.Rugăm prietenii să ne spună Âşi nouă ce Âşi cum s-a rezolvat până la urmă.

 

 

Vedeti topicul deschis de mine ... eram la spital si l-am deschis de pe telefon fara sa stiu ca mai e deja unul.

 

Din pacate baiatul a pierdut piciorul de la genunchi in jos .. si, credeti-ma ca am vazut cu ochii mei, nimeni nu ar fi putut sa-i salveze piciorul ... era complet zdrobit .. baietii de la SMURD au cules bucati de os de pe jos

Mesaj completat

am venit la 2 de la spital, op se terminase dar i se mai faceau radiografii si era sub observatie pt ca se pare exista ceva traume interne

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat... imi pare rau de baiat. am trecut si eu pe acolo cind stringeau gaborii .... care nu forteaza rosul, care nu-si forteaza norocul....

puteam fii eu, tu, el... indiferent de vinovatia legala

traieste, si asta conteaza. ce face o clipa de neatentie...

sanatate omule. sa fie singura ta problema din viata asta, in rest, viata sa-ti ofere totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Nu stiu sa spun a cui e vina, parerea mea e ca ori amandoi au fortat semaforul (moto venea dinspre Ploiesti si BMW-ul dinspre Romano-Americana), fie baiatul a intrat in intersectie pe verde dar pana sa iasa din ea s-a facut verde pentru cei care veneau de la R-A.

 

Nu avea cum sa se faca verde pentru cei care veneau de la R-A. Ordinea semafoarelor este asa:

 

1. Arc

2. Damaroaia

3. Romana-Americana

4. Ploiesti

 

Daca esti in fata la semafor in 4 si pleci imediat, o sa prinzi rosu in giratoriu, la semaforul de la intrarea spre Arc, cei din 3 inca trecand. Dureaza 3-5 secunde pana se face verde.

Ori motoristul nu stia de semaforul de la intrarea in Kiseleff ori BWM-ul a fortat galbenul sau a trecut direct pe rosu. Oricum, trist.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape sigur sunt camere in intersectia aceea. La stiri, pe nu mai stiu ce post, aratau intr-o vreme traficul cu imagini in direct, de pe vreo 4 camere din Bucuresti printre care si intersectia de la Casa Presei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu lucrez la casa presei. zilnilc trec de 2 ori pe acolo. cu moto.

in ultimele 2 luni au fost 3 acc cu moto acolo in rond + 2 cu masini doar, wtf? unde va sunt ochii si mintea (motoristi si automobilisti)?

un rond este gandit pt a fluidiza traficu, nu de a fi sursa de accidente, mama ei de RO salbatica

 

:cheers:

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un rond este gandit pt a fluidiza traficu, nu de a fi sursa de accidente, mama ei de RO salbatica

 

:cheers:

Daca sensul giratoriu este prost gandit (ce surpriza) el nu doar nu fluidizeaza traficul, ci si creste riscul producerii unor coliziuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tricky pardalnicul ala de semafor. Si eu cu toata grija mea de batranel decrepit am trecut pe acolo pe rosu de multe ori. Te astepti ca daca ai verde intr-o interectie sa ai verde pana la capatul ei. Te mai iei cu negociatul benzilor ca sunt tot felul de adormiti care din banda 4 marg inainte catre sofitel sau tot felul de ametiti de pe banda 1 merg pe centrul kiselleffului. Tocmai de asta e de preferat sa pleci primul la semafor dar atunci surpriza... fix cand esti pe curba trebuie sa te opresti ca ai rosu inca 5 secunde bune. Iar o husky accelereaza mult mai brutal decat batranica mea, probabil ca el mai strange inca 8-10 secunde de rosu.

 

Cand vii dinspre Sofitel vezi ca tu ai verde si mai vezi si semaforul celorlalti cu rosu si o calci pentru ca rosul ala dureaza cateva minute bune. Daca mai si fortezi galbenul chiar si un pic... reteta pentru un dezastru e scrisa.

 

Culmea e ca ultimele 5 dati cand am trecut mi0am amintit de fiecare data. Ultima oara dupa 300 de km pe la 11 noaptea m-am oprit desi nu venea nimic de la Sofitel. Un VW Passat a insistat sa-mi arate ca accelereaza mai brusc decat ale mele 200 de kile, a pierdut si se chitea sa ma ia pe linia dreapta. Nu a inteles ca eu ma voi opri la rosu. Cand am apasat frana m-am uitat in oglinda si l-am vazut ca abia m-a evitat cu scartz de roti si tot tacamul.

 

Asa ca oricum ai da-o intersectia aia este prost facuta si periculoasa.

 

Mai stiu una la fel de belicoasa si am anuntat deja la politia rutiera acum 8 luni. Este in continuare periculoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea cum sa se faca verde pentru cei care veneau de la R-A. Ordinea semafoarelor este asa:

 

1. Arc

2. Damaroaia

3. Romana-Americana

4. Ploiesti

 

Daca esti in fata la semafor in 4 si pleci imediat, o sa prinzi rosu in giratoriu, la semaforul de la intrarea spre Arc, cei din 3 inca trecand. Dureaza 3-5 secunde pana se face verde.

Ori motoristul nu stia de semaforul de la intrarea in Kiseleff ori BWM-ul a fortat galbenul sau a trecut direct pe rosu. Oricum, trist.

 

 

Iti spun eu.

am fost acolo la fix cand a venit smurdul.(o poate confirma si mantheone, aveam un firebalde).

 

Eu l-am intrebat pe baiat numele lui, si ce s-a intamplat.

Numele este Laslu(nu mai retin daca laslau) Florin(florian) - B 041707, husq de 250-350 ... galben.

 

NU isi mai aduce aminte, dar era constient, perfect lucid, pentru ca el vroia sa sune la politie si nu isi mai gasea telefonul.

 

2 persoane care au fost in masina din spatele baiatului nostru mi-au spus ce s-a intampla.

 

NU ii putem lua apaararea baiatului nostru pt ca ... nu prea see poate... de unde a venit el...a prins un semafor pe rosu...

cine a fost acolo , daca isi aduce aminte de pozitia motorului, isi poate da seama ca era singurul in intersectie.

(a plecat pe verde si a prins rosu in giratoriu)...

ar fi fost lovite si alte masini , in urma impactului (sau poate nu mai avea loc accidentul).

e a fost singur in intersectie, pe rosu, muistul cu 3-arul a plecat...ca la curse...si nu l-a iertat...(cred ca avea verde - ultimele sec de verde, decat verde si gogogo)

"adica...era verde...si a aparut de nicaieri...nu am vazut pe nimeni...dar nu stiu de unde a aparut"

vorbele ochelaristului cu 3-arul.

dar totusi...verde...cred ca ne dam seama cu totii cum trebuie sa pelci sa traversezi 2-3 benzi si dobori

tzinta din intersectie, care se intrepta spre arc...deci...oke.

 

 

si mai multe nu mai spun ca se intelege de ce....

 

iar m_u_istu cu 3-arul...aia e...are bmw...cel putin,

inainte de plecarea ambulantzei, vroia sa se urce in masina cu baiatul.

gaborii au inceput sa vb cu el si de aici nu mai stiu ce s-a intamplat.

 

Baiatul are glezna terminata(si laba piciorului drept facuta...mai bine zis...aproape inexistenta), tibia fracturata in 2 locuri (o fractura deschisa)si genunchiul dizlocat(asta se putea vedea).

Avea doar o geaca cu protectii,niste manusi de vara de cross(casca), si cam atat.

nu avea ghete...poate l-ar fi ajutat daca avea ghete.

 

Sa va dati seama de impact, 3-arul NU mai avea pur si simpplu aripa dreapta fatza, de parca ar fi fost scoasa din suruburi.

curios este faptul ca impactul cu motorul a inceput din partea stanga...(era normal ca din standa sau fatza central).

... unde farul, si proiectorul masinii erau mutate din loc, si aripa dreapta ...invizibila.

Airbag-urile(frontale)s-au declansat.

bara mutata din loc...

un geam(NU stiu care)-lateral banuiesc, pt ca era securizat si imprastiat pe toata strada...

 

impactul a fost destul de ...zdravan, pentru un simplu plecat de la verde.

 

 

oricum, baiatul nostru este un baiat strong.era perfect lucid.

ii spunea paramedicului, sa isi ridice genuchiul de pe umarul lui, pentru ca il doare.

(se sprijinise desteptul de paramedic cu genunchiul, in intetia de a-i prinde chingile de siguranta,

fix pe umarul drept al baiatului).

 

Martorii...1 batran, cel din masina din spatele baiatului nostru si niste pzde ametite, au plecat.

dovezile sunt doar camerele....

 

 

Daca se merge astazi la el, poate spuneti sa mergem cateva persoane la el.

 

Numai bine baiatului nostru si ...lasati fortzatu semafoarelor, ca se gaseste unu bun sa ti-o dea la intalnire.

Editat de hummerro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uff, ma gandesc cu groaza la ce e in mintea motoristului, sper sa fie un om puternic, sa poata trece peste momentul asta groaznic....

 

sa aflam cine e vinovat, nu ajuta cu nimic. poate se va schimba ceva acolo in rondul ala, n-am nici o idee, doar stiu ca-s prea multe accidente acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat, urrrat de tot. Si eu am luat rosul odata EXACT in acelasi mod. Noroc ca nu venea nimeni din directia ailalta. Am plecat tare (cat de tare pleaca si bondaru' meu), si m-am prins ca e rosu abia cand roata fata era in dreptul stalpului semaforului - pana sa indrept mobra si sa sa franez eram deja trecut de jumatea drumului pe care-l traversam (drumul de pe care inteleg ca venea masina). Exact cum s-a zis si aici. Chestia e ca sunt multe intersectii d-astea "resistematizate" gandite fix cu curu incat e foarte greu sa te prinzi ce culoare pt ce directie ai si tre sa casti EXTREM de bine ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit acum la telefon cu florin. suporta destul de bine amputatia dar nu isi aduce aminte absolut nimic din momentul in care s-a echipat. alte leziuni nu sunt, i se administreaza morfina si momentan nu are dureri. m-a impresionat ca era extrem de echilibrat dar trebuie sustinut. el a aflat abia de dimineata ca nu mai are piciorul.

 

prietenul meu si cu mine eram in zona cu masina si am ajutat smurdul si am plecat dupa masina lor ca sa stim unde il duc si sa anunatam familia. am ramas la spital pana spre dimineata si am vb si cu soferul masinii care parea de bunacredinta. ar fi extrem de utili MARTORII OCULARI.

florin nu isi aduce aminte nimic, desi el mi-a spus cum il cheama si unde sta si parea cooperant era doar pe pilot automat. la spital am ajuns odata cu smurdul si am fost in cam de garda cand au taiat hainele de pe el, inca vorbea coerent si parea lucid, dar, desi medicul i-a cerut si consimtamantul pt amputatie el , azi , nu isi aminteste nimic.

 

am vazut piciorul lui , nu mai era nimic de facut, era absolut zdrobit, calcaiul sarit complet, zeci de schije osoase dar el se plangea ca il doare umarul. se pare ca i-a folosit ca i-am mutat garoul mai sus pt ca nu a pierdut foarte mult sange si , prin urmare, momentan nu are nevoie de transfuzie. toata lumea s-a miscat extrem de repede si eficient in cazul lui. baietii de la smurdul , unitatea expozitie,i au fost extrem de umani, iar la elias, desi nu erau f prietenosi, totusi s-au miscat exemplar. m-am convins insa cat de cacao e sistemul. au avut nevoie de mine si prietenul meu ca sa il mutam, in salvare nu ii incapea capul pt ca il pusesera mai sus pe brancarda ca sa nu ii atarne piciorul si nu mai avea loc .... la cam de garda a fost nevoie iar de noi pt ca erau putini si nu puteau sa il dea jos de pe brancarda

 

repet, pana si politistii au fost umani dar sistemul ne fute pe toti

 

VA ROG, SA GASIM MARTORII OCULARI. A FOST UN ACCIDENT REGRETABIL SI ATAT FLORIN CAT SI SOFERUL AU NEVOIE SA AIBE CONFIRMARI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...