Sari la conținut

Accident BACAU Ducati


EvO!
 Share

Postări Recomandate

E normal daca mergi 10 ani fara permis sa ai experienta si ala care are permis si merge de 1 zi sa nu aiba dar e o mica mare diferenta ala cu permis e in legalitate ceea ce cred ca e mai important, nu comite o infractiune. Ai luat permisul in 2007 si te`ai plimbat fara permis avand sute de mii de km la alte categorii... asa si? E de apreciat serios. But where is the point ? Experienta de B nu are nici o tb cu A, poti sa mergi pana in china si inapoi de 3 ori cu masina. DA stii regulile de circulatie dar nu stii sa conduci motocicleta, e altceva. El poate stia sa mearga cu motocicleta dar sa conduci fara permis e ilegal. Eu nu am zis ca e prost in sensul de inteligenta ci in sensul de inconstienta. Poate nu se intampla accidentul asta poate numai il atingea si tb sa`l despagubeasca taximetristu... nu ai permis sanatate... la fel ca la alcool poate sa intre unu cu 200 in tine si tu sa ai mama prioritatii daca esti beat ala are dreptate;) In tara asta fiecare face ce vrea de asta sunt atatea accidente si atatia morti.

:blink: Cam asa ceva.Aduceti-va aminte de Schumacher cand a mers cateva ture de pista cu o vitezana si s-a imprastiat la un viraj...Nu spun sa nu mergi cu moto daca nu ai carnet dar mergi pe clocauri cu o enduroaica pe care o duci pe platforma pana acolo.In rest sunt totalmente impotriva acestui prost obicei,la fel ca si in cazul alcolistilor la volan sau a sarjatorilor de bulevard.Oricum,cad ca mustele mai nou.Pace voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa nu ne pripim si mai ales sa nu generalizam! Eu am dat zece examene (a ,b ,c ,e .mecanica ,poligon, trasee si pe toate le-am luat din prima... ) Pt Cat A am dat prin 2007 dar m-am plimbat cu motorul avand alte categorii si zeci ,poate sutedemii km experienta inclusiv peste hotare si pe masina mare... poate cunosc legiile (scrise si nescrise ) si legislatia mai bine decat tine ,fara sa am cartea in fata mea ! Ma faci prost si acum?

 

Din 2007 pana acum se pare ca nu ai invatat prea multe despre motoare. E adevarat ca in 2 ani nu poti sa inveti mare lucru mai ales ca din cate inteleg aveai deja si o varsta si reflexele lucreaza altfel.

 

Toata legislatia pe care o stii, ca si experienta la volan (zeci, poate sute de mii nu e mare lucru oricum) nu substituie reflexele de pe motor.

Ba dinpotriva, niste reflexe la volan foarte puternic fixate sunt un handicap pe motor, deoarece trebuie controlate si eliminate in situatii limita.

 

Un incepator fara reflexe si in plus iresponsabil e victima clara, iar experienta la volan poate sa fie fatala.

Am patit-o si eu acum niste ani, mai multi, datorita reflexului de frana la picior, si din fericire sunt intreg, dar exista cazuri si mai grave. Vezi Robert TXA "regele cuselor ilegale" care si-a luat motor si si-a rupt gatul.

 

Deci hai sa nu mai scormonim rahatul si sa scoatem infractorii nevinovati.

E adevarat ca scoala nu substituie reflexele, dar asigura un minim minimorum si poate coroborata cu respectarea limitei de putere in primii ani nu ar mai fi atatea mortaciuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era un ducati 754 ss cred, in nici un caz monster. si din cate shtiu tipu nu avea carnet sau cel putin asta se vorbea prin orash.

 

Nu exista bazaconiile astea...:blink:...754...749 ss...dupa bord...si dupa poze arata a Supersport cu carenele date jos :(...deci un Ducati 750 SS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal tuturor , azi am iesit din spital , am citit toate discutiile voastre , STIU SI IMI ASUM RESPONSABILITATEA PT CEEA CE AM FACUT ( FARA PERMIS )

Multumesc motociclistilor care au fost alaturi de mine in aceea seara RESPECT

Ca orice tanar si nelinistit am vrut sa ma plimb , pe 28 09 . imi iesea dosarul pt. cat A. , nerabdarea costa. :D :) :)

Va multumesc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal tuturor , azi am iesit din spital , am citit toate discutiile voastre , STIU SI IMI ASUM RESPONSABILITATEA PT CEEA CE AM FACUT ( FARA PERMIS )

Multumesc motociclistilor care au fost alaturi de mine in aceea seara RESPECT

Ca orice tanar si nelinistit am vrut sa ma plimb , pe 28 09 . imi iesea dosarul pt. cat A. , nerabdarea costa. :D :) :)

Va multumesc :P

 

Bine ca esti ok, accidentul a fost nasol ai avut noroc! Cand o sa ai permis o sa fii mai atent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu ne pripim si mai ales sa nu generalizam! Eu am dat zece examene (a ,b ,c ,e .mecanica ,poligon, trasee si pe toate le-am luat din prima... ) Pt Cat A am dat prin 2007 dar m-am plimbat cu motorul avand alte categorii si zeci ,poate sutedemii km experienta inclusiv peste hotare si pe masina mare... poate cunosc legiile (scrise si nescrise ) si legislatia mai bine decat tine ,fara sa am cartea in fata mea ! Ma faci prost si acum? Hai sa nu ne pripim ...

 

Insanatosire grabnica !nasol moment : (

 

El nu te-o fi facut, pot sa te fac eu?

 

Hai sa-ti explic si de ce. Daca tot ai dat zece examene, unul in plus cat dura sa-l mai iei? Daca dupa sute de mii de kilometri nu ai tras concluzia ca e mai bine sa fii in legalitate, pentru asta esti prost. Pentru ca dupa sute de mii de kilometri te-ai comportat ca un pulifric din asta care iese prima oara pe strada. Pentru ca dupa sute de mii de kilometri nu ai ajuns la concluzia ca se poate intampla sa intre un prost in tine cand merge cu ochii inchisi si cu toate astea tu sa platesti toate daunele doar pentru ca nu aveai ce sa cauti pe strada. Si visele tale cu jumatate din motociclisti care s-au dat fara carnet... sunt vise. Doar pentru ca tu ai facut-o, doar pentru ca prietenii tai au facut-o, doar pentru alti cativa reisari de pe forum se lauda cat au mers ei fara carnet, eu nu m-as hazarda sa zic 50%. Inca mai sper sa cred ca rasa asta a motociclistilor e compusa in majoritate din oameni care inteleg riscurile mai mult decat un pustan de liceu aburi de hormoneii vreunei tinere domnite.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El nu te-o fi facut, pot sa te fac eu?

 

Hai sa-ti explic si de ce. Daca tot ai dat zece examene, unul in plus cat dura sa-l mai iei? Daca dupa sute de mii de kilometri nu ai tras concluzia ca e mai bine sa fii in legalitate, pentru asta esti prost. Pentru ca dupa sute de mii de kilometri te-ai comportat ca un pulifric din asta care iese prima oara pe strada. Pentru ca dupa sute de mii de kilometri nu ai ajuns la concluzia ca se poate intampla sa intre un prost in tine cand merge cu ochii inchisi si cu toate astea tu sa platesti toate daunele doar pentru ca nu aveai ce sa cauti pe strada. Si visele tale cu jumatate din motociclisti care s-au dat fara carnet... sunt vise. Doar pentru ca tu ai facut-o, doar pentru ca prietenii tai au facut-o, doar pentru alti cativa reisari de pe forum se lauda cat au mers ei fara carnet, eu nu m-as hazarda sa zic 50%. Inca mai sper sa cred ca rasa asta a motociclistilor e compusa in majoritate din oameni care inteleg riscurile mai mult decat un pustan de liceu aburi de hormoneii vreunei tinere domnite.

 

Numai bine.

 

good point melciule...

esti optimist, fenomenul motociclistic in romania ia amploare, cel putin in ultimii ani numarul motoristilor a crescut exponential, cred ca pe undeva e normal ca maturizarea de care vorbesti sa aiba un trend inferior.

Nu uitati ca suntem inca o tara bananiera din multe puncte de vedere!

 

@mariusika...tinere, daca iti asumi ce ai facut inceputul e bun, ideea e sa iti asumi pana la capat, sa inveti ceva, dupa care sa ai grija de tine si de ceilalti!

Editat de Mo Weed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal tuturor , azi am iesit din spital , am citit toate discutiile voastre , STIU SI IMI ASUM RESPONSABILITATEA PT CEEA CE AM FACUT ( FARA PERMIS )

Multumesc motociclistilor care au fost alaturi de mine in aceea seara RESPECT

Ca orice tanar si nelinistit am vrut sa ma plimb , pe 28 09 . imi iesea dosarul pt. cat A. , nerabdarea costa. :D :) :)

Va multumesc :P

Ce sa iti asumi bah n-ai ce sa iti asumi, daca omorai un copil ce iti asumai?

 

Du-te la biserica da 100 de acatiste ca esti intreg si ca are taticu bani sa te scape, ca ceea ce ai facut tu se numeste infractiune si ar trebui sa te alegi cu dosar penal si o viata distrusa.

 

Hai dispari nu mai veni cu texte de genu respect si multumesc si nu mai cersi intelegere ca nu meriti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa iti asumi bah n-ai ce sa iti asumi, daca omorai un copil ce iti asumai?

 

Du-te la biserica da 100 de acatiste ca esti intreg si ca are taticu bani sa te scape, ca ceea ce ai facut tu se numeste infractiune si ar trebui sa te alegi cu dosar penal si o viata distrusa.

 

Hai dispari nu mai veni cu texte de genu respect si multumesc si nu mai cersi intelegere ca nu meriti.

Nu fi rautacios, macar asta a avut un enorm noroc sa scape si recunoaste ca a facut prostii, ca anul trecut unul care trecuse examenul de permis deja dar inca nu il avea in mana s-a dus sa demonstreze ce bine merge noua lui motocicleta (Kawasaki Ninja de 1000) inca unui prieten dar de data asta prima data fara casca, i-a scapat mana in acceleratie si a accidentat cativa pomi si cateva masini si n-a mai apucat sa-si ridice permisul de A (ca deja avea de B si mergea pe BMW si era mare smecher etc...). Ma refer la un accident poreclit aici "Luica" dar care de fapt a avut loc pe o alee printre blocuri paralela cu respectiva strada....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate mariusica, daca nu ai timp sa treci pe la biserica, da-i un mail parintelui ilarie: http://credinciosii-intreaba.blogspot.com/

Bune sfaturi....cine are simptomele alea sa tina neaparat canonul! :D Asta-i cel mai tare post pe care l-am citit sau o sa-l citesc vreodata!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e offtopic da asta cu blogul a fost prea tare! Era sa fac infarct de atata ras... omul e mortal! Cel putin aia cu baiatul de 10 ani care il intreaba pe parinte daca Dumnezeu il vede cand face caca :D

In alta ordine de idei inca o data insanatosire grabnica si ne vedem pe strazi... speram cu ganduri mai bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DaCĂ CĂdea drobu' de sare ce se intimpla? :grinbandit:
Ma doare in (cuvant urat).

 

Daca lua permisul peste 2 saptamini (dupa cum spunea el) si omora dupa aia un copil ce-si asuma?
Ca sa iti iei permisul trebuie sa fii verificat printr-un examen pe care el nu l-a dat. Daca ai depus dosarul nu inseamna ca ai skill-ul aferent.

 

Ii crestea experienta exponential cu detinerea permisului? :wacko:
1. Vezi punctul de mai sus si 2. Daca avea permis mergea macar fara a fi stresul CĂ COmite o infractiune.

 

Parerea mea e ca mai mari sanse sa omoare un copil le are martalogu' ala de taximetrist.
1. care taximetrist ca nu am fost atent si 2. ce e ala martalog???

 

Nu sint de acord cu ce a facut baiatu' asta dar nici cu atitudinile astea demagogice. :unsure:
Eu zic sa te limitezi la cuvintele carora le cunosti intelesul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa iti asumi bah n-ai ce sa iti asumi, daca omorai un copil ce iti asumai?

 

1 Sa imi asum responsabilitatea pt ceea ce am facut , conducerea fara permis !!!

2 Dar..........daca aveam permis (sau era altcineva cu permis in locul meu ) si murea din cauza taximetristului ???????? acela nu tot copilul cuiva este ??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIVERSE

Hai ca vad ca nu pricepi asa ca o sa vorbesc pe intelesu tau.

 

Daca eu sunt o baba ciunga si imi depun CV-ul la nasa, asta nu ma face astronaut.

 

Deci intai iei permisul si pe urma vorbim de skill ok?

 

 

 

In rest te sfatuiesc sa nu te mai pierzi in detalii. Daca scrii ca te doare in (cuvant urat) trebuie sa si fie asa nu sa umpli forumu de texte fade.

 

Hai ca de data asta te iert poate te faci mare ca promiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate mariusica, daca nu ai timp sa treci pe la biserica, da-i un mail parintelui ilarie: http://credinciosii-intreaba.blogspot.com/

 

scuze de offtopic dar ... vai ....

nu stiam

 

[Curvia fără alt trup e o batjocură la adresa lui Dumnezeu, pentru că înseamnă aducerea de jertfă Diavolului cu sămânța trupului propriu. Folosirea de materiale adiționale pentru stimulare se socoteÂşte de două ori păcatul malahiei, iar lubrifianții în loc de scuipat se socoteÂşte de trei ori. Pentru dildouri Âşi alte asemenea obiecte există canon separat.

 

O aÂşa-numită ?modă? astăzi este folosirea băÂşicii, sau a prezervativului, aÂşa cum mai e el cunoscut. Prin aceasta omul comite tot malahie, adică acelaÂşi păcat. Cel care a făcut aÂşa ceva Âşi se căieÂşte trebuie să verse conținutul prezervativului la loc în pântecele femeii, având grijă să călăuzească sămânța acolo unde s-ar fi dus în mod normal într-o împreunare naturală Risipirea sămânței este o formă superioară de batjocură a vieții Âşi a lui Dumnezeu,. dar înghițirea sămânței de bărbați sau femei este una din cele mai mari pervertiri care pot exista! Evitați pe cât posibil zona gurii, dacă de păcat nu vreți sau nu puteți să scăpați.

 

 

Observ ca flegmele sunt ok de folosit... :unsure: nu e pacat sa folosesti scuipat :grinbandit: folositi cu dragoste scuipatul.

 

"evitati pe cat posibil zona gurii... "

data viitoare vars continutul la loc ? dar fratele preafericit asta cum o fi el... a auzit de polutie? ce sistem idiot.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca flegmele sunt ok de folosit... :kiss: nu e pacat sa folosesti scuipat :laugh: folositi cu dragoste scuipatul.

 

"evitati pe cat posibil zona gurii... "

data viitoare vars continutul la loc ? dar fratele preafericit asta cum o fi el... a auzit de polutie? ce sistem idiot.

:grinbandit: :unsure: :wacko:

 

mega lol !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ssss hai oleak ca o dam aiurea tare esti foarte :) Omul a mers fara permis, a comis`o si asta e doar nu poate da timpul inapoi cu "sfaturile" noastre inteligente. Eu sunt crestin sunt religios cred in Dumnezeu dar alea sunt cele mai mari aberatii care le`am citit vreodata aia isi bat joc de religie sincer daca tot o dai pe latura asta!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

God, chestiile astea ma inspaimanta... tanar aspirant la o moto ... citesc atatea... si ma gandesc, doamne la cati nebuni sunt pe sosea, o`i gasi si eu unu sa ma "pupe" cu Dacia ? ... fock te inspaimanta toate treburile astea... ti se cam taie pofta de a merge linistit, cand stii ca sunt atatia "bazati" pe sosea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...