Sari la conținut

Dupa Ce Ca Era Sa Ma Tranteasca


Dan-Andrei
 Share

Postări Recomandate

Cand e deja "atac" si nu intamplare din prostie/neatentie/cretinatate... atunci schimbi foaia. Luat cheia din contact, un cot in figura din intamplare la iesire, aruncat cheia (eventual in Dambovita), plecat linistit.

Sa zicem ca se duce la Politie sa te reclame. Ceri dovada ca tu ai fost, ca tu i-ai luat cheile, etc. Crezi ca o sa dragheze Dambovita dupa ea ? Martori ? bla-bla-bla.

 

Daca-i bal, pai bal sa fie :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu deja nu mai suport..am probleme grave cu nervii,si degeaba ziceti voi ca trebuie mers la politie sau poate sa aiba probleme motociclistul din cauza politiei!! politia din romania e de cacao,nu o sa intervina poti sa fii sigur de asta,sunt total nepasatori,ai facut bine ca i-ai rupt oglinda,mai bine ii rupeai si o falca si aia era..felicitari ai o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de cand is motorizat, cam o luna si ceva, tot timpul ma enervez in trafic din cauza idiotilor, spre exemplu azi, un taxi s-a bagat efectiv peste mine pe banda mea, fiind obligat sa trec pe banda aialalta, care din noroc avea fix spatiu de o masina liber...ca daca nu, ma prindea sugaciu intre masini si tare bine nu ieseam din faza asta...am 6 ani de volan, dar parca era mai ok, nu ma tot enervam atat, acum ca-s si cu ghidon vad de fapt cati tembeli sunt pe sosea... :angryfire: :angryfire: :hurt: :eek: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa nu-i faci nimic, il filai de la distnanta, trebuia sa parcheze undeva, nu? Dupa ce parca si pleca, ii faceai cu un cui/cheie pe masina care este cel mai scurt traseu catre sectia de politie pentru accidente usoare. Si toata lumea era multumita, tu ca ai ajutat un om si el ca are toate informatiile necesare si stie unde sa mearga sa stea 4-5 ore la coada sa-si ia pv pt casco. Eee?

 

da da da da da!!!!!!!! jur ca merge !!! testat !!! 4 cauciucuri noi si-a luat baiatu' dupa ce a facut o faza de asta. :moto: s-a intzepat rau ca era si cu gagica. :lol: or fi plecat cu taxiul??? :(

 

eu de cand is motorizat, cam o luna si ceva, tot timpul ma enervez in trafic din cauza idiotilor, spre exemplu azi, un taxi s-a bagat efectiv peste mine pe banda mea, fiind obligat sa trec pe banda aialalta, care din noroc avea fix spatiu de o masina liber...ca daca nu, ma prindea sugaciu intre masini si tare bine nu ieseam din faza asta...am 6 ani de volan, dar parca era mai ok, nu ma tot enervam atat, acum ca-s si cu ghidon vad de fapt cati tembeli sunt pe sosea... :angryfire: :angryfire: :hurt: :eek: :lol:

 

pai sa stii ca nu se mergea asa acum cativa ani! parca erau oamenii mai normali, nici eu nu ma enervam asa (la volan vorbesc, la moto deja...) :crack:

 

Nu stiu, probabil ca faceam la fel. Sau ii infigeam un atas in usa. de control. :(

Editat de valicaddy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in astfel de cazuri nu ma deranjeaza deloc daca prostul o sa ma confunde pe mine cu tine si o sa incerce ceva in viitor cand ma vede.

una e sa nu te vada si mie mi se intampla cand sunt cu masina, dar cand se urca pe tine la semafor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor ! NU II MAI BATETI IN TRAFIC !! tot voua va faceti rau.acum nu mai e ca pe vremuri , sa-i omori cu bataia, si sa pleci bine mersi. acum orice lache isi scoate certificat medico legal , si daca are mintea linistita si ceva mai mult la ciorap,iti face frumos o actiune, si credeti-ma purtatul prin tribunale nu il doresc nici la dusmani, si vb serios.deci chiar DACA A VRUT SA VA OMOARE, si tu la stop ii spargi capul(vatamare corporala), tu vei fi vinovat in fata legii , chiar daca el a vrut sa va omoare. asta e stim buine...ROMANIA.evitati sa-i loviti, cu atat mai putin zgariata masina(distrugere), n-are fierul nici o vina ca proprietarul e vita.era pe aici un post cu un motociclist care spunea ca l-a depasit unul si l-a sicanat si atunci cand s-a oprit ia dat una cu manusa , si mai spunea ca are sange pe manusi. fratele meu....nu ma intelege gresit. si eu sunt pt corectia fizica-sunt fan, dar nu mai merge . nu vrea nimeni procese pt un picior in cap. dar nu e bine ce faci/faceti. puteti avea de suferit . fraierul poate ma este cu cineva in masina=martor. se moare cu dreptatea in mana. aveti grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuia sa ii ieie numarul si sa mergi la politie sa depui reclamatie pentru ce ti-a facut

 

Ce politie Ivan. Acolo stai 7 ore ca sa nu se rezolve nimic. Si eu m-am cam saturat de astia sincer. Dar rau de tot. Imi pare rau ca sint si sofer in acelasi timp dar nu se mai poate frate, e o nesimtire in intreaga Romanie de la presedinte la aurolacii de pe strada. Nu ramin decit 2 variante ori plecam de aici aia care nu suntem ca majoritatea, ori pe mama lor.

Dar nu in mijlocul stazii eu va sfatuiesc sa-i urmariti pina intr-un loc mai retras si acolo omorul, dupa care ii spui de ce, ca sa stie. Nu va faceti de cap pe drumurile publice ca nu se rezolva nimic, mai mult sar si alti soferi, mai ales taximetristii.

Apropos de ce a patit si Demoto, nu se poate frate asa ceva, incalca orice limita a bunuli simtz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Luat cheia din contact, un cot in figura din intamplare la iesire, aruncat cheia (eventual in Dambovita), plecat linistit.

 

:hurt: Cum dracu reusesti sa iei cheile din contact????

Daca coboara din masina cu motorul mergand cum intrii la volan sa iei cheile??? :angryfire: Presupun ca nu din mainile soferului vreti sa luati cheile??? :lol:

nu stiu daca voi aveti motocicleta dar ati cam utitat unele detalii... pana la faza cu inchiderea portierelor si etc. mai e mult...!!!! :angryfire:

... Motorul trebuie pus pe cric.. coborat de pe motor in asa fel sa nu te vada... el ce face intre timp se plimba cu spatele.. :lol:

Daca iti rastoarna motorul si poate motorul ajunge in Dambavita???? :eek:

 

 

p.s. si eu am spart o oglinda asemantor, dar regret ...

Cel mai fain este sa-l provoci la discutie si dupa aceea sa dai din cap parca nu auzi ce zice..sa vezi atunci ce se inerveza soferii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Scuze ca intervin. Deocamdata nu sunt motociclist, sper sa devin in vreo luna, doua. Momentan sunt "conservar". Problema e ca sunt o gramada de conservari care nu au nici o legatura cu soferia. Stiti cum se spune "una e sa fii conducator auto si alta e sa fi sofer". Ideea e ca nu poti sa te pui cu toti prostii din mai multe motive: 1 prostul are intotdeauna mintea odihnita si nu stii ce poate sa ii treaca prin cap si mai se suie intentionat pe tine. 2 conservarii cu masini bengoase cred ca daca au o masina mai adevarata, au devenit asi ai volanului si iar sunt periculosi pentru ca au impresia ca daca au o masina tare in pretul ei a intrat si soseaua. si 3 cu bataia nu rezolvi nimic, din contra iti poti face singur probleme f mari. Nu spun ca unii nu merita bagati in gips vreo 3 luni dar nu e o rezolvare desteapta. Dupa parearea mea de sofer cu multa experienta (BCE de 24 de ani) in traficul nebunesc din Romania trebuie sa fii foarte atent la ce fac ceilalti participanti la trafic si sa incerci sa anticipezi cam ce ar vrea sa faca cel din fata. E adevarat ca mai sunt si cazuri cand chiar nu stii ce poate sa faca celalalt dar daca procedezi asa poti sa eviti multe belele. Eu ca sofer profesionist ma cert toata ziua cu o gramada de nesimtiti si credeti-ma ca le-as rupe capetele dar ar insemna ca din 8 ore de munca sa stau 6 la certuri si scandaluri. Cam asa sa ajuns in traficul din Romania si din Bucuresti (in special). Si vreau sa va fac si o recomandare (pe care eu o aplic cand merg cu masina si o sa o aplic si la moto cand o sa-mi iau). Folositi si claxonul nu numai farul si veti fi mult mai vizibili.

Sper sa te faci bine si sa nu mai ai neplaceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi tembeli pe strazile noastre... Oricum, dupa parerea mea, cand dai asemenea oameni nu trebuie sa faci altceva decat sa il eviti, cat mai mult posibil... Imagineaza-ti ce se putea intampla daca idiotul dadea peste tine??? Dupa care (daca mai avea si relatii ceva, sau era chiar un "organ") zicea ca tu ai intrat peste el... Eu ma tin cat mai departe de ei si daca vad reactii ciudate... ori astept momentul in care pur si simplu o sterg si ma duc cat mai departe, ori raman mult in urma...

 

De la o tampenie din asta poti ajunge l asituatii de necrezut...

 

Bafta si recuperare grabnica...

 

:angryfire: :angryfire: :hurt:

:eek: Nu prea ai ce face...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Io aplic alta tactica:

Il urmaresc cu atentie pe bizon, vad unde parcheaza... apoi peste vre-o trei- patru zile dau o tura cu papucul prin zona aia.

Daca am norocul :angryfire: sa ii zaresc conserva- a belit-o, ca dau cu spatele si incerc sa intorc - facandu-ma ca nu observ :angryfire: :eek: masina lui parcata... Si iau la intaplare- o usa, o aripa, un far.. ceva-ceva tot trebe sa pice de la ala :hurt: . La mine e bara solida la spate, eventual se mai adauga o zgarietura in plus (fata de celelalte existente deja).

Apoi ma cobor din masina, iau un pix si o hartie si scriu: "Ti-am lovit masina- scuze, am vazut-o da m-am facut ca nu o observ, asa cum faci tu in trafic. Scriu biletu asta ca sa creada fraierii de spectatori ca iti dau numarul meu de telefon. Hai pa!" :moto:

 

Sa mor daca mint, da am scris pana acum 2 bilete. Bine, textul era nitel diferit, da :lol: :lol: efectul cred ca e misto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa nu-i faci nimic, il filai de la distnanta, trebuia sa parcheze undeva, nu? Dupa ce parca si pleca, ii faceai cu un cui/cheie pe masina care este cel mai scurt traseu catre sectia de politie pentru accidente usoare. Si toata lumea era multumita, tu ca ai ajutat un om si el ca are toate informatiile necesare si stie unde sa mearga sa stea 4-5 ore la coada sa-si ia pv pt casco. Eee?

 

Atitudine ce denota lasitate .

Nu stiu ce aveti cu fierul .

Voi nu sunteti si conservari ? Eu am patit-o si mi-am gasit masina zgaraiata si cauciucurile taiate pentru ca un anumit " viteaz " nu a avut tupeul sa imi spuna in fata ce are cu mine si eventual sa faca ceva in privinta asta - in legatura cu persoana mea nu cu masina mea .

 

Am mai citit aici ca cineva a taiat cauciucurile la o masina - ma intreb ce ar face atunci cand ar veni si ar gasi motorul pe jante - ar mai fi atit de bucuros si atit de solidar cu restul care aproba astfel de comportament ....

 

Nu pretind sa fim toti oameni de o inalta tinuta morala , dar vorba lui vanghelie " si motociclistii e oameni " .

Fiti mai cerebrali si daca se intampla luati masuri impotriva persoanei si nu a propietatilor acestuia - maine poimaine ii dam foc la casa sau ii daramam peretii ca sa aratam ce viteji putem fi .

 

Ioan .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hurt: Cum dracu reusesti sa iei cheile din contact????

Daca coboara din masina cu motorul mergand cum intrii la volan sa iei cheile??? :angryfire: Presupun ca nu din mainile soferului vreti sa luati cheile??? :lol:

nu stiu daca voi aveti motocicleta dar ati cam utitat unele detalii... pana la faza cu inchiderea portierelor si etc. mai e mult...!!!! :angryfire:

... Motorul trebuie pus pe cric.. coborat de pe motor in asa fel sa nu te vada... el ce face intre timp se plimba cu spatele.. :moto:

Daca iti rastoarna motorul si poate motorul ajunge in Dambavita???? :lol:

p.s. si eu am spart o oglinda asemantor, dar regret ...

Cel mai fain este sa-l provoci la discutie si dupa aceea sa dai din cap parca nu auzi ce zice..sa vezi atunci ce se inerveza soferii!!!

 

"Un prieten" (:() a facut asta unui lache ce l-a impins cu masina la semafor, din spate, ca lasase 1 m fata de ala din fata, toti fiind opriti in coloana la semafor :eek: Cum ? Pai a pus motorul pe cric pe mijlocul benzii, era coloana oprita la semafor deci nu avea lache pe unde sa fuga. Ajuns frumos la masina, neamenintator, deschis brusc portiera, intrat peste el cu totul, oprit motorul si scos cheia (ala se agita acolo), un cot cu protectiile hard in falca, la iesire, aruncat cheile cu putere in parcul de langa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El te-a ocolit pe stinga si te-a calcat pe picior si apoi te-ai dat jos ai ocolit masina lui si i-ai rupt oglinda stinga?

 

Deci: Ma ocoleste pe stanga, adica se posteaza in stg mea. Dupa care, cu dreapta i-am luat oglinda dreapta.

UPS! Da, oglinda dreapta, nu stanga. scuze.

 

A, nu am nimic la picior. Iar numarul nu cred l-a vazut , il am indoit si e de leasing.

 

Pana la urma, cea mai buna solutie ramane cea pe care am enuntat-o cu mult timp in urma:

Daca vrei sa te plimbi de placere, cheama niste camarazi.

Pun pariu ca omuletul frustrat cu Bora (acum fara o oglinda) nu se mai purta in halul ala.

 

Este tragic insa ca oamenii de la stop mai mult ca sigur nu au vazut ca m-a lovit in picior. Dar cu siguranta au remarcat lovitura in oglinda.

Si uite asa intra inca o biluta neagra in contul nostru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... dar in ziua urmatoare te depaseste, se aseaza in fata ta si franeaza brusc cand nu te astepti.

parca ati trai numai in romane politiste frate... retineri de numere, cautare a doua zi prin Bucuresti ca sa te bagi in fata lui ... marmote si comisari Moldovani garla pe aici :angryfire:

 

 

Fiti mai cerebrali si daca se intampla luati masuri impotriva persoanei si nu a propietatilor acestuia - maine poimaine ii dam foc la casa sau ii daramam peretii ca sa aratam ce viteji putem fi .

:angryfire: erau si niste filme cu Stan si Bran in genul asta :hurt:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atitudine ce denota lasitate .

Nu stiu ce aveti cu fierul .

Voi nu sunteti si conservari ? Eu am patit-o si mi-am gasit masina zgaraiata si cauciucurile taiate pentru ca un anumit " viteaz " nu a avut tupeul sa imi spuna in fata ce are cu mine si eventual sa faca ceva in privinta asta - in legatura cu persoana mea nu cu masina mea .

 

Am mai citit aici ca cineva a taiat cauciucurile la o masina - ma intreb ce ar face atunci cand ar veni si ar gasi motorul pe jante - ar mai fi atit de bucuros si atit de solidar cu restul care aproba astfel de comportament ....

 

Nu pretind sa fim toti oameni de o inalta tinuta morala , dar vorba lui vanghelie " si motociclistii e oameni " .

Fiti mai cerebrali si daca se intampla luati masuri impotriva persoanei si nu a propietatilor acestuia - maine poimaine ii dam foc la casa sau ii daramam peretii ca sa aratam ce viteji putem fi .

 

Ioan .

 

Sunt un fericit conservar, inca nu am A-ul. In week-end mi-am gasit masina lovita bine de tot in parcare. Un idiot cu un papuc (cred, ca m-a lovit pe capota in fata) a dat in spate m-a tamponat si nici macar biletul ala de care vorbeati mai sus nu l-a pus. Pur si simplu l-a durut in fund. Asa ca am stat ca un destept le politie dupa dovada 4 ore si ceva. Si nu merg ca un nebun, respect partenerii de trafic, etc. Dar, deh, se intampla si nu ai ce face, decat spume si sa-ti pierzi timpul aiurea.

Din punctul meu de vedere, zgariatul masinii, sau chestii asemanatoare sunt cele mai ok chestii. Cum sa-i dai unu in fata? Doame fereste, cine stie cum cade de ramane lat pe acolo sau cum te plimba omul prin tribunale. Masina, da-o iuncolo, o gramada de fiare, si-l lovesti mai bine, ii faci spume si-si si pierde timplu dupa ea. Politie, asigurari, reparatie, asigurari, nervi ca nu-ti dau nenorocitii toti bani, iar alergat dupa chitantele lasate acasa, iar asigurari, mers iar acasa dupa vopseaua ramasa, mers iar la asigurari aratat ca nu ti-ai luat tona de vopsea, certat in continuare cu ei pentru bani, rezolvat in final dupa x zile de alergat si nervi. La fel de tare mi se pare aia cu scos cheia si inchis masina, dar e mai greu de realizat fara un pica brutalitate.

Dupa ce vad zi de zi in trafic, cu toti "soferii profesionisti" (taximetristi, autobuzari, camionagii, tiraristi, etc.) care stim toti cum merg, cu toti meseriasii care intai se baga si dupaia POATE se asigura, dupa tot ce am citit si pe forum la accidente, nu mi se pare deloc deplasat sa faci ceva. Pisici, oricum ti se intampla si tie, fara sa fii deloc vinovat sa-ti gasesti masina lovita. Si ma gandesc cu groaza la cat mai am de alergat, si mai este si pastele :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot conservar sunt inca, dar consider ca toate animalele de conservari (logic ca mai sunt si oamneni printre noi, dar la ce vezi mereu pe strada ajungi sa te indoiesti de asta) ar trebui ...cel putin schiloditi :lol:

nenorociti care au jeepane si mai stiu eu ce si care fac ce vor ca "am cu ce bah" si mai au si o pila ar trebui aruncati undeva departe in focul iadului

si ei fac asta pt ca politia nu face nimic: carnete anulate, dosare penale n-am vazut :angryfire:

dar am vazut o dacie si un mertzan intorcand amandoi peste linia continua, l-a oprit politaiul pe ala cu dacia si pe mertzan l-a lasat, sa nu-ti vina sa :lol: ?!

si cand teiei de o motocicleta care oricum merge mai rapid ca tine si nici nu are 10 m latime sa te incomodeze , probabil ai ceva la cap sau ai avut o copilarie foarte nefericita si complexata :(

deci :angryfire: :moto: :eek: :hurt: la toti nenorocitii de criminali de pe strazi

si voi motociclisti sa va paziti...o sa incerc si eu sa ma pazesc cand o sa am :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor ! NU II MAI BATETI IN TRAFIC !! tot voua va faceti rau.acum nu mai e ca pe vremuri , sa-i omori cu bataia, si sa pleci bine mersi. acum orice lache isi scoate certificat medico legal , si daca are mintea linistita si ceva mai mult la ciorap,iti face frumos o actiune, si credeti-ma purtatul prin tribunale nu il doresc nici la dusmani, si vb serios.deci chiar DACA A VRUT SA VA OMOARE, si tu la stop ii spargi capul(vatamare corporala), tu vei fi vinovat in fata legii , chiar daca el a vrut sa va omoare. asta e stim buine...ROMANIA.evitati sa-i loviti, cu atat mai putin zgariata masina(distrugere), n-are fierul nici o vina ca proprietarul e vita.era pe aici un post cu un motociclist care spunea ca l-a depasit unul si l-a sicanat si atunci cand s-a oprit ia dat una cu manusa , si mai spunea ca are sange pe manusi. fratele meu....nu ma intelege gresit. si eu sunt pt corectia fizica-sunt fan, dar nu mai merge . nu vrea nimeni procese pt un picior in cap. dar nu e bine ce faci/faceti. puteti avea de suferit . fraierul poate ma este cu cineva in masina=martor. se moare cu dreptatea in mana. aveti grija de voi.

 

Da,asa este dar nu toti stiu asta...nu toti stiu ca un pumn costa cam 20 de bulioane.Recunosc ca daca as fi fost in locul lui Dan-Andrei as fi procedat intr-un mod similar dar nu e nici o smecherie,din victima devi agresor si ai sanse foarte mari sa platesti cat nu face pt. gestul tau.Pe cale legala iar e cu dureri de cap si boala lunga asa ca cel mai bine este sa eviti incidentele de genul asta.E greu,stiu asta, dar nu e imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...