Sari la conținut

Genunchiere normale sau Knee-braces?


Postări Recomandate

Avand in vedere ca mi-am facut praf in 30 min genunchierele mele de 50 ron perechea, va cer un sfat:

 

Ce imi recomandati ca urmatoare achizitie (buget maxim 90-100 EUR)?

 

Din cate am vazut, cei de la EVS impart protectiile pt genunchi in 2: "knee protectors" si "knee braces". Habar nu am care e diferenta intre ele...de ex "EVS Strata" e considerata knee protector, dar si la knee braces sunt produse similare, de ex "EVS RS7". Ce stiti...care e mai eficienta, si eventual posesorii daca pot da niste impresii (da, am cautat pe forum, am citit impresiile unora, dar discutiile cam deviau dupa 2-3 posturi de la subiect)

 

Am de ales cam intre astea:

 

Alpinestars Bionic SX, Alpinestars Bionic MX, EVS Strata, Acerbis Impact Evo, Fox Raptor, Axo TMKP...preturi +/- 10 EUR cam la fel.

 

Ar mai fi un model demn de luat in seama, si se incadreaza in bugetul specificat de tine. E vorba de Thor Force Knee Guards. Se poate vedea http://www.thormx.com/product.jsp?path=2085,2094,2100,8340.

Chiar astazi am probat asa ceva si mi s-a parut ca sta mult mai fix pe articulatie datorita unor benzi elastice late care se prind cu scai. Alaturi de astea mai sunt si trei chingi mai subtiri. De asemenea partea de sus din plastic este mai lata , iar plasticul in sine mi se pare mult mai rezistent. Eu am o pereche de Acerbis mai vechi cu o singura articulatie (deci doar doua parti mobile), insa cele de la Thor mi-au parut net superioare. Ce nu mi-a placut la ele este ca datorita sistemului de fixare, nu prea are aerisiri si vara cred ca mori de cald.

Pe Tumpertalk si alte forumuri, le lauda lumea, in afara de faza cu transpiratia.

Eu le-am gasit in Cluj si costa 430 lei.

In ce priveste brace-urile, alte pareri sustin ca nu se recomanda a se folosi de persoanele fara afectiuni la genunchi, deoarece tocmai datorita limitarii articulatiei, in cazul unui traumatism, protejaza articulatia, insa pot determina afectiuni mai grave cum ar fi fractura tibiei sau a femurului. Dar se pare ca nici medicii sportivi nu au ajuns la un consens in ce priveste asta.

Parere personala: cred ca dupa o fractura de femur, recuperarea poate fi 100%, insa dupa ruptura unor ligamente, genunchiul ala toata viata iti va aminti de isprava, intr-o anumita masura. Eu daca as avea o pereche de asterisk, SIGUR le-as purta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In ce priveste brace-urile, alte pareri sustin ca nu se recomanda a se folosi de persoanele fara afectiuni la genunchi, deoarece tocmai datorita limitarii articulatiei, in cazul unui traumatism, protejaza articulatia, insa pot determina afectiuni mai grave cum ar fi fractura tibiei sau a femurului. Dar se pare ca nici medicii sportivi nu au ajuns la un consens in ce priveste asta.

 

in cazul traumatismelor grave fracturile sunt cazul fericit indiferent ce rupi . daca ramii fara cartilagii sau ligamente ... la revedere enduro si multe altele . cu fracturi cirpite cu tabla si suruburi poti sa mergi cu motorul.

brace-urile micsoreaza sansele sa rupi ligamentele colaterale sa faci hiperextensie si daca sunt legate de cizma sa rupi ligamentele incrucusate ( protectia este valabila in acest ultim caz cu genunchiul flexat ) . daca iti ramine piciorul in namol, este intins si pivotezi injurul lui nimic nu te ajuta.

paul fratila si-a troznit ceva ( probabil un menisc, ligamentele le-am verificat si nu pareau rupte ) la ultima cursa xmraid.

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu buget redus recomand genunchierele pe care le am eu

 

http://www.polo-motorrad.de/shop/Clothing-...tdetails.0.html

 

Sunt foarte, foarte rezistente la impact, nu se desfac, nu se sparg, interior confortabil, arici super buni(nu se desfac rezista la apa, namol, orice).

 

Inconveniente pt unii: cam mari in zona genunchiului, dar eu le port peste pantaloni, si un pic lungi, dar le-am scurtat in 30 secunde la cat am vrut.

De obicei nu fac reclama la echipament, dar mai bine dati 100 lei si mergeti safe. Mie mi le-a adus un baiat de pe forum, Romi sau Roni la pretul de pe site

post-2296-1254871925_thumb.jpg

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu buget redus recomand genunchierele pe care le am eu

 

http://www.polo-motorrad.de/shop/Clothing-...tdetails.0.html

 

Sunt foarte, foarte rezistente la impact, nu se desfac, nu se sparg, interior confortabil, arici super buni(nu se desfac rezista la apa, namol, orice).

 

Inconveniente pt unii: cam mari in zona genunchiului, dar eu le port peste pantaloni, si un pic lungi, dar le-am scurtat in 30 secunde la cat am vrut.

De obicei nu fac reclama la echipament, dar mai bine dati 100 lei si mergeti safe. Mie mi le-a adus un baiat de pe forum, Romi sau Roni la pretul de pe site

 

... du-te d' aici in colo, ca minti ! :)

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta'i o prostie.

 

Am auzit si eu de chestia asta, cum ca nu ar fi recomandate, deoarece iti forteaza pozitia piciorului si e cel putin incomod, daca nu chiar usor nociv pt coloana/bazin. Dar stiu doar din auzite.

 

Cat despre genunchiere, o sa revin dupa weekend cu niste precizari referitoare la modelele mentionate de mine, poate sunt utile si altora...le-am vazut si probat pe toate si, din punctul meu de vedere, doar cateva isi merita banii. Plus ca mi-am luat de la cineva o pereche de AlpineStars Bionic SX second-hand pana la urma...pretul era de nerefuzat...si o sa revin cu un mic review dupa ce le probez la padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de chestia asta, cum ca nu ar fi recomandate, deoarece iti forteaza pozitia piciorului si e cel putin incomod, daca nu chiar usor nociv pt coloana/bazin. Dar stiu doar din auzite.

asa e. cu orteze nu ti se mai rupe ligamentu' de la genunchi, ci direct bazinul....da sa nu mai spui la nimeni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de chestia asta, cum ca nu ar fi recomandate, deoarece iti forteaza pozitia piciorului si e cel putin incomod, daca nu chiar usor nociv pt coloana/bazin. Dar stiu doar din auzite.

 

Cat despre genunchiere, o sa revin dupa weekend cu niste precizari referitoare la modelele mentionate de mine, poate sunt utile si altora...le-am vazut si probat pe toate si, din punctul meu de vedere, doar cateva isi merita banii. Plus ca mi-am luat de la cineva o pereche de AlpineStars Bionic SX second-hand pana la urma...pretul era de nerefuzat...si o sa revin cu un mic review dupa ce le probez la padure.

:disappointed:

Si daca-ti zic ca kne braceurile sunt reglabile?(adica nu-ti forteaza nimic,abia daca-i simti ca sunt pe tine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed:

Si daca-ti zic ca kne braceurile sunt reglabile?(adica nu-ti forteaza nimic,abia daca-i simti ca sunt pe tine)

 

iti dai seama ca stiu ca sunt reglabile...adica e cam stupid sa dai 600EUR pe ceva ce f probabil sa nu iti vina "turnat", ca doar nu avem genunchi universali :cheers:

 

dupa cum am precizat, stiam asta "din auzite"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dai seama ca stiu ca sunt reglabile...adica e cam stupid sa dai 600EUR pe ceva ce f probabil sa nu iti vina "turnat", ca doar nu avem genunchi universali :disappointed:

 

dupa cum am precizat, stiam asta "din auzite"...

 

se pot regla intr-o anumita masura. Insa, in functie de circumferinta rotulei si de grosimea piciorului trebuie sa comanzi una din cele 4 sau 5 dimensiuni disponibile. E un calculator pe site=ul original asterisk. Dupa 3 ani de utilizare si eu sunt super multumit - isi fac toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dai seama ca stiu ca sunt reglabile...adica e cam stupid sa dai 600EUR pe ceva ce f probabil sa nu iti vina "turnat", ca doar nu avem genunchi universali :cheers:

 

dupa cum am precizat, stiam asta "din auzite"...

600 euro inainte de accident nu este egal cu 600 euro dupa accident.

diferenta consta in :

1) ++ valoarea spagii la medic + asistente

2) + abonamentul la sala de fizioterapie pt. recupararea mobilitatii

3) - pretul benzinei pe care nu o consumi in 3-6 luni de pauza.

4) -- pretul pieselor de motocicleta pe care nu le vei strica in aceeasi perioada de pauza

5) ? nevasta / prietena cistiga niste weekend-uri petrecute cu tine ( cei drept stai in pat sau in cirje )

 

fa o socoteala, poate iesi "pe 0" cu banii dar, sigur, cu alti genunchi la bord :disappointed:

intre timp iti dai seama care sunt prietenii tai adevarati, ce te vor vizita la spital si iti vor imprumita cirjele din stoc.

 

si precizez,din probate nu din auzite.;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 euro inainte de accident nu este egal cu 600 euro dupa accident.

diferenta consta in :

1) ++ valoarea spagii la medic + asistente

2) + abonamentul la sala de fizioterapie pt. recupararea mobilitatii

3) - pretul benzinei pe care nu o consumi in 3-6 luni de pauza.

4) -- pretul pieselor de motocicleta pe care nu le vei strica in aceeasi perioada de pauza

5) ? nevasta / prietena cistiga niste weekend-uri petrecute cu tine ( cei drept stai in pat sau in cirje )

 

fa o socoteala, poate iesi "pe 0" cu banii dar, sigur, cu alti genunchi la bord :disappointed:

intre timp iti dai seama care sunt prietenii tai adevarati, ce te vor vizita la spital si iti vor imprumita cirjele din stoc.

 

si precizez,din probate nu din auzite.;D

 

de acord cu tine, my friend...dar avand in vedere ca momentan nu ii am, o sa ma joc putin cu soarta, si o sa ies doar cu genunchiere...nu mi s-a intamplat in 12 ani de sport de performanta sa fac ceva nasol la genunchi, cu toate ca am mai avut accidentari...dar daca se intampla acuma...asta e...viata e greu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu tine, my friend...dar avand in vedere ca momentan nu ii am, o sa ma joc putin cu soarta, si o sa ies doar cu genunchiere...nu mi s-a intamplat in 12 ani de sport de performanta sa fac ceva nasol la genunchi, cu toate ca am mai avut accidentari...dar daca se intampla acuma...asta e...viata e greu :cheers:

Scuze ca o sa postez ceva cam offtopic, dar ce sport de performanta? Tare curios sunt... eu am facut tenis de camp si m'am lasat dupa o accidentare la genunchi. Acuma imi dau seama ca asta ar putea sa fie o problema la enduro... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca o sa postez ceva cam offtopic, dar ce sport de performanta? Tare curios sunt... eu am facut tenis de camp si m'am lasat dupa o accidentare la genunchi. Acuma imi dau seama ca asta ar putea sa fie o problema la enduro... :disappointed:

 

tenis, baschet si handbal. 4 ani din fiecare, in ordinea asta :D

 

genunchiul tau accidentat s-ar putea, intr-adevar, sa fie o problema, in sensul ca te paste o accidentare mult mai nasoala daca o sa cazi vreodata pe el sau o sa il rasucesti cumva usor, avand in vedere ca e deja subrezit. Poate cazul tau e cel mai potrivit pt o pereche de knee braces...vezi ca vindea cineva pe aici pe undeva... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun un link care face cat o mie de cuvinte ...

 

 

 

Dupa ce am trecut printr-o operatie pt. refacerea ligamentului incrucisat anterior nu m-as mai da pt. nimic in lume fara Asterisk-uri. Ok, sunt ceva cam scumpe, inainte de accident ziceam si eu ca nu mi se intampla mie, dar la final ... operatia sub 2000 euro si sa iasa bine nu o sa prea vezi ... pe urma gandeste-te, 6 saptamani la pat fara sa pui piciorul jos, chinuiala cu carjele, de facut o baie sau mers la buda nu mai zic ... Apoi ... recuperarea e inceata ... si dupa 6 luni si nu ai incapiciorul 100% refacut ... cam intr-un an asa o sa fii relativ ok, cu mentiunea ca zona unde s-a facut incizia ca sa ajunga la os, nu o s-o mai simti never ever - se sectioneaza un nerv care este in calea operatiei ... nu e tragic ca nu mai simti, dar e deranjant.

 

600 euro este un pret chiar prea mic ca sa scapi de grija asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O prietena ,pasagera pe un drum de munte avea genunchere obisnuite.Nu stau sa povestesc accidentul ci doar cum s-au comportat ele in timp ce acest cuplu era proiectat cu motor cu tot in parapetul de pe margine.

La primul impact cu parapetul,genunchera a preluat socul dar fiind in miscare ,s-a rasucit pe picior astfel ca la a doua atingere a parapetului piciorul nu mai era protejat si de aici spitalizare,operatii si un an de chinuri.

Concluzia mea:

Toata lumea e obligata sa-si doreasca ca intr-o zi o sa-si cumpere Knee-braces.Ideea de "prea scumpe" trebuie sa dispara asa cum a disparut notiunea de "fara casca" Daca inca nu-si pot permite si folosesc protectii obisnuite ,atunci sa nu se aventureze la chestii extreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O prietena ,pasagera pe un drum de munte avea genunchere obisnuite.Nu stau sa povestesc accidentul ci doar cum s-au comportat ele in timp ce acest cuplu era proiectat cu motor cu tot in parapetul de pe margine.

La primul impact cu parapetul,genunchera a preluat socul dar fiind in miscare ,s-a rasucit pe picior astfel ca la a doua atingere a parapetului piciorul nu mai era protejat si de aici spitalizare,operatii si un an de chinuri.

Concluzia mea:

Toata lumea e obligata sa-si doreasca ca intr-o zi o sa-si cumpere Knee-braces.Ideea de "prea scumpe" trebuie sa dispara asa cum a disparut notiunea de "fara casca" Daca inca nu-si pot permite si folosesc protectii obisnuite ,atunci sa nu se aventureze la chestii extreme.

 

Orteza nu te protejeaza la impact. Deci poti sa ai si mama ortezei ca tot o furi.

 

 

Mesaj completat

Pun un link care face cat o mie de cuvinte ...

 

 

 

Dupa ce am trecut printr-o operatie pt. refacerea ligamentului incrucisat anterior nu m-as mai da pt. nimic in lume fara Asterisk-uri. Ok, sunt ceva cam scumpe, inainte de accident ziceam si eu ca nu mi se intampla mie, dar la final ... operatia sub 2000 euro si sa iasa bine nu o sa prea vezi ... pe urma gandeste-te, 6 saptamani la pat fara sa pui piciorul jos, chinuiala cu carjele, de facut o baie sau mers la buda nu mai zic ... Apoi ... recuperarea e inceata ... si dupa 6 luni si nu ai incapiciorul 100% refacut ... cam intr-un an asa o sa fii relativ ok, cu mentiunea ca zona unde s-a facut incizia ca sa ajunga la os, nu o s-o mai simti never ever - se sectioneaza un nerv care este in calea operatiei ... nu e tragic ca nu mai simti, dar e deranjant.

 

600 euro este un pret chiar prea mic ca sa scapi de grija asta ...

 

Limitarea miscarii articulatiei genunchiului poate duce la o intindere de ligament coxo-femural sau la fractura coxala sau femurala care sunt cu mult mai grave si cu urmari mult mai adanci decat refacera unui ligament din zona genunchiului.

Mesaj completat

Orteza nu te protejeaza la impact. Deci poti sa ai si mama ortezei ca tot o furi.

 

 

Mesaj completat

 

 

Limitarea miscarii articulatiei genunchiului poate duce la o intindere de ligament coxo-femural sau la fractura coxala sau femurala care sunt cu mult mai grave si cu urmari mult mai adanci decat refacera unui ligament din zona genunchiului.

 

CONCLUZIA: este un sport, ca multe altele, in care poti sa o patesti la capitolul asta.

 

Noroc.

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Problema cu ortezele este ca nu prea se pupa cu cizmele enduro in toate cazurile. EVS RX7 de ex nu se pupa cu Sidi Crossfire in cazul meu.

 

Ca atare EVS RX7 marimea L, noi, disponibile la EUR 200. Nu le mai pun in sectiunea bazar pentru ca utilitatea lor e prea restransa si cine are nevoie da sigur de acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orteza nu te protejeaza la impact. Deci poti sa ai si mama ortezei ca tot o furi.

 

omu a scris clar acolo - la primul impact genunchiera s-a rasucit si la al 2-lea s-a facut genunchiul franjuri - o orteza nu o sa suceasca niciodata

Mesaj completat

EVS RX7 de ex nu se pupa cu Sidi Crossfire

 

cred ca nu poate sa inchida cizma la catarama de sus - intra protectia in cizma si e prea groasa.

Esti mai scund, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O combinatie "fericita" de cele de mai sus... Ortezele astea EVS RX7 dau senzatia de siguranta, genul de echipament cu care ai pleca in cruciade :)) Too bad ca nu imi vin. De fapt XL mi-ar fi trebuit dar daca nici L nu imi intra in cizme (plasticul exterior acomodeaza orteza dar nu se mai inchide bine/confortabil "ciorapul interior")

 

Care ar fi cel mai bun raport calitate pret la o protectie de picioare, marca/pret? Eu abea acum ma familiarizez cu enduro si nu ma sfiesc sa bag in echipament gandindu-ma ca o sa am mult timp de petrecut adunandu-ma de pe jos. Cizmele sunt Crossfire cum am zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...