Sari la conținut

Ce trebuie sa fac?


florinik86
 Share

Postări Recomandate

Pe data de 11 iulie in drum spre intrunirea de la Predeal in localitatea Moroieni am avut accident. O masina de pe contrasens ocolind un obstacol a intrat pe banda mea , nu am avut cum sa il evit am franat , am cazut iar motorul a intrat in masina. Multumesc lui Dumnezeu eu nu am patit mai nimic doar o rana deschisa pe soldul stang. La locul accidentului a venit si salvarea care ma dus la spital, nu am fost internata. Motorul are cateva avari : carena fata sparta , suport oglinda, maneta ambreaj, carena sparte sparta....... Bucatile de carena sunt oprite la politie ca proba la dosar si nu au vrut sa mi le dea.

Problema mea este ca nu am inca procesul verbal de la accident. Soferul autoturismului a fost vinovat toate urmele fiind pe banda mea i s-a luat permisul iar acum circula cu dovada pana la rezolvarea. Mie mi s-a spus ca in termen de 30 de zile sa depun certificatul medico-legal lucrul pe care nu l-am facut pentru ca nu era necesar.

In declaratia mea de la accident scrie ca eu eram pe motor in timpul impactului iar acum soferul este cercetat penal pentru vatamare corporala , nu vreau sa ii fac rau pentru ca din asta traieste. Ca el sa scape eu trebuie sa schimb declaratia sa spun ca am cazut inainte de impact.

Intrebarea mea este : Imi mai pot repara motorul pe asigurarea lui daca declar asta???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe data de 11 iulie in drum spre intrunirea de la Predeal in localitatea Moroieni am avut accident. O masina de pe contrasens ocolind un obstacol a intrat pe banda mea , nu am avut cum sa il evit am franat , am cazut iar motorul a intrat in masina. Multumesc lui Dumnezeu eu nu am patit mai nimic doar o rana deschisa pe soldul stang. La locul accidentului a venit si salvarea care ma dus la spital, nu am fost internata. Motorul are cateva avari : carena fata sparta , suport oglinda, maneta ambreaj, carena sparte sparta....... Bucatile de carena sunt oprite la politie ca proba la dosar si nu au vrut sa mi le dea.

Problema mea este ca nu am inca procesul verbal de la accident. Soferul autoturismului a fost vinovat toate urmele fiind pe banda mea i s-a luat permisul iar acum circula cu dovada pana la rezolvarea. Mie mi s-a spus ca in termen de 30 de zile sa depun certificatul medico-legal lucrul pe care nu l-am facut pentru ca nu era necesar.

In declaratia mea de la accident scrie ca eu eram pe motor in timpul impactului iar acum soferul este cercetat penal pentru vatamare corporala , nu vreau sa ii fac rau pentru ca din asta traieste. Ca el sa scape eu trebuie sa schimb declaratia sa spun ca am cazut inainte de impact.

Intrebarea mea este : Imi mai pot repara motorul pe asigurarea lui daca declar asta???

Am intrebat adineaori un organ apt sa dea un raspuns . Zice ca Rca`ul tau in mod sigur nu ti`l face indiferent de ce declaratie vrei sa dai mai departe si deoarece a fost caz de ambulanta ( accident cu victime ) soferului tot ai ia permisul. Aparte de dosar penal daca e cazul. Daca el e gasit nevinovat scapa de toate acuzele dar tu ti`l faci pe banii tai .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proces verbal ori autorizatia de reparatie emisa de politie ,

ar fi bine sa vrb cu autorul si sa va intelegeti , sa cadeti la pace , altfel o lungiti .... mult

apoi te vei duce la pol. si nu te ma constitui parte vatamata ori civiva si atunci totul este gata , vezi ce poti scoate de la neatent ..

dar PV ori Aut. de reparatie trebuia sa o ai din ziua accidentului

numai bine ,

 

din pacate am trecut si eu prin faze de acest gen .. in final am luat o parte de la vinovat ( nu de alta dar il puteam lungi cu recuperarea permisului ) apoi diferenta am luat-o de la asigurari

Editat de danradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autorizatia de reparatie o am. Dar cei de la asigurari mi-au spus ca trebuie sa aduc procesul verbal. Eu m-am inteles cu el sa declar ca am cazut inainte , el este dispus sa suporte o parte din cheltuieli problema este ca nu vrea sa dau aceea declaratie si tot eu sa suport reparatiile nu stiu inca la ce suma ma duc acestea dar nu vreau sa risc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca declari ca ai cazut inainte de accident, in cel mai fericit caz pentru tine, o sa fie culpa comuna daca nu o sa te scoata vinovata pe tine. NU DECLARA TAMPENIA ASTA!!!! RCA-ul lui o sa considere ca tu deja pierdusei controlul motocicletei si te-ai oprit in masina vinovatului, se presupune ca daca erai pe roti, puteai evita accidentul!!! Stiu, suna aberant, dar asta e legislatia! Daca nu crezi, sapa pe aici pe forum, au fost cateva accidente in care motociclistii s-au gandit ca e mai bine sa culce motorul inainte de impact (sau chiar l-au pierdut din cauza franarii agresive) iar politia nu le-a dat castig de cauza. El o sa-si piarda permisul pentru ca a intrat pe constrasens (daca acolo era linie continua, daca nu, nu se intampla nimic). Tu daca vrei sa-i fii de ajutor, dai o declaratie in care spui ca nu vrei sa incepi urmariea lui intr-un proces, exact ce a spus Nightwolf mai sus, DAR NU-TI SCHIMBA DECLARATIA CU PRIVIRE LA CIRCUMSTANTELE ACCIDENTULUI!!!! Tu trebuie sa sustii sus si tare ca ai cazut in urma accidentului si nu inainte de accident.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La accidente soldate cu victime a caror perioada de ingrijiri medicale este mai mica de 60 de zile, urmarirea penala se pune in miscare numai la solicitarea scrisa a partii vatamate. Chiar daca lui i de deschide "dosar penal" el se va inchide imediat pentru ca se constata, asa cum zice legea romana ca "Fapta nu exista". Dar fara permis tot ramane. Asta e legea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in lumea asta.. nebuna ... este bine sa-i iei banutu inainte de a da vreo declaratie , ca dupa ... poate se razgandeste , si sa nu faci greseala ca declari ca ai cazut inainte

 

cere-i 1500 E si echipament daca are ceva al tau , si atunci incepe negocierea , altfel daca nu este de comitet .. il poti tine fara permis mult si bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-a luat salvarea e cercetare penala oricum, singura problema ramane cine este vinovat.

Tu cum vrei sa-l scapi? Si de ce anume vrei sa-l scapi? El oricum va ramane cu permisu luat ca este vinovat, iar de penal nu se pune problema pentru ca nu ai zile de ingrijire medicala.

Daca declari ca ai cazut e interpretabil, pooate si el sa zica ca a intrat pe contrasens sa te evite si esti complet vinovata si iti mai fac si dosar ca ai provocat victime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este sofer de tir si are 2 copii. Nu vreau sa ramana fara servici din cauza mea.Singurul lucru pe care il vreau este reparatia motorului atata tot.

Politistul de la cercetari penale mi-a spus ca mi-au scos certificat medico -legal de la spitalul din Pucioasa , acolo am fost dusa de salvare.

Editat de florinik86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este sofer de tir si are 2 copii. Nu vreau sa ramana fara servici din cauza mea.Singurul lucru pe care il vreau este reparatia motorului atata tot.

Politistul de la cercetari penale mi-a spus ca mi-au scos certificat medico -legal de la spitalul din Pucioasa , acolo am fost dusa de salvare.

 

Nightwolf ti-a explicat clar ce trebuie sa faci, eu ti-am zis de ce nu e bine sa-ti schimbi declaratia. Ce n-ai inteles. Vad ca ai un GPZ500. cere-i omului 500 E sa-ti repari motorul si aia e tot. Asigurarea nu o sa-ti dea mai nimic (motor vechi, valoare mica, uzura mare etc).

Cate zile de spitalizare ai avut conform certificatului medico-legal??

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul nu este chiar asa vechi este 2002.Nu am fost internata.

 

Pai atunci citeste ce scrie mai jos.

 

Da. Tu iti retragi plangerea penala si renunti la constituirea ca parte civila, totul se transforma intr-o banala tamponare si cu asta basta. Ma mir insa ca din iulie pana acum nu ti-ai reparat motorul pe asigurarea lui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Internarea si zilele de ingrijiri medicale din certificat sunt doua lucruri diferite, daca e sub 10 zile de ingrijiri medicale scapa cu amenda.

Daca vrei sa ramana cu permisu atunci clar trebuie sa te declari vinovata si nu mai ai cum sa ceri bani de la asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce clementa frate?

 

Ce tot atata, isi pierde painea daca ramane fara permis sau are familie si copii?

 

Era mai bine daca trecea peste tine si iti deschidea altcineva topic?

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jcdenton daca nu ne-am cunoaste nu mi-as permite sa spun asta dar cred ca nu esti in masura sa dai sfaturi.

 

Concluzii:

Imi retrag aceea plangere penala pe care nu am facut-o, nu imi schimb declaratie si las politia rutiera sa rezolve problema , reparand motorul pe rca-ul lui

sau

Imi scot deviz de la kawa ii cer omului cat imi trebuie si ma scot pe mine vinovata ca sa fie el bine.Presupun ca o sa primesc si amenda ca am mers pe banda mea regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi retrag aceea plangere penala pe care nu am facut-o, nu imi schimb declaratie si las politia rutiera sa rezolve problema , reparand motorul pe rca-ul lui

 

SUCCES!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte "uman" ce vrei sa faci, cu schimbarea declaratiei.

ai putea sa-ti pui un stiker pe motor cu "societate de binefacere ...etc "

 

ce spune Metal Heart e perfect adevarat si parca vad ca ajungi sa-ti repari motorul pe banii tai.

dar tu nu trebuie sa ne crezi, nu-i asa?!

 

sa ne tii la curent!

 

Daca declari ca ai cazut inainte de accident, in cel mai fericit caz pentru tine, o sa fie culpa comuna daca nu o sa te scoata vinovata pe tine. NU DECLARA TAMPENIA ASTA!!!! RCA-ul lui o sa considere ca tu deja pierdusei controlul motocicletei si te-ai oprit in masina vinovatului, se presupune ca daca erai pe roti, puteai evita accidentul!!! Stiu, suna aberant, dar asta e legislatia! Daca nu crezi, sapa pe aici pe forum, au fost cateva accidente in care motociclistii s-au gandit ca e mai bine sa culce motorul inainte de impact (sau chiar l-au pierdut din cauza franarii agresive) iar politia nu le-a dat castig de cauza. El o sa-si piarda permisul pentru ca a intrat pe constrasens (daca acolo era linie continua, daca nu, nu se intampla nimic). Tu daca vrei sa-i fii de ajutor, dai o declaratie in care spui ca nu vrei sa incepi urmariea lui intr-un proces, exact ce a spus Nightwolf mai sus, DAR NU-TI SCHIMBA DECLARATIA CU PRIVIRE LA CIRCUMSTANTELE ACCIDENTULUI!!!! Tu trebuie sa sustii sus si tare ca ai cazut in urma accidentului si nu inainte de accident.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jcdenton daca nu ne-am cunoaste nu mi-as permite sa spun asta dar cred ca nu esti in masura sa dai sfaturi.

 

Concluzii:

bla-bla-bla

sau

Imi scot deviz de la kawa ii cer omului cat imi trebuie si ma scot pe mine vinovata ca sa fie el bine.Presupun ca o sa primesc si amenda ca am mers pe banda mea regulamentar

 

Grav, fata mea. Daca schimbi declaratia poti da in alte alea...

 

Gandeste de doua ori inainte sa semnezi o data! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incident asemanator: pe 24 iunie mi'a iesit unu in fata dintr'o cale de acces laterala. rezultat: l'am lovit in plin, am zburat peste el si am aterizat pe spate, m'a cules ambulanta de pe acolo pt ca nu m'am putut ridica, vinovatului i s'a deschis dosar penal da, atentie, OMUL NU SE CONSIDERA VINOVAT, NU VREA SA IMI DEA ASIGURAREA. el circula in continuare pe dovada pana la incheierea dosarului iar eu stau cu fierul in garaj facut pachet si nu il pot repara.

mare grija cu cine te incurci, oamenii nu sunt chiar asa cum par la prima vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este sofer de tir si are 2 copii. Nu vreau sa ramana fara servici din cauza mea.Singurul lucru pe care il vreau este reparatia motorului atata tot.

Politistul de la cercetari penale mi-a spus ca mi-au scos certificat medico -legal de la spitalul din Pucioasa , acolo am fost dusa de salvare.

Mai ales daca e sofer de TIR nu trebuia sa intre pe contrasens pt ca e considerat Sofer PROFESIONIST.(si eu sunt !!!)

A intrat ca la durut la basca,(ca sa nu zic altceva) de tine deci sa plateasca !!

 

Mesaj completat

Jcdenton daca nu ne-am cunoaste nu mi-as permite sa spun asta dar cred ca nu esti in masura sa dai sfaturi.

 

Concluzii:

Imi retrag aceea plangere penala pe care nu am facut-o, nu imi schimb declaratie si las politia rutiera sa rezolve problema , reparand motorul pe rca-ul lui

sau

Imi scot deviz de la kawa ii cer omului cat imi trebuie si ma scot pe mine vinovata ca sa fie el bine.Presupun ca o sa primesc si amenda ca am mers pe banda mea regulamentar

Facerea de bine e f.......re de mama .

Poti sa nu depui plangere penala ca sa nu-i faci rau dar nu iti schimba declaratia se poate interpreta ca ai mintit in prima si intri la declaratie mincinoasa.

Daca avea banu ca lumea si zicea...uite mai fata ia 3000 de colea si ia-ti alta mai buna mai ziceam ca sa nu mai stai prin service cu rca-ul.

Mesaj completat

Ce clementa frate?

 

Ce tot atata, isi pierde painea daca ramane fara permis sau are familie si copii?

 

Era mai bine daca trecea peste tine si iti deschidea altcineva topic?

Nu il cunosc pe "jcdeenton"dar are absoluta dreptate !!

Au tot fost mediatizate accidentele cu moto deci nu erai o noutate pe sosea...posibil te-a considerat ca esti prea neinsemnata si tre sa-i faci loc,eventual sa fi sarit in decor.

Multi smecheri m-au fortat si pe mine sa intru in sant de-a lungul timpului si sa nu imi spui ca nu m-au vazut pur si simplu(ziua merg numai cu faza lunga)ia durut la sandale da motociclistul care venea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca esti foarte aproape sa pierzi termenul de a-i face plangerea aia. Banuiesc ca este vorba de 2 luni de cand i-ai aflat identitatea. Fa-i plangerea aia, incepe procesul si pe parcurs, daca vrea sa scape de dosar, cere-i banii de o motocicleta. Nu trebuie sa ai nici un fel de mila fata de nenorocit, te omora fara probleme sau mustrari de constiinta (vezi ce s-a intamplat acum 2 ani, pe plevnei, cand o taratura de asta a omorat 2 copii pe motocicleta). Constituie-te parte civila cu cat consideri tu ca face motocicleta si cere condamnarea lui pentru fapta. Poti oricand sa-ti retragi plangerea, chiar dupa ce il condamna (e nenorocit si numai cu o amenda penala pt ca asta inseamna cazier si nu-l mai angajeaza nimeni), daca iti satisface pretentiile. Nu te incurca cu declaratii false, nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...