Sari la conținut

Ce Ghinion Pot Sa Am Frate !


Valmotor2
 Share

Postări Recomandate

Faza cu statul pe frana la stop (lampi de frana aprinse) e f f utila mai ales in Ro. Totusi nu e o garantie ca nu vine vreun Titi Aur tare din spate si ti-o trage. Faza cu uitatul permanent in oglinzi e inteligenta si in acelasi timp utopica. La stop ne recreeem, ne mai uitam dupa o tanti :) mai salutam un motociclist etc. Ma stresez numai la gandul sa stau permanent tinta in oglinzi ca poate, poate. Iar faza cu sa fim pregatiti sa-i dam blana inainte ca sa nu ne ia pe sus unu din spate mi se pare de asemenea utopica. Daca vine unu peste tine nu apuci nici sa lasi ambreiaju si esti pe jos. Ce facem? Ne uitam permanent in oglinzi si cum ni se pare ca vine unu mai tare din spate tasnim?

@ Ion54: respect. Esti bine intentionat dar destul de idealist. Lumea in care traim e diferita.

 

CERT E: Scoala moto din Ro e un GUNOI INFECT (ca si cea auto dealtfel). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

PS: @ion54 - legea canadiana e retardata daca in cazul in care io stau la stop in spatele unei masini la 3 metri si din spate imi da un idiot cu SUV de 2 tone un spitz in c.u.r cu 80 la ora si io zbor cu masina prin ala din fata mea plus inca 2 autobuze si tot io-s vinovat ca n-am pastrat distanta fata de cel din fata mea. :)

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ... :) :) :crack: ,sunt al draqului de nervos , eu bine merci la semafor cu suzuka mea (gixxerul) in asteptarea semaforului sa se faca verde si sa plec , un (cuvant urat) cu o pi**a in masina (BMW seria 5 ,gri metalizat (nr : ot - 44-bmw)) , nu ma vede cretinu , si intra in mine in fundul de la motocicleta iar pe mine ma arunca in mijlocul intersectiei cu tot cu motocicleta .Eu nervos imi revin imediat alerg repede spre trotuar , noroc ca nu a fost o masina in interesectie , am purtat costumul si cu casca si cu tot , apoi m-am dus la cretinul ala cu bmw , si i-am futut o casca in gura ( pt asta m-am ales cu o amenda 50 RON ) iar el pt ca nu ma vazut, 3 luni pe bara !

Totusi tot nu imi explic ce p**a mea vedea idiotul la tipa aia din masina de nu era atent la trafic .

 

Si tot astazi mi-am bagat si motocicleta la service pe banii idiotului .Iar eu m-am ales cu o trauma si costumul julit . Casca putin zgariata .

 

..de la dintii lui ,sper!!

 

parerea me ca a meritat amenda! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu statul pe frana la stop (lampi de frana aprinse) e f f utila mai ales in Ro. Totusi nu e o garantie ca nu vine vreun Titi Aur tare din spate si ti-o trage. Faza cu uitatul permanent in oglinzi e inteligenta si in acelasi timp utopica. La stop ne recreeem, ne mai uitam dupa o tanti :crack: mai salutam un motociclist etc. Ma stresez numai la gandul sa stau permanent tinta in oglinzi ca poate, poate. Iar faza cu sa fim pregatiti sa-i dam blana inainte ca sa nu ne ia pe sus unu din spate mi se pare de asemenea utopica. Daca vine unu peste tine nu apuci nici sa lasi ambreiaju si esti pe jos. Ce facem? Ne uitam permanent in oglinzi si cum ni se pare ca vine unu mai tare din spate tasnim?

@ Ion54: respect. Esti bine intentionat dar destul de idealist. Lumea in care traim e diferita.

 

CERT E: Scoala moto din Ro e un GUNOI INFECT (ca si cea auto dealtfel). :)

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: @ion54 - legea canadiana e retardata daca in cazul in care io stau la stop in spatele unei masini la 3 metri si din spate imi da un idiot cu SUV de 2 tone un spitz in c.u.r cu 80 la ora si io zbor cu masina prin ala din fata mea plus inca 2 autobuze si tot io-s vinovat ca n-am pastrat distanta fata de cel din fata mea. :)

:) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu statul pe frana la stop (lampi de frana aprinse) e f f utila mai ales in Ro. Totusi nu e o garantie ca nu vine vreun Titi Aur tare din spate si ti-o trage. Faza cu uitatul permanent in oglinzi e inteligenta si in acelasi timp utopica. La stop ne recreeem, ne mai uitam dupa o tanti :) mai salutam un motociclist etc. Ma stresez numai la gandul sa stau permanent tinta in oglinzi ca poate, poate. Iar faza cu sa fim pregatiti sa-i dam blana inainte ca sa nu ne ia pe sus unu din spate mi se pare de asemenea utopica. Daca vine unu peste tine nu apuci nici sa lasi ambreiaju si esti pe jos. Ce facem? Ne uitam permanent in oglinzi si cum ni se pare ca vine unu mai tare din spate tasnim?

@ Ion54: respect. Esti bine intentionat dar destul de idealist. Lumea in care traim e diferita.

 

CERT E: Scoala moto din Ro e un GUNOI INFECT (ca si cea auto dealtfel). :)

 

Nu trebuie sa stai tot timpul cu ochii in oglinda dar nici sa nu te uiti deloc. Trebuie doar sa fii un pic mai atent cu ce se intampla in jurul tau legat si de siguranta ta, dar eu sunt cam trecut asa ca...Cand vezi ca nu poate opri (si asta e vizibil) nu astepti si te rogi ci o tai. De obicei cel mai bine e pe trotuar/scuar daca esti primul sau pe langa masina din fata daca esti in coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nush cum franati voi da eu incep franarea incet incet de la cateva sute de metri asa incat ala din spatele meu nu are cum sa ma ia in bot ptr ca scad viteza mea incet incet ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nush cum franati voi da eu incep franarea incet incet de la cateva sute de metri asa incat ala din spatele meu nu are cum sa ma ia in bot ptr ca scad viteza mea incet incet ...

 

si daca se face rosu cind mai ai 30 m pina la semafor ce mai faci? asta nu e o solutie ci mai degraba tinutul frinei ori cu mina ori cu piciorul cred ca e mai utila :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si daca se face rosu cind mai ai 30 m pina la semafor ce mai faci? asta nu e o solutie ci mai degraba tinutul frinei ori cu mina ori cu piciorul cred ca e mai utila :)

 

 

pai de obicei merg mai incet cand ma apropii de o intersectie chiar daca am prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de obicei merg mai incet cand ma apropii de o intersectie chiar daca am prioritate

Cel mai simplu e sa te bagi printe masini asa nu au cum sa te loveasca din spate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai scapat.da dobitocul de la volan era beat orb sau pur si simplu iy dadea fetei la mu%e de nu a reusit sa puna frana.am mers intr un bmw seria 5(generatia trecuta gen actuala cred ca franeaza si mai feroce) acu ceva timp si era la marginea orasului si dintr o data o zbugheste un pustan :crazy: in fatza masinii.soferu(bine omu era cu experientza avea vreo 30 ani de sofat) a franat atat de brutal si intr o distanta atat de scurta(combinatie frana /frana de mana f profi ) incat m a durut ceafa doua sap.e si dobitocul asta nu a reusit sa puna frana la o intersectie in mijlocul orasului in timp ce tu erai stationar?mai bine o lasa p fata sa conduca in timp ce el "rezolva problema" ca poate ea era mai atenta.

Editat de allias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ... :) :) :crack: ,sunt al draqului de nervos , eu bine merci la semafor cu suzuka mea (gixxerul) in asteptarea semaforului sa se faca verde si sa plec , un (cuvant urat) cu o pi**a in masina (BMW seria 5 ,gri metalizat (nr : ot - 44-bmw)) , nu ma vede cretinu , si intra in mine in fundul de la motocicleta iar pe mine ma arunca in mijlocul intersectiei cu tot cu motocicleta .Eu nervos imi revin imediat alerg repede spre trotuar , noroc ca nu a fost o masina in interesectie , am purtat costumul si cu casca si cu tot , apoi m-am dus la cretinul ala cu bmw , si i-am futut o casca in gura ( pt asta m-am ales cu o amenda 50 RON ) iar el pt ca nu ma vazut, 3 luni pe bara !

Totusi tot nu imi explic ce p**a mea vedea idiotul la tipa aia din masina de nu era atent la trafic .

 

Si tot astazi mi-am bagat si motocicleta la service pe banii idiotului .Iar eu m-am ales cu o trauma si costumul julit . Casca putin zgariata .

A meritat 50 ron pt o casca in fatza, dar daca eram in locul tau ii trageam si cateva picioare. Astia parca is tot mai prosti, pe zi ce trece. Daca nu-i tine sa stea dracului in casa, sau sa se dea cu bicicleta, nu sa conduca masini :baldy: ! Oricum... pacat de motor si costum.

 

Sorry man. Incredibil. Bine ca nu esti tu rupt. Casca in gura e geniala si face toti banii (sper sa nu te trezesti cu "vatamare corporala"). Avand in vedere: locatia accidentului, nr. de inmatriculare al conservei si specia conservei, combinat cu prezenta fufei inauntru nici macar nu pot sa exclud varianta unei rea vointe. "Ii dau si la motoretistu asa un tampon ca prea-s ei jmecheri, sa-l vars un pic, ce "ma face pe mine" un RCA?" Poate sunt paranoic dar pur si simplu nu pot exclude varianta.

 

Sper sa-ti repari motoru rapid (si complet, eventual ii faci si un tuning exterior pe banii cretinului: niste crashpaduri alea alea). Bafta!

Hai sa fim seriosi. Cum sa dea in tinen intentionat, cu o asemenea masina?!? Clar ca nu l-a vazut. Si casca primita.... o merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi. Cum sa dea in tinen intentionat, cu o asemenea masina?!? Clar ca nu l-a vazut. Si casca primita.... o merita.

 

Foarte bine. Uite asa: Omu e dobitoc si nu intelege ca o motoreta de 2000 de euro da de pamant cu BeaMWeu' lui de patrujdamii de ieuro pe jos si il lasa cu buza umflata si un gust amar la orice repriza de la stop prin oras. Oftica si orgoliile mioritice combinate cu sindromul Becali (am bani, am valoare, fac ce vrea muschii mei) pot duce in unele cazuri la fapte inimaginabile de catre un om sanatos si cat de cat de bun simt. Astfel omul nostru (avand bineinteles casco la BeMeWe, deci il doare in banana de masina) isi permite sa dea peste motoretist la stop (neobservandu-l nene pur si simplu, ca se mai intampla :) ) si de paguba se ocupa RCAul de 200 de RON pe an (sau cat draq plateste pt asa un cotet). Apoi de restu se ocupa mama spaga si/sau PCRul (pile, cunostiinte, relatii). Si uite asa, la super oferta, "il coafezi" pe un motoretist si n-ai nici pe draq. Asa ca, cum spuneai tu, hai sa fim seriosi. Daca exista oameni care iti taie gatu pt. o suta de mii (lei vechi) sau te bat mar pe strada doar asa, de dragu artei, atunci exista si oamenii care iti dau un tampon din spate la stop, mai in gluma, mai in serios. Repet nu e musai ca in cazul de fata sa fi fost cum zic eu insa pur si simplu nu pot exclude varianta. I say Romania is my country.

 

Noi sa fim sanatos. :)

 

PS: Casca in gura rules!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e mi-a intrat asa de bine in cap ca si in masina stau cu ochii pe oglinzi la stop si atunci cand franez ma mai uit si in spate sa ma asigur ca nu ma loveste unul din spate.

 

EXACT!

Nu mai departe de ieri, eram cu matizul oprit la stopul de la casa poporului din intersectia cu reprezentanta bancpost. stateam de circa 20 secunde oprit.

ascultam muzica si ma uitam inspre parc unde era sarbatoarea berii sau ce dreaq faceau aia acolo. la un mom dat arunc ochii in oglinda si vad un cosciug de berlina din 70 ca venea cam tare, moment in care din reflex bag 1'a si apas frana. abia atunci cretinul a vazut ca io de fapt STATEAM si a bagat o frana de a blocat toate rotile+rezerva si venea ca sania spre fundul meu. fiind 1'a am calcat'o si m'am dus in intersectie vreo 10metri cu ochii in oglinda sa vad daca cretinului ii reuseste smecheria sa opreasca sau va trebui sa trec pe rosu..

i'a reusit.

primul meu impuls a fost sa'i fac guler palaria pe cap taranului (feriti'va de soferii cu palarie) insa la semafor in partea cealalta era oprit un passat de politie si era prea pe fata..

am ramas cu un sentiment de ura reprimata, dar si cu multumirea ca taranul nu mi'a anulat imensul portbagaj de matiz.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ales o solutie mai buna (zic eu). Mi-am lipit lamaie in spatele motorului, chiar sunt incepator, de 2 saptamani. Ce pot spune este ca masinile pastreaza o distanta considerabila in spatele meu, uneori chiar mai mult decat as lua eu cu conserva mea fata de alti motociclisti.

DECI FUNCTIONEAZA GARANTAT!

AMATORI? :moto:

Editat de cristiroma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu e dobitoc si nu intelege ca o motoreta de 2000 de euro da de pamant cu

 

Off Topic

Am dat 8mii si ceva de euro pe ea, am luat-o de noua si nici nu am luat-o cu bani jos ,am luat-o in rate ... si mai am rate la ea . e luata pe 4 ani .

A mai ramas un an de platit ratele .

 

 

On Topic

Nu avea decat o zgarietura , si acum un tampon in fund , doar cand a implinit 3 ani ... , asta ca inainte fuseste pe mana lu tata, desigur in privinta lu tata nu comentez nimic ... are 40 de ani de soferie stie cum stau lucrurile si nu a facut cu ea decat 3000 km , apoi eu in 2 ani am reusit sa fac 9500 km , 2 incidente si nici nu au fost din vina mea ...

 

Motocicleta mai e si acuma la reparatie , cica piesele sunt pe drum ... :ok:

 

 

Iar in privinta soferiilor , nu mai comentez nimic , doar ca sunt "asi" ... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am ceva de zis ...

Asta a fost acum 2 zile

Am fost pana la Ganeasa cu conserva , dupa ce m-am intors de la Ganeasa si imi continuu drumu spre Slatina , pana sa ajung sa trec podull , sunt 2 benzi de circulatie , va spun sincer si recunosc ca am facut-o intentinat si ma asteptam 100 %, o motocicleta venea din spatele meu , in fata mea era o conserva , ce am remarcat la conserva asta , sta prea aproape de linie ,iar motociclistu , nu mai zic , mergea pe linia continua , probabil se grabea omu, treaba lui ce facea . Circulatia se facuse un pic aglomerata , si se circula si partea dreapta , eu eram pe partea stanga si vad motociclistul ca se aproprie , dau si eu un pic gaz la masina sa ma apropri de ala din fata mea care mergea prea aproape de linia continua , in fine reusesc sa ma apropri , noroc pe mine ca in partea lui dreapta mai era o masina , dau un claxon lung( mentionez ca mi-am instalat 2 melci mari si urati special pentru aia care stau prost cu urechea ) asta trage brusc tare de volan spre dreapta sa imi faca mie loc sa-l depasesc dar nu asta era intentia ,ci sa ii asigur motociclistului drumul sa treaca fara mari batai de cap, si supriza ,trece frumos ,motociclistul , nu are treaba , daca e pe aci sa imi multumeasca daca nu DRUMU BUN , iar soferul conservei s-a pocnit cu soferul care circula regulamentar pe partea dreapta. Cauza accidentului: nici nu s-a uitat cand trebuiea sa schimba banda...

Sa ii fie de bine la politie ca eu stiu cum e , poate asa are sa invete din cele intamplate.

 

Iar eu cu un zambet , opresc putin langa el si ii spun : cum e mah ?

Nu va mai zic ca aici nu am primit nici un raspuns , ala era in soc , statea incordat cu mainile pe volan .

Dupa aceea imi continuu drumul .

 

Acum nu imi sariti in cap ca nu trebuia sa fac asta . Dar nu am nimic cu soferi , ma refer la soferi de soferi , nu la papagali ca asta.

 

Si inca ceva :Asfalat uscat si drum bun . Si mare atentie mai ales acuma cand e vara si sunteti mai multi expusi la soferi papagali . Sincer cum spunea cineva mai sus , astora le trebuie bilete de autobuze nu permis ...

Ca sa ai permis ,trebuie sa iti placa , nu din obligatie .

 

 

 

Si am mai uitat sa va mai spun , m-am intalnit cu soferul BMW-ului care m-a pocnit in fund , nu imi venea sa cred ca si-a cerut scuze ,ma asteptam sa ne batem putin sau sa primesc niste amenintari , si a spus ca casca care i-am dat-o ,o merita pe deplin. In fine ma bucur ca mai sunt oameni care inteleg ce s-ar fi intamplat daca accidentul se agrava . Nu am mai stat de vorba cu el , mi-am vazut de drum . Asta s-a intamplat cand eram cu gagica pe bulevard la cumparaturi de 1 mai

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gretos ... daca taceai macar ... te-ai comportat exact ca cei pe care pretinzi ca ii urasti, cei cu "prioritate de smecher", cica pentru a-i face loc altui "smecher", angajat in depasirea coloanei ... tot inainte, baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, esti idiot.

 

De ce e idiot? Pt ca si-a furat-o un conservar, nu?! E naspa cind vi se intimpla si voua, nu :moto: ? Omu' pur si simplu a accelerat, iar ala din fata trebuia sa treaca pe banda 1, asa cum e regulamentar. Lucru pe care l-a si facut. Ca nu s-a uitat in oglinda, e problema lui directa si personala (si a politiei). Nu l-a impins nimeni. Daca se asigura, vedea ca nu are loc si raminea pe banda lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gretos ... daca taceai macar ... te-ai comportat exact ca cei pe care pretinzi ca ii urasti, cei cu "prioritate de smecher", cica pentru a-i face loc altui "smecher", angajat in depasirea coloanei ... tot inainte, baieti!

 

Aici cred ca te inseli , nu trebuie sa fie neaparat jmecher , in primul rand motociclistu facea depasiri reglumentare , atata timp cat avea loc pe banda si nu trebuie sa treaca de linia continua , nu am dreptate?, daca nu , ma las de soferie ...

Si in al doilea rand conservatorul nu statea locului ,ba pe dreapta , ba pe stanga .

Un lucru sigur pentru voi trebuie sa va spun , stati tot timpu pe mijloc , nici pe dreapta nici pe stanga ,asa veti scapa din multe situati . Veti sta putin pe stanga,numai atunci cand vreti sa depasiti ,indiferent ca sunteti cu conserva sau cu motorul .

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma unor astfel de depasiri regulamentare s-au inregistrat vreo 3 accidente in ultima saptamina; ai gresit si te-ai pus intr-o postura dezonoranta, a celui ce provoaca un accident de-al naibii ce e el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...