Sari la conținut

L E D - uri - Relee pentru LED


Dan Cata
 Share

Postări Recomandate

Cunoaste careva o sursa de LED-uri care sa aiba soclul ca si asta?

 

10031032_880_FR_05.JPG

 

Tin minte ca am vazut o data asa ceva, da chiar nu mai stiu unde.

 

Ideea e ca asa arata becurile mere din bord, la fel cel de pozitie. Vreau LED-ul echivalent, cu acelasi soclu.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cunoaste careva o sursa de LED-uri care sa aiba soclul ca si asta?

 

10031032_880_FR_05.JPG

 

Tin minte ca am vazut o data asa ceva, da chiar nu mai stiu unde.

 

Ideea e ca asa arata becurile mere din bord, la fel cel de pozitie. Vreau LED-ul echivalent, cu acelasi soclu.

 

Cele bune.

Dane vezi intreaba la Vitacom si Telezimex, sint importatori chiar de aici din Cluj si chiar daca nu au pe stoc in caz ca exista asa ceva o sa-ti aduca la comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de existat exista sigur: http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trk...-All-Categories

sa fii atent la ceva: daca pui de exemplu leduri verzi si acul indicatorului e rosu, n-o sa-l mai vezi aproape deloc.

Mesaj completat

sau: http://www.google.de/search?q=led-uri+socl...lient=firefox-a

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane vezi intreaba la Vitacom si Telezimex, sint importatori chiar de aici din Cluj si chiar daca nu au pe stoc in caz ca exista asa ceva o sa-ti aduca la comanda.

binentzeles, prima data mi-am indreptat atentia catre importatorii de piese electrice, in special de LED-uri.

 

unii nu au, altii aduc da comanda minima este de 200 de bucati si ajung intr-o luna.

Mesaj completat

de existat exista sigur: http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trk...-All-Categories

sa fii atent la ceva: daca pui de exemplu leduri verzi si acul indicatorului e rosu, n-o sa-l mai vezi aproape deloc.

Mesaj completat

sau: http://www.google.de/search?q=led-uri+socl...lient=firefox-a

si am mai invatat ceva azi, ca soclul ala se numeste T5; asta o sa imi usureze foarte mult cautarea; multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunoaste careva o sursa de LED-uri care sa aiba soclul ca si asta?

 

10031032_880_FR_05.JPG

 

Tin minte ca am vazut o data asa ceva, da chiar nu mai stiu unde.

 

Ideea e ca asa arata becurile mere din bord, la fel cel de pozitie. Vreau LED-ul echivalent, cu acelasi soclu.

 

Cele bune.

am gasit eu la un electrician auto asa ceva.

mai precis cumpri becurile cu soclul de care ai nevoie si spargi bulbul becului dupa care in soclul ramas "lipesti ce model de led vrea muschii tai.

succese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la zexstar ai incercat? o multime de leduri, poate gasesti

nu au la zexstar din pacate, le-am trimis un mail mai demult fix pentru aceeasi problema.

faza cu pus ce fel de led vrei tu pe soclu e si ea cu susta, unele led-uri sint foarte directionale. o chestie pe care-am vazut-o undeva e sa pui mai multe led-uri "rasfirate". dar sincer eu cred ca cel mai bine iesi daca le iei de-a gata. plus ca trebuie sa pui si o rezistenta serie ca sa nu ti se arda instant. led-urile de-a gata in soclu includ si acea rezistenta.

sa ne zici si noua unde-ai gasit pina la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit eu la un electrician auto asa ceva.

mai precis cumpri becurile cu soclul de care ai nevoie si spargi bulbul becului dupa care in soclul ramas "lipesti ce model de led vrea muschii tai.

succese!

 

sincer sa fiu, mi se pare cam tiganie treaba cu folositu soclului doar.

 

ca daca vreau sa imi pun in bord, am deja soclul, dar vreau LED-ul cu soclu T5 ca sa il inlocuiesc direct.

 

ce ma nelinisteste pe mine e faptul ca pe site-urile de unde le cumperi, scrie ca merg direct la 12V, adica nu mai tre sa pui nici o rezistenta ca sa limitezi nimic.

 

oare aia s-au gandit ca instalatia electrica auto/moto scoate 14V in loc de 12?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, s-au gandit dar standardul e pe 12V, ca daca scria ca merg la 14V multi ar fi spus ca la ei or sa lumineze mai slab pt ca instalatia lor e pe 12V

Asa-s date toate becurile auto, pe 6, 12 sau 24V chiar daca tensiunea reala de lucru e mai mare.

Pune si tu un link sa vad si eu cum arata unu deasta facut de fabrica, parca am si eu becuri deastea la masina :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fii atent la ceva: daca pui de exemplu leduri verzi si acul indicatorului e rosu, n-o sa-l mai vezi aproape deloc.

 

Foarte fals, eu mi-am pus leduri albastre in loc de portocaliu si acul este la fel de rosu ca si inainte. See for yourself...

post-2608-1255084156_thumb.jpg

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceasurile mele au amandoua cate 2 becuri, la ora 10 si la ora 2 pozitionate.

 

daca chiar vreau sa ma complic, as putea sa desfac ceasurile si la indes la SMD-uri acolo pana nu mai are loc acul indicator sa se miste.

 

vreau sa incerc cu alea, sa vad cum arata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta in bazar leduri care inlocuiesc becurile de pozitie, gasesti toate culorile. Pretul pentru o pereche e de ~5 RON. Eu asa mi-am schimbat becurile de la martori (semnale, ulei, faza lunga, cric etc) pentru ca se vad din cauza lupei din varf lumineaza mai puternic pe o zona restransa (exact ce aveam eu nevoie).

PS: ai grija la polaritate :disappointed:

Editat de Alveola
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta in bazar leduri care inlocuiesc becurile de pozitie, gasesti toate culorile. Pretul pentru o pereche e de ~5 RON. Eu asa mi-am schimbat becurile de la martori (semnale, ulei, faza lunga, cric etc) pentru ca se vad din cauza lupei din varf lumineaza mai puternic pe o zona restransa (exact ce aveam eu nevoie).

PS: ai grija la polaritate :disappointed:

becurile de pozitie sint cu soclu T10 (10 mm), cele de bord sint T5 (5 mm). la led-uri nu e nici o problema daca inversezi polaritatea, doar nu se aprind, nu se ard. de ars se ard daca nu le limitezi curentul printr-o rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-2973-1255093530_thumb.jpg Asa arata ambalajul

 

post-2973-1255093578_thumb.jpg LED-ul comparativ cu becul

 

post-2973-1255093657_thumb.jpg

Mesaj completat

becurile de pozitie sint cu soclu T10 (10 mm), cele de bord sint T5 (5 mm). la led-uri nu e nici o problema daca inversezi polaritatea, doar nu se aprind, nu se ard. de ars se ard daca nu le limitezi curentul printr-o rezistenta.

Depinde de modelul de motocicleta. Ai dreptate cu ce spui :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

becurile de pozitie sint cu soclu T10 (10 mm), cele de bord sint T5 (5 mm). la led-uri nu e nici o problema daca inversezi polaritatea, doar nu se aprind, nu se ard. de ars se ard daca nu le limitezi curentul printr-o rezistenta.

pai daca pe ambalajul postat de alveola scrie clar, ii bifat 12V, ce rezistenta sa mai pui? nu asta e si rostu? plug&play. ?

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca pe ambalajul postat de alveola scrie clar, ii bifat 12V, ce rezistenta sa mai pui? nu asta e si rosu? plug&play. ?

pai banuiesc ca alea o au inglobata.

@Alveola: pina la urma alea sint T5 sau T10? ai gasit in Iasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eventual un LM ca sa limiteze tensiunea la 12V sau 13.

Mesaj completat

La ala nu se mai pune nici o rezistenta, probabil o are bagata deja in soclu. Rezistenta trebuie atunci cand vrei sa adaptezi un led oarecare .

da, subscriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din ciclul ce mi-a mai trecut prin cap...

 

Unde naiba gasesc socluri de bec de semnal de 21W? Delea cu fire deja in ele, care doar le insurubezi si ai tensiune la ele.

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...