Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din Costesti pana la Sarmizegetusa vad ca e ceva forestier. Daca e drumul uscat, se poate urca cu o comunista, sau numai cu enduro? Este voie cu motorizat sau e doar pentru drumetie?

Am un drum in mai pe acolo, pana la Costesti am sa intru sigur, dar sa stiu cum sa-mi fac planurile daca se poate continua sau nu.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Costesti pana la Sarmizegetusa vad ca e ceva forestier. Daca e drumul uscat, se poate urca cu o comunista, sau numai cu enduro? Este voie cu motorizat sau e doar pentru drumetie?

Am un drum in mai pe acolo, pana la Costesti am sa intru sigur, dar sa stiu cum sa-mi fac planurile daca se poate continua sau nu.

 

Multumesc!

 

Iti pot raspunde eu aici :D

Am fost anul trecut in primul weekend din octombrie. Drumul este intradevar unul din pamant de la iesirea din satul Costesti. Din pacate nu e atata de bun pe cat m-am asteptat, alternand zonele valurite unde a baltit apa cu zone ok si niste poduri asfaltate aproape de cetate. Nu e nimic imposibil avand in vedere ca s-a ajuns cu vitezana pana la parcarea de langa cetate. Problema e la mersul in grup fiindca se ridica ditamai prafu. Viteza cu care poate fi parcurs depinde de fiecare, dar cu enduro-touring cu pasager am mers cu 20-60km/h, iar cine a fost cu sportiva cu 20-30km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Costesti pana la Sarmizegetusa vad ca e ceva forestier. Daca e drumul uscat, se poate urca cu o comunista, sau numai cu enduro? Este voie cu motorizat sau e doar pentru drumetie?

Am un drum in mai pe acolo, pana la Costesti am sa intru sigur, dar sa stiu cum sa-mi fac planurile daca se poate continua sau nu.

 

Multumesc!

Am fost impreuna cu Schumy la cetate, sunt 15 km de forestier, drum drept, mai putin ultimii 2-3 km care sunt pe urcare, se poate merge cu orice, dar mai incet (ca-i rece) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost impreuna cu Schumy la cetate, sunt 15 km de forestier, drum drept, mai putin ultimii 2-3 km care sunt pe urcare, se poate merge cu orice, dar mai incet (ca-i rece) :bounce:

 

18km :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am inceput si eu sezonul cu cateva drumuri prin Salaj:

 

Ciucea - Cizer - Crasna

E impecabil, asfaltat recent, probabil in toamna. Verde plin.

Drumul incepe din DN1 din Ciucea si pe harta apare ca DJ191D.

Portiunea marcata acum cu maro este de fapt DJ108A, parte a drumului Ciucea Romanasi. Upgrade la verde plin.

Urmeaza apoi o portiune lipsa pe harta moto.

Continuarea e DJ108G marcat acum ca neasfaltat cu maro. Upgrade la verde plin toata portiunea pana la Crasna.

 

Inainte de Crasna se face la stanga DJ191E:

Inters. cu DJ108G - Peceiu - Banisor - Ban -Sag

Partial e marcat acum cu verde plin.

De fapt eu apreciez ca pe tot drumul asfaltul e cam de 100km/h, caci mai sunt denivelari. In realitate viteza e limitata de curbe.

 

DJ191D

Sag - Fizes - Valcau de Jos - Boghis: asfalt bombardat, plin de gropi; vmax=40km/h

Boghis - Nusfalau: asfalt cu petice si denivelari; vmax=60km/h

 

DN1H

Nusfalau - Simleul Silvaniei - Pericei - Varsolt: asfaltat recent, upgrade la verde plin. Se mai lucreaza la cateva podete unde se circula pe un singur fir.

Varsolt - Hereclean (inters. DN1F): drum in lucru, momentan e asfaltata doar o banda. E corect cum apare acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu sezonul cu cateva drumuri prin Salaj:

 

Ciucea - Cizer - Crasna

E impecabil, asfaltat recent, probabil in toamna. Verde plin.

Drumul incepe din DN1 din Ciucea si pe harta apare ca DJ191D.

Portiunea marcata acum cu maro este de fapt DJ108A, parte a drumului Ciucea Romanasi. Upgrade la verde plin.

Urmeaza apoi o portiune lipsa pe harta moto.

Continuarea e DJ108G marcat acum ca neasfaltat cu maro. Upgrade la verde plin toata portiunea pana la Crasna.

 

Inainte de Crasna se face la stanga DJ191E:

Inters. cu DJ108G - Peceiu - Banisor - Ban -Sag

Partial e marcat acum cu verde plin.

De fapt eu apreciez ca pe tot drumul asfaltul e cam de 100km/h, caci mai sunt denivelari. In realitate viteza e limitata de curbe.

 

DJ191D

Sag - Fizes - Valcau de Jos - Boghis: asfalt bombardat, plin de gropi; vmax=40km/h

Boghis - Nusfalau: asfalt cu petice si denivelari; vmax=60km/h

 

DN1H

Nusfalau - Simleul Silvaniei - Pericei - Varsolt: asfaltat recent, upgrade la verde plin. Se mai lucreaza la cateva podete unde se circula pe un singur fir.

Varsolt - Hereclean (inters. DN1F): drum in lucru, momentan e asfaltata doar o banda. E corect cum apare acum.

 

Multumesc de informatii! 67.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Leu'

stie cineva cum e drumul buc - targoviste, dupa iesirea din iarna?

Bun.

 

Targoviste - Ploiesti, e bun

Targoviste - Campu Lung, e prost dar folosibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

introdus

 

A trecut aproape o luna, dar traseul acela inca nu e actualizat pe harta moto...

 

Si alte rapoarte mai vechi care au fost introduse la un moment dat acum au disparut de pe harta.

 

De ex asta: /index.php?/topic/437149-trasee-si-rute-in-romania/page__view__findpost__p__2916697

 

Sau drumurile din jud CJ raportate in postul asta: /index.php?/topic/437149-trasee-si-rute-in-romania/page__view__findpost__p__2929135 (DJ108C, DC26, DC128A)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri facute azi (moto standard):

 

DJ141B

1. Saros pe Tarnave - Biertan - Richis: asfalt cu denivelari, trebuie degradat de la verde la galben (80km/h)

2. In Richis e asfalt bombardat, 40km/h

3. Din Richis pana la inters cu DJ141 e macadam acceptabil (drum cu serpentine prin padure) 40km/h

 

DJ141 e marcat corect pana in Barghis

 

DJ106

Barghis - Ighisu Vechi - Altana - Nocrich - Cornatel - Sibiu: asfalt excelent, curbe cate vrei, circulatie aproape zero. Un drum minunat pt moto. Upgrade la verde plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(mers azi, cu bandit)

DJ102, toata zona Slanic Prahova - eu l-as ridica de la galben la verde deschis, nu am sesizat probleme

DN73A, Rasnov-Predeal - confirm verdele plin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci drumul de la Herculane pana la bifurcatie Baile de arama/Cerna sat ..este... PRAAAAFFFFFFF !!!!!!!!!!!

In total sunt 10 km de asfalt bun...adunat!

cum intrii in jud Mehedinti drumul e bombardat!!! nu apuci sa te uiti la pesisaj ca incerci sa eviti gropile.

De la bifurcatia Cerna sat... drum bun... mergi lejer

 

Motor: CBF 600 S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa pun rapoarte direct pe harta, dar nu am convingerea ca functioneaza, asa ca scriu aici:

 

DJ151C - DJ150

Portiunea Campia Turzii - Viisoara - Boldut - Boian - Soporu de Campie s-a stricat in iarna asta (crapaturi, gropi) tb degradata de la verde la galben (80km/h)

 

DJ161

1. Inters. DN16 - Gadalin - Inters DJ109D: asfalt cu gropi, 60km/h

2. Inters DJ109D - Bontida: macadam. Cu gropi prima jumatate, bun in a doua jumatate (spre Bontida): 30 respectiv 40km/h

3. Bontida - Inters DN1C: asfalt, 80km/h

 

DN1C Dej - Baia Mare

S-a asfaltat si portiunea Rus - Dabaceni - Ileanda: upgrade la verde plin

Pe Mesteacan inca se lucreaza din greu, e marcat corect.

 

DJ182C

Inters DJ128B - Coas - Copalnic: asfalt, 80km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu facut weekendul trecut:

Satu Mare - Sighetu Marmatiei - Borsa - Prislop (coborare spre Carlibaba): asfalt cu denivelari si gropi -> galben

De la coborarea de pe Prislop spre Carlibaba, pana la Iacobeni: bombardat, sub orice critica, dezastru -> nu-i dau nici macar culoare, rosu este prea mult!

Iacobeni- Vatra Dornei- Tihuta- Bistrita- Dej: super, fara comentarii -> verde plin

Dej- Baia Mare: drum facut foarte bine -> verde plin (cateva exceptii pe Mesteacan, unde se mai lucreaza)

Baia Mare - Seini - Satu Mare: asfalt cu denivelari si gropi -> galben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ702 (Topoloveni - Candesti vale) - apare acum pe harta ca si asfaltat. De fapt o portiune de vreo ~15 KM e macadam si e destul de naspa de mers. Are serpentine si bolovani mari. Am mers cu un Transalp cu 5 KM/h

DN73C (Aldesti - C de Arges) - vad ca e cu rosu acum. Se merge lejer cu 80. Au fost reparate si zonele cu probleme.

drumul din Robaia pana la Bradulet e super OK. Limitat de curbe dar drum bun. Dupa Bradulet e pietruit dar se merge lejer cu 40-50. Din cate am vazut acum e in lucru si partea dupa Bradulet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa pun rapoarte direct pe harta, dar nu am convingerea ca functioneaza, asa ca scriu aici:

 

Are ceva, am observat, trebuie sa dau de cipt sa se uite ce are, ca de mult nu s-a mai facut randare. Ma tot uit la autostrada TM-AR si nu apare de si demult am bagat-o. Intre timp am tot introdus ce s-a scris aici, mai putin weekendul trecut, m-am dat si eu :-) am dat o tura Brasov-Targoviste-Zimnicea si retur.

 

Deci eu o sa bag in continuare si cand se face randarea o sa apara totul odata.

 

Cine are traseu pe acolo, podul peste Arges de la Gaesti este grav avariat, vineri 27 lasa doar pietonal si ne-am strecurat si noi cu moto, pe 29 lasa deja si turisme pe un siingur fir, dar au apucat de au consolidat cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...