Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Blaj-Teius drum nou-nout, inclusiv serpentinele. 1b/sens, atentie la podul peste Mures, e carpit.

Varianta Coslariu-Santimbru sparta toata cu ocazia unor lucrari de introducerea canalizarii.

Astea le-am introdus deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca cateva sectiuni de pe judetenele clujene:

 

DJ107L (pe langa A3):

 

1. Turda - Petrestii de Jos - Craesti: asfalt cu denivelari si cateva gropi, 1b/sens, vmax=80km/h

2. In dreptul lacurilor: nu mai e asfalt ci macadam, 1b/sens, vmax=40km/h

 

Aici eu am luat-o la dreapta pe sub autostrada, spre Ciurila, pe DJ103U:

 

1. Intersectia cu DJ107L - Ciurila - Intersectia cu drumul de macadam spre Valisoara: asfalt bombardat, plin de gropi, 1b/sens, vmax=40km/h

2. Intersectia cu drumul de macadam spre Valisoara - Salicea - Intersectia cu DJ107R - Intersectia cu DN1: asfalt cu denivelari' plombe si cateva gropi, 1b/sens, vmax=60km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ107L (pe langa A3):

 

1. Turda - Petrestii de Jos - Craesti: asfalt cu denivelari si cateva gropi, 1b/sens, vmax=80km/h

 

OK, daca e sa fiu foarte exact, intre Turda si Petrestii de Jos exista o portiune cam de 1km in dreptul localitatii Sandulesti (cariera de calcar, dupa ce treci pe sub autostrada) unde e macadam in loc de asfalt si vmax = 40km/h. Dar se poate merge OK si drumul e frumos.

 

Am facut si drumul Petrestii de Jos - Petrestii de Mijloc - Petrestii de Sus: macadam, vmax = 40km/h. Nu prea mai locuieste nimeni prin satele astea, dar sunt locuri faine.

Intre Petrestii de Sus si Borzesti (nu apare pe harta) se construieste o manastire, iarasi un loc frumos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar am vazut ca erau probleme azi, incercam sa dau report pt niste drumuri prin Dobrogea, daca vreti hosting dati-mi pe PM necesitatile... poate rezolv ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar am vazut ca erau probleme azi, incercam sa dau report pt niste drumuri prin Dobrogea

Da linistit report ca pot face modificarile, problema e doar cu afisarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan sunt probleme cu accesarea hartii moto din cauza providerului (RDS). Va voi anunta cand se rezolva.

 

Problemele s-au rezolvat insa in curand ne vom muta in casa noua tocmai pentru a nu mai avea probleme de genul acesta. Si vestile bune vor continua :cheers:

 

@b374

Din pacate un hosting nu e suficient, avem nevoie de un intreg server la dispozitie pentru a instala software-ul ce genereaza harta si pentru a putea tine totul la zi. Dar iti multumim pentru sprijin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! drumul de la Focsani spre Braila este foarte bun pentru motocicleta sport(verde), pana la 20 km de braila, cei 20 km din jud.Braila strica tot farmecul trebuie trecuti cu galben sau rosu.. iar drumul de la Tisita - Panciu - Soveja este foarte bun pentru o motocicleta sport(verde) este la fel cum este cel de la Tecuci-Tisita. Cam astea le-am vazut rosii si le stiu foarte bine si s-au facut foarte bune de anul trecut si anul asta sunt la fel. Am mai vazut drumul de la buzau-brasov pe intorsura e cu galben si anul trecut era ok, s-a stricat? si iarasi drumul urziceni-bucuresti e galben si e bun, nu foarte bun, dar bun.. si drumul de la focsani-bacau-roman-iasi e la fel de bun cum e de la buzau la focsani >120

Editat de pinnutz_789
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problemele s-au rezolvat insa in curand ne vom muta in casa noua tocmai pentru a nu mai avea probleme de genul acesta. Si vestile bune vor continua :cheers:

 

@b374

Din pacate un hosting nu e suficient, avem nevoie de un intreg server la dispozitie pentru a instala software-ul ce genereaza harta si pentru a putea tine totul la zi. Dar iti multumim pentru sprijin.

 

good. rds sucks. big time. pp ca nivelul de trafic daca chiar era nevoie de ceva mai complicat se putea rezolva cu o virtualizare ceva... server fizic intreg can't, hosting moca pe serverul meu sau o virtualizare rezolvam.

 

@owene... nu vreau sa fiu redundant :huh: voiam sa check first daca e deja marcat. nu e marcat. revin cu detalii pe sectiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! drumul de la Focsani spre Braila este foarte bun pentru motocicleta sport(verde), pana la 20 km de braila, cei 20 km din jud.Braila strica tot farmecul trebuie trecuti cu galben sau rosu.. iar drumul de la Tisita - Panciu - Soveja este foarte bun pentru o motocicleta sport(verde) este la fel cum este cel de la Tecuci-Tisita. Cam astea le-am vazut rosii si le stiu foarte bine si s-au facut foarte bune de anul trecut si anul asta sunt la fel. Am mai vazut drumul de la buzau-brasov pe intorsura e cu galben si anul trecut era ok, s-a stricat? si iarasi drumul urziceni-bucuresti e galben si e bun, nu foarte bun, dar bun.. si drumul de la focsani-bacau-roman-iasi e la fel de bun cum e de la buzau la focsani >120

 

o sa le bag eu...desi OSM merge infernal.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! drumul de la Focsani spre Braila este foarte bun pentru motocicleta sport(verde), pana la 20 km de braila, cei 20 km din jud.Braila strica tot farmecul trebuie trecuti cu galben sau rosu.. iar drumul de la Tisita - Panciu - Soveja este foarte bun pentru o motocicleta sport(verde) este la fel cum este cel de la Tecuci-Tisita.

Introduse.

 

Cam astea le-am vazut rosii

era rosu diin cauza ca nu exista o stare a drumului(acum exista, multmita tie) si atunci se vede ordinul administrativ rosu=DN. Dar numai culorile vii sunt valori de confort, se poate vedea activand-deactivand butonul moto.

 

si le stiu foarte bine si s-au facut foarte bune de anul trecut si anul asta sunt la fel. Am mai vazut drumul de la buzau-brasov pe intorsura e cu galben si anul trecut era ok, s-a stricat? si iarasi drumul urziceni-bucuresti e galben si e bun, nu foarte bun, dar bun..

 

Cu moto standard se coloreaza verde deschis pentru viteza de confort 100km/h, pt sport, am zis noi ca din cauza de suspensii mai dure nu mai e la fel de confortabil la 100 si am pus 80. Asta nu limiteaza viteza maxima, colorarea da un feeling de confort. Tot algoritmul contine destule presupuneri, asa e intr-o chestie noua, asa ca e posibil ca presupunerea asta sa nu fie corecta, si atunci ajustam. Se vede ca toata harta se inverzeste pt enduro-touring si se ingalbeneste pt sport, asta ar spune pe de o parte ca drumurile din Romania sunt mai de enduro-touring(mai proaste) si sportivele cam sufera.

 

Dar punctual poti sa-mi spui ca nu-i asa, adica daca un naked merge confortabil cu 100, atunci sportiva merge la fel de confortabil cu 100?

 

si drumul de la focsani-bacau-roman-iasi e la fel de bun cum e de la buzau la focsani >120

introdus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate 1b/sens:

 

DJ222 - Enisala - Sarichioi, asfaltul lipseste in proportie de 60-70% standard max 30-40km/h, enduro touring cat te tine

DJ222 - Sarichioi - Agighiol - standard max 60, denivelat, gropi, praf

DJ222 - Aghighiol - Tulcea - bun, 100-120km/h

Agighiol - Valea Nucarilor - Iazurile - Colina - Plopul - Murighiol - bun, mere cu o medie de 100km/h

DJ222C - Murighiol - Mahmudia - Nufarul - Tulcea... ni s-a zis din Murighiol ca e in lucru si ca lipseste ocazional asfaltul cel putin pe prima jumatate, spre Tulcea s-ar putea sa fie mai bine.

 

DN22... e mai bun de 100, parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar punctual poti sa-mi spui ca nu-i asa, adica daca un naked merge confortabil cu 100, atunci sportiva merge la fel de confortabil cu 100?

 

da, asa este :cheers: m-am mai uitat la un drum, care leaga DN23 din comuna Nanesti de DN25 in comuna Hanu Conachi. trebuie trecut pentru o motocicleta sport cu galben (nu are nici o groapa, dar are unele denivelari). Asta pentru cei care vor sa ajunga din Focsani la Braila fara sa ajunga pe portiunea de pe DN23 aproape de Braila care este groaznica.. Apropo la Hanu Conachi este un popas cu mancare foarte buna !

Mesaj completat

am mai gasit DN11A care leaga Adjud de Barlad trebuie trecut cu portocaliu (60 km/h) pentru o motocicleta sport, este ca drumul de la iesire din Brasov spre Tg. Secuiesc, din placi de beton, sau ca cel de la intrare in Onesti dinspre Adjud.

si drumul Barlad-Vaslui trebuie trecut cu galben (80) pentru o motocicleta sport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate 1b/sens:

 

DJ222 - Enisala - Sarichioi, asfaltul lipseste in proportie de 60-70% standard max 30-40km/h, enduro touring cat te tine

DJ222 - Sarichioi - Agighiol - standard max 60, denivelat, gropi, praf

DJ222 - Aghighiol - Tulcea - bun, 100-120km/h

Agighiol - Valea Nucarilor - Iazurile - Colina - Plopul - Murighiol - bun, mere cu o medie de 100km/h

DJ222C - Murighiol - Mahmudia - Nufarul - Tulcea... ni s-a zis din Murighiol ca e in lucru si ca lipseste ocazional asfaltul cel putin pe prima jumatate, spre Tulcea s-ar putea sa fie mai bine.

 

DN22... e mai bun de 100, parerea mea...

 

Ok.

 

Mesaj completat

DJ222C - Murighiol - Mahmudia - Nufarul - Tulcea... ni s-a zis din Murighiol ca e in lucru si ca lipseste ocazional asfaltul cel putin pe prima jumatate, spre Tulcea s-ar putea sa fie mai bine.

 

Neintrodus din cauza : "...ni s-a zis din Murighiol ca e in lucru si ca lipseste ocazional asfaltul cel putin pe prima jumatate, spre Tulcea s-ar putea sa fie mai bine."

Mesaj completat

1.m-am mai uitat la un drum, care leaga DN23 din comuna Nanesti de DN25 in comuna Hanu Conachi. trebuie trecut pentru o motocicleta sport cu galben (nu are nici o groapa, dar are unele denivelari).

2.am mai gasit DN11A care leaga Adjud de Barlad trebuie trecut cu portocaliu (60 km/h) pentru o motocicleta sport, este ca drumul de la iesire din Brasov spre Tg. Secuiesc, din placi de beton, sau ca cel de la intrare in Onesti dinspre Adjud.

3.drumul Barlad-Vaslui trebuie trecut cu galben (80) pentru o motocicleta sport

 

Ok.

Mesaj completat

Intrebare intrebatoare: a fost cineva de curand (de preferinta in ultima luna) pe portiunea Comarnic-Predeal-Paraul Rece-Rasnov-Bran-Moeciu de Jos? M-ar interesa detalii pe portiuni, in special evidentiate cele distruse(am inteles de ex. ca Busteni-Azuga este praf).

 

Merci anticipat.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bran-Moieciu de jos e asfalt nou. Rasnov(intersectia DN73A) - Bran e mai prost. Asta e ce mi-a spus un coleg de la job. Mai mult decat ce e pe harta nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bran-Moieciu de jos e asfalt nou. Rasnov(intersectia DN73A) - Bran e mai prost. Asta e ce mi-a spus un coleg de la job. Mai mult decat ce e pe harta nu stiu.

 

Merci. :cheers:

Sper sa nu ma ploua..tare! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De astazi ne-am mutat oficial pe un server nou deci sper sa nu mai fie probleme cu accesul la harta. Deasemenea am adus ceva imbunatatiri la culori (mai vizibile, portocaliul mai intens ca sa nu mai fie confundat cu galbenul), si am adaugat o modalitate mai simpla/vizibila/accesibila de a raporta calitatea unui drum: butonul Rapoarte drum.

 

Pentru a adauga un raport activati acel buton si apoi dati click pe harta in locatia dorita. Completati numele si datele despre drum apoi apasati butonul 'Adauga'. Puteti deasemenea adauga comentarii la rapoarte existente dar inca nepreluate (marcate cu X rosu) precum si de a marca un raport ca preluat daca acesta a fost introdus in OpenStreetMap (rapoartele preluate vor fi marcate cu un V albastru).

 

A inceput sa functioneze deasemenea functia de Permalink care va permite sa linkuri directe pentru o anumita zona si un anumit tip de motocicleta. Pentru a obtine link-ul complet este suficient sa dati click pe butonul 'Permalink' din partea din dreapta jos, iar apoi puteti copia adresa din bara de sus. De exemplu pentru a vedea harta pentru moto standard in zona Brasov o sa obtineti un link de genul: http://www.openmap.ro/moto/?zoom=11&la...;layers=BFFTFFF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa fac urmatorul traseu: bals-filiasi-novaci-ranca-transalpina cu iesire pe voineasa-fagaras-transfagarasanul-pitesti-dealul negru-valcea-ganeasa-bals.

an o honda cbr f3 pot face acest traseu cu vitezana mea? cine se baga cu mine, tot il fac, chiar daca o dezbrac de carene din cauza ca transalpina e pt altele incerc sa trec cu vitezana.

hai sa vedem cati ne stringem si in ce week-end plecam :P :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul Brasov - Intorsura Buzalui - Buzau este f bun drumul pt moto Sport. (portiunea la care ma refer e cea care se desprinde din drumul Brasov - Tg Secuiesc, si tine pana la Buzau). Drumul e trecut cu culoarea galbena pt motociclete Sport, dar este f. bun, ar trebui trecut cu Verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul Brasov - Intorsura Buzalui - Buzau este f bun drumul pt moto Sport. (portiunea la care ma refer e cea care se desprinde din drumul Brasov - Tg Secuiesc, si tine pana la Buzau). Drumul e trecut cu culoarea galbena pt motociclete Sport, dar este f. bun, ar trebui trecut cu Verde.

 

Ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

 

Nu e chiar ok, fiindca bucata pana la Teliu o cunosc f. bine si "excellent" ar insemna o calitate extraordinar de buna, de circuit, ceea ce nu este cazul. "good" este mai adecvat.

Dar @sorel_789 are si el dreptate, asa a simtit el, si la fel e semnalat de @pinnutz_789 deci calitatea asfaltului de la intermediar in sus se simte la fel pe standard, cruiser si sportiva, restul diferentelor find cele pe care le stim, asa ca o sa vina f. curand o modificare in tabelul de culori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul Brasov - Intorsura Buzalui - Buzau este f bun drumul pt moto Sport. (portiunea la care ma refer e cea care se desprinde din drumul Brasov - Tg Secuiesc, si tine pana la Buzau). Drumul e trecut cu culoarea galbena pt motociclete Sport, dar este f. bun, ar trebui trecut cu Verde.

 

Am folosit informatiile de mai sus si tabela smoothness=>excellent.

 

S-a schimbat ceva intre timp in tabela aia? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit informatiile de mai sus si tabela smoothness=>excellent.

 

S-a schimbat ceva intre timp in tabela aia? :peace:

 

Nu, n-ai gresit nimic, fiindca info ti-a venit deja filtrata prin prisma riderului, si ai dat calificativul bazandu-te pe tabela, care a fost construita si pe niste presupuneri, e cam liniara saraca si lumea nu e asa liniara. Eu simt ca ar trebui sa o tunam un pic. Altfel ne apucam de modificat realitatea exact ca in cazul de fata.

 

excellent=calitate de circuit, noi spunem ca >120 adica doar legea si curbele(eventual limiteaza) nu calitatea asfaltului.

good=calitate foarte buna(100 ar fi confort, nu ca nu ar merge viteze maxime mai mari)

@sorel_789 a spus ca pt sportiva e mai bun decat galbenul afisat(80) iar in background era "good". Drumul ala e bun, dar calitate de circuit nu are.

Din toate astea rezulta ca tabelul nu e bun, tebuie corectat.

 

Asta e ce functioneaza acum:

 

/index.php?...t&id=545309

 

Asta e noua propunere. Am incercat sa modific doar sus la sportive dar nu mi-a iesit, s-a dus maro un pic mai jos. O fi bine asa?

 

post-16788-1274109769_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...