Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Am reinceput si eu sa frecventez sala de forta, din nou.

De data asta m-am tehnologizat :grinbandit:Folosesc aplicatia android JetFit, care are si o baza de date cu diverse"rutine" in functie de ce iti doresti. Partea misto e ca iti arata si cum se executa corect exercitiile, e buna pentru incepatori, dar si pentru cei mai experimentati care vor sa varieze exercitiile.

dale dracu de aplicatii, nu se compara cineva care stie cu ce se mananca sala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta arata foarte bine.daca e si natural jos palaria

http://www.youtube.com/watch?v=Yl3NGvna2KA

 

imi plac antrenamentele lui si tind sa cred ca e natural

Imi poate explica si mie ce grupa lucreaza la min 1:41? Fac sala si sport de ani de zile dar nu l-am inteles niciodata. Cineva demult m-a sfatuit sa il fac in antrenamentul de pectorali, si l-am facut de cateva ori dar nu am simtit nici un efect. Asta se intampla in liceu oricum si de-atunci nu i-am dat importanta.Mie mi se pare mai mult ca lucreaza muschii spatelui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti permiti antrenor personal, asta-i alta problema :ok:

 

Nu.Intrebi prin sala, intrebi instructorul.E obligat sa iti arate cum se executa corect un exercitiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@anihilator......acel exercitiu nu e pt piept ci pt muschii spatelui, cei care iti dau latime ( aia care ii vezi in oglinda), aripioarele, na, pe romaneste....si recomand sa-l faci cu antrenamentul pt spate, dar la inceput, pt ca nu implica deloc bicepsul. Exerciciul cu gantera e o alternativa cand nu ai acel aparat special, nu stiu cum dracu se numeste. Per total, exercitiul e f bun, iar daca nu simti nimic, baga gantera de 30-35-40 kg ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@anihilator......acel exercitiu nu e pt piept ci pt muschii spatelui, cei care iti dau latime ( aia care ii vezi in oglinda), aripioarele, na, pe romaneste....si recomand sa-l faci cu antrenamentul pt spate, dar la inceput, pt ca nu implica deloc bicepsul. Exerciciul cu gantera e o alternativa cand nu ai acel aparat special, nu stiu cum dracu se numeste. Per total, exercitiul e f bun, iar daca nu simti nimic, baga gantera de 30-35-40 kg ;)

O sa fac azi si exercitiul asta si o sa revin cu detalii despre ce si cum simt cand il fac. Ma repet, nu l-am mai facut din liceu, si atunci cand aveam cu 25 de kile mai putin (eram definit :grinbandit: ) faceam cu 35. Sa vad acu. Tu zici ca lucrezi pt spate, asa mi se pare si mie un pic, dar am studiat miscarea aseara si am impresia ca trage cumva si de pectoralul superior. Aparatul, ca si exercitiu, se numeste pull-over. O sa-l introduc in antrenament timp de 4 saptamani sa-l studiez si o sa dau detalii. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fac azi si exercitiul asta si o sa revin cu detalii despre ce si cum simt cand il fac. Ma repet, nu l-am mai facut din liceu, si atunci cand aveam cu 25 de kile mai putin (eram definit :grinbandit: ) faceam cu 35. Sa vad acu. Tu zici ca lucrezi pt spate, asa mi se pare si mie un pic, dar am studiat miscarea aseara si am impresia ca trage cumva si de pectoralul superior. Aparatul, ca si exercitiu, se numeste pull-over. O sa-l introduc in antrenament timp de 4 saptamani sa-l studiez si o sa dau detalii. :cheers:

 

 

exercitiul e etichetat ca fiind unul pentru piept dar lucreaza si spatele

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZmijCSRBW5E

 

nu il recomand incepatorilor.sunt altele mai eficiente si care nu au un risc atat de ridicat de accidentare.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesanta si utila aplicatia aia, si edificatoare. Clar nu e bun pentru incepatori, ca pe langa riscul de a-si scapa gantera in cap pot sa faca niste intinderi dureroase, chiar mai rau. Pare periculos sa il executi incorect pe termen lung, ca orice alt exercitiu, de altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prezentat o alternativa (care pentru mine e foarte buna) nu am spus ca inlocuieste instructorul.

 

 

Da mai, am inteles dar treaba sta in felul urmator.Tu te uiti acolo si vezi cum se fac exercitiile si tot si cand te apuci sa le faci ai impresia ca le faci corect dar poti gresi, astfel urmand accidentari sau nu vei obtine rezultate.

 

off:Mi-am dat comanda de oua de prepelita, 50 de oua 15 lei :D

Editat de INT6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai, am inteles dar treaba sta in felul urmator.Tu te uiti acolo si vezi cum se fac exercitiile si tot si cand te apuci sa le faci ai impresia ca le faci corect dar poti gresi, astfel urmand accidentari sau nu vei obtine rezultate.

 

off:Mi-am dat comanda de oua de prepelita, 50 de oua 15 lei :D

De unde? net sau local?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde? net sau local?

 

Nu stiu, a gasit mama la cineva.Daca vrei iti dau numarul, e decat pentru Bucuresti cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Daca vrei sa faci ceva calumea cu corpul tau, merita/se gasesc oameni care sa te ajute sa stabilesti in ce fel lucreaza corpul tau(ce tip somatic ai), ce sa mananci, ce fel de antrenamente sa faci (zile/grupe, serii, repetari etc)? Eu am din pacate doar 1.66, 60kg, am mai facut sala insa de aproximativ 3ani am fost doar ocazional si am practicat un sport de full-contact 1 an. Ca si musculatura pot sa spun ca sunt putin peste mediu. Vreau sa aflu indicele de grasime corporala si vreau sa gasesc un antrenament care sa ma ajute sa ma dezvolt (am tot fost laudat ca m-ar ajuta "geneticul" insa n-am inteles exact la ce se referea lumea care spunea asta si nici cum pot sa fiu sigur daca aveau dreptate).

Va multumesc:) asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,are careva dispozitivul din poza?

TSB_Workout_Chart.jpg

 

As fi curios cat de eficient e sistemul (de la flotarile normale ma dor incheieturile,mainii,iar de la cele in pumni ma dor incheieturile degetelor). Ma gandesc la fapul ca pozitiile sunt "impuse" de "aparat" si astfel ai mai multa siguranta ca lucrezi corect.

 

Eventual daca il are careva sa dea niste dimensiuni,poate mai sunt doritori care vor sa-l faca si sa-l incerce. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa faci ceva calumea cu corpul tau, merita/se gasesc oameni care sa te ajute sa stabilesti in ce fel lucreaza corpul tau(ce tip somatic ai), ce sa mananci, ce fel de antrenamente sa faci (zile/grupe, serii, repetari etc)? Eu am din pacate doar 1.66, 60kg, am mai facut sala insa de aproximativ 3ani am fost doar ocazional si am practicat un sport de full-contact 1 an. Ca si musculatura pot sa spun ca sunt putin peste mediu. Vreau sa aflu indicele de grasime corporala si vreau sa gasesc un antrenament care sa ma ajute sa ma dezvolt (am tot fost laudat ca m-ar ajuta "geneticul" insa n-am inteles exact la ce se referea lumea care spunea asta si nici cum pot sa fiu sigur daca aveau dreptate).

Va multumesc:) asfalt uscat

 

Probabil esti ectomorf-iei greu in masa,insa poti manca cam tot ce iti doresti,pt ca la fel de greu acumulezi si grasime.Incearca sa faci exercitii de baza,ca impins cu bara,geno,indreptari,si axeaza-te pe greutati libere.Ca si alimentatie,baga preponderent carbohidrati.Si,foarte important,limiteaza cardio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Nu cred ca nu a luat nimic ... proteine sau creatina ceva ... oricum ... bravo lui ...

 

de la proteine si creatina nu ajungi asa "taur" .... de Steroizi ai auzit? ei pot sa faca asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc ceva de genul asta ... link

Imi sunt bune pentru incheieturi si pentru a mai castiga cativa cm la amplitudine.

 

Am vazut si eu alea,doar ca placa aia are mai multe pozitii pentru manere si lucrezi in mai multe feluri muschii. Saptamana viitoare o sa ma apuc s-o fac (am reusit sa determin scala si pot sa fac toate masuratorile), o sa mai revin in vreo luna sa vedem daca e vreo diferenta :bounce: . Mentionez ca in afara de alimentatie mai echilibrata nu bag nimic altceva in mine,deci dupa o luna de alergat si flotari la respectivul aparat revin cu pareri si eventual cu niste poze. Numa' bine :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu vad nicio diferenta intre ce-ti face placa aia si ce poti face cu manerele alea. Din contra, placa te limiteaza la o anumita fizionomie (deschidere a bratelor).

Daca eu sunt mai mare, la flotarile "hole6" am o deschidere de 1 metru (sa zicem, n-am masurat) insa unu mai mic are o latime de 80cm, din cauza asta placa nu e pentru toti.

 

Pai daca ar fi sa comparam,placa ar fi ca si cand ai lucra la sala la un aparat (miscarea e impusa de aparat),iar flotarile ca si cand ai lucra cu gantera (miscare libera pe care trebuie sa te concentrezi sa o faci corect); asa mi se pare mie,oricum,sa fac aparatul imi trebuie o bucata de scandura de 1m lungime, 15cm latime si 5 cm grosime si doua bucati din alea de bara,deci zic eu ca merita incercat :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil esti ectomorf-iei greu in masa,insa poti manca cam tot ce iti doresti,pt ca la fel de greu acumulezi si grasime.Incearca sa faci exercitii de baza,ca impins cu bara,geno,indreptari,si axeaza-te pe greutati libere.Ca si alimentatie,baga preponderent carbohidrati.Si,foarte important,limiteaza cardio

 

Multumesc pentru sfaturi. In ce sens sa limitez cardio ? (pentru ectomorfi e oarecum interzis cardio?)

 

 

Pai daca ar fi sa comparam,placa ar fi ca si cand ai lucra la sala la un aparat (miscarea e impusa de aparat),iar flotarile ca si cand ai lucra cu gantera (miscare libera pe care trebuie sa te concentrezi sa o faci corect); asa mi se pare mie,oricum,sa fac aparatul imi trebuie o bucata de scandura de 1m lungime, 15cm latime si 5 cm grosime si doua bucati din alea de bara,deci zic eu ca merita incercat :bounce:

 

Salut. Si eu sunt din Brasov. Crezi ca te-as putea deranja cu niste intrebari? (de exemplu daca este greu de facut acel dispozitiv, daca ma poti ajuta sa il confectionez si daca imi poti arata niste poze cu el). Multumesc :friends:

 

Asfalt uscat!

Editat de Robbie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ectomorfi nu se recomanda cardio pt ca ei oricum au arderile rapide.Daca mai faci si cardio CHIAR nu mai pui nimic pe tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...