Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Băieți, am și eu o mică problemă și poate aveți vreun sfat util în privința asta - astăzi am decis să ies la o tură de cardio prin parc (am profitat de puținul soare) și am constatat că nu-mi pot păstra respirația în ritm pe termen lung, am început să respir din ce în ce mai des, mai greu, iar după ce totuși am insistat am început să resimt o durere sus în piept, aproape de gât. Ca și mențiuni pot spune că nu sunt gras, nu fumez și nu am niciun fel de boală respiratorie la activ.
Posibil să fie de la aerul oricum rece? Cum îmi pot controla respirația eficient? Oare există niște timpi de in/out?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa inspiri la 2 pasi facuti si sa expiri la urmatorii 2 . Aerul rece este o problema si ar putea fi cauza durerii tale. Daca vrei sa slabesti alearga mai usor si mai mult timp iar daca vrei sa faci doar pentru suflu si inimioara alterneaza alergatul usor cu ruperi de ritm , 1 minut cam la intensitate 3/4 cu un minut la intensitate 2/4 . Sper sa iti fi fost de folos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si baieti, ati inceput sa dati sarmalele si piftia jos ? eu am inceput si tare greu e, dupa 3 saptamani pauza.

 

si incep cu o schimbare, alternez o saptamana de forta cu una de cardio ca incepusem sa-mi pierd din mobilitate(vreau sa scap de burtoaca care nu se duce prin abdomene neam, asta e motivul real) desi nu sunt un tip masiv la 1.83m si 83 kg.

 

si ca raspuns catre colegul Johann800: sigur ai dreptate, optiunea mea de a nu folosi prafuri nu tine de considerente materiale neaparat, desi sunt convins ca prafurile de calitate costa bani seriosi, ci mai degraba vin dintr-o optiune personala. cum ziceam, sunt amator si vreau doar o forma fizica si aspect decent, nu sunt dispus sa investesc pe de o parte in timp mult consumat pe de alta in disciplina de iron man, cat si bani. Incerc sa compensez viciile cumva, sa nu ajung la 40-50 de ani un butoi de slana care abia se inchide la sireturi, vreau sa pot alerga dupa nepoti prin parc la batranete.

 

 

Respect pt un om care se respecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, am o banca multifunctionala daca intereseaza pe cineva. Poza ii informativa si-i pe negru, a fost folosita cam 1 an. Daca am postat gresit va rog s-o stergeti, Pret 350 lei

banca_de_forta_insportline_Light.jpg?0.1

Editat de Paul_Gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

-Am reinceput si eu sala, am deja 6 saptamani la activ..mi-am propus sa fac cate o singura grupa de muschi pe zi(merg zilnic la sala, inafara de sambata si duminica)

-Cam asa arata programul meu: Piept/biceps+antebrat/abdomene/umeri/picioare/spate/triceps

-Vroiam sa mai pun putina masa musculara pe mine si ma gandeam la ceva ajutor, un prieten mi-a recomandat GFX8 sau Animal Pak..as vrea sa iau cam 2-3 luni..am inteles ca te ajuta in urmatoarele feluri: nu mai obosesti, iti creste puterea si pui ceva masa musculara pe tine..va rog sa ma corectati daca nu am inteles eu bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gfx8 e bun,ia o cupa dupa antrenament imediat,si una dimineata dupa ce te trezesti,dar vezi ca au si carbohidrati,depinde de nevoile tale,o sa pui masa musculara,dar trebuie sa mananci si foarte bine si sa te odihnesti,animal pak e bun,iti da energie,e plin de vitamine,sa nu te sperii daca o sa urinezi mai galben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea programul de sala 7/7 si lucrat izolat e pagubas pentru acumularea de masa musculara. Pe de o parte aloci prea putine zile de recuperare, dar pe de alta parte lucrand grupa propusa vei lucra si muschii agonisti ceea ce va duce rapid la supraantrenare, respectiv muschi epuizati si randament scazut.

Apoi, in caz ca nu esti implicat intr.un sport ce solicita mult antebratele, e suficient antrenamentul produs in timp ce lucrezi cu gangtere celelalte grupe. De ex, facand biceps cu gangtera verticala sau tractiuni inverse lucrezi f. bine si brahioradialul. Flexia mainilor si mai mult extensia, pot duce rapid la tendinita.

Abdomenele pot fi grupate cu o alta grupa, nu au nevoie de o zi dedicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Am reinceput si eu sala, am deja 6 saptamani la activ..mi-am propus sa fac cate o singura grupa de muschi pe zi(merg zilnic la sala, inafara de sambata si duminica)

-Cam asa arata programul meu: Piept/biceps+antebrat/abdomene/umeri/picioare/spate/triceps

-Vroiam sa mai pun putina masa musculara pe mine si ma gandeam la ceva ajutor, un prieten mi-a recomandat GFX8 sau Animal Pak..as vrea sa iau cam 2-3 luni..am inteles ca te ajuta in urmatoarele feluri: nu mai obosesti, iti creste puterea si pui ceva masa musculara pe tine..va rog sa ma corectati daca nu am inteles eu bine..

La ce sala mergi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tendinita se face mai greu . Eu iti recomand sa faci 3 antrenamente pe saptamana si cand te duci la sala sa nu stai la taclale . Intri , iti vezi de treaba , 3 exercitii a cate 3 seri 10 repetari dar sa bagi greutate incat sa faci cu greu alea 10 repetari. Mai bine sa mergi cu motocicleta in zilele de pauza decat sa bagi sala in fiecare zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus domnilor. Cer un sfat celor priceputi. Situatia e cam asa: m-am lasat de fumat de vre-un an jumate si m-am ingrasat in jur de 10 kg. Nu mananc altceva, mai mult (asa mi se pare mie) si nici mai des decat inainte. Normal ca nici pantalonii nu ii mai pot incheia. Am 1,80 si 80 kg acum, la 39 de ani. De vreo 4 luni merg la sala si in loc sa-mi scada burta mi-au crescut tzatzele. Ce exercitii sa fac? Am inteles ca abdomenele nu ajuta prea mult (cre'ca jumate din timpul de la sala fac abdomene). Ma seaca treaba asta cu burta, mai ales pentru ca is activ, nu stau toata ziua cu curu' pe scaun. Please help me ca vine vara si nu-mi place sa umblu cu rucsacu-n fata. Bafta mare si merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti sugerez plimbari cu bicicleta pentru slabire..vara trecuta faceam 2-3 iesiri pe saptamana, de cate 30km fiecare..la servici tot pe bicicleta ma duceam..in felul asta am slabit, fara sa vreau, 8 kg..poti incerca sa faci banda si bicicleta la sala..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de multi factori daca vrei sa slabesti,in primu rand,regimul,fara carbohidrati,fara alcool,fara sucuri,dulciuri,al doilea rand,antrenamentul,tie nu iti trebuie sa lucrezi cu greutati mari,ci cu greutati mici si repetari multe,sau prima serie faci cu o greutate mai mare,si apoi descresti dar faci acelasi numar de repetari,de ex la piept impins cu bara faci prima serie cu 25 kg pe o parte si alta, cate 10 repetari,apoi 20 kg,apoi 15 iar ultima cu 10 kg,abdomenele le faci degeaba momentan pana nu arzi grasimile, fa o grupa de muschi + cardio,bicicleta 30 min,dupa care pauza 1-2 minute iar apoi banda 30-40 minute,incearca sa mananci cu 3 ore inainte sa te culci seara,si mare grija la alimentatie,nu incerca sa faci foamea ca doar o sa iti incetinesti metabolismul,3-4 mese pe zii,dar sa fie sanatoase si sa nu mananci incat sa nu te mai poti ridica de la masa,baga piept de pui cu salate,oua fierte(doar albusul de preferat),paine integrala,nu mai mult de 2-3 felii pe zii,cereale din ovaz(doar dimineata) cu lapte degresat,in principiu doar mancare pe baza de proteine,dar atentie,carnea consumo cu salate,poti lua si L-carnitina sa te ajute al arderea grasimilor,gasesti la orice farmacie sau magazin de suplimente,sper ca ti-am fost de folos cu ceva,si incearca sa mananci mai putine calorii pe zi decat ar trebuii sa consumi in mod normal

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau un sfat . Plateste un instructor care stie ce face si o sa te invete. Daca faci de capul tau nu ai randament si nici rezultatele pe care le vrei. Risti si ceva accidentari si cheltui mai multi bani daca ai face singur decat daca ai face antrenament cu instructor. Pe internetu asta majoritatea se dau drept cunoscatori si ei nu stiu sa tina o haltera in mana. Ca si cu mersul pe motocicleta. Ca sa ai habar sa mergi pe motor te duci la un instructor moto si pe urma cand ai baza incepi sa iti dai seama ce si cum . Slabire sanatoasa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru sfaturi. Din ce ziceti se pare ca fuga si bicicleala is mai bune decat abdomenele pentru ca sa-mi scada colacelu'. Practic transpiratie la greu, nu? Acum, ca s-a incalzit o tzara afara o sa incep sa bag bicicleta in loc de sala o perioada. Oricum, inca de pe acum imi pare ca la peste 15 gr.C va fi cam imputita atmosfera pe la sala.

 

Cosmine, sa stii ca la prima sedinta de sala am platit o fata de acolo, multipla campioana la culturism. Si i-am spus clar ce imi trebe. M-a plimbat pe la vreo 10-15 aparate si mi-a dat un program tiparit. L-am mai ajustat eu dup-aia. Momentan, in afara de faptul ca parca sunt un pic mai in vana, am constatat ca ma tin mult mai bine telescoapele la snowboard. In rest, nu pare sa ma fi ajutat prea mult asistenta tehnica.

 

Sonyy, o sa incerc sa-mi ajustez alimentatia. Nu-s gurmand, mananc de foame si is si lenes: daca nu-mi pune doamna in farfurie mai bine mai astept. Practic, in timpul saptamanii, mananc doar o data pe zi un pranz normal, pe la 18 cand ajung acasa. Dupa dulce nu prea ma omor. Dupa bere insa da ca-i tare buna. In fine, o sa incerc cu salate si o sa caut L-carnitina.

 

O seara faina sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti plati si un instructor,dar ai grija sa te antreneze corect,tine cont si de sfaturile de mai sus,ca sunt unii care te antreneaza si 0 rezultate ca sa iti ia banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonny are dreptate suta la suta, in cazul tau alimentatia e cruciala, nu tipul de efort.

Si subliniez ceva ce tot el zicea: necesitatea de a avea mai multe mese mici de a lungul zilei, nu un pranz la ora 18. E metoda de a mari ritmul metabolismului bazal si de a arde grasimi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Este cineva care merge la sala din Ghencea, la Oroviceanu? Dupa sarbatorile astea nu ma mai incap pantalonii moto :D si ma gandeam sa renunt la investitia de bere.

 

O sa merg eu,de saptamana viitoare,ca stau chiar "peste drum" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seara daca i se face foame poate sa manance un peste,un mar ceva ,ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator SilviuC

nu nu nu, f gresit mar sau orice fruct, mai ales citric, seara.

seara daca i se face foame poate sa manance un peste,un mar ceva ,ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu nu, f gresit mar sau orice fruct, mai ales citric, seara.

 

Eu la nutritie nu ma pricep prea bine dar din cate stiu daca manaca fruct seara mai ales daca au trecut macar 2 ore de cand a mancat ultima masa, sau chiar 3 daca a mancat carne, nu are nimic.Atata vreme cat nu mananca multe fructe, sa nu fermenteze si sa baloneze.Unele fructe chiar ingrasa,deci atentie si cu fructele de genu struguri,banane, cat tot ce e dulce ingrasa.

 

Si mai puteti apela si la lista alimentelor interzise in functie de grupa sanguina.

http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-mentinere/dieta-in-functie-de-grupa-sanguina_6022

 

 

sper sa va fie de folos... oricum sfatul meu e.. burn more than you take!

 

nu nu nu, f gresit mar sau orice fruct, mai ales citric, seara.

corect, si asa sigur ai mic dejun, ca te roade stomacul cand te trezesti , si te pui sa mananci bine.ceea ce e foarte important la micul dejun... tre sa fie mare dejun :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

1) Fructele seara nu sunt recomandate pentru ca pot tulbura somnul. Dar nici nu strica unul ocazional. Un iaurt cu un pumn de cereale in el e mai potrivit.

2) Treaba cu "ca sa roada stomacul acolo,gandestete il lasi fara mancare o noapte intreaga dupa" e mit urban. Pana in secolul 19 se lua o singura masa pe zi, pe la pranz, si nu i se gaurea nimanui stomacul. Ca nu e o moara ce "roade" non stop. Nu mai zic de preistorie unde nu mancau cu zilele. Conceptul "sa nu lasi stomacul gol ca se strica" e probabil cauza numarul #1 de obezitate la romani. Regula e simpla: daca ti-e frig, te imbraci, daca te imbraci sa nu racesti ca te trage curentul, desi nu ti-e frig, esti dobitoc. La fel e si cu mancarea: daca ti-e foame, mananci. Daca mananci fara sa-ti fie foame, ca sa nu-ti "strici stomacul"... nasol.

3) "Micul dejun e cea mai importanta masa a zilei" e iar bullshit bagat cu scopul de a forta sclavul sa vina cu burta plina pe plantatie, ca sa scape angajatorul de pauza de masa si eventualul pranz. La fel cum Mos Craciun a fost inventat pentru a opri plebea sa mai colinde si sa cerseasca la portile bogatilor.

 

La 1.80m si 80Kg ai deja un BMI de 24.7, in limitele normale (pentru barbati). Vrei cumva sa concurezi cu Kate Moss? Nu mai ai de ce sa slabesti ca te ia vantul, baga doar sala, fara nici un fel de aditivi, ca sa te mai pui la punct. Tu trebuie sa pierzi grasime nu greutate, adica sa inlocuiesti grasimea cu muschi. Sala e solutia.

 

PS: cel mai tare mit culinar mioritic, din seria, "doar pe romani ii trage curentul", mi se pare cel cu "Oul dimineaţa este medicament, la prânz aliment, iar seara este otravă". De parca stomacul are un ceas intern, se uita pe geam daca a apus soarele inainte de a decide sa faca cu oul inghitit. :crack:

Editat de Diego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...