Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare( mai demult stiam dar am uitat si nu car revistele dupa mine):

cum era treaba cu colesterolul bun si rau? care e limita normala? daca esti slab poti avea colesterolul rau mare? unde se depune, inima, ficat ? ce alimente cresc colesterolul rau si care le scad?

 

de ex eu manac pizza de 2 ori pe saptamana. cumpar pizza de la supermarket ca e f ieftina aici(si pt ca imi place f mult), bag pe ea multe rosii, ardei ,ceapa, branza si porumb si bag la cuptor. caut sa fie cu blat subtire, nu-mi place coca...

nu simt ca e grasa, nu mananc prea multa grasime(cred) dar fac sosuri care au la baza ceapa calita in ulei. de ex am o reteta pt conserva de ton: calesc ceapa, adaug 2 ardei taiati marunt, pun sos rosii cam o cana, mai pun rosii tocate sau ceva inele de ceapa verde, las sa fiarba ceva apoi pun porumb si ton de la conserva. plus condimente: chilli, piper, oregano, cimbru, patrunjel, usturoi granule. asta de ex e mancare sanatoasa sau nu? e fiarta chiar daca la baza are ceva ulei-pe care nu-l las prea mult sa se incinga oricum. deci e mai mult nesaturat...so...

mor dupa fructe (care sunt sursa de fructoza-la mine nu are efect)mai ales citrice sau struguri.uneori cumpar si uscate dar ma plictisesc mestecand la ele si in plus ma doare mandibula. de ceva timp bag ciocolata, milyway, twix etc dar cu masura zic eu, simt cand nu mai pot baga dulce. de ex dupa 4 patratele de ciocolata normala eu-s gata. daca iau mars dublu il fac 50/50 cu cineva.

intrebarea mea e: daca e nesanatos si la mine nu se vede la exterior ca nu ma ingras aproape deloc(de fapt am pus 1cm overall dar la inceput, acum nu mai pun deloc anyway arata fain), au toate acestea efect asupra organelor interne sau nu mananc atat incat sa aiba?

Mesaj completat

la dulciuri am observat un fel de dependenta(cu toate ca prefer fructele), trebuie sa rontzai ceva sau bag un iaurt cu fructe sau sa beau un suc dupa ce mananc, dar dulce sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Am si eu o intrebare.Alimente care te ajuta sa slabesti sau pe care le mananci doar pentru un organism sanatos si sa nu te ingrase sunt?Daca da imi puteti da o lista...cateva exemple sau ceva de genu?:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal cred ca e un program mult prea incarcat.

din cite stiu muschiul creste in repaus,si nu in supra incarcare,cum,cred,ca faci tu.

alt detaliu:cite serii faci,si cite aparatefolosesti din moment ce stai 2 ore in sala.

 

 

 

LUNI- Umeri+Picioare... umeri (2 aparate 2 greutati ) picioare (4 aparate )

 

Marti- Piept+Biceps... piept (2 aparate 2 greutati) biceps (1 aparat 3 greutati)

 

Miercuri- Spate+Triceps ... spate (2 aparate 2 greutati) triceps (4 aparate)

 

Joi- Umeri+Picioare... umeri (2 aparate 2 greutati ) picioare (4 aparate )

 

Vineri- Piept+Biceps... piept (2 aparate 2 greutati) biceps (1 aparat 3 greutati)

 

Sambata-Spate+Triceps... spate (2 aparate 2 greutati) triceps (4 aparate)

 

Duminica- Liber

 

fiecare exercitiu 4 serii a cate 8-10 repetari

 

abdomene in fiecare zi 8 serii a cate 20 repetari

 

si inca 3 exercitii pt abdomen fiecare 4 serii a cate 20 repetari

 

am uitat sa precizez ca incalzirea o fac pe banda 10 min fug de-mi sar ochii :blbl:

 

 

program cam de 2 ore

 

instructoru de la sala mi-a facut programu ( Miyagi :laugh: )

 

mr_miyagi.jpg

 

 

in 3 saptamani a inceput sa se cunoasca dar sunt tot rupt de oboseala (febra pe toate partile )

 

 

 

tu cum ai face ? ai lasao mai moale , s-au ai continua ?

fac fata programului dar nu stiu cat de eficient este :alcy:

Editat de Wollt_Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUNI- Umeri+Picioare... umeri (2 aparate 2 greutati ) picioare (4 aparate )

 

Marti- Piept+Biceps... piept (2 aparate 2 greutati) biceps (1 aparat 3 greutati)

 

Miercuri- Spate+Triceps ... spate (2 aparate 2 greutati) triceps (4 aparate)

 

Joi- Umeri+Picioare... umeri (2 aparate 2 greutati ) picioare (4 aparate )

 

Vineri- Piept+Biceps... piept (2 aparate 2 greutati) biceps (1 aparat 3 greutati)

 

Sambata-Spate+Triceps... spate (2 aparate 2 greutati) triceps (4 aparate)

 

Duminica- Liber

 

fiecare exercitiu 4 serii a cate 8-10 repetari

 

abdomene in fiecare zi 8 serii a cate 20 repetari

 

si inca 3 exercitii pt abdomen fiecare 4 serii a cate 20 repetari

 

am uitat sa precizez ca incalzirea o fac pe banda 10 min fug de-mi sar ochii :blbl:

 

 

program cam de 2 ore

 

instructoru de la sala mi-a facut programu ( Miyagi :laugh: )

 

mr_miyagi.jpg

 

 

in 3 saptamani a inceput sa se cunoasca dar sunt tot rupt de oboseala (febra pe toate partile )

 

 

 

tu cum ai face ? ai lasao mai moale , s-au ai continua ?

fac fata programului dar nu stiu cat de eficient este :alcy:

 

ce nebunie. si mie mi se pare ca faci supra antrenament. adica e ok sa lucrezi pana vezi stelutze, dar tu parca tragi prea mult totusi.

febra e ok sa faci, dar sa ai tot timpul febra, nu e ok. mai ales daca te simti obosit intruna ...

 

"program cam de 2 ore" - asta iar nu o inteleg. eu stau in sala maxim 40 minute. Charles Poliquin spunea de un hormon care e secretat de corpul tau ( am uitat denumirea) care te ajuta pe tine sa tragi de fiare ( daca te intereseaza poti cauta si gasesti exact despre ce vbesc). Efectul acelui hormon ramane in corp o ora maxim, timp dupa care ( din cate zice el) pierzi vremea aiurea prin sala. Nu mai ai aceeasi forta, nu mai ai acelasi randament, deci practic o arzi dubios pe acolo.

Si eu am obs. treaba asta. Cand faceam antrenamente de o ora jumate, ma simteam obosit, fleostit, nu mai intra bine, nici chef nu mai aveam sa trag. Asa daca intrii in sala determinat sa faci ceva, 40 de minute sunt mai mult decat suficiente ( cu pauze de 1 minut maxim intre serii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator M.O.T.O.

@WoltRider , culturismul are 1000 de drumuri , in functie de cine le-a trasat .

Ce faci tu , eu pesronal , nu asi face. Nici ca numar de zile , nici ca antrenament in sine. Cred ca te supraantrenezi . Nu stiu cit maninci si cit dormi si nu stiu cu ce greutati si cu ce intensitate lucrezi , deci , nu stiu multe. Dar , la prima vedere , eu cred ca :

1 Esti un Titan al fiarelor si poti sa te antrenezi la infinit fara sa obosesti.

Sau

2. Pierzi timpul in sala , daca poti sa te antrenezi atita fara sa mori.

Mesaj completat

Auzi , da' nu pui si tu ceva poze sugestive ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai faza e ca nici macar nu vreau si nici nu am degand sa fac de performanta

 

pielea mea nici macar nu sunt vreun "facut" :alcy:

 

problema nasoala e ca sunt tot rupt de oboseala si febra ...

 

 

 

ps.Monsteristule ia tu cartea aia si trage-i una peste cap la SSSS :laugh:

Editat de Wollt_Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUNI- Umeri+Picioare... umeri (2 aparate 2 greutati ) picioare (4 aparate )

 

Marti- Piept+Biceps... piept (2 aparate 2 greutati) biceps (1 aparat 3 greutati)

 

Miercuri- Spate+Triceps ... spate (2 aparate 2 greutati) triceps (4 aparate)

 

Joi- Umeri+Picioare... umeri (2 aparate 2 greutati ) picioare (4 aparate )

 

Vineri- Piept+Biceps... piept (2 aparate 2 greutati) biceps (1 aparat 3 greutati)

 

Sambata-Spate+Triceps... spate (2 aparate 2 greutati) triceps (4 aparate)

 

Duminica- Liber

 

fiecare exercitiu 4 serii a cate 8-10 repetari

abdomene in fiecare zi 8 serii a cate 20 repetari

 

si inca 3 exercitii pt abdomen fiecare 4 serii a cate 20 repetari

 

am uitat sa precizez ca incalzirea o fac pe banda 10 min fug de-mi sar ochii :blbl:

 

 

program cam de 2 ore

 

instructoru de la sala mi-a facut programu ( Miyagi :laugh: )

 

mr_miyagi.jpg

 

 

in 3 saptamani a inceput sa se cunoasca dar sunt tot rupt de oboseala (febra pe toate partile )

 

 

 

tu cum ai face ? ai lasao mai moale , s-au ai continua ?

fac fata programului dar nu stiu cat de eficient este :alcy:

 

 

1 tu ce cauti la sala?care e scopul tau?sa te imbolnavesti de tanar?

2-antrenorul tau ti-a argumentat si de ce trebuie sa faci antrenamentul asta?

3- incalzirea generala tu ti-o faci pe banda la fuga? :| antrenorul tau ti-a zis sa faci asa?

4 incalzire specifica faci?

5- alimentati sanatoasa ai?

6- esti sigur ca executi corect exercitiile?

 

si acum eu:

antrenorul tau ori face experimente pe tine ori te face prost pe fata.

tu ar trebui sa fi mai inteligent decat el si sa te gandesti sau sa dai goagal sa cauti informatii la anumite tipuri de antrenament.

nu o sa rezolvi nimic printr-un astfel de antrenament.te supra soliciti si o sa ajungi slabit si bolnav.

ce faci tu nu e deloc sanatos, fie ca vrei sa slabesti sau vrei muschi sau doar pentru miscare.

antrenamentul tau trebuie sa fie facut cu un anumit scop in asa fel incat sa se tina cont de scopul tau, tipul somatic, alimentatie,predispunerea la boli, varsta etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 tu ce cauti la sala?care e scopul tau?sa te imbolnavesti de tanar?

2-antrenorul tau ti-a argumentat si de ce trebuie sa faci antrenamentul asta?

3- incalzirea generala tu ti-o faci pe banda la fuga? :| antrenorul tau ti-a zis sa faci asa?

4 incalzire specifica faci?

5- alimentati sanatoasa ai?

6- esti sigur ca executi corect exercitiile?

 

si acum eu:

antrenorul tau ori face experimente pe tine ori te face prost pe fata.

tu ar trebui sa fi mai inteligent decat el si sa te gandesti sau sa dai goagal sa cauti informatii la anumite tipuri de antrenament.

nu o sa rezolvi nimic printr-un astfel de antrenament.te supra soliciti si o sa ajungi slabit si bolnav.

ce faci tu nu e deloc sanatos, fie ca vrei sa slabesti sau vrei muschi sau doar pentru miscare.

antrenamentul tau trebuie sa fie facut cu un anumit scop in asa fel incat sa se tina cont de scopul tau, tipul somatic, alimentatie,predispunerea la boli, varsta etc.

 

 

in primul rand trebuie sa lamurim ca nu sunt vreun "facut" sunt normal nici slab nici gras

 

scopu e sa fac miscare si sa pun ceva muschi pe mine (nu mult ... )

 

 

 

acest antrenament il am pentru 3 luni (acuma am 1 luna si cateva zile) antrenament recomandat de antrenor

 

tocmai pt ca nu cred ca este normal am si postat aici

 

pe google am cautat , dar sunt pareri si pareri .............

 

din ce am inteles pana acuma , trebuie doar sa lamuresc care este mai prost eu sau antrenoru :laugh:

 

in fine ... cred ca am sa schimb sala (mai simplu)

 

numa bine :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator M.O.T.O.

Omule , nu schimba sala , schimba antrenorul , sau scapa de el.

Sfatul meu , daca nu faci performanta , fa macar forta. Baga exercitii de baza , genu' indreptari , ramat , GENOFLEXIUNI, impins culcat si impins pt. umeri. Daca esti barbat adevarat (hmmm , ce expresie) , baga 3 antrenamente pe saptamina si baga fiare grele , maximum 10 repetari , cam 8 serii pe griupa de muschi. Nu te agita cu enspe mii de exercitii , nu te pierde in detalii , nu sta de vrajeala in sala. Si nu uita sa tii spatele drept. In restul timpului , adica 4 zile , faci abdomene acasa , maninci bine si dormi pe saturate. Daca in 6 luni nu esti bizon , ori e ceva in neregula cu metabolosmul sau cu nutritia ta , ori sint eu dobitoc.

Aceasta este opinia mea despre trasul de fiara , exerciti de forta si , in general , sporturi masculine. Fiare grele , durere si transpiratie.

Eu am 42 de ani , 85 de kile si inca ma misc destul de bine. Sper sa ma depasesti si sa te vad la vara un mic tanculet.

Cum ziceam , baga o poza , sa te vedem si noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea de antrenament e simpla

formata din 3 reguli zic eu

antrenamentul executat corect

alimentatia

si recuperarea ( somnul)

asta e baza.

una fara alta nu merge.

 

baga o poza si zi-mi ce anume iti doresti, care e scopul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat si eu sa bag ceva poze,inainte si dupa o luna de miscare .

Inca fac miscare si nu ma las pana nu imi "pica " burta jos.

Stiu ca nu este mare lucru ce am facut pana acum ,dar am trecut de un prag psihologic si asta este cel mai important.

Mesaj completat

M-am gandit sa atasesz si eu cateva poze inainte si dupa 1 luna de miscare in care am slabit 3 kg.

 

Nu este cine stie ce realizare dar am trecut un prag psihologic ,zic eu ,care este cel mai important.

 

In poze am incercat sa atau cat mai natural sa nu sug burta pentru a nu distorsiona rezultatele.

 

Inca nu ma las ............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-32292-1291210791_thumb.jpgpost-32292-1291210855_thumb.jpg

 

 

post-32292-1291210763_thumb.jpgpost-32292-1291210895_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Scuze de postare dubla dar :alcy: forumul asta ..............

Mesaj completat

Ieri am sosit de la bucuresti unde am fost la sala asta www.futuragym.ro .

Este super sala , imi pare rau ca nu am si eu una in oras, macar aproape de asta .

Cei care aveti sali de fitness in orasele voastre NU STATI PE GANDURI MERGETI SI FACETI MISCARE.

 

 

POFTA VINE MANCAND.

 

Asta va spun din experienta traita de mine.

Mesaj completat

HAI Gixxx te astept cu o parere nu sta acolo pitit.

 

Oricum sfaturile date de tine sunt pretioase pt mine pt ca ai reusit sa ma mobilizezi sa ma misc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat si eu sa bag ceva poze,inainte si dupa o luna de miscare .

Inca fac miscare si nu ma las pana nu imi "pica " burta jos.

Stiu ca nu este mare lucru ce am facut pana acum ,dar am trecut de un prag psihologic si asta este cel mai important.

Mesaj completat

M-am gandit sa atasesz si eu cateva poze inainte si dupa 1 luna de miscare in care am slabit 3 kg.

 

Nu este cine stie ce realizare dar am trecut un prag psihologic ,zic eu ,care este cel mai important.

 

In poze am incercat sa atau cat mai natural sa nu sug burta pentru a nu distorsiona rezultatele.

 

Inca nu ma las ............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-32292-1291210791_thumb.jpgpost-32292-1291210855_thumb.jpg

 

 

post-32292-1291210763_thumb.jpgpost-32292-1291210895_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Scuze de postare dubla dar :alcy: forumul asta ..............

Mesaj completat

Ieri am sosit de la bucuresti unde am fost la sala asta www.futuragym.ro .

Este super sala , imi pare rau ca nu am si eu una in oras, macar aproape de asta .

Cei care aveti sali de fitness in orasele voastre NU STATI PE GANDURI MERGETI SI FACETI MISCARE.

 

 

POFTA VINE MANCAND.

 

Asta va spun din experienta traita de mine.

felicitari pentru progres.

Chiar daca diferentele nu sunt majore sa sti ca acum incepe treptat sa se vada rezultatul fizic.Oricum sunt sigur ca deja te simti mai energizat si mai voios pentru ca esti mai activ fizic.

iti dau un sfat.

incearca sa iti masori lunar cirumferintele abdomenului, toracelui etc.zonele care te intereseaza.si asa iti ti scris frumos intr-un caiet chestile astea.

kg oscileaza, dar dimensiunile sunt mai concludente.

spor si bafta in continuare :laugh: continua sa te ambitionezi tot timpul, si nu uita ca alimentatia si odihna sunt baza antrenamentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum incerc sa fac copletul acesta de exercitii dar de pe la ex 5 nu prea mai dau randament.

Mesaj completat

 

pai faci cat rezisti

oricum sa il faci cu o zi pauza, nu zi de zi.e greu dar e bun :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar 3 zile poti face pauza daca ii lucrezi serios, ca orice muschi de altfel. Muschii abdominali, in mod eronat, tind sa fie supra antrenati pentru a-i face vizibili, desi grasime abdominala dispare in primul rand prin ajustarea alimentatiei, apoi prin exercitii cardio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxx ti-am trimis acum vreo 4-5 zile un pm, sper daca ai timp sa-mi raspunzi la el.

 

am facut azi la sala 3 poze; dupa 2 luni de antrenament serios, odihna 6-7 ore pe zi, alimentatie zic eu buna.

suplimente nutritive: animal pack, storm si o proteina

 

poze anterioare nu am ca sa va arat o diferenta, dar este va spun, aveam burtica si mult mai putina masa

post-55278-1291318483_thumb.jpg

post-55278-1291318523_thumb.jpg

post-55278-1291318557_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man eu de la animal pack si animal stack faceam sushu fosforescent si transpiratia mirosea a caine :alcy:

serios .. sunt dubioase si nu foarte ok ... mi se parea ciudat sa inghit 8-9 pastile dinalea. iti recomand NO - XPLODE ... zic eu ca e mai ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...