Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

azi "smurph"

 

1 km alergare banda

100 flotari

120 geno

800 m alergare banda ( nu am mai putut sa alerg cei 200 metri,ca am omorau umerii).

timp total 35 minute.

puls maxim 156.

 

"Murph",ar fi fost:

 

1 km alergare

100 tractiuni

200 flotari

300 geno

1 km alergare

de realizat sub o ora.

stai asa ca nu mai inteleg... tu poti face 100 flotari?si apoi 120 de geno?

corecte?

eu daca fac 40 de flotari imi explodeaza pieptul sau tricepsul... muschiul se pompeaza atat de tare incat simt ca imi explodeaza.eu sunt foarte vascularizat.

 

iar murph asta cu 100 de tractiuni sounds like superman :D

da niste detalii te rog pentru ca sunt chiar curios despre ce vorbesti mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu unu prefer sa merg iarna la un patinoar, vara la un tenis de camp sau basket decat sa ma duc la sala. Ideea e ca faci si ceva distractiv nu doar tras de fiare printre plavanii 2 pe 2.

Partea proasta e ca asa nu o sa ajung "idolu la femei" dar nici nu vreau atata timp cat ma simt bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi mai plauzibil si de incercat un program cu 1km banda, 10 tractiuni, 20 flotari, 30 geno, 1 km banda.....asta fara pauza.......

 

zilele astea se implinesc 4 luni de sala+mancat sanatos, rezultate se vad, ma refer la masa si definire, dar tot nu reusesc sa am abdomenul lui gixxx :D

 

 

gixx...citeam odata ca mananci destul de des cereale din acelea integrale cu musli...cum reusesti ca in mine nu prea intra decat cu forta, nu-mi plac deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai asa ca nu mai inteleg... tu poti face 100 flotari?si apoi 120 de geno?

corecte?

eu daca fac 40 de flotari imi explodeaza pieptul sau tricepsul... muschiul se pompeaza atat de tare incat simt ca imi explodeaza.eu sunt foarte vascularizat.

 

iar murph asta cu 100 de tractiuni sounds like superman :D

da niste detalii te rog pentru ca sunt chiar curios despre ce vorbesti mai sus.

 

 

hai sa povestesc.

 

am alergat cei 1000 metri,m-am dat jos de pe banda,si m-am "aruncat " in 30 de flotari,m-am ridicat si m-am "afundat" in 30 de geno.

dupa ce mi-am bagat ochii inapoi in cap ( imi picasera),mi-am tras sufletul vreun minut si am bagat 20 de floatari,dupa care 30 de geno.

si tot asa,cu mici pauze care sa nutreaca de 1 minut.

la urma,m-am chinuit sa alerg cei 1000 metri.

nu am reusit caci ma omorau umerii de la flotari.

nimeni nu spune ca trebe sa faci x nr de repetari pina la capat dupa care sa faci urmatorul tip de exercitii.

"Murph" e numele unui workout sau WOD (workout of day) si consta in ce am zis eu mai sus.

pe azi imi propun un "Fran" sau un "Cindy".cum inca nu pot face atitea tractiuni ,in cazul meu voi face un "Fran" cu flotari.

 

,aici tipul face tractiunile la funie,flotarile la paralele si geno intr-un picior.oricum ideea de baza e sa faci intr-un interval de 10 minute cit mai multe serii de 5 tractiuni +10 flotari+ 15 geno= 1 SERIE.

 

.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu faci cate 30 de geno pe serie

in ce ritm le faci, rapid nu?

eu am incercat rapid si mi se face limba "albastra", nu respir cum trebuie sau cine stie

daca le fac normal, nu foarte repede, 30 nu-s de ajuns ca sa simt muschiul lucrat :D

la alergare pot face lejer 15 minute, problema mea asta e, nu am greutate mare dar am rezistenta

rezistenta=> mai mult timp necesar antrenamentelor sau antrenamente mai dure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu faci cate 30 de geno pe serie

in ce ritm le faci, rapid nu?

eu am incercat rapid si mi se face limba "albastra", nu respir cum trebuie sau cine stie

daca le fac normal, nu foarte repede, 30 nu-s de ajuns ca sa simt muschiul lucrat :D

la alergare pot face lejer 15 minute, problema mea asta e, nu am greutate mare dar am rezistenta

rezistenta=> mai mult timp necesar antrenamentelor sau antrenamente mai dure

 

daca vrei sa se simta muschiu' lucrat, ia si tu 2 gantere in mana, minim 5 kg fiecare, pt inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu faci cate 30 de geno pe serie

in ce ritm le faci, rapid nu?

eu am incercat rapid si mi se face limba "albastra", nu respir cum trebuie sau cine stie

daca le fac normal, nu foarte repede, 30 nu-s de ajuns ca sa simt muschiul lucrat :D

la alergare pot face lejer 15 minute, problema mea asta e, nu am greutate mare dar am rezistenta

rezistenta=> mai mult timp necesar antrenamentelor sau antrenamente mai dure

 

respiratul e 50 % din efortul depus in timpul unui exercitiu.

nu poti face 100% efortul de care esti capabil fara o respiratie buna.

respiratia iti da si tempoul,sau nu?

exercitiul in sine nu trebuie facut in graba,doar de dragul de a fi facut,ci cu calm,concentrare cit mai mare pe miscare,atentie la postura,si la respiratie.

a face ceva rapid e una, a face in graba e altceva deja.

muschiul se va lucra indiferent cum faci,prin repetarea miscarii,si incordarea/"dezcordarea" muschiului.

in final tu ce doresti?

sa fi fit,sau sa fi fat?

sau ma rog fatter....rounder and stuff?????

 

 

si atentie: eu nu am facut 30 de geno,am facut 120.am impartit in asa fel incit sa pot sa fac 20 de flotari urmate imediat de 30 de geno,urmate de 20 de flotari,urmate de 30 flotari and so on.

Mesaj completat

mai multe filmulete cu mine,facindu-ma de ris.....

Mesaj completat

pe maine incercam

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca daca as incerca antrenamentul de mai sus, dupa 5 repetari as avea ochii iesiti din cap ca un melc :D (sincer am vaz. la sala niste baieti lucrand la un moment dat ceva asemanatori, dar baietii se antrenau pentru o competitie sportiva - karate ... ceva cu batai oricum)

 

am ramas putin uimit citind de 100 de tractiuni. eu stiam ca e suficient sa faci 30 .... imi e greu sa cred ca poate cineva face 100 ( chiar si in serii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca fac 30 geno si bag o serie de brate sau altceva degeaba le fac ca se relaxeaza muschiul pana vin cu seria2. eu prefer sa fac toate seriile una dupa alta cu pauze sub un minut. la gambe merge excelent ca nu mi se taie respiratia si pot sa tzopai cu orele. pun muzica si gasesc un rimt dupa care si respir.

cu gantere nu pot sa tzopai ca-mi distrug articulatiile la genunchi dar pot face tot felul de alte exercitii.

eu prefer sa simt ca muschiul arde , si pt asta fac mai multe serii. fiecare serie tine atat cat ma tine pe mine, cat pot suporta maxim de durere. a doua zi abia umblu dar asta e partea a doua, imi place senzatia de dupa antrenament, ma relaxeaza si imi da pofta de mancare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca fac 30 geno si bag o serie de brate sau altceva degeaba le fac ca se relaxeaza muschiul pana vin cu seria2. eu prefer sa fac toate seriile una dupa alta cu pauze sub un minut. la gambe merge excelent ca nu mi se taie respiratia si pot sa tzopai cu orele. pun muzica si gasesc un rimt dupa care si respir.

cu gantere nu pot sa tzopai ca-mi distrug articulatiile la genunchi dar pot face tot felul de alte exercitii.

eu prefer sa simt ca muschiul arde , si pt asta fac mai multe serii. fiecare serie tine atat cat ma tine pe mine, cat pot suporta maxim de durere. a doua zi abia umblu dar asta e partea a doua, imi place senzatia de dupa antrenament, ma relaxeaza si imi da pofta de mancare.

 

ok.

1.cred ca esti prima persoana care zice ca i se releaxeaza muschiul de la un exercitiu la altul.singura explicatie e ca iti ia o vesnicie sa faci unul din cele doua si dupa,te odihnesti o alta vesnicie pina treci la urmatorul exercitiu.

2.care e rostul sa simti muschiul ca arde?esti sigura ca faci miscarile corect?

3.vezi ca,si facind sport,poti sa te accidentezi.

4.fa calitativ,nu cantitativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca fac 30 geno si bag o serie de brate sau altceva degeaba le fac ca se relaxeaza muschiul pana vin cu seria2. eu prefer sa fac toate seriile una dupa alta cu pauze sub un minut. la gambe merge excelent ca nu mi se taie respiratia si pot sa tzopai cu orele. pun muzica si gasesc un rimt dupa care si respir.

cu gantere nu pot sa tzopai ca-mi distrug articulatiile la genunchi dar pot face tot felul de alte exercitii.

eu prefer sa simt ca muschiul arde , si pt asta fac mai multe serii. fiecare serie tine atat cat ma tine pe mine, cat pot suporta maxim de durere. a doua zi abia umblu dar asta e partea a doua, imi place senzatia de dupa antrenament, ma relaxeaza si imi da pofta de mancare.

 

 

filmeaza-te si pune filmuletul sa vedem cum faci.probabil executia nu e corecta,sau dureaza prea mult pana ajungi la cealata grupa

fa 20 de geno, urmate de 10 flotari,apoi 15 fandari,10tractiunit,20 gambe,20 abdomene.si faci ciclul asta de 3 ori,fara pauza de fel.

iti zic eu ca nu apuca muschiul sa se relaxeze daca le faci corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a doua zi abia umblu dar asta e partea a doua,

Mda, asta m-a lamurit. In cazul asta e clar ca faci exercitiile alea cand iti aduci aminte, o data pe saptamana, o data la doua saptamani... Daca le-ai face regulat si dupa un program exact (ca nr de serii si de repetari) n-ai avea nicio problema a doua zi. Asa nu faci decat sa distrugi fibrele musculare de fiecare data. Si macar daca ai avea prea multe...

Vorbesc foarte serios, ori faci regulat si cum trebuie, ori nu mai faci deloc. Ca banuiesc ca nu le faci ca sa slabesti... :D Sportul facut dupa ureche poate fi daunator de la o anumita varsta mai ales daca ai probleme fizice destul de grave.

Mesaj completat

@6speed & gixxxer : hai mai baieti, voi, care mi-ati facut impresia ca stiti cu ce furculita se mananca sportul, ar trebui sa cunoasteti destul de bine genul asta de sportiv de ocazie, genul care se simte bine a doua zi cand are febra de nu mai misca dar isi simte muschii si asta ii lasa impresia ca deja are rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai purta tu grija altora ca habar n-ai ce fac altii.

Eu ti-am dat niste sfaturi. Sau stii tu ca nici la asa ceva nu ma pricep? Vrei niste linkuri si pentru asta?

 

O intrebare pentru cei care se pricep cu adevarat: cu ce naiba sa inlocuiesc tractiunile in caz ca n-am unde sa le fac? Am testat diverse exercitii dar nu am simtit sa lucreze aceleasi grupe ca la tractiuni.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am dat niste sfaturi. Sau stii tu ca nici la asa ceva nu ma pricep? Vrei niste linkuri si pentru asta?

 

O intrebare pentru cei care se pricep cu adevarat: cu ce naiba sa inlocuiesc tractiunile in caz ca n-am unde sa le fac? Am testat diverse exercitii dar nu am simtit sa lucreze aceleasi grupe ca la tractiuni.

 

ya're da man!

 

off: unul din voi doi ar trebui sa se maturizeze intr-un final!

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la tractiuni iti lucreaza bicepsul si marele dorsal. LatissimusDorsiSide.gif

 

 

exercitiul pentru biceps poti sa faci fie cu greutati, tot gasesti tu ceva.si la fel si pentru spate poti face firez single_arm_dumbbell_rotation_row_tech_starting.jpg

Mesaj completat

asta da :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru spate poti face firez

Scuze, nu sunt familiarizat cu terenii neologici. "Pe vremea mea" nu ajunsesera in Romania. Nu stiu d-astea. :D Ce zici ca pot face pentru dorsal?! Ca aici e problema. La bicepsi am ce, dar la dorsal nu prea am gasit nimic specific care sa nu implice scule sau bare. Ideea e ca nu fac la sala ci acasa. deci altceva decat niste gantere n-am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista niste bari extensibile ( ex la intersport ) pe care le poti pune in cadrul usii, f bune. sau daca ai o usa rezistenta, poti sa pui ceva sub ea si sa faci asa, e ceva mai dificil, da merge. asa faceam io cand eram mic :cheers: ( vb serios :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Gixx - Serios ?

Referitor la cele 2 poze uploadate iti lucreaza aceeasi muschi ? ? Totusi dupa cel cu gantera imi simt spatele lucrat in proportie mai mare ( ciudat :banana:). Dar le lucrez pe amndoua .. unul dupa altul.

Ma gandesc ca poate ar trebui inlocuiesc un exercitiu ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-as ruga frumos,dar insistent,sa nu transformati si acest topic in razboi personal.

orgoliile sunt bune,in general,dar total inutile intr-un loc de eliminare a frustrarilor:FORUMUL.

si nu uitati:pentrui injuraturi si timpeni exista inca PM.

incercati-l ,unii sustin ca face miracole.

Mesaj completat

dupa cum am promis :

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu un exemplu de exercitii pt biceps femural caci pe quadriceps reusesc sa-l antrenez f usor cu fiecare antrenament. celalalt e problema...so

asa si cine mai stie ce produse pt femei a mai scos Universalul? eu in 5 ani am consumat : universal, pro nutrition, biotech (creatine, produse pt masa, vitamine, proteine)dar aici unde stau nu gasesc decat universal si alte marci de care n-am auzit pana acum

n-am mai cumparat reviste si nu mai sunt la curent cu nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de necunoascatoare : ce exercitii trebuie facute sa scap de pulpite ;)

Cineva mi-a recomandat Pilates... functioneaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...