Sari la conținut

RALIU cu MOTO CLASICE


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

...Te rog mult mai citeste inca o data si incearca sa fii ceva mai atent si poate vei intelege ce vreau eu sa transmit...

Initial nu am vrut sa raspund, nu am chef de polemici, dar din respect pt amabilitatea d-tale, pt timpul acordat in explicatii, revin:

Am experienta unei alte initiative “intilnirea veteranilor” care m-a dezamagit total, din toate punctele de vedere, dar cel mai suparator aspect a fost lipsa totala a “spiritului motociclistului”, spirit atat de cunoscut candva… pe scurt: undeva pe “muntele verde” a avut loc o alta adunare a unor motociclisti care au venit(din zone diferite), special pt intalnirea sus amintita si care au format un alt grup cu alta atmosfera, modesti, tacuti, fara tam-tam. Apoi organizatorii au aflat, si au cerut poze, cica pt o revista!! Au simtit ca acolo a fost ceva ce ei n-au avut... Jalnic...

 

D-ta doresti un rally, o competitie, ca sa ce? De ce nu organizati o parada, o parada anuala a batranelor, unde castigator v-a fii participantul dar si spectatorul?

Ok, ori ce om poate gresii, admit asta, e dreptul meu de a retracta afirmatiile de astazi daca se v-a dovedii maine ca m-am inselat! Sa dea Domnul sa fie asa! In final faptele conteaza…

Eu va doresc sincer success in aceasta initiativa! Respectele mele pt Bunu :alcy:

Mesaj completat

Corect Cristi.Ai sintetizat perfect intentiile mele.Multam si te astept cu nipra ta.Bunu.

 

..intre timp ai postat, asta este! Vreau comentarii!!

Cristi, cu tot respectul iti spun ca ai sarit ca fript fara sa ai motive, Ozzy a expus o parere intr-un mod pertinent si obiectiv si sincer imi vine greu sa inteleg, mai ales ca te cunosc si stiu ce fel de om esti!

Jane tu spui ce crezi, asta fac si eu!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cristi sa stii ca eu nu tin neaparat sa fie "competitie". Poate sa fie si parada pana la urma conteaza ce decidem inpreuna. Ca daca eu decid sa fie competitie si nu mai vine nimeni ce rezolv?

Ai incredere totusi in mine. Daca vrem sa promovam motocicletele vechi si sa mai salvam cateva din drumul lor catre alte tari ori din drumul catre depozitele de fier vechi ne trebuie o strategie. Daca denumim plimbarea aia parada presa o sa scrie trei randuri. Daca o denumim raliu e cu totul altceva. Eu la asta ma pricep, sa fac dintr-un deal ditai muntele si crede-ma ca stiu sa o fac bine.

Ar fi frumos sa gasim o zona prin care sa tranzitam cateva orase destul de mari unde televiziunile sa aiba corespondenti locali.

 

Evident acum depinde ce dorim sa realizam cu acest eveniment. Daca vrem doar sa ne strangem intre noi si sa ne cunoastem mai bine o facem intre noi, daca vrem ca lumea sa stie despre eveniment atunci treaba se complica si trebuie sa jucam dupa regulile din presa.

Trebuie sa hotaram clar care este scopul evenimentului, ce vrem noi de la acest eveniment.

Eu spre exemplu vreau ca acest eveniment sa fie in toate paginile de ziar, la toate stirile de la toate orele de pe toate canalele. Dar e posibil la mine sa fie o problema profesionala. Trebuie cautat un slogan. Cine se baga?

 

Si eu iubesc motocicletele vechi. De cand ma stiu am avut permanent o vechitura in curte la care mai puneam cate un surub pana arata bine.

DIn pacate nu au mai ramas multe motociclete cu adevarat valoroase in tara dar cu alea care sunt putem sa facem ceva frumos.

Nu pot sa garantez ca daca ne vom apuca de treaba va iesi ceva frumos dar putem sa incercam.

 

Eu am venit cu o propunere destul de detaliata. Nu cred ca sunt singurul care are idei. Daca aveti propuneri puneti-le aici cu cat mai multe detalii ca sa avem de unde sa alegem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee bună cu raliul... dacă se va face eu unu voi fi prezent... de ce nu? numai să mă țină motorul la drumuri aÂşa lungi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca ne-am facut cu organizator? Sau nu am inteles eu bine.

 

Ba da.Ai inteles perfect.Exista un organizator.Ba pot fi si mai multi,da nu e cazul.Eu simplific mult problemele.Probabil de aceea cam de ce ma apuc duc la bun sfarsit.Si fiind baiat sarac,m-am descurcat cu bani putini.Intodeauna.Cel mai important lucru este sa vrea toata lumea sa-si petreaca in mod placut doua sau trei zile impreuna cu "vechitura"mult iubita si cu alti pasionati ca si el.Sunt sigur ca spiritul intalnirii de la 7 Scari,din toti ani,se va regasi si in aceasta manifestare ce nu se vrea un concurs ci o intalnire in miscare a celor pasionati de acelasi lucru;motocicletele vechi si foarte vechi.

Sa nu mire pe nimeni abordarea pasionala a acestui subiect de catre cei ce chiar sunt niste "pasionati".Asteptam in continuare parerile si,dece nu,inscrierile.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Un mare fasss… adica s-a fasait inainte de a incepe! De ce!? Pt ca este neinteresant, nu intereseaza pe nimeni orgolii si decizii deja luate. Ideea este buna, lipseste initiativa, lipsesc discutiile si parerile eventualilor participanti, lipseste interesul pt ca s-a deviat propunerea initiala…

Eu propun sa ne intoarcem la prima postare al acestui topic, sa asteptam si sa citim propunerile fiecarui forumist, asa cum i-ar placea lui sa se desfasoare acest “raliu”. Personal ma intereseaza mai mult parerea participantului decat regulamentul impus de un orgoliu sau altul… Oare care a fost scopul, mai stie cineva? Eu cred ca sopul urmareste sa popularizeze spiritual motocilistului de altadata, prietenia ce apare in astfel de situatii intre participanti, scoaterea din anonimat a unor posesori, salvarea motoarelor abandonate, aducerea lor la viata(macar 2 zile pe an), aparitia altor participant in anul urmator etc.

 

Cum vad eu evenimentul? Raliu? Parca nu-i termenul cel mai potrivit, nu este un concurs, este o participare la o intalnire al batranelor motoare, o participare a celor ce le iubesc si le tin in viata! Eu as numi acest eveniment “Parada retrocicletei” sau “Festivalul motolongevitatii” si as participa in fiecare an, adunand trofeele participarii.

 

Ma gandesc ca fiecare participant inscris sa primesca un stegulet cu insemnele si anul evenimentului, stegulet ce v-a fii aplicat cu o ventuza pe moto si care v-a conferii drepturi de participare, etc La sfarsitul paradei deasemeni vor primii o diploma de participare si un batic(tot cu sigla si anul evenimentului) , actiune ce v-a da legitimitate deplina participantului. Astfel toti vor fii premiati, adunand aceste trofee. Posibil ca miscarea sa ia amploare de-a lungul timpului, posibil ca “obisnuitii” de la “sapte scari” sau "mizil" sa fie si ei prezenti, ramane de vazut!

 

Cand? Pai sa zicem un weekend, in toiul verii, in fiecare an la fel.

 

Traseul? Inca nu stiu! Eu nu am preferinte, mi-ar place totusi o zona de munte, conditii de campare pt o noapte. Poate apare un motociclist care are un teren, sau o propunere, unde se poate ramane peste noapte cu corturi, unde se pot desfasura eventuale concursuri de indemanare, sau alte conditii. Bin ear fi catre central tarii. Ramane de vazut si functie de numarul celor inscrisi. Se poate stabilii din timp pt o masa comuna, o pastrama, un gratar etc.

 

Conditii de participare? Eu zic ca toate motoarele ce au rulat in tara si au vechimi trecute de 20 de ani. Aici parerile sunt impartite ramane sa decida majoritatea. Ex: ce face un nipru fabricat in ’93, sunt japoneze mai batrane!? Deasmeni in afara celor inscrisi(si care au stegulet), pot participa orice motoare cu conditia sa-i lase in fata coloanei pe cei cu stegulet. In semn de respect, motoarele cu atas vor fii primele, ele deschid parada si raman acolo. Coloana prin localitati sa mearga incet, pe doua randuri(ocupand o singura banda). Intre localitati se circula cu o viteza care sa permita grupului sa ramana compact. Deviza: “Plecam impreuna, ajungem inpreuna”. Daca un motor din grup are o problema, pt spiritul motociclist, tot grupul il asteapta(evident o pana scurta, reparabila). Daca se pleaca din Bucuresti propun ca punctual de adunare sa fie in partea opusa iesirii din localitate pentru a avea prilejul unei defilari.

 

Bunu, Automobilia, Ozzi si cei care aveti experienta organizarilor spuneti-va doar parerea la cum v-ati dorii sa decurga evenimentul, pareri personale(nu de la tribuna, din mislocul multimii), apoi dupa optiunile majoritatii veti avea timp suficent pt detalii si organizare, lucruri pe care noi nu le cunoastem, posibil sa apara o situatie in care interventia voastra sa fie salutara.

Parerea mea ca problemele mentionate(in postarile anterioare), apar la un grup foarte numeros. Deocamdata nu stim nimic.

Ca venii vorba eu cu nipra am drept de participare? (nu spun anul de fabricatie, poate mai am o sansa).

Revin daca-mi mai apar ceva idei, astept si pe alti s-o faca.

 

Mesaj completat

Baietii din Prahova si Mizil nu spun nimic, avand in vedere ca acolo este un "focar de comuniste"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca raliul ar putea avea loc cu ocazia intalnirii de la Sapte Scari si ar putea avea un traseu de ex: plecare de la Dambu Morii-Predeal-Paraul Rece-Rasnov-Poiana Brasov-Brasov- Dambu Morii. Eu zic ca ar fi un traseu interesant si am putea pune niste stegulete in anumite puncte din care fiecare participant sa ia unul pentru a putea dovedi ca a trecut prin acel punct. Eu zic ca traseul propus ar fi interesant iar drumul din Predeal la Rasnov prin Paraul rece nu e foarte circulat si la fel si cel din Rasnov pana in Poiana Brasov.Proba nu tine mai mult de o zi si cred ca ar fi interesant sa adaugam acest raliu intalnirii de la Sapte Scari.

Editat de xt master
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...venim 2 nipre solo 2 cu atas si 3 uraluri...

Aha, 7 motoare la "prima strigare", si d'alea "grele"!!! Probabil vor mai venii si celelalte prahovene...

Asteptam sa spui cateva cuvinte despre modul in care ti-ai dorii sa se desfasoare actiunea, ai ceva experienta din cate stiu. Tu ce oferte ai, pentru "batranele comuniste"?

 

 

==========================

Pt toata lumea: se asteapta din partea voastra idei, pareri, solutii de campare, desfasurare, traseu, sigla, denumire, etc, pt a se putea combina ideile tuturor si organiza in final o actiune atractiva. Relatii la o imprimerie, sponsorizari...

Deasemeni se doreste ca aceasta actiune sa ramana valabila si pt anii urmatori.

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

nu stiu daca ma incadrez aici cu Suzuki-ul meu GS 650G Katana, din '82.

am citit topicul cap - coada si, daca imi este permis, am ajuns la o concluzie.

asta:

pana acum au fost, cu putine exceptii, discutii sterile.

 

nu contest nimanui calitatile de organizator, dar cred ca cea mai buna metoda de a organiza ceva este intalnirea directa.

nu cred ca cei din afara Bucurestiului nu pot face un drum pana acolo, special pentru intalnirea/organizarea asta.

cazarea, la fel, nu cred ca este o mare problema, la nevoie, 2-3-4 locuri de cazare pot rezolva si eu la Bucuresti, chit ca mi-s sibian.

 

asadar, pentru o mai buna organizare, propun ca fiecare potential participant sa isi faca liber in data de 09 - 10 ianuarie 2010, dupa Sfantul Ion, sa ne intalnim la Bucuresti si sa povestim, sa punem cateva linii directoare pe hartie, chestii de-astea, organizatorice.

poate bem si o bere cu ocazia asta..

 

repet, nu vorbesc din punct de vedere al participantului, desi daca se realizeaza acest raliu/parada/plimbare de batranici, vin macar ca suport tehnic, hors-concurs, ca Mariko-San are numai 28 de ani, e MILF.

 

mai ales prima editie nu cred ca se poate organiza pe forum.

restul....mai vedem.

 

cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Louis este o treaba buna ce zici tu dar nu prea vad cati or sa vina din provincie ,sunt oameni care sigur vor sa participe de la Cluj , Bacau ,Constanta...... crezi ca or sa vina la Bucuresti pentru 5 ore de vorbaraie si o bere ?? eu zic sa va intalniti cei care sunteti in Bucuresti ca sunt destui oameni cu experienta care pot organiza evenimentul .Ia legatura cu Honda San ,Cristi57 ,Pedros...... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu am mai postat nu inseamna ca nu m-am ocupat si de aceasta problema.Se lucreaza la o sponsorizare serioasa,in special la un decont de benzina pentru participanti si speram si pentru cazare.O sa fie ceva frumos.In ce priveste participarea lui Luis,asigur pe toti cei ce vor sa participe ca nu se va face discriminare intre comuniste si capitaliste ,intre unele foarte vechi si unele mai putin vechi.Si ca alaiul sa fie si mai mare si mai voios,in fata si in spatele coloanei de Clasice,invitam pe toti cei ce vor sa participe,cu orice fel de motocicleta,cu conditia sa tina pasul incet al clasicelor.S-ar putea sa asistam la cel mai mare Mars Moto din Romania si din toate timpurile.Ei?Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Bunu astept vesti si daca te pot ajuta cu ceva da un semn .... Suna super bine ce spui tu, numai bine :D

 

Ciro,orasul vostru ,ca si Urziceniul in fotbal,se ridica si tinde sa devina un simbol in motociclismul romanesc.Sa fi sigur ca acea comunitate puternica de pasionati de la voi de la Mizil va avea un cuvant greu de spus in viitoarele evenimente motociclistice cu moto clasice si ca va vom solicita atunci cand va fi nevoie.Alaturi,bineinteles de mari pasionati din tara.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu am mai postat nu inseamna ca nu m-am ocupat si de aceasta problema.Se lucreaza la o sponsorizare serioasa,in special la un decont de benzina pentru participanti si speram si pentru cazare.O sa fie ceva frumos.In ce priveste participarea lui Luis,asigur pe toti cei ce vor sa participe ca nu se va face discriminare intre comuniste si capitaliste ,intre unele foarte vechi si unele mai putin vechi.Si ca alaiul sa fie si mai mare si mai voios,in fata si in spatele coloanei de Clasice,invitam pe toti cei ce vor sa participe,cu orice fel de motocicleta,cu conditia sa tina pasul incet al clasicelor.S-ar putea sa asistam la cel mai mare Mars Moto din Romania si din toate timpurile.Ei?Bunu.

 

Daca e diferenta de mare de motociclete se pot face categorii. Putem face cum sunt categoriile de la Le Mans, asa ca nu cred ca acest lucru ar fi o problema. Eu 90% vin cu Ij-ul.

Editat de xt master
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e diferenta de mare de motociclete se pot face categorii. Putem face cum sunt categoriile de la Le Mans, asa ca nu cred ca acest lucru ar fi o problema. Eu 90% vin cu Ij-ul.

 

Am stiut ca o sa zici prezent.Nu avem la ce face categorii pentru ca nu o sa fie concurs.Poate peste cativa ani,dupa ce capatam experienta,o sa facem si ralyuri adevarate.Da mai intai sa ne perfectionam in recoditionari si in fiabilitatea "sculelor"din dotare si deabia atunci putem sa le punem sa se intreaca.Zic si io.

Mi-a venit in minte o idee.Ai curaj Mihaita sa te intreci cu Pedro?Sunteti cam la aceeasi "clasa".Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stiut ca o sa zici prezent.Nu avem la ce face categorii pentru ca nu o sa fie concurs.Poate peste cativa ani,dupa ce capatam experienta,o sa facem si ralyuri adevarate.Da mai intai sa ne perfectionam in recoditionari si in fiabilitatea "sculelor"din dotare si deabia atunci putem sa le punem sa se intreaca.Zic si io.

Mi-a venit in minte o idee.Ai curaj Mihaita sa te intreci cu Pedro?Sunteti cam la aceeasi "clasa".Bunu.

Am, ca ma voi intrece de distractie. Chiar daca Ij-ul meu nu e mai firav momentan decat al lui.

 

Poate se transforma raliul asta intr-o liniuta intre mine si pedro pe la sapte scari. :D

Eu ma gandesc ca ar fi interesanta o cursa de mini-"anduranta".De aceea am si propus acel traseu eu.Nu e de viteza, fiind plin de serpentine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI

Daca imi dati voie v-as ruga sa stabiliti acum,aici pe forum :

1.daca sunt permise la participare si motocicletele capitaliste ???(daca intrunesc conditiile de vechime)

2.limita impusa a vechimii (20 ani??)

Daca raspunsul dvs.este favorabil ,veti avea foarte multi participanti si pot jura ca va fii o miscare

motociclistica cum nu a mai fost in tara pana acum.

Daca veti fii exclusivisti (doar comuniste) participarea va fii foarte mica,in concluzie depinde doar de noi ce ne dorim,

o intrunire de cateva zeci de motociclete sau una de cateva sute sau chiar mai mult.

RESPECTE THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI

Daca imi dati voie v-as ruga sa stabiliti acum,aici pe forum :

1.daca sunt permise la participare si motocicletele capitaliste ???(daca intrunesc conditiile de vechime)

2.limita impusa a vechimii (20 ani??)

Daca raspunsul dvs.este favorabil ,veti avea foarte multi participanti si pot jura ca va fii o miscare

motociclistica cum nu a mai fost in tara pana acum.

Daca veti fii exclusivisti (doar comuniste) participarea va fii foarte mica,in concluzie depinde doar de noi ce ne dorim,

o intrunire de cateva zeci de motociclete sau una de cateva sute sau chiar mai mult.

RESPECTE THEO

 

avand in vedere ca topicul este la "colectionari si pasionati de motociclete clasice" cred ca este valabil pentru toate tipurile de motociclete (fie ele comuniste sau capitaliste). S-a vorbit foarte mult de comuniste fiindca sunt mai multe decat cele capitaliste. Eu sunt pentru participarea si motocicletelor din vest.Ideea cu limita de vechime este aceea ca se doreste sa fie motociclete de performante asemanatoare. Eventual se poate opta pentru categorii de performante.

 

Limita vechimii trebuie discutata precum intregul eveniment. Oricum nu s-a stabilit nimic inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI

Daca imi dati voie v-as ruga sa stabiliti acum,aici pe forum :

1.daca sunt permise la participare si motocicletele capitaliste ???(daca intrunesc conditiile de vechime)

2.limita impusa a vechimii (20 ani??)

Daca raspunsul dvs.este favorabil ,veti avea foarte multi participanti si pot jura ca va fii o miscare

motociclistica cum nu a mai fost in tara pana acum.

Daca veti fii exclusivisti (doar comuniste) participarea va fii foarte mica,in concluzie depinde doar de noi ce ne dorim,

o intrunire de cateva zeci de motociclete sau una de cateva sute sau chiar mai mult.

RESPECTE THEO

 

Citeste posturile anterioare si te vai dumiri.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.In ce priveste participarea lui Luis,asigur pe toti cei ce vor sa participe ca nu se va face discriminare intre comuniste si capitaliste ,intre unele foarte vechi si unele mai putin vechi.Si ca alaiul sa fie si mai mare si mai voios,in fata si in spatele coloanei de Clasice,invitam pe toti cei ce vor sa participe,cu orice fel de motocicleta,cu conditia sa tina pasul incet al clasicelor.S-ar putea sa asistam la cel mai mare Mars Moto din Romania si din toate timpurile.Ei?Bunu.

 

 

Cu aceasta postare m-ati convins,intradevar si eu cred ca va fii cea mai mare manifestare motodin toate timpurile,dar pentru o mai buna

cunoastere a situatiei de participare va rog dl.BUNU sau altcineva desemnat de dvs. sa intocmeasca aici pe forum o lista de posibili participanti.

Si pentru a simplifica lucrurile si a nu alerga prin tot topicul dupa participantii care si-au anuntat deja disponibilitatea:

PROPUN:

TOTI MOTOCICLISTII CARE VOR SA PARTICIPE LA ACEST MARS SA SE INSCRIE PRIN PM. LA dl.BUNU,SAU LA CINEVA DESMNAT,CARE VA

INTOCMII LISTA DE PARTICIPARE AICI PE FORUM (se va actuaza odata pe saptamana cu noii inscrisi)

conditii de inscriere: nume de user,nume real,anul de fabricatie si marca motocicletei participante

RESPECTE THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...