Sari la conținut

Turcia 2010


mih
 Share

Postări Recomandate

sapt viitoare vom discuta traseul face to face, marti seara probabil,mihai.

weekend uscat pana atunci!

N-am prea inteles daca e o invitatie pt toata lumea sau doar pt Mihai si daca e in Bucuresti sau in alta parte... Daca e pt toata lumea, as avea rugamintea sa fie in alta seara decat marti, ca de obicei martea o am ocupata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu mai anunt ca vin ca sa nu vin dar urmaresc discutia. Pentru mine, cei 1000km din prima zi nu sunt irealizabili desi, daca o sa fie o vreme si mai infecta decat in 2008, vor apare probleme.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zircoane,stai linistit.

 

buc-kusadasi e foarte realizabil intr-o zi..daca pleci la 5 AM,la cel tarziu 23.00 esti lejer acolo...DAR..recomand inoptare aproape de eceabat,in rezervatie..daca aveti corturi la voi e si mai ok...va promit o cafea a 2-a zi dimineata de neuitat.

 

in continuare recomand tura invers,daca insistati pe GR..daca nu,recomand tura doar pt TR.

 

uite ceva de 10 zile :

AICI

 

SAU AICI

 

daca va tenteaza inoptare acolo unde v-am zis,dati un semn,si postez o harta.

 

PS: sa nu uit..din kusadasi puteti trece cu bacul pe o insula greceasca,pe care turcii o recomanda cu tristete ca fiind raiul motocicletelor...intruniri/petreceri/etc.

Editat de raducu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am prea inteles daca e o invitatie pt toata lumea sau doar pt Mihai si daca e in Bucuresti sau in alta parte... Daca e pt toata lumea, as avea rugamintea sa fie in alta seara decat marti, ca de obicei martea o am ocupata.

pai era doar o intalnire a mea cu mih, dar e invitat cine doreste.nici o problema.da' ce are marti seara?pe la 8.

Mesaj completat

Eu nu mai anunt ca vin ca sa nu vin dar urmaresc discutia. Pentru mine, cei 1000km din prima zi nu sunt irealizabili desi, daca o sa fie o vreme si mai infecta decat in 2008, vor apare probleme.

poti sa vii si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca dupa cateva luni de lancezeala, o sa ne cam manance fundul si palmele sa o intindem la drum, cred ca ma va tenta si pe mine o tura ca aceasta. Daca nu se merge pe premisa rezervarilor din timp si a unei programari a traseului batut in cuie, ceea ce nu recomand in acea perioada, ar putea fi o tura reusita. Cazari in luna mai, gasim si in turcia si in grecia la preturi minime si fara batai de cap, oriunde. Privind prima zi de calatorie si eu consider ca este mult, nu ca nu i-as face, dar sigur la destinatie nu am ajunge toti. Fiecare are un ritm si nu e bine sa-l fortezi, daca vrei sa existe si placere. Recomand din nou ca prima oprire sa fie undeva la apusul soarelui, pe traseu, pt. a putea sa ne cunoastem, sa ne relaxam, chiar sa bem si sa ne odihnim, pt a putea pleca din nou la drum a doua zi. Deasemeni, pare prea mult timp alocat plajei, cred ca putem sa ne bronzam in fiecare zi in alt loc si sa ne bucuram si de istoria, cultura sau salbaticia turciei, in acelasi timp si asta fara un program fixat in prealabil. Din experienta mea, cele mai frumoase ture au fost cele in care dorinta de calatorie era mai presus de dorinta de confort....deci fara programe si rezervari.

Ca si ,,Zircon", nu promit, dar voi urmari topicul si poate ca va voi insotii... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robert, lasa povestile si hai la drum.hai marti sa ne vedem si povestim.

Pai nu prea am inteles, Marti.... unde si la ce ora??? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Multumita indicatiilor primite de la Raducu & google.com am mai conturat putin traseul:

 

Ziua 1 : Bucuresti - Targoviste(RO) - Ruse(BG) - Razgrad(BG) - Novi Pazar(BG) - Sumen (BG)- Veliki Preslav (BG) - Jambol (BG) - Elhovo (BG) - Edirne (BG)- Kesan (Vama TR?)- Kadikoy (TR) - Bolayir (TR)- (--Ferryboat--) - Canakkale(Kilidilbahir) - Eceabat => 652 km

 

Ziua 2 : Eceabat - Troia(ecebat-troia=37km) - Izmir(troia-izmir=298 km) - Selcuk(de vazut Cetatea Efes) - Kusadasi(izmir-kusa=99km) => 434 km

 

Ziua 3 : Kusadasi

 

Ziua 4 : Kusadasi - Cesme(TR) - Chios(GR) (Insula) 179 km

 

Ziua 5 : Chios (Insula Greceasca)

 

Ziua 6 : Chios - Piraeus

 

Ziua 7 : ????

 

Ziua 8 : athena - salonic 492 km

 

Ziua 9 : salonic - sofia - bucuresti 680 km

 

 

pret ferry - ĂeÂşme-Chios : Per person:16 Euro with tax, Per motorcycle:22 Euro with tax

 

- From Chios-Pireaus Per person:28 Euro at the airtype chair with tax

Per motorcycle:22 Euro with tax

 

 

De stiut:

- Fara spaga la politie

- Radarele te iau de la max 100 m..ai tot timpul din lume sa incetinesti

- Asfalt cu criblura

 

 

 

Propun sa ne vedem Marti seara in regie la Maxx in pizzerie incepand cu ora 21.00 . Pentru alte info : 0731 496 784 - eu

agean.pdf

post-14862-1260140838_thumb.jpg

post-14862-1260140844_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mih..pe ruta voastra nu aveti criblura,iar asfaltul (cu mici exceptii) este d-ala european,adica prietenos cu gumele.

Troia nu e de mare senzatie..e o mica piata,din cate stiu eu..eu am ratat-o. :angry:

Nu prea ai unde sa dormi in Eceabat,iar canakale nu merita...dar te poti opri cu vreo 50 km mai inainte...e supeeerb!..sap prin gps sa-ti dau locatia.

pff...ce-mi vine sa merg cu voi..nu ma satur de turcia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jambol (BG) - Elhovo (BG) - Edirne (BG)- Kesan (Vama TR?)- Kadikoy (TR) - Bolayir (TR)- (--Ferryboat--) - Canakkale(Kilidilbahir) - Eceabat => 652 km

 

Ceva e stinky in bucata asta de traseu.

Edirne e deja in TR, Kesan e la 100km de granita.

Daca treci cu ferry din Bolayir in Asia ar trebui sa iei ferry inapoi ca sa te intorci in Eceabat(Europa).

Normal ar fi:

 

Jambol (BG) - Elhovo (BG) -Svilengrad (BG) -vama- Edirne (TR)- Kesan (TR) - Kadikoy - Bolayir - Eceabat - Kilidilbahir -ferry- Canakkale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta vroiam sa zic si eu..l-a mintit vreun viamichelin probabil,dar pana pleaca se prinde el.

eu am intampinat aceeasi problema in tura mea,dar imi doream mult sa traversez pe la canakale..am stat cu stres pana in penultima zi,cand mi-a explicat un turc cat de facil e traseul p-acolo.

 

apropos..mih..iti recomand IGO pt turcia..e mult mai ok decat garmin,spre exemplu...de fapt e foarte exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta vroiam sa zic si eu..l-a mintit vreun viamichelin probabil,dar pana pleaca se prinde el.

eu am intampinat aceeasi problema in tura mea,dar imi doream mult sa traversez pe la canakale..am stat cu stres pana in penultima zi,cand mi-a explicat un turc cat de facil e traseul p-acolo.

 

apropos..mih..iti recomand IGO pt turcia..e mult mai ok decat garmin,spre exemplu...de fapt e foarte exact.

 

 

Nu te bagi la tura? ai timp sa te gandesti :angry:

Mesaj completat

Viamichelin-ul spune ca , KeÂşan este punctul de trecere al vamii. Am atasat harta

Mesaj completat

my fault , datorita oboselii de aseara am luat drept border point un drum care trece pe langa kesan

post-14862-1260191411_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Multumita indicatiilor primite de la Raducu & google.com am mai conturat putin traseul:

 

Ziua 1 : Bucuresti - Targoviste(RO) - Ruse(BG) - Razgrad(BG) - Novi Pazar(BG) - Sumen (BG)- Veliki Preslav (BG) - Jambol (BG) - Elhovo (BG) - Edirne (BG)- Kesan (Vama TR?)- Kadikoy (TR) - Bolayir (TR)- (--Ferryboat--) - Canakkale(Kilidilbahir) - Eceabat => 652 km

Traseul e cel putin ciudat. Daca o luati prin Razgrad-Sumen-Novi Pazar va duceti spre Varna, deci ocoliti la greu.

Traseul normal ar fi pe E85 Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Svilengrad-Edirne.

Daca totusi vreti spre Varna, continuati pana in Burgas si apoi luati-o spre Malko Tarnovo (dar nu pe drumul de pe coasta Marii Negre, care, desi e european, e cam varza) si treceti in Turcia pe la Derekoy. De-acolo continuati prin Kirklareli, ajungeti pe autostrada spre Istanbul si iesit spre Tekirdag si apoi Canakkale.

Despre ocolul prin Targoviste nu mai zic nimic. E un Targoviste si in Bulgaria, dar nu se pune. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul normal ca e ruse-veliko-stara zagora-svilengrad-edirne.canakkale.

cu 8 km inainte de eceabat,faci dreapta...urmaresti semnele de rezervatie (sub unesco),si sari pe malul egeei..e o insula greceasca la 2 pasi,dar ramai pe tarmul turcesc...mai bine de dormit acolo,si de plecat a 2-a zi la canakkale.

mih,cum ma vezi la fatza,sapam nitel in gps,si-ti arat calea frumoasa. :angry:

la anul am alte planuri,dar cu atractia catre turcia,nu stiu ce sa zic. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta:D

 

@ Raul , nu s-a schimbat nimic fata de cele discutate aici . Dupa cum spunea si Ianachim ... MERGEM :D

:angry: In traseu intra si Grecia sau doar circuit Turcia...asta asa de curiozitate....ca-l citez si eu pe Ianachim :bine ca mergem :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...