Sari la conținut

Casa Poporului


sc11
 Share

Postări Recomandate

Si io am vazut urmarile accidentului. Nu e cum ai zis. Motocicleta nu s-a lovit de masina. Tipa cu skoda a venit dinpre unirii si vroia sa faca dreapta la casa poporului. Tipa cu scoda si inca cativa care au vazut au zis ca skoda avinit cu vit f mica s-a asigurat si motocicleta era la dist mare. Dar tipu cu motocilcleta exact in mom ala i-a dat blana s-a ridicat pe o roata. (era o Honda Fireblade 1000 RR). Skoda a intrat doar nitel in intersectie si can l-a vaut pe motociclist pe o roat s-a oprit. Motociclistu s-a speriat si a picat pe roata din fata cu frana pe fata f putrnica, s-a dat peste cap si asta a fost. MOTOCILISTU NU A LOVIT MASINA. Pur si simplu a venit cu casca direct in asfalt. A mutit pe loc. Asta e. Bravura are pretu ei. Speed in the city kills. Rip

 

 

OK. dar tot nu inteleg de ce Skoda era cu spatele la Casa Poporului si cu fata spre Unirii. Tu spuneai ca venea de la Unirii... Ar fi ttrebuit sa fie cu spatele la Unirii si fata la Casa Poporului. post-3584-1148238816_thumb.jpgOri Skoda e cu fata la o artera rutiera cu sens unic. nu inteleg!

Editat de leso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tipa cu skoda a parcat masina acolo ca sa nu dea masinile peste motociclist ca era pe mijlocu drumului. Daca motocicleta lovea masina atata de tare incat sa o rasuceasta nu treabuia sa fie macar un mic semn pe masina. Masina nu avea nici o zgarietura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor, baieti

 

Sunt Cristian Stanescu, directorul Moto Life, si scriu de pe adresa unui amic pentru ca a mea se pare ca a fost stearsa de pe aici.

Imi pare nespus de rau ca s-a intamplat asta, cu atat mai mult cu cat chiar eu am fost primul care a incercat sa ii acorde primul ajutor. Nu se mai putea face nimic insa. A avut o fractura craniana cred, desi atat bufnitura pe care am auzit-o (nu am vazut insa accidentul) nu a fost foarte mare. In cca 30 sec cat mi-a luat mie sa ajung langa el se formase deja in jurul capului o balta de singe de cca jumatate de metru patrat. Motocicleta - un CBR 600RR model nou - nu era cine stie ce avariata. Am senzatia ca in accident au fost implicate de fapt doua masini, dar nu stiu cum Dumnezeu s-a intamplat. Oricum una dintre cele doua masini a fugit de la locul accidentului - era o Dacia albastra. Ceea ce este cert insa este ca baiatul acela avea imediat inainte de impact cel putin 100 km/h.

Dupa vreo 25 de min a ajuns si ambulanta, putin dupa ce au ajuns baietii de la brigada rutiera (cei de la moto, ca echipajele auto au mai intarziat vreo 10 minute).

Daca puteti sa-mi spuneti si mie cine era baiatul, mi-ar fi de foarte mare ajutor.

Va multumesc si aveti grija de voi fratilor ca pana nu treceti prin ce am trecut eu azi nu stiti de cat de putin atarna viata unui om. Inainte de toate aveti grija cu viteza prea mare - ea si neatentia omoara primele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certitudine: moto venea dinspre Libertatii catre Dambovita, prin fata Casei Poporului, cu viteza mare de tot.

Presupunere: la Pta Constiututiei, venind dinspre Unirii se poate face stanga catre Libertatii. CRED ca cineva a iesit mult de acolo si l-a speriat pe motociclist care a incercat sa evite dar nu a reusit.

Nu am vazut nici o alta Dacie plecand de la locul acciodentului dar e drept ca in spatele Skodei era inca o masina care a plecat. REPET, sint doar presupuneri.

Viteza era mare, repet am auzit uyn hurui puternic de motor ambalat la maxim apoi un POC si tacere! Am simtit cxa ceva RAU s-a intamplat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, s-ar putea sa fi fost un Fireblade.

Eu la doua ore dupa aceea inca mai tremuram, nici macar nu mai stiu cu cine am vorbit atunci. Abia dupa vreo ora am vazut ca inca mai aveam singe pe maini.

Aveti grija mai oameni buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai casca era inca pe cap, cum a fost constatata fractura craniana? Mai degraba fractura de baza de craniu...

 

Asa cum am zis... Urmele erau de 60-70 m...

 

Daca-mi permiti sa intreb, cum ai incercat sa acorzi primul ajutor? In aproximativ cate minute a sosit ambulanta? Ce a facut ambulanta la fata locului?!? Nici macar nu i-au scos casca sa puna guler? Era asa de evident ca nu mai se poate face nimic?

 

 

Apropos, Skoda era prinsa in perimetru izolat de procuratura precum si in poza. Daca era doar martor ocular, parcand masina acolo - sa nu fie lovit si de altii, ma indoiesc ca ramanea pentru pozele procuraturii...

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai casca era inca pe cap, cum a fost constatata fractura craniana? Mai degraba fractura de baza de craniu...

 

Asa cum am zis... Urmele erau de 60-70 m...

 

Daca-mi permiti sa intreb, cum ai incercat sa acorzi primul ajutor? In aproximativ cate minute a sosit ambulanta? Ce a facut ambulanta la fata locului?!? Nici macar nu i-au scos casca sa puna guler? Era asa de evident ca nu mai se poate face nimic?

Apropos, Skoda era prinsa in perimetru izolat de procuratura precum si in poza. Daca era doar martor ocular, parcand masina acolo - sa nu fie lovit si de altii, ma indoiesc ca ramanea pentru pozele procuraturii...

 

;)

Scuze, am uitat ca vorbesc cu desteptii. Iertati-mi ignoranta.

Tu bai desteptule, daca ai fost acolo ce mama dracului faceai, te scapasei pe tine si tescobeai in nas? Sau filmai de sub fustele mamei?

Hai ca mi-a ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nebunul: nu ai dreptul sa vb asa, si pe mine m-a rascolit accidentul desi nu am fost asa de aproape insa ne punem intrebari.

RESPECT pentru faptl ca ai avut TARIA sa te apropii si sa dai o mana de ajutor, mie mi s-au taiat picioarele cand l-am avzut intins pe jos...am apucat doar sa mai sun la 112 dar au spus ca au plecat...

Multa lume dadea ca sigura viteza motociclistului, eu insa nu cred ca a franat asa, fara motiv...CRED CA AVUT UN MOTIV! Si pana sa aflam versiunea oficiala facem PRESUPUNERI, care nu ar trebui sa supere pe nimeni...

In orice caz, ODIHNEASCA-SE IN PACE! ;) :lol: :ok: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am uitat ca vorbesc cu desteptii. Iertati-mi ignoranta.

Tu bai desteptule, daca ai fost acolo ce mama dracului faceai, te scapasei pe tine si tescobeai in nas? Sau filmai de sub fustele mamei?

Hai ca mi-a ajuns.

Atacul tau este neavizat. Omul era efectiv curios sa afle detalii, nu insinua nimic.

 

In alta ordine de idei, atunci cand vii in cap la 100+ km/h, creierul tau se striveste (din cauza decelerarii bruste) de peretele interior al cutiei craniene => deces instantaneu, indiferent ce model de casca porti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am uitat ca vorbesc cu desteptii. Iertati-mi ignoranta.

Tu bai desteptule, daca ai fost acolo ce mama dracului faceai, te scapasei pe tine si tescobeai in nas? Sau filmai de sub fustele mamei?

Hai ca mi-a ajuns.

 

Nebunule, nu am insinuat nimic, ba chiar fara sa precizez - credeam ca e evident - apreciez mult faptul ca ai fost acolo si ai incercat sa ajuti. Eu din pacate am ajuns cand nu mai acorda nimeni atentie motociclistului si eram revoltat ca salvarea pleca linistita... Din cauza asta, am incercat sa inteleg, de ce era asa evident ca nu se poate resuscita. Casca nu parea distrusa...

 

Cred ca reactionezi cel putin ciudat.

 

 

Atacul tau este neavizat. Omul era efectiv curios sa afle detalii, nu insinua nimic.

 

In alta ordine de idei, atunci cand vii in cap la 100+ km/h, creierul tau se striveste (din cauza decelerarii bruste) de peretele interior al cutiei craniene => deces instantaneu, indiferent ce model de casca porti.

 

Cineva, mai avizat in medicina, spune ca probabil era hemoragie interna de la lovitura primita de la motocicleta. De aia intrebam cum a fost asa de evident decesul...

 

;)

 

PS Skoda se vede ca are roata din spate stanga rupta... Vedeti prima poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atacul tau este neavizat. Omul era efectiv curios sa afle detalii, nu insinua nimic.

 

In alta ordine de idei, atunci cand vii in cap la 100+ km/h, creierul tau se striveste (din cauza decelerarii bruste) de peretele interior al cutiei craniene => deces instantaneu, indiferent ce model de casca porti.

 

 

explicatia este foarte savanta dar din pacate gresita.

 

decelerare brusca este atunci cand viteza scade de la 100+ (sau cat vrei tu sa crezi ca avea) la zero, adica atunci cand merge normal si se izbeste cu capul de un zid (ceea ce evident nu s-a intamplat). atunci cand cazi, pur si simplu, poti sa ai si 300. vectorul viteza sa descompune in 2 vectori, unul paralel cu soseaua (100km/h, 300km/h etc) si altul perpendicular, initial ZERO. prin acceleratia gravitationala viteza perpendiculara creste, independent de viteza de deplasare a motociclistului, iar viteza orizontala scade treptat, datorita frecarii cu aerul, oricum neglijabil. asta se numeste o traiectorie BALISTICA.

 

singurul lucru care poate afecata negativ sau pozitiv urmarile este CUM CADE - adica, direct in cap , cu capul in jos (impuls = masa motociclistului * viteza perpendiculara), sau cade in cap dar oarecum oblic sau orizontal - impactul mult mai putin puternic din cauza miscarii plan paralele a motociclistului, sau chiar cade concomitent pe toata lungimea - se loveste cu capul si corpul odata - impulsul e preluat de tot corpul. ca o analogie, gandeste-te ce te doare mai tare: o palma, un punmn sau o lovitura de cutit.

 

concluzie: daca te arunci in cap si ai 300 la ora sau te arunci in cap de pe un scaun, la 0km la ora, patesti exact acelasi lucru (cu conditia ca atunci cand esti in mers sa nu te lovesti de alt obstacol sau sa se toceasca peretele castii si sa te polizezi pe cap de asfalt - ceea ce nu a fost cazul azi)

 

 

radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. ;) :lol:

 

P.S. Presupun ca daca a cazut in cap e posibil sa-i fi comprimat craniul care a cedat sub greutatea motociclistului si peretele castii din partea superioara, ca si cum ai sari in cap de la 1 m. E posibil sa fi avut si alte probleme din trecut care sa-i fi slabit craniul (cap spart, fisurat, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!!

groaznic !!

l-au lasat acolo in strada cei de la ambulanta?? de ce? casca scoasa-nimic

nici nu pare sa-i fi acordat ceva ingrijiri !

sau s-a constatat deja decesul de cum au ajuns la fata locului??

parerea mea ca a fost bataie de joc si neglijenta!!

R.I.P

Editat de Ametist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, este mort. Se pare ca viteza a invins iarasi. Daca este un blestem, atunci se numeste BRAVURA.Tare mi-as dori sa nu mai avem ce sa postam aici....

 

Cu cel mai al draq respect......

;) RIP

Si nu cred ca in momente de genul asta e cazul sa se mai faca astfel de comentarii :lol: ...

Editat de spider2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa-l odihneasca in pace ... nu stiu ce mai poate fi zis acum.

 

 

;) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incetati cu orice comentariu si presupuneri.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Nu rascoliti,pentru ca este pur si simplu strigator la cer.

Sa-i fie tarana usoara,iar familia sa aibe puterea sa treaca peste.

Este din ce in ce mai urat sa mergi cu moto in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...