Sari la conținut

HONDA SHADOW ZONE


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Buna seara prieteni,

 

Sunt "nou nascut" in acest domeniu asadar am mare nevoie de ajutorul vostru. :-)

Doresc sa incep scoala moto next week si am rugamintea sa ma ajutati cu o varianta foarte buna pentru zona sector 1 sau Otopeni, sau cat mai aproape de Baneasa, Victoriei sau ceva pe langa, sa pot ajunge repede de la serviciu.

Ca si moto am decis sa incep pe un chopper, mai precis o Honda Shadow ACE de 400 cmc din '98 sau '99, nu mai stiu exact - o pot cumpara cu 2k euro de la un prieten.

Motocicleta sta de ceva timp intr-un garaj, plina de praf, are nevoie de baterie noua, capac semnalizare stanga spate si dreapta fata, plus "restilizare" a rezervorului ce are niste lovituri pe el ce par facute de la ghidon, daca asta este posibil, impresia asta am avut-o ca am vazut urme de lovituri si pe o parte si pe alta a rezervorului (indoitura + vopsea sarita, niste dungi din lovituri si nu ca cele facute cand pici cu motorul)

Din ce am inteles de la mecanicul ce s-a ocupat de ea, trebuie vazut de ce pe la 2000-2300 ture da un pic in nas, in rest merge perfect. Omul respectiv nu este dedicat motoarelor si mi-a spus ca nu se baga sa verifice mai mult, doar ca a dat jos si curatat ce se putea curata insa tot la fel face, deci trebuie dusa la cineva care se pricepe bine - sau un service specializat.

 

Asadar am nevoie repede de parerea voastra, a cunoscatorilor, despre acest model, pentru:

- cat ma costa reparatia la ce am scris mai sus? sa stiu ce cost extra am peste valoarea ei.

- unde gasesc piesele respective si cat de usor se gasesc piese pt acest model.

- ce trebuie schimbat la ea acum la cumparare sau verificat?

- daca pretul motocicletei e unul bun.

- unde pot face toate reparatiile, deci un service bun ca si calitate lucrari dar si preturi (nu f scump :-) ).

- ce presupune ca si taxe inmatricularea / schimbare posesorului?

 

Sau daca cineva (coleg de forum) ma poate ajuta cu o verificare a motorului? Moto se afla undeva in Otopeni acum.

 

Multumesc si astept cu incredere sfatul vostru.

 

Seara buna!

pretul este mult prea mare ptr un shadow de 400 ...era un pic maricel si daca nu avea nicio problema dar avand in vedere ca e si tavalita si ar mai trebuii ceva bani bagati eu zic sa te mai uiti pe site-uri... si daca tot vrei un shadow ia-ti de 600 ptr inceput. e super ok ptr incepatori si nu risti sa ramai in drum ...shadow-ul ar fi una dintre cele mai fiabile moto. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc Rbl! cam care este pretul corect?

1500 euro? si unde pot gasi pe cineva sa vada despre ce e vorba cu turatia? sa stiu daca e ceva grav sau nu.

Iar capaele de la semnale se gasesc usor?

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc Rbl! cam care este pretul corect?

1500 euro? si unde pot gasi pe cineva sa vada despre ce e vorba cu turatia? sa stiu daca e ceva grav sau nu.

Iar capaele de la semnale se gasesc usor?

 

merci!

O Honda Shadow 600 se invarte in jurul pretului de 2500euro! +/- depinde de dotari/km, etc!

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bun mecanic e george tng din ciolpani (0722537975). suna-l si explica-i cam ce probleme are motoru ....pe partea mecanica e cel mai bun, si poate sa-ti spuna cam ce ar avea . din punctul meu de vedere shadow-ul de 400 este ptr fete (cu toate ca nu sunt diferente mari fata de 600)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam tuturor pt feedback!

insa, care este pretul corect pe acest motor? asta normal, dupa o verificare cu un mecanic.

ma intereseaza sa stiu sa-i spun omului, ca motorul merita x bani.

 

400cmc pentru fete?

:-)

insa la 600 deja sare din bugetul meu.

in rest, micile lovituri de pe rezervor se pot ermedia usor si vopsi, corect?

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la un mecanic,verifica motorul, estimeaza-ti eventuale costuri pt ca el sa functioneze ok. Cu cat dai pe el + cheltuieli de reparatii, eu unul nu as vrea sa depasesc 1500 - 1700 euro . Oricum,anul de fabricatie este bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, inteleg ca un pret ok este pe la 1500 euro - asta daca motorul este ok -am sa-l sun pe George sa vad daca poate face un drum pana acolo.

cat despre scoala de soferi, ce recomandari sunt?

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea. Vreau sa schimb uleiul din telescoape la Honda mea VT600 din '89. Daca aveti un manual in care gasesc cum se desfac si cat ulei se baga in fiecare telescop ... dau o bere sau mai multe :)

Daca nu ma insel,intra in jur de 450 ml/ telescop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea. Vreau sa schimb uleiul din telescoape la Honda mea VT600 din '89. Daca aveti un manual in care gasesc cum se desfac si cat ulei se baga in fiecare telescop ... dau o bere sau mai multe :)

 

 

Daca nu ma insel,intra in jur de 450 ml/ telescop

 

Mai exact: Fork oil per rod: 463ML SAE 10W/15W

 

De desfacut nu e complicat, dar iti trebuie o carte sau pe cineva langa tine care a mai facut! Poti cauta si pe net.

Eu, nu stiu daca am facut bine, le-am demontat, am desfacut surubul de sus (atentie e un arc inauntru care-l impinge), am golit vechiul ulei, l-am pus pe cel nou si am montat la loc. Acum e ok.( le demontasem de fapt pentru schimbarea simeringurilor).

 

Am gasit pe hdd un manual in engleza, dar e de 197MB(pdf), nu pot sa-l uploadez aici! L-am gasit dupa ce am facut lucrarea, cum se intampla de regula. :bigstar:

"honda shadow vt600 and vt750 1988-2003 owners workshop manual"

Am extras cateva pagini, sper sa te ajute!

post-68636-0-33468500-1363937011_thumb.png

post-68636-0-73569900-1363937022_thumb.png

post-68636-0-75784300-1363937031_thumb.png

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te macar odata sa vezi cum se face (pe viu nu pe youtube sau alte variante) si pe urma incearca sa schimbi tu lichidul.... nu e chiar asa de usor precum pare si o sa ajungi sa stai cu furca insirata pana vine cineva sa te ajute . bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vanzare Honda Shadow, VT600C, din 1997. aprox 35.000 km. Tinut in garaj, stare buna.

Kit lant 2.500 km. baterie buna. Se vinde din cauza schimbarii a categoriei si a lipsei de spatiu (ne mutam) .

 

post-3579-0-56378100-1344588415_thumb.jp
post-3579-0-63026400-1344588408_thumb.jp

 

Mai multe info : http://www.bikeshop....ip=am&ID=504840

 

Vine cu ea in pachet 2 seturi de coburi de piele :(una de oras 18, 29 litri- drum lung ) si parbriz (+manual de reparatie -intretinere tiparita -engleza)

pret 2350 euro (negociabil in fata locului)

inmatriculat in HR, fizic e in Cluj. Acte in regula, momentan fara RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma insel dar honda a oprit productia acesui model in '87.. acum na, poate e un tanc de motor cu toate componentele 100% noi dar la un moment dat o sa ai nevoie de vreo piese si atunci... kaput. Din cate stiu la vt600 productia s-a oprit prin '04 sau '06 deci se gasesc piese cacalau...

 

 

Eu iti recomand 600,dar depinde de bugetul tau. Ca si bani nu prea este diferenta intre 400 si 600.

Am un amic cu un vt 500 din '87, merge grozav!

multumesc pentru raspunsuri...numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut . ce ulei imi recomandati pentru shadow 600?

scrie la inceputul topicului ce recomanda producatorul 20w50, la orice cruiser sau din gama asta recomand 20w50, daca ar fi si mai gros eu personal as baga si mai gros, oricum pe bidoanele de 20w50 este desenat si un chopper, 10w40 este un ulei subtire, recomandabil pe timp rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie la inceputul topicului ce recomanda producatorul 20w50, la orice cruiser sau din gama asta recomand 20w50, daca ar fi si mai gros eu personal as baga si mai gros, oricum pe bidoanele de 20w50 este desenat si un chopper, 10w40 este un ulei subtire, recomandabil pe timp rece.

asta am gasit in manualul motocicletei,eu personal asta pun si nu am avut nici o problema

m-am si documentat cu privire la viscozitatea uleiului precum si la temperatura de utilizare,consider ca 10W40 e potrivit pentru un VT 600

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...