Sari la conținut

Top Ten - Viteza Max.


Vizitator LeoVFR
 Share

Postări Recomandate

Vizitator LeoVFR

1 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa Sportler 300 km/h

2 Suzuki GSX 1300 RZ Hayabusa Sportler 300 km/h

3 Kawasaki Ninja ZX-12R Supersportler 298 km/h

4 Honda CBR 1100 XX Super Blackbird Supersportler 290 km/h

5 Suzuki GSX-R 1000 Supersportler 285 km/h

6 Aprilia RSV 1000 Mille Racing Supersportler 283 km/h

7 Aprilia RSV 1000 Mille Racing Supersportler 280 km/h

8 Aprilia RSV 1000 Mille Racing Factory Supersportler 280 km/h

9 Honda VTR 1000 SP-2 Supersportler 278 km/h

10 Honda CBR 900 RR Fireblade Supersportler 278 km/h

11 Kawasaki ZX-9R Supersportler 276 km/h

12 Suzuki GSX-R 750 Supersportler 276 km/h

13 Kawasaki ZZR 1200 Sportler 275 km/h

14 Aprilia RSV 1000 Mille Supersportler 273 km/h

15 Ducati 999R Supersportler 270 km/h

16 Ducati 999S Supersportler 270 km/h

17 Ducati 999R Supersportler 270 km/h

18 Ducati 999 Supersportler 265 km/h

19 Kawasaki Ninja ZX-6R Supersportler 263 km/h

20 Benelli Tornado 900 LE Supersportler 262 km/h

21 Benelli Tornado 900 TRE Supersportler 262 km/h

22 Honda CBR 600 RR Supersportler 261 km/h

23 Kawasaki ZX-6RR Supersportler 257 km/h

24 Aprilia SL 1000 Falco Sportler 255 km/h

25 Honda CBR 600 F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator LeoVFR

* Honda CBR 600 --> V max.: 254 km/h

 

** Yamaha R1 nu apare in statistica deoarece firma nu a transmis date oficiale in aceasta privinta revistei / paginii internet cu pricina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Normal ca nu-l vezi, pt ca postarea initiala dateaza din 2004 :crack:

:kick:

 

Este vorba de viteza reala nicidecum ce scrie la tine in bord .

bordul fiind electronic nu pot sa vad 299 decat daca o probezi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad cbr1000rr 2006 iti spun eu 299km/h limitata electronic cu doar 998 cm cubi

Si marmota......dadea 299 cu CBR-ul din staniol.Dar in Mos Craciun crezi?Asa si GSX-R-ul de 600 arata 299 cu o toba si un filtru "reising"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deviatii de la real sunt, dar pe bord cand am mers toate aratau 299, adica suzuki,yamaha si honda de 1000.care e realitatea? ca sa nu mai spunem daca schimbi pinioanele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l ca daca afla ca cbr-l lui model 2006 cu 94983265 cai la doar 998 cc nu prinde 299 se sinucide. :crack:

 

Nu are importanta, ultimul model din lista are viteza maxima 254, iar RR-ul merge mai repede oricum te uiti.

 

Lipsesc din lista multe motoare, ZX14R, Desmosedici, MV Agusta F4 etc.

 

Un clasament de acum nshpe ani mai mult te baga in ceata decat sa te lamureasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are importanta, ultimul model din lista are viteza maxima 254, iar RR-ul merge mai repede oricum te uiti.

 

Lipsesc din lista multe motoare, ZX14R, Desmosedici, MV Agusta F4 etc.

 

Un clasament de acum nshpe ani mai mult te baga in ceata decat sa te lamureasca.

LOgic ca e o statistica aberanta care nu include motoare noi performante . Scopul meu era sa ii explic omului ca cebereu' lui nu prinde 299 real . Dar acum deja imi e frica sa il mai conving . Daca chiar are tendinte sinucigase !?!? :kick: :lol: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce prostie...daca un gunoi de masina de 250 de cai si 1500 de kile ai limitata la 250 atunci e kiar asa de imposibil ca honda cbr 1000 rr faiarbleid de 170 de kile sa nu prinda 299 limitat???

hmmmmm....gandit-zi de 3 ori inainte sa nu zicetzi nimik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce prostie...daca un gunoi de masina de 250 de cai si 1500 de kile ai limitata la 250 atunci e kiar asa de imposibil ca honda cbr 1000 rr faiarbleid de 170 de kile sa nu prinda 299 limitat???

hmmmmm....gandit-zi de 3 ori inainte sa nu zicetzi nimik

Numai visatori :crack: ....nu mai spun de ce "aerodinamicitate"(de cct) are o motocicleta si anume ca si o caramida e mai aerodinamica :lol: ....doar intreb ,de ce oare honda da pt un cbr1000rr o vit maxima de 287km/h???!??!?! .Ar fi in interesul lor sa dea mai mult si anume 299 ,dar atata duce pe bord ,in NICI UN CAZ real...real fiind 287 :lol:

 

Ps:si basina mea de mondeo are un vmax de 205km/h ,dar pe bord a ajuns la 220km/h....asta ce ar insemna ,sa ma laud la toti cosurosii ca a mea merge cu 220 sau sa accept ca e o EROARE de kilometraj ,ACCEPTATA de toata lumea?? :kick:....btw ,asta s-a intamplat la toate masinile pe care le-am avut si la alti amici posesori:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in fruntea clasamentului ar trebui sa se afle Marine Turbine Technologies Y2K cu un top speed de 402,3 km/h :crack:

post-23-1175061654_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai visatori :crack: ....nu mai spun de ce "aerodinamicitate"(de cct) are o motocicleta si anume ca si o caramida e mai aerodinamica :P ....doar intreb ,de ce oare honda da pt un cbr1000rr o vit maxima de 287km/h???!??!?! .Ar fi in interesul lor sa dea mai mult si anume 299 ,dar atata duce pe bord ,in NICI UN CAZ real...real fiind 287 :lol:

 

Ps:si basina mea de mondeo are un vmax de 205km/h ,dar pe bord a ajuns la 220km/h....asta ce ar insemna ,sa ma laud la toti cosurosii ca a mea merge cu 220 sau sa accept ca e o EROARE de kilometraj ,ACCEPTATA de toata lumea?? :lol:....btw ,asta s-a intamplat la toate masinile pe care le-am avut si la alti amici posesori:ok:

 

La ce te referi tu, se numeste viteza maxima constructiva, si reprezinte viteza maxima la care fabricantul garanteaza motocicleta, respectiv masina.

Aproape toate masinile si motocicletele isi pot depasi viteza maxima constructiva, dar in acel moment, ele nu mai functioneaza in parametrii normali.(ca s afiu mai clar, la o masina, daca ai depasit VMC ai sanse ca intr-o franare foarte violenta sa nu-ti reziste sistemul de franare sau ca sistemul de racire sa nu mai poata raci motorul cum trebuie)

 

:kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce te referi tu, se numeste viteza maxima constructiva, si reprezinte viteza maxima la care fabricantul garanteaza motocicleta, respectiv masina.

Aproape toate masinile si motocicletele isi pot depasi viteza maxima constructiva, dar in acel moment, ele nu mai functioneaza in parametrii normali.(ca s afiu mai clar, la o masina, daca ai depasit VMC ai sanse ca intr-o franare foarte violenta sa nu-ti reziste sistemul de franare sau ca sistemul de racire sa nu mai poata raci motorul cum trebuie)

 

De bun simt ce spui tu, dar nu as crede ca asta e ideea. Nu face nimeni o masina care sa mearga cu 240 la ora iar franele sa poata opri masina doar de la 180 la ora. Pentru orice piesa se ia un coeficient de siguranta, care pentru sistemele vitale poate fi si 3 (adica frana poate sa reziste la solicitari de 3 ori mai mari decat ce se asteapta in conditii reale de utilizare)

 

Depasirele vitezei maxime constructive sunt in general de 4-5 km la ora real, ceea ce nu face nici o diferenta pentru parametrii de functionare ai masini.

 

Eu cred ca pur si simplu producatorii isi iau o marja de siguranta. In functie de temperatura, altitudine, tipul asfaltului etc, viteza maxima poate varia sensibil, si atunci o dau mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De bun simt ce spui tu, dar nu as crede ca asta e ideea. Nu face nimeni o masina care sa mearga cu 240 la ora iar franele sa poata opri masina doar de la 180 la ora. Pentru orice piesa se ia un coeficient de siguranta, care pentru sistemele vitale poate fi si 3 (adica frana poate sa reziste la solicitari de 3 ori mai mari decat ce se asteapta in conditii reale de utilizare)

 

Depasirele vitezei maxime constructive sunt in general de 4-5 km la ora real, ceea ce nu face nici o diferenta pentru parametrii de functionare ai masini.

 

Eu cred ca pur si simplu producatorii isi iau o marja de siguranta. In functie de temperatura, altitudine, tipul asfaltului etc, viteza maxima poate varia sensibil, si atunci o dau mai mica.

E foarte logic ce spui si anume ,doar nu e fabricantul tembel sa-ti dea o masina care poate merge cu 200 ,dar sistemul de franare sa faca fata numai pana la 150 :crack: ...e LOGIC! .Oricum ,vit max e data in anumite conditii ,ca daca prinzi furtuna din fata adios orice gand de vmax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce prostie...daca un gunoi de masina de 250 de cai si 1500 de kile ai limitata la 250 atunci e kiar asa de imposibil ca honda cbr 1000 rr faiarbleid de 170 de kile sa nu prinda 299 limitat???

hmmmmm....gandit-zi de 3 ori inainte sa nu zicetzi nimik

Misto spus...............daca ai in posesie un astfel de gunoi da-mi-o mie ca te scap eu de ea cu cea mai mare placere fara nici un fel de cost :crack: :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...