Sari la conținut

Este Timpul Sa Tragem Un Semnal De Alarma


Postări Recomandate

DRAGI COLEGI ENDURISTI, IUBITORI DE NATURA SI NU NUMAI, CE PARERE AVETI IN LEGATURA CU DEFRISARILE HAOTICE SI FURTURILE DIN PADURILE PATRIEI?

EU IN ZONA IN CARE MA DAU (CAMPINA -SLANIC PRAHOVA), OBSERV CUM DE LA AN LA AN PADURILE SE IMPUTINEAZA, IAR DESPRE RE-IMPADURIRI NICI NI SE PUNE PROBLEMA. AM FACUT O SERIE DE SESIZARI LA ROMSILVA PRAHOVA SI NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS.

SPER, CA O DATA CU INTEGRAREA DIN 2007 SA SE SCHIMBE SI LA NOI CEVA, PANA NU ESTE PREA TARZIU.

 

CE CREDETI CA SE POATE FACE?

 

COMENTARII, SUGESTII, POZE ETC.

 

 

 

 

POZELE ATASATE SUNT FACUTE LA IESIREA DIN SACELE SPRE CHEIA.

ACUM 3-4 ANI AICI AU FOST PADURI, ACUM.........

post-2059-1148979302_thumb.jpg

post-2059-1148979322_thumb.jpg

post-2059-1148979347_thumb.jpg

post-2059-1148979366_thumb.jpg

post-2059-1148979385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nici nu o sa raspunda.

s-au ma-ai facut demersuri pe forumurile cu activitati montane, pe cele ecologice.. si lista e lunga... petiti si toate alea... nimeni nu misca nimic.

asa ca :cheers: pentru ROMSILVA si toti cei care sunt implicati in asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nnumai in zona ta e asa....peste tot unde e padure se taie masiv

din suceava spre gura humorului cica amenajeaza nu stiu ce mama dracului ca au taiat grupa mare si arat ca dracu acum

peste tot e asa!

:cheers: celor care au grija de treaba asta cu taiatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...se pare ca este o problema foarte grava cu defrisarile...

Nu ne afecteaza numai pe noi, ci intreaga Planeta...

O sa ajungem sa facem Enduro numai in nisip ( desert )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatie similara si Parcul National Piatra Craiului... sub obladuirea si binecuvantarea Administratiei PNPC (organism aflat in subordinea Romsilva - SRL-ul care gestioneaza fondul forestier la nivel national).

 

Fenomenul va fi cel mai probabil stopat atunci cand:

- statul nu va mai exploata padurile ci doar va controla si reglementa exploatarea in regim silvic a suprafetelor forestiere;

- administrarea ariilor protejate nu vor mai fi gestionata de exploatatorul fondului forestier;

- organismul creat pentru controlul respectarii regimului silvic nu va mai controla colegii de institutie;

- cadrul legislativ va fi definitivat si cel mai important va fi si aplicat;

- de soarta padurilor din Romania se vor interesa si oficialii DGAgri in urma implementarii programelor finantate din fonduri comunitare.

 

O parte din aceste probleme vor fi remediate dupa aplicarea noului cod silvic care creaza cadrul pentru aparitia ocoalelor silvice private si obligativitatea administrarii tuturor suprafetelor forestiere de catre ocole silvice.

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand statul a inapoiat padurile taranului roman iubitor de codru verde dar care s-a pus cu barda pe copaci ca sa scoata parnosu' gros... :cheers:

Asa ca.... :ok: :) :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand statul a inapoiat padurile taranului roman iubitor de codru verde dar care s-a pus cu barda pe copaci ca sa scoata parnosu' gros... :cheers:

Asa ca.... :ok: :) :crack: :crack: :crack:

 

 

Pana in 2005 cand a inceput procesul de reimproprietarire, terenurile forestiere (adica vreo 7 mil.ha, adica ~30 % din teritoriul tarii) aflate in proprietate privata erau sub 1,5 mil. ha. Restul erau in administrarea statului... de unde si maretul peisaj... la fel si panourile informative prin care se anumta la marginea padurilor cum ca "PADUREA E PROPRIETATEA STATULUI" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist!!!

 

Va dati seama ca politicienii nu fac nimic pentru noi, oamenii, dar ce sa faca nenorocitii pentru padurile noastre??? Este inadmisibil ce se intampla si noi, oamenii suntem singurii vinovati!!!

 

Eu unul, consider ca daca fiecare dintre noi ar planta un copacel... am ajuta foarte mult padurea, si viitorul nostru si al copiilor nostrii

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca macar padurarii si politia si-ar face datoria ... Pe unde am fost la munte era plin de ciori care furau lemne . Si nu cred ca aveau autorizatie ca toti se uitau speriati cand treceam probabil sa nu-i prinda nimeni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca macar padurarii si politia si-ar face datoria ... Pe unde am fost la munte era plin de ciori care furau lemne . Si nu cred ca aveau autorizatie ca toti se uitau speriati cand treceam probabil sa nu-i prinda nimeni ...

 

 

Pai da... ca lucreaza mana in mana cu padurarii, JEGURILE REAQ :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratii mei, am fost pe rucar-bran....merg de mic prin locurile acelea si sunt SCARBIT de ignoranta si lacomia unor semeni d-ai nostri. Sa le fie RUSINE. Spre Barajul Pecineagu e ras, Valea Cheii e rasa....Zona padina-pestera din Bucegi sufera. Chiar si in jurul targovistei au inceput sa dispara padurile. CE FACEM??? Ii lasam sa distruga natura si, in acelas timp TERENUL NOSTRU DE JOACA, pe care il iubim atat de mult?

Unde o sa ne dam cand n-o s amai avem paduri? Campionatul National de Enduro o sa fie Campionatul National de Ocolit Cioate si SArit Busteni???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi de aici vorbesc in necunostinta de cauza.

Romsilva investe mult in impaduriri si in creearea unui fond forestier nou.Insa din pacate nu are cu cine.Se lupta cu mentalitati ale oamenilor de la tara pusi pe furat si cu tiganii aia borati.

Padurarii nu mai au putere in fata tiganimii si pentru un tigan impuscat risca sa faca si inchisoare.(cati dintre voi a-ti merge singuri in padure sa va luptati cu 10-20 de tigani inarmarti cu topoare).

Taranul roman a defrisat tot cand si-a vazut padurea proprietate personala si Romsilva a fost pusa in fata faptului implinit.

Ei nu taie copaci dupa cum ii duce capul si atunci cand taie iau si baga la taiat partea batrana a padurii.

 

Ca padurarul mai vinde lemne pe sub mana si ca directorii de la Romsilva sunt actionari la unele din cele mai mari gatere ... asta e alta treaba si aici e o buba de ce Romsilva se chinuie sa iasa pe PLUS.

 

Traim intr-o tara frumoasa ca un mar ionatan dar care e mult prea mort si gaunos din cauza viermilor dinauntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blue angel, pe de-o parte ai dreptate. Da pe Transalpina nu era vorba de tigani... era vorba tocmai de firme fantoma bine infipte care carau copaci si care au dezgolit dealuri intregi. Carau nu cu caruta ci cu camioane de mare tonaj pline cu busteni. Am vazut cu ochii mei. Si nu cred ca aia sunt hoti tigani cu topoare... Pt ca odata iesiti la drum politia ii cam controleaza pe astia cu lemne. Iar faptul ca politia nu are treaba cu ei nu ma duce cu gandul decat la o chestie: firmele alea ce exploateaza padurile fac parte dintr-o retea condusa de persoane foarte influente si sus-puse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele sunt slabute... Uitati aici dezastre...

 

Locul - Poiana Lancii - Piatra Craiului

 

Responsabil legal - un bou de vreo 50 de ani caruia i s-a dat inpoi tarlaua prin bunavointa Parcului National Piatra Craiului. (Din cate stiu dar nu sunt sigur, trebuie sa ceri aprobare de la Romsilva & Co ca sa despaduresti tarlaua ta, si o sa iti spuna ei cat ai voie si ce sa tai)

 

Responsabil moral - Mircea Verghelet - seful Parcului National Piatra Craiului si acolitii lui printre care Mihai Zota ;) :bigstar: :cheers: :cheers: Il gasiti in Zarnesti sau in Brasov. Daca va mananca sa ii dati :P :P sa ii dati si un :crack: din partea mea "pentru Spirla"... (refugiu pe care l-am refacut si caruia i-a dat foc)

 

Evident ca nu am dovezi ca a avut mare grija... :hug: ;) :P

 

post-9917-1149670623_thumb.jpgpost-9917-1149670679_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt brasovean de sange si iubesc muntele si codrul des. Sunt om in toata firea, stau la birou, si-mi lacrimeaza ochii, strang usor din dinti, inghit nodul din gatlej, ...

 

Am un colt de rai pe la Poiana Marului, langa Zarnesti, in care ma refugiez de cate ori pot. E in varf de deal. Ce frumos e Doamne si noi ce urati suntem.

 

Ce spui tu andreisamoil de Poiana Lancii - Piatra Craiului, stiu, dar sunt locuri in care iti vine sa-ti iei campii, te apuci de par si albesti acolo..., ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trist ce se intampla in Romaia cu defrisarile astea si in zona unde merg eu mai des (muntii Tarcu-Poiana Marului) se fac defrisari masive in plus de asta cei care se ocupa cu defrisarile mai au si tupeul sa nu te lase sa te mai plimbi pe drumurile forestiere cu motoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi de aici vorbesc in necunostinta de cauza.

Romsilva investe mult in impaduriri si in creearea unui fond forestier nou.Insa din pacate nu are cu cine.Se lupta cu mentalitati ale oamenilor de la tara pusi pe furat si cu tiganii aia borati.

Padurarii nu mai au putere in fata tiganimii si pentru un tigan impuscat risca sa faca si inchisoare.(cati dintre voi a-ti merge singuri in padure sa va luptati cu 10-20 de tigani inarmarti cu topoare).

Taranul roman a defrisat tot cand si-a vazut padurea proprietate personala si Romsilva a fost pusa in fata faptului implinit.

Ei nu taie copaci dupa cum ii duce capul si atunci cand taie iau si baga la taiat partea batrana a padurii.

 

Ca padurarul mai vinde lemne pe sub mana si ca directorii de la Romsilva sunt actionari la unele din cele mai mari gatere ... asta e alta treaba si aici e o buba de ce Romsilva se chinuie sa iasa pe PLUS.

 

Traim intr-o tara frumoasa ca un mar ionatan dar care e mult prea mort si gaunos din cauza viermilor dinauntru.

 

Aproape adevarat... dar

 

Programele de reimpadurire si de refacere a fondului forestier nu sunt finantate in cea mai mare parte de Romsilva, ci prin alocari de la bugetul MAPDR, prin programe elaborate de "Direcția generală pentru controlul aplicării regimului silvic Âşi control cinegetic".

 

Pentru a fi clar definit raportul dintre MAPDR si RNP (Romsilva) si pentru a se face delimitarea atibutiilor acestor institutii:

"Regia Națională a Pădurilor - Romsilva este persoană juridică, cu sediul central în municipiul BucureÂşti, B-dul General Gheorghe Magheru, nr. 31, sectorul 1, Âşi funcționează pe bază de gestiune economică Âşi autonomie financiară, exercitând Âşi atribuții de serviciu public cu specific silvic Âşi de autoritate hipică națională, în conformitate cu prevederile regulamentului de organizare Âşi funcționare aprobat prin Hotărâre de Guvern. Temeiul legal specific în baza căruia funcționează Âşi este organizată Regia Națională a Pădurilor Romsilva sunt Legea nr. 26/1996 (Codul Silvic) Âşi Hotărârea de Guvern nr. 1105/2003, cu modificările Âşi completările ulterioare.

În structura Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva funcționează unități teritoriale fără personalitate juridică (direcții silvice) Âşi o unitate cu personalitate juridică (Institutul de Cercetări Âşi Amenajări Silvice). Structurile organizatorice Âşi funcționale ale unităților teritoriale se aprobă de Consiliul de administrație al Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva.

Regia Națională a Pădurilor - Romsilva funcționează sub coordonarea autorității publice centrale care răspunde de silvicultură, la data actuală fiind Ministerul Agriculturii, Pădurilor Âşi Dezvoltării Rurale. Regia Națională a Pădurilor - Romsilva are ca scop gospodarirea durabilă Âşi unitară, în conformitate cu prevederile amenajamentelor silvice Âşi ale normelor de regim silvic, a fondului forestier proprietate publică a statului, în vederea creÂşterii contribuției pădurilor la îmbunătațirea condițiilor de mediu Âşi la asigurarea economiei naționale cu lemn, cu alte produse ale pădurii Âşi cu servicii specifice silvice, precum Âşi coordonarea Âşi implementarea programului național de ameliorare genetică a cabalinelor, promovarea pe plan național Âşi internațional, a exemplarelor de cabaline valoroase din hergheliile Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva , prin organizarea de competiții sportive, târguri Âşi expozitii, precum Âşi exercitarea atribuțiilor de autoritate hipică națională"

 

Pe site-ul RNP-Romsilva se gasesc informatii mai detaliate referitoare la "managementul durabil" al padurilor prin prisma unei R.A. Pe site-ul MAPDR se pot gasi de asemenea informatii (nu prea multe) referitoare la organismul care creaza cadrul si normele de management forestier.

 

In alta ordine de idei, proprietarii de paduri (inclusiv noii improprietariti) sunt responsabili legali de integritatea padurilor de pe terenurile detinute, raspunzand penal in cazul constatarii taierilor ilegale. Asta in conformitate cu vechiul Cod Silvic. Conform noului Cod silvic, administratorul suprafetelor forestiere vor fi responsabili de aplicarea regimului silvic si implicit vor raspunde in fata justitiei in cazul demararii actiunii penale in cazul constatarii taierilor ilicite. Acest aspect va stimula ocoalele private sa se preocupe MULT MAI ACTIV de actiunile de paza si control, nu numai de exploatarea masei lemnoase sau a altor produse ale padurii :hug: .

 

Si ca tot vorbeam de Piatra Craiului... ;) :bigstar: :cheers: :cheers:

 

Si apropos... administrarea Parcului National Piatra Craiului este facuta in cadrul RNP Romsilva... In subordinea careia se afla Administratia PNPC.

post-9468-1149677015_thumb.jpg

post-9468-1149677030_thumb.jpg

post-9468-1149677038_thumb.jpg

post-9468-1149677047_thumb.jpg

post-9468-1149677056_thumb.jpg

post-9468-1149677064_thumb.jpg

post-9468-1149677073_thumb.jpg

post-9468-1149677080_thumb.jpg

post-9468-1149677088_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze cu dedicatie pentru Inger' Albastru .

Zona ,administrata, defrisata si in 20 de ani reinpadurita de natura nu Romsilva. Zona Sinaia cu defrisari proaspete in 2005-2006, intre Posada si Sinaia pe DN 1, iar culmea ironiei la 50m troneaza o plancarda cu...."Padure propietatea statului" :banana: . Poate anul acesta ne trezim si cu muntele peste sosea,asa cum s-a intamplat si in alte zone :D .

post-2059-1150353965_thumb.jpg

post-2059-1150353985_thumb.jpg

post-2059-1150354005_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...