Sari la conținut

1 iunie 2006 - Neacordare De Prioritate, Pitesti


Jardi
 Share

Postări Recomandate

Joi, 1 iunie 2006, ziua copilului, clubul Road Riders, adica noi, mergem la un orfelinat sa ducem jucarii, avand dupa noi un reporter de la Curierul Zilei ca pasager pe motorul lui Tanta, ne facem treaba dupa care urma sa-l readucem pe reporter la redactie.

La intoarcerea din Papucesti spre centru de pe o strada iese fara sa se asigure suficient un Opel Astra pe banda noastra de mers, Tanta franeaza violent pierde controlul motorului si se duc toti taras cateva zeci de metrii.

Pagube: motorul raschetat bine rau pe o laterala, Tanta umar dizlocat acum bagat in ghips, reporter Curierul Zilei ambele maini julite bine, un deget de la picior rupt, plus multe alte julituri (nu purta decat casca).

De ce trebuie sa platesti enorm ca sa faci un gest caritabil ?

Ce vina avea saracu` reporterul, care se suia pt. prima data pe un motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma faci sa ma simt bine. Toti ziceau ca in Bucuresti e cel mai rau. Eu conduceam in Pitesti fara probleme, dar ma gandeam cu groaza ce-o fi in Bucuresti. Deci pot conduce in toata tara daca in pitesti e cel mai rau, nu?

 

Sanatate maxima si recuperare rapida ca se pierde sezonul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma faci sa ma simt bine. Toti ziceau ca in Bucuresti e cel mai rau. Eu conduceam in Pitesti fara probleme, dar ma gandeam cu groaza ce-o fi in Bucuresti. Deci pot conduce in toata tara daca in pitesti e cel mai rau, nu?

 

Sanatate maxima si recuperare rapida ca se pierde sezonul!

 

 

Stai linistit. In privinta ta nu ne facem probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma ierte argesenii, dar in Pitesti este cea mai tembela si periculoasa circulatie din cate am vazut. Si credeti-ma ca am vazut destule.

arges spui?mergi in prahova sa vezi cum merg aia cu masinile de zici ca sunt cu carutele pe camp.n-au nici o lege de trafic.sunt roboti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma ierte argesenii, dar in Pitesti este cea mai tembela si periculoasa circulatie din cate am vazut. Si credeti-ma ca am vazut destule.

Asa e. Al doilea numar de masini pe cap de locuitori dupa Bucuresti, strazi inguste cu 2 benzi pe sens, din care banda 1 este in permanenta ocupata cu masini parcate aiurea in lipsa de parcari organizate.

Ion54, conduceai bine prin Pitesti poate acum 10 ani, te invit sa vezi ce e acum. De ce crezi tu ca Pitestiul este primul oras din Romania super-monitorizat prin 34 de camere video si 9 radare, plus politistii mereu prezenti in intersectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. Al doilea numar de masini pe cap de locuitori dupa Bucuresti, strazi inguste cu 2 benzi pe sens, din care banda 1 este in permanenta ocupata cu masini parcate aiurea in lipsa de parcari organizate.

Ion54, conduceai bine prin Pitesti poate acum 10 ani, te invit sa vezi ce e acum. De ce crezi tu ca Pitestiul este primul oras din Romania super-monitorizat prin 34 de camere video si 9 radare, plus politistii mereu prezenti in intersectii.

 

Eu vorbeam de anu' trecut, ultima data cand m-am dat cu masina prin Pitesti. Am vazut ca toti se grabesc de parca viata le atarna de ajunsul la timp (in urmatoarele 30 secunde) la gara sau in Gavana (depinde de directia de mers). Am avut de-a face cu tipi care ma provocau la liniute (ei cu Dacia eu cu Fordul) si i-am lasat sa castige si sa fie fericiti. De obicei dorm in Ceair si merg spre Stefanesti deci trec pe la frumoasa intersectie de la pod zilnic. Era o constatare care imi dadea speranta ca, poate, o sa pot sa ma dau si cu o motocicleta prin tara. Eram fericit ca ce e in Pitesti e tot ce poate fi mai rau, asta daca nu s-a degradat complet de atunci.

Oricum o sa vad cum e in septembrie cand sper sa-i intalnesc pe pitesteni la Tantza.

Ochii mari, atentie marita si asfalt uscat! Drumuri lungi si frumoase!

Abia astept sa va vad ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se circula prost peste tot in tara. Parca fiecare sofer are propriul lui Cod Rutier. Sa speram ca in viitorul apropiat numarul accidentelor in care sunt implicate si motociclete sa scada. Pana atunci.... Insanatosire grabnica motoristului si ziaristului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare! dak e reporter pasagerul atunci nu trebuie sa poarte casca sau care e faza? inconstienta curata!.. si in fiecare zi vad pasageri si motociclisti fara casti,pt aceia nu cred ca exista motive de compatimire,mi-am pierdut orice urma de respect,casca e un lucru elementar din echipamentul unui motociclist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu era vorba de aglomeratie in topicul de mai sus, ci de soferi neatenti. Soferi neatenti sunt peste tot si NOI trebuie sa invatam sa ne ferim de ei, pentru ca NOI avem de suferit dup-aia, atat fizic cat si material...banuiesc ca si in cazul lui Tanta nu a existat impact cu masina...deci i-si repara motoreta din banii sai!

 

In privinta aglomeratiei nu incercati sa comparati haosul din Bucuresti cu traficul din Pitesti...asta o spun in conditiile in care locuiesc in Pitesti si fac Bucurestiul si de 3 ori pe saptamana uneori.

 

Sanatate Tanta, numa' bine!! ;)

Editat de cipone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare! dak e reporter pasagerul atunci nu trebuie sa poarte casca sau care e faza? inconstienta curata!..

Ai dreptate!

E inconstientza curata!

Insa reporterul avea "elementara" casca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt doua lucruri pe care nu trebuie sa le confundam! Aglomeratia si soferii prosti! Aglomeratia nu inseamna ca in zona respectiva (oras) se conduce prost! Iar soferii prosti sunt toti aceia care iti taie fata, carora le e lene sa mai semnalizeze (asta daca isi mai aduc aminte ce inseamna asta), aceea care blocheaza toata circulatia pentru cine stie ce manevra simpla (pentru ceilalti). Nu mai enumerez cazurile de cedare de prioritate, sau respectarea regulilor de circulatie! Mai mult, soferi prosti sunt aceeia care nici macar nu-si dau seama unde gresesc, si, in loc sa-si ceara scuze (cum ar fi normal intr-o civilizatie la care inca visam), incepe sa te injure eventual si la bataie...

Pitestiul mi s-a parut aglomerat in zona de tranzit, dar nu am intampinat probleme. In Ploiesti am avut unele emotii, si-mi era forte greu sa citesc indicatoarele (circulatia era incalcita rau, dar din vina autoritatilor, nu a soferilor). Caransebes - localnicii nu aveau nici o treaba cu semnalul sau cedare de prioritate! Pentru ei exista doar acceleratie si, din cand in cand frana! Timisoara - strazi in lucru, aglomeratie, agitatie; soferii - cu mult bun simt, nu au fost probleme (nici macar din partea pietonilor)!

Bucuresti - Bucurestiul cred ca le cuprinde pe toate...

Cam asta e parerea mea, si in cea mai mare parte e obtinuta cu... masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caransebes - localnicii nu aveau nici o treaba cu semnalul sau cedare de prioritate! Pentru ei exista doar acceleratie si, din cand in cand frana! Timisoara - strazi in lucru, aglomeratie, agitatie; soferii - cu mult bun simt, nu au fost probleme (nici macar din partea pietonilor)!

 

La Caransebes nu e cum zici tu, chiar prea putin fata de Timisoara. Aici e nebunia, cand merg la Caransebes sunt mult mai relaxat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...