Sari la conținut

Bmw F650 - Suzuki V Strom 600 - Ktm Lc4


ENDuROAD
 Share

Postări Recomandate

Depinde pentru ce...

Eu as alege LC4 pentru offroad, V Strom pentru drumuri lungi pe sosea, F650 nu prea ma incanta, doar varianta Dakar e mai pe gustul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUTEM SPUNE CARE ESTE CEA MAI BUNA ALEGERE? ;)

 

Pret/capabilitati/fiabilitate - castigator Suzuki

Daca pretul nu e important as opta pentru BMW pentru prestigiul numelui, dar cheltuielile de intretinere, aici in Canada, sunt mult mai mari la BMW decat la Suzuki.

 

Despre KTM nu am nici o informatie, deci nu pot comenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-strom este cel mai de sosea dintre cele 3.

Aici poti sa citesti pana te plictisesti de cele 3 si altele asemenea.

 

Atata timp cit nu vrei sa faci enduro pe carari de oi v-strom este, dupa opinia mea, cea mai buna (si economica) alegere.

Atentie la buget v-strom ca dupa achizitionare sint de cumparat niste "optionale" obligatorii:

- parbriz inalt,

- crash guard,

- semnalizatoare mai scurte (Vezi in threadul din semnatura mea)

 

Mai intreaba despre v-strom si pot sa iti povestesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V -STROM e frumoasa dar si BMW F650 , KTM nu prea imi place asa ca o sa ma documentez mai mult despre cele doua. Japoneza e mai ieftina dar nemtzoaica e mai eleganta ......of....... greu, foarte greu de ales , totusi cred ca V-STROM ca am observat ca sunt putine pe strada. :cheers:

 

arhigraph spune-mi te rog cum e Aprilia ta ? esti multumit de ea?

 

Aprilia inteleg ca are motor rotax de care am auzit ca e f. fiabil ;)

 

Baieti eu ma retrag acum o sa revin bye! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-Strom e cea mai buna pt. touring (V2, putere mai mare etc.) dar de frumoasa... hmm, de gustibus non disputandum est ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM-ul e cel mai bun pe coclauri. Wee-Stromul e cel mai bun pentru touring. GSD-ul e undeva intre.

 

Personal consider ca pentru enduro-adventuring de unul singur un OR 600 Atlas ar fi cea mai buna alegere. Mult noroc insa in a gasi unul complet functional (fara bube ascunse). Si la un pret bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu , inca ce sa fac , eu vreau sa merg pe teren accidentat mai mult si in oras mai rar. Hard enduro nu-i de mine ca am trecut de 30 de multisor, salele mele nu-s de asta. ;)

 

My friend,

Cunosc multi baieti care se dau foarte bine la enduro la 40 - 45 ani. Totul e sa vrei :bigstar:

Eu zic sa bagi in lista si KTM LC4 Adventure. Este cea mai polivalenta motocicleta de pe piata :cheers: Daca esti pe genul comod, e mai bun BMW sau Suzuki DL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM LC4 Adventure - pt autonomia teoretica de 450 km

 

;) :bigstar: :cheers: cel mai tare raspuns.....

 

 

BMW f 650 consum 3,5% solo si 3,9~4,00% cu pasager+bagaje :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu , inca ce sa fac , eu vreau sa merg pe teren accidentat mai mult si in oras mai rar. Hard enduro nu-i de mine ca am trecut de 30 de multisor, salele mele nu-s de asta. ;)

 

Mai mult teren accidentat si mai putin oras... hmmm.

Dar cita sosea? Adica vrei doar sa ajungi pana la Baicoi/Azuga si acolo pe drum forestier sau te bate gindul si de o Bucovina, Apuseni etc.?

 

Daca este prima motocicleta ti-as recomanda BMW-ul pt ca este mai usor si are o piata mai lichida. Cind te plictisesti de el (nu prea are putere deduc eu din eternele meciuri similare de pe alte forumuri) poti sa il vinzi usor. In plus V-stromul este destul de instabil la viteze mici datorita centrului de greutate ridicat si a masei mai mari.

 

Daca te gindesti, totusi, sa iei V-strom mai pune la buget vreo 500 - 1000+ de paralute pentru modificarile obligatorii: crash guard, scut de motor si parbriz si optionale: cric central, suspensie fata mai profesionista, toba.

 

Vad ca serviciul il ai pe la Iancului. Daca nu treci pe la Arc (desi nu prea ajung) putem sa ne vedem intr-o dupa amiaza sa cintaresti animala.

Editat de Novix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal as lua f 650. daca v-stromul era cu spite pe el l-as fi luat (ca sa mearga bine si la enduro). KTM e carburator, deci... nu ca nu imi place, dar nu as da banii pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"KTM LC4 Adventure - pt autonomia teoretica de 450 km"

 

:banana:

Pai la ce iti foloseste autonomia aia??? Ca si-asa dupa o ora - doua mai trebe sa te dai jos sa te dezmortesti... Si daca dai si de o benzinarie in cale- atunci chiar ca nu e cine stei ce avantaj autonomia.

 

Oricum, la capitolul consum- bmw-ul e peste celelalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM Adventure este cel mai frumos, cel mai tare, cel mai bine suspendat. Daca nu esti postash sau nu ai nevoie de un moto de zi cu zi, KTM e cel mai bun. Pentru toata ziua BMW, Pentru drumuri lungi pe asfalt - Suzy, pentru plimbari de duminica sau offroad - KTM - este o senzatie incomparabila.....Azi iarna i-am dat 136 la ora pe plaja....merge bestial....

post-2175-1149748731_thumb.jpg

post-2175-1149748933_thumb.jpg

post-2175-1149749074_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta , nimic concret , mai astept pareri. Daca ar fi sa aleg in momentul asta as alege V-Strom , pentru ca BMW are pret cam mare , KTM e mai mult pentru aratura iar V-Strom e undeva la mijloc.

Pentru oras , sosea si putin pe camp Suzuki V-Strom face banii.

Astept oferte V-Strom sau BMW :banana:

Editat de ENDuROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nimic concret? Fiecare si-a spus punctul de vedere. Nu asta ai vrut?

Ce te asteptai? Sa raspunda toti la unison cu acelasi clasament?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus nimic concret in sensul ca asteptam sfaturi si pareri mai detaliate , imi cer scuze daca nu am fost inteles dar.... intrebarea mea suna cam asa: de ce V-STROM sau F650 sau KTM ??

Multumesc tuturor! :banana:

 

Astept PARERI CONCRETE = EXPLICATII

 

PARERI CONCRETE = EXPLICATII

La asta m-am referit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus nimic concret in sensul ca asteptam sfaturi si pareri mai detaliate , imi cer scuze daca nu am fost inteles dar.... intrebarea mea suna cam asa: de ce V-STROM sau F650 sau KTM ??

Multumesc tuturor! :banana:

 

Astept PARERI CONCRETE = EXPLICATII

 

PARERI CONCRETE = EXPLICATII

La asta m-am referit

 

...mergi pe un v-strom 650,al meu are 24000km(6000facuti in Ro),nu am avut nici o problema...

probabil dupa asta,o sa-l vrei pe ala de "1000" :D

 

P.S aici pt unul de un an,platesti in jur de 5000-5500€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude, ce pareri concrete vrei ? Rapoartele cutiei de viteza ? Raportul foaie mica - foaie mare ? Sincer acuma...

 

Tot ce s-a spus pana acum e perfect corect. Tu esti cel care decide ce proportie de elemente motociclistice (drum lung/scurt, sosea/soft-enduro/hard-enduro etc.) vrei in final.

 

P.S.: Ca o completare, eu unul consider ca dilema 'adevarata' este intre BMW si KTM. Wee-Stromu e din alt film. Ala merge comparat cu ceva gen Multistrada 620, nu cu alea doua de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"P.S aici pt unul de un an,platesti in jur de 5000-5500€.

"

da, sigur.. cu drumul + taxe de drum + vama + pai adaugi peste 1000 de euro!!!

Pai frate, la 6800 hmmm mai pui 4 sute si iti iei F650 GS NOU NOUT de la reprezentanta din ROmania cu garantie!

 

 

P.S. La 3500 -3800 gasesti in tara F650 din 96 - 98 care mere de rupe si nu ai treaba cu el multi ani de zile!

 

Io sunt fan BMW - deci parerea mea e subiectiva :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"P.S aici pt unul de un an,platesti in jur de 5000-5500€.

"

da, sigur.. cu drumul + taxe de drum + vama + pai adaugi peste 1000 de euro!!!

Pai frate, la 6800 hmmm mai pui 4 sute si iti iei F650 GS NOU NOUT de la reprezentanta din ROmania cu garantie!

P.S. La 3500 -3800 gasesti in tara F650 din 96 - 98 care mere de rupe si nu ai treaba cu el multi ani de zile!

 

Io sunt fan BMW - deci parerea mea e subiectiva :banana:

 

...nu am facut eu legile in Ro,a doua ,v-strom-ul meu nu e de vanzare,si ultima...mai usor cu BMV-urile,nu faceti altceva decat sa dati banii pe o "marca"nu pe un "motor"...,

 

P:S Io sunt apasionat de "motoare"...si parerea mea tot subiectiva E... :D

Editat de XXL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...