Sari la conținut

Doua Zile Si O Escapada De 1.000 Km


Postări Recomandate

Acum doi ani am plecat cu gandul sa fac un tur prin tara, trecand prin Caransebes pt o cursa de viteza si taind-o prin munti intre Valea Oltului si Valea Jiului ca sa ajung acolo... Cu o nepra, cu pasager si incarcat de bagaje :P Deh, inconstienta... ;)

Lacul Vidra

post-23-1149279474_thumb.jpg

Si patania...

post-23-1149279532_thumb.jpg

 

Mda. Pe romaneste se numeste bulan. Dupa multi km de urcus si portiuni de drum forestier incepe coborarea spre Petrosani... Acolo s-a rupt in doua bestia, la fix s-ar putea spune. Fara cutie de viteze, cu frane precare, incarcat la maxim cu pasager si bagaje pe o coborare de 20 km pe nisip, viraje si toate cele. Asadar la vale sa fie... Dar ce bine ca-i vale!!! :P Da, tin sa mentionez ca nu exista semnal (nici acum nu e) si mi-a ramas si un pinion prin buzunar, fiindca n-am mai stiut sa-l mai pun la loc :P Oricum nu conta prea mult :ok: Era marsarierul :crack:

 

Asadar intr-o dimineatza de joi mi-am propus o cafea la rasarit pe Valea Oltului si-un mic dejun la Sarmisegetuza. Bineinteles reluand solo drumul "blestemat".

Plecarea la 3 dimineatza si...

5:35, rasarit si cafea pe Valea Oltului

post-23-1149280304_thumb.jpg

Lacul Vidra Reloaded (se recunoaste locatia, rucsacul pribeag si sticla de... Sprite - apropo, potoleste doar setea!!)

post-23-1149280527_thumb.jpg

Undeva pe mal

post-23-1149280613_thumb.jpg post-23-1149280640_thumb.jpg

Una artistica cica :P

post-23-1149280699_thumb.jpg

De fapt si de drept el este protagonistul principal, o adevarata fiara :P

post-23-1149280835_thumb.jpg post-23-1149280934_thumb.jpg post-23-1149280960_thumb.jpg

Daca vreti lista de piese pot recomanda Pink Floyd -Division Bell si niste Boccherini ;) La mine a functionat :cheers:

post-23-1149281243_thumb.jpg

Tinand cont ca mai am o poza exact in acelasi loc cu nepra (sau aproximativ), cu putin timp inainte sa crape, n-am rezistat tentatiei de a reconstitui atmosfera :P

post-23-1149281329_thumb.jpg

Next. Always next.

post-23-1149281430_thumb.jpg post-23-1149281494_thumb.jpg

Si micul dejun promis :P

post-23-1149281559_thumb.jpg

 

Bilantul de drum ar fi unul relativ pozitiv :bigstar: .

Mi-au sarit in fata gaini, gaste, rate, caini (din specia sinucigasa), capre, oi si vaci. Am acoperit tot?! Da, si-un urs saracul dar nu se pune ca parea mai degraba terorizat de animalul meu si n-a stiut cum sa fuga mai repede.

Apoi? Tacamul obisnuit, nimic nou. Salutat si cu mana si cu pietre

In rest?! Drumul? Perfect! Pietris, forestier, nisip, balega, cacarezi si toate cele :hug:

Nu se supara insa animalutul meu, de ce oare i-am luat eu incaltari noi. Mwahaha :cheers:

 

Continuarea mai jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A tinut CDI-ul ? :P ;) :bigstar:

 

 

Poate mai la batranete reluam coclaurile alea cu Dnepre, Ijuri, Jawe si Samsoane ... pana atunci,,,BANZAAAAAIIIIIIIII :hug: ;) Arigato Mr. Honda :cheers:

 

 

Faza tare : ma suna azi pe la pranz Demo, de pe marginea soselei undeva la mama dracu ..."alo, Axa, cu cat e mai lung drumul pe Tg Jiu fata de Craiova"? Computez eu 3 minute in Autoroute ..." 4 km, ia-o prin munti! " :cheers:

 

Ce ti-e si cu sec. XXI .... numai gps sub coada nu ne-am bagat inca...unii :P

 

 

P.S.Pana la urma au fost 373 sau 377 km ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeati c-am terminat?! Nici gand :crack:

Urmeaza the come back.

Daca ma intrebati ce car in ditamai rucsacul raspunsul e simplu! O pereche de blugi si restul scule :P Hei, nu cobesc dar am o memorie buna :hug:

Fiindca joi am avut parte de o vreme atat de frumoasa si soare, vineri trebuia sa se razbune si pe mine cineva. Si normal ca echipamentul de ploaie era acasa...

Well, solutia este simpla. Un magazin pescaresc pt o "prelata" si la piata pt niste manusi de gospodina si o rola de scotch :bigstar:

PS: aveau costum de ploaie la 200.000 in piata dar prea tarziu :cheers:

Bilant?!

300.000 - pelerina

25.000 - manusi XL de cauciuc portocalii. Investitie recuperabila ca sunt reutilizabile in bucatarie.

35.000 - o rola mare de scotch

Si voila! Za monster si curca plouata! Not so cool now, eih?! Ce se vede in spate e doar ceata, nimic grav.

post-23-1149282597_thumb.jpg

Sinistru, nu?!

post-23-1149282813_thumb.jpg

Si Dilema...

aici intervine Axa la telefon :ok:

post-23-1149283952_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

S-o iau spre Bucuresti prin Craiova sau sa incerc sa scap de ploaie! Si unde sa te duci ca sa scapi decat in sus! Poate prin munti va fi mai bine... Cu putin noroc deasupra ei :P

Asa ca o luam spre Tg. Jiu.

post-23-1149284116_thumb.jpg post-23-1149284148_thumb.jpg post-23-1149284192_thumb.jpg

Nu prea merge nici aici ;)

post-23-1149284252_thumb.jpg

Si in sus, tot mai sus...

post-23-1149284295_thumb.jpg post-23-1149284408_thumb.jpg

Ptiu, n-am noroc! Inca un pic mai trebuia :cheers:

post-23-1149284446_thumb.jpg post-23-1149284477_thumb.jpg

Iar ca un facut, drumul pe care o sa ajung in curand intra in ceata! Nu ca n-ar fi fost portiuni suficiente!

post-23-1149284546_thumb.jpg

Mdea.. Si asa am traversat muntii si am ajuns la... Tismana! ;) Si tot n-am scapat de ploaie!

post-23-1149284645_thumb.jpg post-23-1149284673_thumb.jpg

A rezistat cu stoinicie vreo 250 km dar se pare ca pana la urma saraca banda a cedat nervos. Well.. :P

Oricum, scotch rulez :P

post-23-1149284806_thumb.jpg

Si... continuam drumul spre casa...

post-23-1149284914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda :cheers: Hehe, mi-era dor de un traseu mai de doamne ajuta, sa-ti puna sangele in miscare :hug: M-am saturat de mers zilnic in oras si de asfalt :bigstar: Imi trebuia o formatare ;)

Cert e ca am ochit cateva poteci faine pe acolo. De tinut minte! :cheers:

Ca dupa fiecare weekend din anul trecut, dupa jdemii de km, tot ma sochez cand ma intorc in bucale! Incepand cu asfaltul! Pe cuvant daca drumurile alea forestiere sau pline de balega din munti nu erau mai bune. Cu gropi si nisip asa cum erau dar macar stiai la ce sa te astepti. Cum am intrat in oras a inceput sa fuga de spate! Instant. Am ajuns la concluzia ca daca lasau pietris in Bucuresti tot era mai bine decat ce-i acum! Cel putin in centru, unde au terminat de asfaltat acum cateva zile, daca ploua e sanius :P Culmea e ca si daca e uscat tot sanius e! Se duce mult mai pronuntat in derapaje decat pe ce era inainte pe jos. ;)

Si cum urmeaza sa "refaca" toata arterele in curand, sa vedem la anul distractie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar la Caransebes... ATV Romanian Trophy 2006.

Au venit baieti de peste tot si de ce nu, chiar si o fata ;) Distractie la maxim, nu gluma :cheers: Multe, multe animale din categoria grea, care au arat muntii. :bigstar:

Se pare ca organizatorii au facut o treaba buna fiindca nu m-am plictisit nici o secunda! Imi pare rau doar ca n-am avut si eu unul mic sau macar un crosser ;)

Culmea e ca am dat si peste Gas Gas-ul cu care am facut un test in toamna, incaltat cu niste cauciuce de lupta. :hug: Somebody had a good time :cheers:

post-23-1149330178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Cred ca acesta este adevaratul ,,free spirit'' al motociclistilor.Cu totii simtim uneori nevoia sa evadam, pentru o gura proaspata de aer. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar te-ai dus solo?

Pai majoritatea drumurilor lungi de anul trecut le-am facut solo. Nu prea mai exista nomazi pe lumea asta desi e de inteles daca tii cont ca la mine benzena a fost sponsorizata de redactie ;) Mwahaha ;)

 

M-am ocupat duminica de o mica revizie... Uns cabluri, alea-alea :hug: Se pare ca singura paguba a fost un surub pierdut pe drum, unul din cele care tin shaua, inlocuit imediat cu altul din dotari personale :bigstar: Iar aia prb din vina mea, ca nu l-am strans suficient. :cheers:

Ma bate gandul la o Transalpina pt data viitoare sau macar un Transfagarasan. Sau ambele, de ce nu :cheers: Munti si viraje sa fie, restul e irelevant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele doua poze sunt de acum doi ani si intr-adevar e alt motor cu care am mai incercat smecheria doar ca n-a prea tinut :bigstar: E povestita si patania de atunci pe la inceput... :cheers: Prietenii stie de ce!!!

Cand sa-l sun si eu disperat pe Baiazidu, care stiam ca se pricepe la cutii ca tocmai avusese o experienta relevatoare, ioc semnal ;)

Japan rulez :hug: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am bagat in weekend-ul asta cam 1100 km( bucuresti - Cluj)via Sibiu dar nici nu vreau sa-mi mai amintesc...

M-a plouat tot timpul si neavand combinezon de ploaie mi s-au distrus hainele de piele...

Are cineva idee cu ce sa dau pe ele ca sa isi mai revina?

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele doua poze sunt de acum doi ani si intr-adevar e alt motor cu care am mai incercat smecheria doar ca n-a prea tinut :bigstar: E povestita si patania de atunci pe la inceput... :cheers: Prietenii stie de ce!!!

Cand sa-l sun si eu disperat pe Baiazidu, care stiam ca se pricepe la cutii ca tocmai avusese o experienta relevatoare, ioc semnal ;)

Japan rulez :hug: :cheers:

 

Io l-am avut ucenic pe tzantzaru la cutii de nipru. Le demontam cu okii inchisi si le puneam la loc.

 

Pinionul ala cu care ai ramas in plus era de marsarier deci: neimportant

 

Ce vremuri Demo, sa mor io. Chiar ma bate gandul sa iau o nepra lunile astea. Numai pt oras. Sa o rup in doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...