Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut , in poza http://www.motocicli...ttach_id=848307 apare un motor auto. Judecand dupa :

- numarul fisel

este de vorba de Oldsmobilul L37 coupe

Tot 15 mii cere pe rablament ?

 

Salve! Asa e,aceasta masina are un pret destul de mare. Dar chiar si in aceste conditii se pare ca masina va parasi vechea locatie curand. Numai

Usor off topic dar in legatura cu senilatele in zona moldovei: steyr rso fotografiat in iasi in vara lui 44. Unele piese s-ar putea sa vina si de la asa ceva .

 

Se pare ca tocmai un asemenea utilaj(sau fragmente din el) se afla sub albia unui rau. Un martor zice ca e doar cabina,adusa de ape in timpul razboiului. A sapat pe langa ea,cu mai multi copii,acum ceva decenii.Cum de a ramas cabina in pozitie normala,asa cum pretinde,nu-si poate explica. Numai ca erau si restul senilelor pe acolo,dar terenul mlastinos i-a impiedicat sa sape mai adanc. Utilajul,cred eu,nu a fost adus de ape. La 30 de metri de albie e drumul principal al localitatii. Cum rusii au pus tunuri in fata nemtilor ce se deplasau spre apus inseamna ca Steyr-ul s-a abatut din drum,bagandu-se in dosul copacilor. Zona e mlastinoasa, utilajul nu a mai putut iesi de acolo. Om trai si om vedea. Numai bine!

post-27549-0-40322600-1349011910_thumb.jpg

post-27549-0-42327900-1349011930_thumb.jpg

post-27549-0-70779800-1349011949_thumb.jpg

post-27549-0-25312500-1349011964_thumb.jpg

Editat de simson simson
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se pare ca tocmai un asemenea utilaj(sau fragmente din el) se afla sub albia unui rau. Un martor zice ca e doar cabina,adusa de ape in timpul razboiului. A sapat pe langa ea,cu mai multi copii,acum ceva decenii.Cum de a ramas cabina in pozitie normala,asa cum pretinde,nu-si poate explica. Numai ca erau si restul senilelor pe acolo,dar terenul mlastinos i-a impiedicat sa sape mai adanc. Utilajul,cred eu,nu a fost adus de ape. La 30 de metri de albie e drumul principal al localitatii. Cum rusii au pus tunuri in fata nemtilor ce se deplasau spre apus inseamna ca Steyr-ul s-a abatut din drum,bagandu-se in dosul copacilor. Zona e mlastinoasa, utilajul nu a mai putut iesi de acolo. Om trai si om vedea. Numai bine!

Salut! Frumusetea aia din poze e de vanzare? Sunt tare curios cat costa (nu ca as avea bani), dar pe viitor poate as reconditiona asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Se cer in jur de 15.000 de euro pe masinuta. Numai bine!

 

 

masina ii in judetul arad? stiu un om dintr-o localitate de langa arad care are mai multe bucati de masini vechi...una dintre ele arata exact ca cea din poza ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina ii in judetul arad? stiu un om dintr-o localitate de langa arad care are mai multe bucati de masini vechi...una dintre ele arata exact ca cea din poza ta.

Salve! Daca e Oldsmobile L37 coupe,exact ca asta din poze,pot oferi cel putin 5000 de euro. Fa-ti timp,te rog,si pune cateva fotografii cu utilajul .Pentru deranjul dumitale ai 300 de euro la incheierea afacerii. Cu cat mai repede ,cu atat mai bine. Se poate ca omul sa aiba ceva mai tare decat asta din 1937.Bineinteles ca orice putregai din WW2,sau mai vechi,ma intereseaza. Daca mai sunt si acte e brici.0748.982858,Adrian Rosca,Barlad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Masina nu va pleca afara. Dar deocamdata nu am dat de ea la banii astia. Mai asteptam,poate apare ceva interesant. Numai bine!

 

Foarte frumos.

 

Asa da ... si cand ma gandesc ca multe "piese" rare s-au dus la fier vechi pe 50 bani kilu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde-s pistoalele,unde's pumnalele,caii si flintele haiducilor..

 

- raspuns la mine! :grinbandit:

 

 

 

 

 

 

[ thanks for help nea' petcule ] :cheers:

Parerea mea e ca aia e "facuta" , nu e "cumparata" . Nu stiu cum e cu regimul armelor si munitiilor in cazul asta , da' mai bine sterge poza.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Ce se mai aude cu masinile de langa Arad? Mai exista? Chiar ma intereseaza o asemenea masina,astept un raspuns,daca se poate.

 

sapt viitoare sper sa apuc sa vorbesc cu omul si sa fac ceva poze la masini...deci revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am mai auzit eu, ca e prea vestit, cautam google poze dupa "motociclete vechi simleul silvaniei" - langa calea ferata

Un blog, are poze, se pare ca i-au placut :)

 

http://silochisme.bl...01_archive.html

Am intrat pe blogul omului si m-am dus si la forumul din Lituania.Foarte interesanta prezentare a DKW,in special DKW 125 rt ca aal meu si impreuna cu multele clone din intreaga lume.Super,super.Merita de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un ciocan de 500 de grame , o combinata de 13 , doua suruburi de 8 , o cutie de chibrituri , un chibrit folosit ( dar care nu a ars bine!). capacul care inchide axa cu came la M72, niste shpingluri, on grover de 8, un 6207, o butelie de CO2, o alta combinata de 10, un parfum(?), un cleste de taiat droade, o fixa de 12-13...o masa din lemn , cu un carton oloios pe ea...alte marafeturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Ieri am iesit un pic pe teren. Nea Spirica,ca intotdeauna,ma astepta. Prima data cand am fost la el nu prea a vrut sa vorbeasca. Mi-aduc aminte ca am mai patit asta cu alt mos. Aflasem ca ,in timpul razboiului, mosul mergea noaptea si desfacea la un blindat nemtesc. Cand i-am batut la poarta m-a invitat in ograda si imediat m-a dat afara.Daca vin toamna,imi zice mosul,poate mai stam de vorba. Cand m-am dus toamna iar m-a dat afara. Anii au trecut si mosul a decedat. Am incercat sa iau legatura cu fiul sau,acesta venind la casa parinteasca din cand in cand. Banuiam ca e tot alunecos,asa ca nu mi-am facut mari iluzii in timpul discutiei. ''Nu am,domle,nici o piesa,nu mai veni pe aici'. Zilele astea am aflat cu certitudine ca in ograda aia sunt piese de blindat din WW2. Om trai si om vedea. Ieri,intrand in ograda lui nea Spirica,acesta ma duce din prima la niste track-uri ingropate in pamant in fata unui cotet. Ii zic ca is de la un semisenilat nemtesc,iar mosul confirma.Stie ca le-a tinut aiurea,dar e bine ca inca le mai are. Intr-o magazie gasesc niste chei vechi. La plecare mosul imi zice sa mai trec.Numai bine!

post-27549-0-70880900-1351321821_thumb.jpg

post-27549-0-79804400-1351321865_thumb.jpg

post-27549-0-49398600-1351321913_thumb.jpg

post-27549-0-35722700-1351321950_thumb.jpg

post-27549-0-41453200-1351322004_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea Spirica devine enervant.

Taranii sint ciudati , POATE fraeru' are ceva de tanc german , dar in haosul din capatina lui are impresia ca e puscariabil cu ruginile alea WW2 in curte , deci refuza orice comunicare pe tema asta. Dar ia sa vezi daca da taranusu' de net si de preturi , sa vezi ce se umfla fasolea in el. Astia au doar 2 viteze , muuuult si de loc , la bani ma refer. Te da afara sau te jecmaneste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...