Sari la conținut

Postări Recomandate

Mergand eu asa din sait in sait am dat de niste sei foarte generoase dpdv al confortului, facute cam pentru orice tip de motocicleta.

Apoi am vazut modul de lucru, in filmuletele de mai jos si mi-am pus intrebarea daca nu s-ar putea face asa ceva si aici. Ce materiale se folosesc, aveti idee?

 

post-6478-1267625560_thumb.jpg

post-6478-1267625574_thumb.jpg

post-6478-1267625581_thumb.jpg

post-6478-1267625593_thumb.jpg

post-6478-1267625608_thumb.jpg

post-6478-1267625621_thumb.jpg

post-6478-1267625646_thumb.jpg

post-6478-1267625663_thumb.jpg

post-6478-1267625681_thumb.jpg

post-6478-1267625689_thumb.jpg

post-6478-1267625697_thumb.jpg

post-6478-1267625707_thumb.jpg

post-6478-1267625723_thumb.jpg

post-6478-1267625742_thumb.jpg

post-6478-1267625760_thumb.jpg

post-6478-1267625792_thumb.jpg

post-6478-1267625812_thumb.jpg

post-6478-1267625825_thumb.jpg

post-6478-1267625837_thumb.jpg

post-6478-1267625894_thumb.jpg

post-6478-1267625912_thumb.jpg

post-6478-1267625943_thumb.jpg

post-6478-1267625968_thumb.jpg

post-6478-1267625984_thumb.jpg

post-6478-1267626000_thumb.jpg

post-6478-1267626024_thumb.jpg

post-6478-1267626070_thumb.jpg

post-6478-1267626212_thumb.jpg

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

El le face bine, dar lucreaza numai cu burete la interior si cu vinilin(bun dealtfel) la exterior.

Marile firme, gen Corbin lucreaza cu gel, cu materiale perforate antiperspirante, cu piele de cea mai buna calitate, pot pune la cerere si rezistente de incalzire.

De aia si costa o gramada de bani, un set de sei la Corbin de pilda poate costa si 1000 usd.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca piesa aia e "universala" si e adaptata la fiecare model in parte, probabil injectata spuma poliuretanica intr-o forma.

iti pui popou' intr-o tava cu ipsos... mai faci inca un mulaj dupa cel de ghips si in groapa obtinuta torni materialu' :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la asta. Matrita rezultata as umple-o cu spuma d-aia la spray, dar cred ca-i trebuie o armatura, ca sa nu se rupa...

cei doi englezi care au plecat in lume 17 cu o honda cx 500 aveau o blana de miel pe sea....ar fi fost misto un corbin pentru supertenere,dar nu cred ca se fabrica pentru modelul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu pot sa stau pe taburet, dar parca-i mai bine-n fotoliu :wacko:

n-am zis-o la modul rautacios, chiar mi-a placut discutia despre sei.....as fi vrut sa existe sea corbin pentru toate motoretele...o motocicleta cu un motor fantastic , yamaha fz 750 , are o sea cam nasoala dupa parerea mea, si corbin nu face sei pentru ea, si cred ca nici pentru supertenere.....am facut anul trecut videle -targu secuiesc si retur cu supertenere , intr-o dupa amiaza si la intoarcere era cam aiurea[600 km]....probabil si datorita greutatii corpului....ma gandesc ca cei mai mici de statura cu greutate mica , nu prea au probleme cu durerile de sezut ....in legatura cu blana de miel, stiu ca este destul de folosita....

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa facem aici topul recenziilor seilor diferitelor modele de motociclete, ci doar idei despre cu sa realizam o sa ieftina (Corbinu ala iese lejer din discutie) si comoda pentru dosurile calatorilor de sute de kilometri pe zi. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la asta. Matrita rezultata as umple-o cu spuma d-aia la spray, dar cred ca-i trebuie o armatura, ca sa nu se rupa...

spuma aia de fixat tamplaria (pe zidarie) se coace in timp(devine friabila), nu este prea moale si nici prea elastica. La fel polistirenul extrudat. Spuma este de mai multe feluri si utilizari.

La magazine materiale de constructii exista armatura pentru beton (sape subtiri)... sunt un fel de fulgi/firisoare de plastic (ca sacii de rafie) de v-o 15 mm lungime

 

Ca si material, ar fi chederele alea la metru liniar de la supermarket sunt spongioase. Si cele auto par moi... oare cum le "toarna"?

 

Ar mai fi buretele ala de la scaunele auto ... dezmembrari. Cred ca o grosime de 3-4 cm se gaseste, apoi polizate formele posteriorului.

 

Am mai vazut la Baumax izolatie (pt pardoseli cred) la metru cu grosime de 10-15 mm, ar merge mai multe straturi lipite cu un prenadez (ceva flexibil/cauciucat) , apoi scobit cum trebuie...

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuma aia de fixat tamplaria (pe zidarie) se coace in timp(devine friabila), nu este prea moale si nici prea elastica. La fel polistirenul extrudat. Spuma este de mai multe feluri si utilizari.

La magazine materiale de constructii exista armatura pentru beton (sape subtiri)... sunt un fel de fulgi/firisoare de plastic (ca sacii de rafie) de v-o 15 mm lungime

 

Ca si material, ar fi chederele alea la metru liniar de la supermarket sunt spongioase. Si cele auto par moi... oare cum le "toarna"?

 

Ar mai fi buretele ala de la scaunele auto ... dezmembrari. Cred ca o grosime de 3-4 cm se gaseste, apoi polizate formele posteriorului.

 

Am mai vazut la Baumax izolatie (pt pardoseli cred) la metru cu grosime de 10-15 mm, ar merge mai multe straturi lipite cu un prenadez (ceva flexibil/cauciucat) , apoi scobit cum trebuie...

 

dar daca lipesti straturi de neopren?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am vazut in IKEA ceva perna din aia cu memorie. Era din ceva material ciudat burete-gel sa zic asa. Poate aia ti-ar fi mai de folos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curand am imbracat saua cu vinilin (15 lei / ml)... am cautat ceva mai rugos ca sa nu alunec la franare :) . La o croitorie (de haine) au facut tiparul si lucratura (este un tip de ac pt vinilin) apoi cu capsatorul meu de 50 lei(capse maxim 8mm adancime) am intins vinilinul ... este OK... nu am etansat cusaturile , dar nici nu am sesizat probleme dupa spalatorie. Am vrut numai sa schimb culoarea, saua era intacta deci nu am umblat la burete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

 

Eu folosesc blana de miel,am vazut la un englez intalnit pe transfagarasan si mi-am pus si eu. Merge este mai confortabila.

Am vazut insa la un altul o perna de aer pe care o poti umfla in functie de preferinta, mult mai buna decat blana de miel.

 

Are cineva idee pe unde as putea gasi o astfel de perna sau cine ar putea face una?

 

Numai bine!

 

Horea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut insa la un altul o perna de aer pe care o poti umfla in functie de preferinta, mult mai buna decat blana de miel.

 

Are cineva idee pe unde as putea gasi o astfel de perna sau cine ar putea face una?

 

Numai bine!

 

Horea

 

Am io una, Airhawk. Salveaza curu', dar distruge oole. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

De unde ai luat-o la ce pret si daca merita?

 

Mersi

De la Polo.

E scumpă și am folosit-o doar de 2-3 ori, din motivul menționat mai sus. Dracu' m-a pus s-o cumpăr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...