Sari la conținut

Plimbari pentru sarantoci


Yellow
 Share

Postări Recomandate

Solutii pentru excursii ieftine si faine:

- deplasare, daca se poate, cu motoarele pe remorca pana in zona de interes (poti cara multe cu tine si poti face mai multi km intr-o zi)

:bounce:

Si ce excursie moto ar mai fi aia? Pe baietii care-si remorcheaza sportivele pana la circuit sau enduroaicele pana la poalele dealului ii inteleg, dar cand vine vorba de touring, asta e blasfemie! Pe bune.

 

- cazare in hosteluri (10-20 euro/pers cu mic dejun)(nu merita sa dormi in cort pe aceeasi bani, plus timpul pierdut cu campatul si impachetatul)

Hostelurile de obicei sunt in orase, ce te faci cand esti intr-un mediu mai putin urban sau intr-o statiune in munti? Ca tot se vorbea de RGA, In Val d'Isere de ex. campatul costa 10 euro ptr 2 persoane. Deci asta n-ar trebui sa fie o regula in nici un caz si cel mai bine e sa combini mai multe forme de cazare, in primul rand pentru o experienta completa. Unde mai pui ca in unele hosteluri sau hoteluri ieftine te simti mai "amenintat" de lipsa de igiena decat in propriul cort. In cort, daca il inchizi cum trebuie si ai grija ce intra / iese stii macar ca nu te trezesti cu cine stie ce lighioane pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e adevarat ca preturile la hostel si preturile la camping nu au vreo diferenta semnificativa. acum depinde si ce vrei sa faci. eu de exemplu vreau sa stau numai pe langa mediterana si nu am hosteluri la fiecare 500 de km. asa ca nu am de ales decat sa campez ilegal sau sa ma cazez la pensiune/motel/hotel. asta in conditiile in care eu trec pe langa toate statiunile de la mare din italia , grecia , spania , franta. este imposibil sa iau hotelurile la rand fara 20 mii de euro. ca nu se poate face. va fac si calculul daca vreti. in plus , sa stai la cort are un farmec aparte. asa ca eu o sa le combin pe amandoua.hostel si camping(ilegal+legal).eu am sa plec pe la inceputul lui mai in functie de vreme. as fi plecat mai repede dar tin mortis sa fac baie in mediterana in fiecare zi si as muri de inima sa o ard trist la piscina.

asta e un sait bun : http://campingcompass.com/

pentru hosteluri/moteluri/pensiuni se gasesc informatii la fel de usor.

de asemenea nu uitati ca preturile vor fi mult mai mici anul asta fata de ultimii doi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce:

Si ce excursie moto ar mai fi aia? Pe baietii care-si remorcheaza sportivele pana la circuit sau enduroaicele pana la poalele dealului ii inteleg, dar cand vine vorba de touring, asta e blasfemie! Pe bune.

 

 

Hostelurile de obicei sunt in orase, ce te faci cand esti intr-un mediu mai putin urban sau intr-o statiune in munti? Ca tot se vorbea de RGA, In Val d'Isere de ex. campatul costa 10 euro ptr 2 persoane. Deci asta n-ar trebui sa fie o regula in nici un caz si cel mai bine e sa combini mai multe forme de cazare, in primul rand pentru o experienta completa. Unde mai pui ca in unele hosteluri sau hoteluri ieftine te simti mai "amenintat" de lipsa de igiena decat in propriul cort. In cort, daca il inchizi cum trebuie si ai grija ce intra / iese stii macar ca nu te trezesti cu cine stie ce lighioane pe tine.

 

Pun pariu ca n-ai facut nici o tura mai lunga pe motor sa vezi cum te simti dupa 7-800 km, eu decat sa merg zile intregi pe autostrada cu motorul mai bine stau acasa.(touring nu inseamna autostrada)

Programul poti sa-l faci in functie de locurile de cazare si daca tu te simti in cort mai bine e treaba ta, poate esti sadomaso, da eu in concediu vreau sa ma simt totusi bine.

Editat de Johann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun pariu ca n-ai facut nici o tura mai lunga pe motor sa vezi cum te simti dupa 7-800 km, eu decat sa merg zile intregi pe autostrada cu motorul mai bine stau acasa.(touring nu inseamna autostrada)

Programul poti sa-l faci in functie de locurile de cazare si daca tu te simti in cort mai bine e treaba ta, poate esti sadomaso, da eu in concediu vreau sa ma simt totusi bine.

 

Desi normal si elegant ar fi sa nu-ti raspund la retorica asta ieftina si ofensatoare, o sa o fac totusi, in cateva cunvinte.

Am facut si mai mult de-atat, n-avea tu grija si de fiecare data fara prea multa autostrada. Fie c-am avut momente de inconfort sau nu dupa, de fiecare data m-am simtit bine, m-am simtit fericit! Io unu nu mi-am luat motocicleta de touring ca sa o plimb cu remorca dupa mine sau sa iau avionul si sa inchiriez mobre pe unde ma duc. Daca asta ti-e optiunea, foarte bine... doar ca nu asta inseamna excursie moto. Intreaba-i si pe altii, care-i consideri tu mai "motociclisti", ce parere au despre chestia asta. Pun pariu ca ei nu ar spune "mai bine stau acasa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Desi normal si elegant ar fi sa nu-ti raspund la retorica asta ieftina si ofensatoare, o sa o fac totusi, in cateva cunvinte.

Am facut si mai mult de-atat, n-avea tu grija si de fiecare data fara prea multa autostrada. Fie c-am avut momente de inconfort sau nu dupa, de fiecare data m-am simtit bine, m-am simtit fericit! Io unu nu mi-am luat motocicleta de touring ca sa o plimb cu remorca dupa mine sau sa iau avionul si sa inchiriez mobre pe unde ma duc. Daca asta ti-e optiunea, foarte bine... doar ca nu asta inseamna excursie moto. Intreaba-i si pe altii, care-i consideri tu mai "motociclisti", ce parere au despre chestia asta. Pun pariu ca ei nu ar spune "mai bine stau acasa".

 

 

io unu' am si sport-touring si super sport... am facut 7-800 de km intr-o zi cu ss-ul si maxim 500 cu st-ul. pe st ma ia senzatia aia aiurea de mers incet, pe la 140-150, sunt calm, depasesc usor, bla bla. pe ss in schimb am o adrenalina de ma tine in sea fara pauze 4-5 ore (si sunt fumator inrait, aproape 2 pachete pe zi cand nu beau). de fiecare data m-am simtit bine si cand am oprit am stat cel putin o zi, de obicei 2 sa vad si io ce e de vazut, sa invat cate ceva. mi se pare si mie nasol ca unul cu un enduro-touring sa spuna ca e prea mult de mers pe zi. in fine... foarte rar am stat la hotel/motel. hostel si camping niciodata. cu cortul de obicei, langa strazi sunt si padurici, daca stii sa iti ascunzi corul si troaca de motor dormi pana cand vrei tu :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io unu' am si sport-touring si super sport... am facut 7-800 de km intr-o zi cu ss-ul si maxim 500 cu st-ul. pe st ma ia senzatia aia aiurea de mers incet, pe la 140-150, sunt calm, depasesc usor, bla bla. pe ss in schimb am o adrenalina de ma tine in sea fara pauze 4-5 ore (si sunt fumator inrait, aproape 2 pachete pe zi cand nu beau). de fiecare data m-am simtit bine si cand am oprit am stat cel putin o zi, de obicei 2 sa vad si io ce e de vazut, sa invat cate ceva. mi se pare si mie nasol ca unul cu un enduro-touring sa spuna ca e prea mult de mers pe zi. in fine... foarte rar am stat la hotel/motel. hostel si camping niciodata. cu cortul de obicei, langa strazi sunt si padurici, daca stii sa iti ascunzi corul si troaca de motor dormi pana cand vrei tu :bounce:

 

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu tot la vreo 2-3 ore trebuie sa alimentez, fiindca am rezervor de 15 litrii, si nu pot face mai mult de 250 km fara sa trec pe rezerva.

 

Recordul de stat in sa a fost de 18 ore Giurgiu - Timisoara, si fara autostrada :P fiindca am prins vreo 200km intre Turnu Severin si Lugoj in reparatii cu semafoare la care asteptai cate 20 minute sa treaca banda cealalta.

 

Autostrazile au avantajele lor (cel mai important e ca ocolesti sate/orase), mai ales cand te grabesti, spre exemplu am facut intro seara Nurnberg - Timisoara, unde sunt mai bine de 1200km, care daca trebuiau facuti fara autostrada ajungeam in 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare merge cum ii place si/sau cum poate. am observat pe aici tendinte de a absolutiza, de a impune reguli. unii sunt mai motociclisti decat altii. sunt motociclist daca nu merg pe autostrada. altuia ii place autostrada. sunt motociclist daca dorm in cort. altuia ii place sau isi poate permite un loc mai confortabil. sunt motociclist daca merg mult. sunt motociclist daca merg putin. nu exista astfel de criterii si nu este unul mai motociclist decat altul. nu e nimeni in masura sa impuna reguli sau standarde pentru altii. fiecare are propriile placeri si propriile constrangeri - de timp, de buget, de orice alta natura. nu e nimeni in masura sa ii judece pe altii, ca fac bine, ca fac rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta as vrea si eu sa ma plimb prin Europa, am tot urmarit topicurile deschise, dar scorurile totale pentru plimbari sunt peste ce pot scoate din buzunar. Asa ca ma gandesc sa deschid acest topic in speranta ca mai sunt si altii care doresc sa se plimbe, dar nu dispun de foarte multe resurse.

Planul meu e sa ies din Romania prin Ucraina (la ei e moda cu aparthoteluri, daca ne strangem 3-4, atunci se poate lua aparthotel la 40-50e/noapte). Oprirea ar fi la Liov, unde ar trebui stat 2 zile, ca sa se poata lua aparthotel, dar se poate face o plimbare la Kiev, nu sunt zile pierdute.

Urmatoarea escala ar fi Krakovia peste zi si ajuns seara in Germania.

M-as gandi sa caut ceva de dormit la Cottbus, in speranta ca fiind oras universitar, poate se gaseste cazare mai pentru amarasteni. Din Cottbus facut Berlin peste zi.

Destinatia urmatoare ar fi Paris, dar mai trebuie oprit undeva pe drum (de cercetat). La Paris cel mai bine stiu Etap 44e/camera, care are 3 paturi, dar poate se gaseste ceva mai ieftin. La Paris am o invarteala pentru vouchere la diverse monumente, muzee etc si as putea sa scot vouchere pentru inca 2 persoane, deci s-ar taia cheltuielile cu vizitatul.

Din Paris as vrea sa merg pe Route des Grandes Alpes, dupa care Slovenia-Serbia-Romania. Trebuie oprit pe undeva prin Italia, s-ar putea face escala la Venetia, acolo macar sunt multe hosteluri.

Din Slovenia incepand, mi-ar fi relativ usor sa gasesc cazare ieftina, trebuie rezolvate costurile pentru zona Alpilor.

Masa am socotit-o la pachet sau la supermarket.

Durata plimbarii ar fi 2 sapt.

Costurile obligatorii (aproximative) ar fi asa:

- benzina la 7.000km la 6/100 --> 420e

- viniete, bilete, permise, taxe de drum, inclusiv drumurile cu plata din alpi --> 250e

- dormitul la o medie de 20e/noapte/om --> 280e

- masa la o medie de 10e/om, numai din supermarket -->140e

- un schimb de ulei cu filtru luat la pachet, reglat lantul o data (uleiul pentru cine trebuie sa schimbe mai des de 7000km, lant pentru cine n-are cric central) --> ???

Total: 1100e

Aceasta ar fi suma minima posibila, nu include iesitul la bere si atractiile turistice pe bani. De aici, totalul economic probabil va fi pe la 1300 iar totalul pentru cine vrea sa se simta boier, pe la 1500.

Caut amatori, preferabil persoane care sa mai fi umblat si sa stie locuri ieftine si bune pe drum :bounce:

cazarile in camping pt 2 persoane,motor si cort/noapte

Croatia 13e-18 e

Muntenegru 10 e

Macedonia 10-14 euro

Grecia 19-24 euro

Bosnia am campat gratis

Am fost in luna august cand e varful sezonului estival, in iunie si septembrie mai ieftin cu vreo 30%

Anul asta vreu sa merg catre nord prin urcraina

timp 12-14 zile

km 3000-4000 in functie de ruta

Undeva am deschis un topic cu traseul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare merge cum ii place si/sau cum poate. am observat pe aici tendinte de a absolutiza, de a impune reguli. unii sunt mai motociclisti decat altii. sunt motociclist daca nu merg pe autostrada. altuia ii place autostrada. sunt motociclist daca dorm in cort. altuia ii place sau isi poate permite un loc mai confortabil. sunt motociclist daca merg mult. sunt motociclist daca merg putin. nu exista astfel de criterii si nu este unul mai motociclist decat altul. nu e nimeni in masura sa impuna reguli sau standarde pentru altii. fiecare are propriile placeri si propriile constrangeri - de timp, de buget, de orice alta natura. nu e nimeni in masura sa ii judece pe altii, ca fac bine, ca fac rau.

 

:bounce: Se vede gandirea matura. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ufff…Daca o excursie de 7000 de km, prin 8-9 tari si cu un buget de pana la 1500 euro se numeste “plimbare pentru sarantoci”, eu care vreau (a se intelege -imi doresc-) sa fac numai vreo 1500 km, prin 2-3 tari si cu bani de buzunar 250 euro, cum sa o numesc? Probabil “excursie pentru amarati”.

Sau daca vreau sa merg, de exemplu, in Maramures 3 zile, cu 100 euro, dormit la cort si mancat “din brisca”, s-o fi numind “plimbare pentru prapaditi”?

Parafrazez un coleg forumist “La toti ni-i greu, dar nu la fel!” ;)

 

La buna-vedere pe drumurile patriei si un sezon frumos va doresc tuturor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, odata ce ai trecut granita, trebuie sa incepi sa cotizezi si nu prea ai work-arounduri.

De exemplu 1500km costa 90e la 6% la 1e/l. Doar ca pana la granita cu Serbia deja ai facut 400km, pana la aia cu Ungaria 500 sau cat or fi si din 1500, 1000 sunt doar dusul si intorsul. Vad ca tu esti mai de la Ardeal, asa ca iesi mai repede din tara. Eu sunt mai din sud si am de vaslit pana sa ies din tara.

Dupa care ai de ales daca te poti invarti de concediu lung ca sa ai timp sa faci Europa pe DN-uri si sa scapi de o parte din viniete, sau te lasa sefu doar 2 sapt si atunci ori te plimbi mai putin, ori cotizezi la autostrada. Dupa ce aduni constrangerea de 2 sapt si benzina pentru plimbare, o sa observi ca scorul total nu poate scadea sub o minima valoare, pe care eu o estimasem la 1100e, pentru plimbarea la care vreau sa ma duc eu.

Asa si eu am facut Bulgaria anul trecut cu 7 mil, dar eram cu motoreta mica si consumam 3.5 in loc de 6, vinieta nu plateam, era extrasezon si am luat camere de 14e camera single si masa de la supermarket. In 5 zile am facut 2000km si daca nu m-am invartit prin tara aia de m-am saturat. Din pacate pentru buzunarul meu, Europa nu e Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti banii sunt praf. trebuie totusi sa-i ai macar odata ca sa stii asta, ca sa vezi ca esti in stare de ceva. ii inteleg pe aia care cu milioane in cont s-au retras la tara sau in pustiu. daca as putea sa traiesc fara sa muncesc, chiar mai modest, as face la fel. poti sa umbli si cu bani putini, chiar si in vest. si acolo cei mai multi dintre tineri sunt f saraci. nu e rusine. rusine e cand treci de 30-40 si n-ai facut nimic in viata si nu esti bun de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ufff…Daca o excursie de 7000 de km, prin 8-9 tari si cu un buget de pana la 1500 euro se numeste “plimbare pentru sarantoci”, eu care vreau (a se intelege -imi doresc-) sa fac numai vreo 1500 km, prin 2-3 tari si cu bani de buzunar 250 euro, cum sa o numesc? Probabil “excursie pentru amarati”.

Sau daca vreau sa merg, de exemplu, in Maramures 3 zile, cu 100 euro, dormit la cort si mancat “din brisca”, s-o fi numind “plimbare pentru prapaditi”?

Parafrazez un coleg forumist “La toti ni-i greu, dar nu la fel!” :)

 

La buna-vedere pe drumurile patriei si un sezon frumos va doresc tuturor! ;)

Perfect de acord. ;) Cred ca ma incadrez tot la prapaditi,fiindca am realizat acu 3 ani o excursie in H,SK cu 300 E, 10 zile,si 2 pers.Cu totul ca am vizitat muzee,am fost la strand,am facut ture scurte prin inprejurimi,am urcat pe varful Lomnic (e adevarat ca am facut drumul pe jos,si cei cu lovele veneau cu telefericul si cum coborau hai la restaurant ca deja erau obositi de atata priveliste,si noi janici mergeam mai departe -tot pe jos- si mancam sandwich facut cu propriile noastre maini)am campat sub brazii slovaci si seara nu puteam sa ne uitam la Tv fiindca nu aveam in dotare. :cheers:

In schimb eram fericiti si avem ce povesti la nepoti

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu Doru, banii au valoare doar cand nu ii ai, as mai adauga, ca valoarea le-o dam noi prin alegerile care le facem cu ei.

 

Din experienta mea (am stat si la hotel de 5 stele cu 1000 euro pe noapte, dar si la cort in padure si cina de carnati prajiti la foc) am invatat urmatoarele:

 

- Nu conteaza unde dormi decat daca ai probleme de sanatate, sau ai impresia ca suferi.

- Daca vrei sa economisesti bani, incearca sa stai cat mai mult in acelasi loc, transportul + acomodarea costa mai mult decat statul pe loc.

- Incearca sa faci chestii pe care le fac localnicii, sa mananci la restaurantele lor, sa mergi in barurile lor, evitand chestiile turistice, fiindca nici nu iti ofera imaginea corecta si te si jupuiesc de bani. (Aici te ajuta mult couchsurfing, fiindca aflii toate ponturile).

- Invata limba, sau macar expresii de baza, oamenii sunt mai deschisi si mai comunicativi daca vad ca macar incerci, chiar daca le pocesti cuvintele in cel mai rau mod.

- In partea de vest serviiciile sunt mai scumpe dar si mai diverse asa ca gasesti dusuri in benzinarii daca ai dormit doar in padure multe zile, si nu te-ai spalat in nici un rau, spalatorii automate, etc.

 

Ce fac eu de regula, ajung intro locatie, vizitez tot ce e de vazut, invat ce se poate, pentru cel putin 2-3 zile, dupa care plec mai departe la urmatorul checkpoint, bineinteles ca am couchsurfing, internet in ajutor, si atunci ajung sa transform o excursie pentru sarantoci in una cu toate conditiile incluse.

 

Au fost locatii asa frumoase unde am stat cu saptamaniile, in gazda la mai multi prieteni de pe couchsurfing, sau cu cortul.

 

Totul se reduce la ce reusesti sa faci cu banii din buzunar, si cat de mult sau de putin te alegi de pe urma lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stat sa citesc tot ce s-a scris dar umblu destul de des prin Germania. Acolo cea mai ieftina cazare o gasesti la hotelurile Formula 1.. 30 de euro pentru 2 persoane. Hotelurile astea le gasesti si in Franta si in Olanda dar la alte preturi.

Aici poti sa faci si rezervari: http://www.hotelformule1.com/gb/home/index.shtml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum de paste plec intr-o tura pri tara de 2200km cu 1200 ron in buzunar si cu pasageru in spate. fara cort, cu intentia de a ne caza la diferite pensiuni agroturistice. in suma asta e prevazuta si rezerva strategica pt neprevazut :lol:

 

revin cu suma cheltuita la intoarcere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...