Sari la conținut

Accident Pe Autostrada


marmota
 Share

Postări Recomandate

Am stat ceva timp pana sa ma indur sa scriu acest topic, dar am preferat sa las rusinea la o parte si sa impartasesc si altora din prostia mea, in ideea ca macar 1% daca sunt sanse ca un incepator ca si mine va citi acest topic, poate nu va face aceeasi (mai bine zis aceleasi greseli) ca si mine...

 

Saptamana trecuta o prietena dadea de baut in Vama Veche cu ocazia aniversarii zilei de nastere si cum eu mi-am luat carnetul martea trecuta am zis sa ma duc pe motor. Zis si facut, am postat eu pe site ca vreau la mare si ca as vrea ceva companie, dar cum nimeni nu a putut sa plece cu mine vineri am plecat singur (prima gresala).

 

Zis si facut m-am echipat eu aproape corespunzator, fara cizme insa (a doua gresala). Nu am apucat sa-mi iau cizme inca si am zis eu in ignoranta mea ca merge si fara. Am purces la drum... Cand am trecut pe langa benzinarie am zis ca am suficienta benzina (a treia gresala).

 

Am ajuns eu pe autostrada voios nevoie mare si da-i, si da-i. Am mers cam 50 de km pana am ramas fara benzina :cheers: Pana prostului, ce mai, un inceput mirific de drum! Am inceput de am dat telefoane peste telefoane. Ala ca e la munca, ala ca e la munca, ala mai incearca si daca nu reusesti mai vedem. Am inceput si am facut semne masinilor, a oprit un baiat cu o Dacie dar nu avea cum sa scoata benzina. Pana la urma ma suna danny10000 tip pe care nu il mai vazusem niciodata si cu care doar vorbisem pe acest forum despre plecat la mare si imi spune ca a imprumutat o masina si vine cu benzina. Pe aceasta cale vreau sa-i multumesc din nou :D

 

In timp ce asteptam am observat ca-mi zburase numarul de inmatriculare!!!! :P Ca de, se rupsese sacul cu dandale... Si ca sa fie tacamul complet s-a intunecat bine de tot si a inceput sa ploua torential. Pana a ajuns Danny am avut parte de doua reprize de ploaie si de vizita unui echipaj de politie care voia sa stie daca am patit ceva, daca motorul este inmatriculat. Cand a vazut ca am acte a plecat si m-a lasat in plata domnului.

 

Dupa aproximativ 2 ore de cand am ramas in pana prostului a aparut Danny cu o canistra de 10 litri de benzina. Super cool am luat-o din nou la trap.

 

Dupa dictonul "ce incepe rau se termina si mai rau", la iesirea de pe autostrada, la ultimul viraj stanga inaintea podului, furat de viteza cu care am mers pe autostrada, am intrat in parapet la o viteza de (banuiesc eu) 60-70 kmph si astfel am incheiat primul meu drum la mare B)

 

In urma impactului roata de pe fata a fost facuta opt, iar eu am fost aruncat pe carosabil. Acolo dumul este foarte ingust si masinile vin destul de tare. Am incercat sa trag mobra pe margine dar era in viteza si nu am reusit sa o scot din viteza plus ca roata era zob si nu s-ar fi putut misca... Aveam atata adrenalina in mine incat am reusit sa o salt si sa o tarasc pana pe marginea drumului, mai mult pe sus decat tarata. Apoi am sarit peste parapet sa nu ma loveasca nimic si m-am pus pe dat telefoane. Mielu, care-mi este coleg, a vorbit cu George Moraru, care a venit sa ma ia cu platforma...

 

Urmarile? Roata fata facuta muci, acum sper s-o reconditionez, geamul paravant spart, carena acestuia zgariata destul de serios, rezervorul usor zgariat, scarita pentru piciorul stang rupta, pantalonii costumului facuti zob (protectia de la piciorul stang smulsa pe jumatate, cracul drept taiat in zona inferioara a tibiei de la impactul cu parapetul, manusa stanga usor zgariata in zona exterioara a pumnului, casca nu prezinta urme de soc, dar doua dintre gurile de aerisire nu se mai deshid decat foarte greu. Am o julitura destul de usoara la cot, cred ca in urma frecarii cu protectia si cea mai nasoala treaba este o contuzie/entorsa/luxatie la glezna stanga ce nu era protejata de niste ghete corespunzatoare.

 

Concluzia? Nu fiti prosti ca mine si nu plecati singuri la drum cum am facut eu in pofida avertismentelor motoristilor mai experimentati (Mielu, Cristian, Danny). Purtati echipament complet.

 

Alte concluzii le puteti trage voi in continuare... Eu ma bucur ca am scapat doar cu atat si nu ma pot mira privind retrospectiv cum parca aveam un fel de ceata pe ochi, eu care am pretentia ca sunt un tip lucid si rational, cum am putut sa fac atatea greseli la rand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ce sa zic... nasol... eu am plecat pana la urma vineri pe la 12... n-a fost sa fie...

nu stiu cum te-ai putut lasa furat de viraj... si eu sunt incepator si cand vad un viraj mor de frica, incetinesc pana la 40 uneori si mai mult, dar decat sa ies de pe sosea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti baiat destept inveti foarte mult odata cu acest accident.

Tranta care a luat-o si paguba care ai produs-o sunt sigur ca te vor face sa acorzi mai mult respect motocicletei.

Nu este de joaca cu ea.

SA FI SANATOS. BOTEZUL ESTE FACUT ACUM SI AI INTRAT IN RANDUL CELOR CARE VOR INVATA CEVA DESPRE MERSUL PE MOTOCICLETA. Mai sunt multe de invatat. Ia-o usurel.

 

Eu am luat o tranta asemanatoare dar pe o pista de cross (fara casca, fara protectii, fara cizme, in tricou si pantaloni de fash).

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am stat ceva timp pana sa ma indur sa scriu acest topic, dar am preferat sa las rusinea la o parte si sa impartasesc si altora din prostia mea, in ideea ca macar 1% daca sunt sanse ca un incepator ca si mine va citi acest topic, poate nu va face aceeasi (mai bine zis aceleasi greseli) ca si mine...

Iti spun ce mi-a spus si Zahei mie, la primul accident: numai cine nu se da nu cade :cheers:

 

 

Asa capeti experienta, motorul se repara, tu sa fii sanatos. Echipamentul e sfant in cazuri de'astea "usoare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doua dintre gurile de aerisire nu se mai deshid decat foarte greu

 

hombre, ai intrat in parapet cu motoru si tu iti faci griji ca ti se deschid greu aerisirile de la casca?? B) :cheers:

Ai avut noroc ca nu tre sa scriem rip-uri pe aici :P

 

Multa bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...

 

Brings back painful memories :cheers:

 

Asha am comis-o shi eu... acelashi loc (te fura rau trecerea de la viteza mare la mica)...

 

Bagam la cap!

 

Bafta cu reparatziile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i atit de gresit ca ai plecat singur la drum, cit faptul ca ai intrat cu viteza prea mare in viraj + ca ai avut tot soiul de protectii, numai ghete/cizme nu.

 

Cit te ajuta ca mergi cu grupul, daca de ex. nu-ti inchei casca? Sau daca te iei dupa unul care merge mai tare si.... buf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fruntea sus! Jentile se "dezopteaza". Fierulse indreapta. Fa-ti glezna bine si ai grija pe viitor.

 

Te apreciez pentru curajul cu care ti-ai marturisit si insusit greselile. Nu multi au curajul sa o faca. In general, cauta vinovati.

 

 

:cheers: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha,vezi ,d-aia e bine sa exersezi inainte sa iesi pe strada!!!

INCEPATORILOR!: APLECATI-VA CA NU SE CADE ASA USOR.IN MOMENTUL IN CARE SE RUPE ADERENTA LA ROATA SPATE SE SIMTE (INCEPE SI ITI FUGE INCET CATRE EXTERIOR).CHIAR NU AVETI IDEE CAT DE MULT SE POATE APLECA O MOTOCICLETA CHIAR SI CU CAUCIUCURI MAI PROASTE(CU CONDITIA SA FIE ASFALT USCAT)

 

 

ASA LA MISTO EU INTRU DE OBICEI PREA INCET PE CURBE SI MA TREZESC CA TREBUIE SA INDREPT MOTORU' :cheers: NU E PREA PLACUT CA TI SE FACE CIUDA. :P :D :D :D

 

aha,vezi ,d-aia e bine sa exersezi inainte sa iesi pe strada!!!

INCEPATORILOR!: APLECATI-VA CA NU SE CADE ASA USOR.IN MOMENTUL IN CARE SE RUPE ADERENTA LA ROATA SPATE SE SIMTE (INCEPE SI ITI FUGE INCET CATRE EXTERIOR).CHIAR NU AVETI IDEE CAT DE MULT SE POATE APLECA O MOTOCICLETA CHIAR SI CU CAUCIUCURI MAI PROASTE(CU CONDITIA SA FIE ASFALT USCAT)

ASA LA MISTO EU INTRU DE OBICEI PREA INCET PE CURBE SI MA TREZESC CA TREBUIE SA INDREPT MOTORU' B) NU E PREA PLACUT CA TI SE FACE CIUDA. :D :rose: :rose: :rose:

 

 

 

 

cu dunlopuri sportmax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori erai baut???? :P ?ca altfel nu stiu cum poti sa cazi cu 60 70 pe orice fel de viraj!!!banuiesc ca nu era viraj mai mare de 90 de grade asa ca ..... :D B) :D :cheers: :D :rose: :rose: :D

 

Aveam doar 250 de km experienta si virajul nu prea se poate lua cu mai mult de 50 kmph, cine stie virajul poate confirma... Hai sa zicem un 60 cu vitezana si cauciucuri ok. Poate ma insel, dar nu cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hombre, ai intrat in parapet cu motoru si tu iti faci griji ca ti se deschid greu aerisirile de la casca?? :P B)

Ai avut noroc ca nu tre sa scriem rip-uri pe aici :D

 

Multa bafta in continuare

 

 

omul a facut o evaluare a pagubelor ce ai cu el?

 

 

miercurea trecuta ti-am admirat motorul la arc (nu stiu daca era al tau dar era lafel) :cheers:

 

 

ai grija in continuare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAMN ! ! !

Era cumva Vineri 13 cand ti s-au intamplat chestiile astea?

Bine ca ai scapat nevatamat, la cat ghinion a fost in jurul tau, hai ca se mai intampla sa ramai fara benzina (foarte rar), dar sa inceapa si ploaia si sa te infigi si in parapet imediat dupa mi se pare de necrezut.

Verifica mai des nivelul benzinei daca nu ai beculet, mergi mai incet si mai atent. Nu spun sa nu mai pleci singur, la mine e al 2 lea an de cand am motor si am mers numai singur peste tot si n-am avut nici pe drq, parca nu ma mai simt liber cand merg in grup, nu pot sa fac ce vreau, sa merg cu vreau, nu ca mi-ar interzice cineva dar apoi ajungi sa aflii de la altii ca ti-a ajuns vorba ca esti kamikaze, inconstient, ca faci imagine proasta motociclistilor etc (nu vb despre mine aici).

 

Recunoaste, nu e asa ti-a placut sa-i dai in gura? Normal ca ti-a placut, de asta te-ai si infipt in parapetu ala, din greseli invatam, tocmai ai invatat.

Hai sa ne vedem cu bine la Brasov si cu asta basta !

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori erai baut???? :P ?ca altfel nu stiu cum poti sa cazi cu 60 70 pe orice fel de viraj!!!banuiesc ca nu era viraj mai mare de 90 de grade asa ca ..... :D B) :D :cheers: :D :rose: :rose: :D

 

Ce viteaz esti tati! tu esti ala care faci slidere pe jos???

 

sincer nu e misto cand esti la inceput sa mergi singur pe afara..parerea mea..mai da ture prin poligon pentru franari de urgenta si prin oras intai mai ales cu amicii

 

citeste de countersteering si aplica-l...

bine ca ai scapat usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAMN ! ! !

Era cumva Vineri 13 cand ti s-au intamplat chestiile astea?

Bine ca ai scapat nevatamat, la cat ghinion a fost in jurul tau, hai ca se mai intampla sa ramai fara benzina (foarte rar), dar sa inceapa si ploaia si sa te infigi si in parapet imediat dupa mi se pare de necrezut.

Verifica mai des nivelul benzinei daca nu ai beculet, mergi mai incet si mai atent. Nu spun sa nu mai pleci singur, la mine e al 2 lea an de cand am motor si am mers numai singur peste tot si n-am avut nici pe drq, parca nu ma mai simt liber cand merg in grup, nu pot sa fac ce vreau, sa merg cu vreau, nu ca mi-ar interzice cineva dar apoi ajungi sa aflii de la altii ca ti-a ajuns vorba ca esti kamikaze, inconstient, ca faci imagine proasta motociclistilor etc (nu vb despre mine aici).

 

Recunoaste, nu e asa ti-a placut sa-i dai in gura? Normal ca ti-a placut, de asta te-ai si infipt in parapetu ala, din greseli invatam, tocmai ai invatat.

Hai sa ne vedem cu bine la Brasov si cu asta basta !

 

:cheers:

 

Nu am alergat-o prea tare, am mers cu 100-110. Da e adevarat cand depaseam ma bagam pe la 140, dar numai pe depasire. Si in parapet m-am infipt fiindca nu mi-am dat seama ca merg prea rpd si nu pt ca incercam sa fug tare...

 

Ne-om vedea la Brasov daca imi fac roata aia ca nu gasesc nici una de cumparat... Daca maine nu am un raspuns pozitiv de la mesterul la care am dat-o spre reparat imi comand una de la reprezentanta Honda (o caruta de bani si mai astepti si 2 sapt) si cu asta basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e una dintre marile probleme la cazaturi cu motorul, piesele.

Si eu mi-am luat botezu si stiu despre ce vorbesc. Mi-au dat aia de la RCA doar jumate din cat m-au dus piesele sa nu mai vb de manopera.

Daca scapi cu viata dintr-un accident iti vine sa te omori cand vezi cati bani ai de bagat pentru isprava ta. Asa ca cel mai bine este sa mergi atent si chiar daca vrei sa-ti pui protectii la motor, ca deh se mai intampla sa-ti mai fuga spatele (mai ales ca ai enduro), sa mai apara ceva neasteptat si s-o dai iar pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha,vezi ,d-aia e bine sa exersezi inainte sa iesi pe strada!!!

INCEPATORILOR!: APLECATI-VA CA NU SE CADE ASA USOR.IN MOMENTUL IN CARE SE RUPE ADERENTA LA ROATA SPATE SE SIMTE (INCEPE SI ITI FUGE INCET CATRE EXTERIOR).CHIAR NU AVETI IDEE CAT DE MULT SE POATE APLECA O MOTOCICLETA CHIAR SI CU CAUCIUCURI MAI PROASTE(CU CONDITIA SA FIE ASFALT USCAT)

ASA LA MISTO EU INTRU DE OBICEI PREA INCET PE CURBE SI MA TREZESC CA TREBUIE SA INDREPT MOTORU' :cheers: NU E PREA PLACUT CA TI SE FACE CIUDA. :D :D :D :D

 

cu dunlopuri sportmax

 

 

"Comandante"...! Las-o si tu mai usor cu lectiile.Cel putin pana iti vedem numele pe la Eurosport in vreun GP......Ca e deja plin forumul asta meseriasi "acoperiti " cu pixeli in forma de floare....... B) :P Din astea in caz ca nu a priceput cineva.

 

@marmota :Bine ca esti sanatos, sunt sigur ca o dupa un timp o sa privesti chestia asta ca pe o "caramida" la temelia experientei tale......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si insanatosire grabnica. O mai facem si de oaie din cand in cand - asta e. Important e sa stim cum sa o luam de la cap. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca ai iesit in fatza si te-ai descarcat aici. Mai toti am trecut prin asta... rusinos ar fi daca am incerca sa ne ascundem greselile. Am putea pacali pe unii dar daca ne mintim pe noi insine atunci suntem fara speranta.

 

Always safe mode: protectiile sunt obigatorii si in motociclism si in multe alte activitati :cheers:

 

Capul sus si bafta la reparatii.

 

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Comandante"...! Las-o si tu mai usor cu lectiile.Cel putin pana iti vedem numele pe la Eurosport in vreun GP......Ca e deja plin forumul asta meseriasi "acoperiti " cu pixeli in forma de floare....... :cheers: B) Din astea in caz ca nu a priceput cineva.

 

@marmota :Bine ca esti sanatos, sunt sigur ca o dupa un timp o sa privesti chestia asta ca pe o "caramida" la temelia experientei tale......

[/qum

 

 

mai tarka eu nu dau lectii,ala era un sfat ,ca sunt satul sa tot aud nu pot oamenii astia sa ia virajul si ca se duc d-anboulea prin garduri si parapeti.daca tot e sa cazi macar cazi din aplecare ca e mai putin dureros!

 

si inca ceva:la o medie de 4000 de km pe moto lunar ,as putea sa dau si ''lectii''!!!

 

 

s-auzim de bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hombre, ai intrat in parapet cu motoru si tu iti faci griji ca ti se deschid greu aerisirile de la casca?? :D :P

Ai avut noroc ca nu tre sa scriem rip-uri pe aici :D

 

Multa bafta in continuare

 

omul isi face griji despre deschiderea aerisirilor pt ca miscarea lor mmai greoaie poate insemna o deformaare a castii in urma unei solicitari si implicit semne de intrebare asupra sigurantei ei in continuare.

 

eu mizez totusi pe ploaie+praf pt chestia asta, mai ales ca nu are urme pe ea

 

 

ori erai baut???? :D ?ca altfel nu stiu cum poti sa cazi cu 60 70 pe orice fel de viraj!!!banuiesc ca nu era viraj mai mare de 90 de grade asa ca ..... :D B) :rose: :cheers: :D :rose: :hug: :rose:

 

iluzia optica a parapetilor in curbe stranse e extrem de puternica si iti tre multe mii de km pana sa poti aprecia corecxt o curba din asta, mai ales dupa un drum monoton de 100km. La cat zici ca mergi ar trebui sa stii asta, daca ai uitat atunci sa stii ca esti in pericol sa comiti greseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...