Sari la conținut

Accident 07 aprilie 2010


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Soferul nici n-avea nevoie sa fie atent (in esenta, nu asta se trateaza). Legal e acoperit. Legea nu trateaza "ce ar fi fost indicat sa se faca" sau "ce era frumos si bine-crescut sa se intample".

 

Accidentele se intampla intre 2 prosti, sau intre un prost si un ghinionist. Si cineva iese ranit, nu conteaza care.

Daca o luam asa, pot baga vre-o 10 motociclisti zilnic in spital si sa fiu acoperit legal. Nu-mi dau cu parerea despre vinovatul din accidentul asta, pentru ca nu cunosc circumstantele exacte. Oricum, multe din legile de circulatie de la noi, nu au nici o legatura cu realitatea.

Insanatosire grabnica accidentatilor si spor la reparat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in romania nu se pedepseste autorul moral si daia este confuzia cu ''lovitul in spate'' mie mi-a frinat un lache pe viraj,norocul meu a venit de sus mai mult si din reflex mai putin, conteaza si pozitionarea dar nu este chiar rezolvarea,distanta sau nu la o manevra de genul care am exprimato mai sus nu poti estima corect intentiaCit despre faza cu lumea virtuala probabil ca cel care a emiso traieste in ea,eu semnalizez cu 50m inainte si ma pozitionez asa fel incit sa nu stinjenesc pe nimeni si nici altul sa nu ma faca pilaf,nu vad rostrul contrelor si frustrarilor aici,vad numai niste useri care vineaza topicurile si despre a caror experienta moto nu stiu(stim ) mai nimic, dar pe care MEDIA'' ii citeaza

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania nu se pedepseste autorul moral si daia este confuzia cu ''lovitul in spate'' mie mi-a frinat un lache pe viraj,norocul meu a venit de sus mai mult si din reflex mai putin, conteaza si pozitionarea dar nu este chiar rezolvarea,distanta sau nu la o manevra de genul care am exprimato mai sus nu poti estima corect intentiaCit despre faza cu lumea virtuala probabil ca cel care a emiso traieste in ea,eu semnalizez cu 50m inainte si ma pozitionez asa fel incit sa nu stinjenesc pe nimeni si nici altul sa nu ma faca pilaf,nu vad rostrul contrelor si frustrarilor aici,vad numai niste useri care vineaza topicurile si despre a caror experienta moto nu stiu(stim ) mai nimic, dar pe care MEDIA'' ii citeaza

Am mai spus-o, dar repet: Chiar daca d.p.d.v. legal nu suntem vinovati in cazul accidentelor, cel putin 80% dintre noi, motociclistii, suntem autori morali ai acestora.

Asa ca ar trebui s-o lasam mai moale cu pedepsirea autorului moral, pentru ca nu stiu pe cati i-a prins acul la 50km/h in oras cand au facut accident.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zise lupul moralist care nu trece de 50 in oras niciodata, nici macar daca e vale sau il bate vantul din spate :blink: ce penibil

 

E greu cand unii ajung la o varsta si au tot o minte de copil ce numai tampenii debiteaza

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu belesti ochii,belesti....Sunt multi dobitoci in trafic si trebuie sa ne ferim noi de ei,nu sa ne fereasca ei pe noi,pt ca ii doare in cot.Azi dimineata cand veneam la munca era sa dau si eu intr-o cioara cu un cielo tunat,care practic facea slalom printre masini,si o data m-am trezit cu el in fata(eu mergand regulamentar pe banda mea).La semafor am facut prostia sa ii atrag atentia,la care primesc urmatorul raspuns:"Ma doare-n .. .. de astia ca voi ca sunt bazat si eu nu patesc nimic in masina".Brusc mi-a trecut prin cap sa il las fara oglinda dar nu rezolv nimic,taranul tot taran ramane!

Editat de ionutene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus-o, dar repet: Chiar daca d.p.d.v. legal nu suntem vinovati in cazul accidentelor, cel putin 80% dintre noi, motociclistii, suntem autori morali ai acestora.

Asa ca ar trebui s-o lasam mai moale cu pedepsirea autorului moral, pentru ca nu stiu pe cati i-a prins acul la 50km/h in oras cand au facut accident.

HD@ chiar este cazul sa te abti vreo daua luni nu mai mesteca in oala ca nu prea le ai cu'' bucataria'' eu am avut accident la 40/.50./60 km/h in bucuresti ,rugamintea mea este sa te abti de la inepti,dati cu parerea cind o sa mergi cu motorul din martie/aprilie pina in decembrie 30 vreo 5 ani la rind cind,doamne fereste nu-ti doresc, vei avea cel putin doua busituri,, atunci poti face afirmati,pina atunci citeste si invata din greselile altora

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zise lupul moralist care nu trece de 50 in oras niciodata, nici macar daca e vale sau il bate vantul din spate :blink: ce penibil

 

E greu cand unii ajung la o varsta si au tot o minte de copil ce numai tampenii debiteaza

Eu vorbesc din experienta proprie si spre deosebire de unii ca tine sunt capabil sa-mi recunosc greselile.

...

Da, chiar ca esti penibil.

Mesaj completat

HD@ chiar este cazul sa te abti vreo daua luni nu mai mesteca in oala ca nu prea le ai cu'' bucataria'' eu am avut accident la 40/.50./60 km/h in bucuresti ,rugamintea mea este sa te abti de la inepti,dati cu parerea cind o sa mergi cu motorul din martie/aprilie pina in decembrie 30 vreo 5 ani la rind cind,doamne fereste nu-ti doresc, vei avea cel putin doua busituri,, atunci poti face afirmati,pina atunci citeste si invata din greselile altora

:huh: :D :)

Tu chiar esti amuzant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diagnostic: alzheimer in ultima faza

 

P.S. viteza legala in Bucuresti este de 60 km/h + cei 10 toleranta se poate merge pana in 70 perfect legal (soc si groaza, s-au mai schimbat cateva chestii in ultimii 10 ani), asa ca daca tu mergi cu maxim 50 s-ar putea sa-ti fi luat pacaleala fara sa sa stii. Dar e OK, varsta, beneficiile acumularii senilitatii in locul experientei. Dupa cum spuneam penibil si infantil; sigur nu ai 12 ani de fapt???

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diagnostic: alzheimer in ultima faza

 

P.S. viteza legala in Bucuresti este de 60 km/h + cei 10 toleranta se poate merge pana in 70 perfect legal (soc si groaza, s-au mai schimbat cateva chestii in ultimii 10 ani), asa ca daca tu mergi cu maxim 50 s-ar putea sa-ti fi luat pacaleala fara sa sa stii. Dar e OK, varsta, beneficiile acumularii senilitatii in locul experientei. Dupa cum spuneam penibil si infantil; sigur nu ai 12 ani de fapt???

Tu esti doar suparat ca m-am luat de ZZR-ul tau de 400.

Te inteleg! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit despre faza cu lumea virtuala probabil ca cel care a emiso traieste in ea,eu semnalizez cu 50m inainte si ma pozitionez asa fel incit sa nu stinjenesc pe nimeni si nici altul sa nu ma faca pilaf,nu vad rostrul contrelor si frustrarilor aici,vad numai niste useri care vineaza topicurile si despre a caror experienta moto nu stiu(stim ) mai nimic, dar pe care MEDIA'' ii citeaza

 

postul meu nu s-a vrut decat o critica fata de ambii conducatori implicati (fiecare intelege ce vrea)

 

imi dai impresia ce tu esti cel frustrat, si nu mai suferii atat ca eu, niko, precuviosul si inca cativa am pus cateva intrebari pe topicul mediatizat.

 

permite-mi sa te citez ` incepator e tactu`

P.S vezi ca o sa transmita TVR 2 `Dunlop Romanian Superbike`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amuzant ne amuzant nu are rost sa ne amuzam aici, una este sa fi detinator de permis cat A, una este sa fi si detinator de motocicleta,alta este ca cele doua sa faca din tine un motociclist,daca mergi doar pe A2 in wek end nu esti motociclist,daca o scoti tot in wek end cu conditia sa nu ploua si o duci la spalatorie la fel nu esti motociclist,ce am spus eu acolo era un indemn la intelepciune sa nu ne mai dam cu parerea aiurea daca nu stim ,nu am fost acolo,sa incetam cu vinatoarea de ''vrajitoare'' si sa nu ii ajutam pe ceilalti sa ''vineze vrajitoare'' asta am spus.nici nu stiti cit de mult contribuim la defaimarea noastra cu postariile astea toate trusturile de presa in cazul unui accident cu moto, direct aici isi baga ochiul si gata reportajul senzational, direct de la sursa si direct cu stingul in dreptul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti doar suparat ca m-am luat de ZZR-ul tau de 400.

Te inteleg! :blink:

 

Degeaba incerci sa schimbi subiectul, nu tine; tot ce ai reusit a fost sa te faci de ras cu declaratii care de care mai penibile si paralele cu realitatea de fiecare data, dar recunosc, macar ma faci sa rad, sper totusi sa ma infing intr-un parapet inainte sa ajung in aceeasi stadiu de regresie mentala

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin pe arterele principale din Bucuresti se intalnesc des indicatoare cu limita de viteza 60 (de exemplu cum vii de pe regina elisabeta si faci dreapta pe splai)

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

postul meu nu s-a vrut decat o critica fata de ambii conducatori implicati (fiecare intelege ce vrea)

 

imi dai impresia ce tu esti cel frustrat, si nu mai suferii atat ca eu, niko, precuviosul si inca cativa am pus cateva intrebari pe topicul mediatizat.

 

permite-mi sa te citez ` incepator e tactu`

P.S vezi ca o sa transmita TVR 2 `Dunlop Romanian Superbike`

fi si tu ON TOPIC...haideti sa nu ne certam pe topicurile din sectiunea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Nicole: Ma bucur ca atat ai fost in stare sa contrazici; off - f*** off (comenteaza gramatica din asta)

 

@ Deceneu: ai dreptate

 

Din pacate mai pe toate topic-urile de accidente apare cate un reprezentant al Departamentului de Geniu care stie clar si sigur ce si cum, fara indoiala respectivul/respectivii o ardeau cu 200 pe o roata si de asta a "sarit" motocicleta 10 m. Nu spune nimeni ca nu este si vina motociclistului de multe ori dar de la a admite acest fapt la a avea o atitudine combatanta fata de semenii nostri si a ajunge practic sa tinem partea conducatorului auto cu stoicism ar trebui sa fie cale lunga

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul masinii este fratele meu si el tot motociclist. Intradevar, intentia lui a fost sa incalce legea, dar nu a mai apucat (intentia nu se pedepseste)... nu ii iau apararea in nici un fel dar probabil legal el este cel care o sa iasa nevinovat pentru ca este lovit in spate. Baietii de pe motocicleta erau ok aseara cand am fost la ei la spital si am incercat sa-i ajutam cu tot ce am putut, am luat si motocicleta de acolo si am dus-o la mine la garaj.

Eu merg de 4 ani pe motor si sincer nu inteleg cum de nu au putut sa evite o masina care le-a franat in fata fara sa opreasca plus ca drumul acolo este asa de lat incat este aproape imposibil sa faci accident pentru ca ai foarte multe benzi pe care poti merge. Sa mergi in spatele unei masini, in locul acela pur si simplu nu are logica. Viteza nu cred ca aveau pentru ca motocicleta s-a dus pe jos doar 15 m.

Tot ce conteaza este ca nu a fost mai rau, ca de motor, daca o sa fie nevoie o sa ma ocup si eu si fratele si intr-un fel sau altul il ajutam pe om sa o repare.

I-am cerut sa fie corect si sa spune exact ce s-a intamplat pentru ca si eu am stat in spital din cauza accidentelor si nu mi se pare normal sa ascunda adevarul sau sa incerce sa musamalizeze in conditiile in care un om a fost ranit.

Va mai tin la curent daca am vesti noi.

QED !!!

Si respecte pentru (macar) intentia de a-l ajuta pe om.

 

@HD: iar o dai in diverse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off : bai dar chiar nu puteti sa nu va luat la ciondaneala pe fiecare topic deschis e chiar asa greu ?..

on : aveti grija ca e pacat de voi...pe mine m-a speriat rau accidentu ala de aseara.. lasati vrajeala cu viteze cu una alta...fiti cu ochii beliti ca sincer mi se pare mai periculos unu care merge cu 50 si viseaza la ce a facut la munca decat unu care merge cu 80 dar e atent la ce se intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal 60? poate doar pe anumite sectoare specifice de drum...

Lasa-l...

Eu nu i-am mai zis nimic, ca mi-a placut prea mult cat de bine s-a simtit cand m-a prins ca nu cunosc Legea.

Da, 60km/h in oras, ai dreptate X-EL.

Mesaj completat

Diagnostic: alzheimer in ultima faza

 

P.S. viteza legala in Bucuresti este de 60 km/h + cei 10 toleranta se poate merge pana in 70 perfect legal (soc si groaza, s-au mai schimbat cateva chestii in ultimii 10 ani), asa ca daca tu mergi cu maxim 50 s-ar putea sa-ti fi luat pacaleala fara sa sa stii. Dar e OK, varsta, beneficiile acumularii senilitatii in locul experientei. Dupa cum spuneam penibil si infantil; sigur nu ai 12 ani de fapt???

Da, ma, am fost pacalit.

Da-i tare cu 70 prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa-ti fac si poze prin oras ca sa vezi? sau nu ai ochelarii de citit la tine? Daca esti praf si nu stii despre ce vorbesti mai bine taci decat sa te tot bagi in seama inutil si penibil pe la toate topic-urile de accidente, cu aere de atotcunoscator dar in mod paradoxal de fiecare data fara tangenta cu realitatea

 

Asta e ultimul reply care-l dau de dragul de a-ti explica tie cum sta treaba in lumea reala, am lucruri mai bune de facut decat sa fac offtopic-uri pe forum in incercarea disperata de a combate senilitatea unora. Peace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa-ti fac si poze prin oras ca sa vezi? sau nu ai ochelarii de citit la tine? Daca esti praf si nu stii despre ce vorbesti mai bine taci decat sa te tot bagi in seama inutil si penibil pe la toate topic-urile de accidente, cu aere de atotcunoscator dar in mod paradoxal de fiecare data fara tangenta cu realitatea

 

Asta e ultimul reply care-l dau de dragul de a-ti explica tie cum sta treaba in lumea reala, am lucruri mai bune de facut decat sa fac offtopic-uri pe forum in incercarea disperata de a combate senilitatea unora. Peace!

"P.S. viteza legala in Bucuresti este de 60 km/h"

Ma, baiatule, ai scris asta sau nu?!

Ai dreptate... :blink:

...

Uite din astia ca tine, care merg cu "60 km/h + cei 10 toleranta... 70 perfect legal" in oras, ajung sa mearga cu 90 (ca doar 20 de km peste 70 aia legali nu este mare lucru) si se imprastie ca "desteptii" pe drum. Apoi, noi n-avem voie sa comentam aici cat au fost de "destepti", ci trebuie sa ne rezumam doar la a da cu RIP.

Mesaj completat

legal 60? poate doar pe anumite sectoare specifice de drum...

Poate ca n-am inteles eu ce ai vrut sa spui. Dar nici baiatul asta?! Chiar asa, toti suntem prosti, numai tu... X-eL?!

Mesaj completat

Degeaba incerci sa schimbi subiectul, nu tine; tot ce ai reusit a fost sa te faci de ras cu declaratii care de care mai penibile si paralele cu realitatea de fiecare data, dar recunosc, macar ma faci sa rad, sper totusi sa ma infing intr-un parapet inainte sa ajung in aceeasi stadiu de regresie mentala

"P.S. viteza legala in Bucuresti este de 60 km/h + cei 10 toleranta se poate merge pana in 70 perfect legal (soc si groaza, s-au mai schimbat cateva chestii in ultimii 10 ani)"

...

Sa-si ceara imediat scuze toti cei care au circulat vreodata cu 50km/h prin oras. LEGAL ESTE 70, sa fie clar!!!

+ 10, de la mine, + 10 de la nasul mare, +10...

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati ma cu prostiile ca nici scuterele nu merg cu 50 la ora prin oras. pe masina , motocicleta ba si pe caruta daca prinzi un pic de spatiu ii dai cu 70-80. in tot orasul se merge asa. voi astia care vedeti numa 50 cred ca iesiti pe sosea numa duminica la pranz cand lumea isi odihneste oasele in fata teveului.

toti motociclistii pe care i-am vazut in ultimul an merg cu 80-100 prin comune si cu 100-130 pe dn-uri daca le poate mobra. si sunt conservator cu cifrele astea. (acu stiu ca-l gasiti pe ala cu virago de merge regulamentar pana in bikers unde se face crita si pleaca acasa cu 10kmh de frica sa nu se imprastie).

 

in alta ordine de idei observ ca cei inzestrati cu un instinct de prezervare teribil , cat si cei care fac doua plimbari pe an la munte si o ard cu mobra de 125 printre semafoare au devenit mari maestrii ai condusului preventiv. pai mi se pare si normal.

cei mai preventivi motociclisti sunt cei care nu merg pe motocicleta. ba chiar as merge mai departe si as spune ca cei mai preventivi motociclisti sunt aceia care nu au permis , nu au motocicleta si sunt minori. o sa incep sa le cer si lor parerea cand plec la un drum mai lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...