Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

bai puturosilor, aici ma refer la ochitu si paul, se anunta 35 de grade la umbra, chiar vreti sa mergem 300 de km cu soarele in cap? eu una o sa tin minte toata viata experienta hateg , cand la intoarcere curgeau apele dupa mine ca era o canicula de te asfixiai in casca. asa ca la ora 7 suntem in petromul, parca petrom era, de la intrarea de pe autostrada.

radu...daca tot nu ai somn, care este traseul ca eu sunt total pe dinafara. pana la valcea am inteles dar mai departe....:blink:

 

Auzi infofolit-o :))))))))))))

Mai da jos din haine cand e cald , ca nu trebuie sa fii robotel :)))))))))))))))))

Hai la 7:30 in Petrom.Macar sa ma trezesc la 7 :)))))))))))))))))

Cati ne vedem la Petrom?

 

LE:Si vezi ca ai reglaje la casca ca sa intre si aer :))))))))))))))))))))

Si traseul cred ca asta e :Traseu

Editat de Paul_C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare prieteni!

 

Am fost aseara in tara cumparaturilor si am luat asa:

-20 de mici de porc

-10 mici de oaie

-vreo 2kg de piept de pui feliat

-condimente diverse

-vreo 8 Bergenbier NF la doza (nu stiu daca/cate voi putea cara in bagajul final)

La real gasisem si ceva gratare de porc, dar cam toate expirau in 8 sau in 9 si am zis sa nu riscam :)

 

Faza urmatoare ar fi: sa incerc sa iau si niste halci de carne de porc de undeva de pe drum (bineinteles, daca mai am loc in genti) sau luati voi careva? Sa ma straduiesc sa iau si cateva beri sau n-are rost?

 

Despre traseu, cel mai simplu pentru bucuresteni este Rm. Valcea, Valea Oltului, Brezoi, Malaia, Voineasa, Obarsia. Mai e varianta pe la Ranca, dar eu nu recomand asta dupa 200+ km de mers pana acolo - pierdeti ce e frumos. Eu zic sa facem sambata excursia pe Transalpina si vedem noi pe unde ne intoarcem la Obarsie. V-strommerii fac tura pe Transalpina + Valea Jiului, daca vreti putem incerca ceva, dar nu stiu in ce masura si cum am putea merge impreuna, ei pleaca din Ranca.

 

Despre vreme, stati usor ca la Sb se anunta doar vreo 30-31 de grade. Dupa ce intrati pe Valea Oltului oricum sunteti aproape la munte si nu mai e asa cald.

 

Semnal Cosmote stiu ca am avut la cabana. Alte retele - habar n-am. Cat este/nu este asfaltat, vom vedea la fata locului. Eu in mai n-am putut urca decat pana pe la vreo 2000m unde era drumul blocat de zapada, si pana acolo era asfalt complet din Obarsie.

 

LE:Si vezi ca ai reglaje la casca ca sa intre si aer :))))))))))))))))))))

Si traseul cred ca asta e :Traseu

Apropo de aer...tin minte cum era asta vara in Muntenegru: daca inchideam casca simteam ca ma sufoc; daca o deschideam, simteam ca imi sufla cineva cu uscatorul de par in fata. Tu ce ai alege? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi infofolit-o :))))))))))))

Mai da jos din haine cand e cald , ca nu trebuie sa fii robotel :)))))))))))))))))

Hai la 7:30 in Petrom.Macar sa ma trezesc la 7 :)))))))))))))))))

Cati ne vedem la Petrom?

 

LE:Si vezi ca ai reglaje la casca ca sa intre si aer :))))))))))))))))))))

Si traseul cred ca asta e :Traseu

 

Si REMEMBER : :crack:

Claudiu Raducanu -"Canicula a mai facut facut doua victime? Sper ca politia sa-si faca datoria si s-o prinda"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cred ca tura noastra de sambata va fi pe defileul jiului si inapoi la ranca prin obarsie" zice @vajitoru V-strommeru' . Deci, daca se vrea, putem da un telefon si sa incercam sambata sa ne sincronizam cu ei in Ranca. Probabil insa ca va trebui sa plecam destul de matinal ca sa nu ii tinem prea mult in asteptare.

 

Eu cum am problema cu mana as prefera totusi sa nu exagerez cu mersul pe motor, si parca mai degraba as face tura mixta moto+pe jos pe Transalpina + Lacul Galcescu si/sau vreun varf de munte din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum iti spuneam uite un filtru de 1500 de kilometri inainte si dupa curatare:

 

post-38514-0-07553600-1309987902_thumb.jpg post-38514-0-14635900-1309987955_thumb.jpg

 

 

mie unul imi pare foarte murdar pt 1500 km in bucuresti, ce e drept sunt genul care schimba uleiul sub 2000 de km asa ca nu vad o problema sa curat filtrul la 1500 :)

 

maine am plecat, ne vedem sambata la gratar nu ma luati in calcul cu mancare & bautura.

 

situatia la zi de pe Transalpina :

 

La sfarsitul lunii Iunie 2011 Transalpina era asfaltata dupa cum urmeaza:

Novaci - Ranca : 18 Km - integral asfaltat

Ranca - Pasul Urdele : 10 Km - integral asfaltat

Pasul Urdele - pod peste Lotru : asfaltati 16 din 16 km

Pod peste Lotru - Obarsia Lotrului : asfaltati 3,5 din 4,5 Km (-1)

Obarsia Lotrului - Dobra : asfaltati 58 din 60 Km (-2)

Dobra - Jina : asfaltati 2 din 7 Km (-5)

Sugag - Sebes : asfaltati integral 25 Km

Asadar la sfarsitul lunii iunie 2011 asfaltarea pe Soseaua Transalpina era realizata aproximativ

pe 113 din cei 120 de km dintre Novaci si Jina.

 

 

Semnal GSM la telefon pe Transalpina nu mai este incepand cu urcusul de la Dobra - Sugag

pana la Obarsia Lotrului unde Orange are din nou ceva acoperire.Vodafone insa nu.

Intre Obarsia Lotrului si Ranca semnal GSM mai este pe Varful Muntinu, tot Orange, si dupa

Pasul Urdele in apropiere de Varful Papusa, cand Orange si Vodafone au din nou acoperire.

 

 

 

De ce imi da un timp asa de mare pe traseul asta ? Sunt doar 87 de km... :unsure: .Daca e chiar asa mai bine ma duc pe la Hateg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El stie ca drumul e in lucru. In realitate is doar doua portiuni de 1-200m neasfaltate, restul e asfalt chiar bine facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cred ca tura noastra de sambata va fi pe defileul jiului si inapoi la ranca prin obarsie" zice @vajitoru V-strommeru' . Deci, daca se vrea, putem da un telefon si sa incercam sambata sa ne sincronizam cu ei in Ranca. Probabil insa ca va trebui sa plecam destul de matinal ca sa nu ii tinem prea mult in asteptare.

 

Eu cum am problema cu mana as prefera totusi sa nu exagerez cu mersul pe motor, si parca mai degraba as face tura mixta moto+pe jos pe Transalpina + Lacul Galcescu si/sau vreun varf de munte din zona.

 

cu mancarea am inteles, toate bune si frumoase. cu bautura...faceti cum credeti dar daca uiti tuica aia acasa..ne certam grav!

si eu zic sa facem transalpina sambata si cu varianta de mers pe jos. si cred ca cel mai bine mergem decat noi, ca sa nu incurcam pe nimei si sa nu depindem de nimeni, in ritmul nostru si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa imi suna si mie bine, sambata ne plimbam in voie pe Transalpina. Daca timpul ne permite, putem sa facem o tura mai lunguta sambata: coboram spre Ranca, facem defileul Jiului si apoi dupa Petrosani sa intram pe valea Jietului, care ne scoate tot la Obarsia Lotrului. HARTA Sunt 181 km, spune Google Maps. E doar o idee, nu aruncati cu pietre. Tatal meu spune ca valea Jietului e foarte faina, sau cel putin asa era cand a fost el ultima data, acum vreo 8-9 ani.

 

E prea tarziu 8 dimineata in acel Petrom de dinainte de autostrada? (ca sa ajung la 7 ar tb sa ma trezesc pe la 5:30... aveti mila)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa imi suna si mie bine, sambata ne plimbam in voie pe Transalpina. Daca timpul ne permite, putem sa facem o tura mai lunguta sambata: coboram spre Ranca, facem defileul Jiului si apoi dupa Petrosani sa intram pe valea Jietului, care ne scoate tot la Obarsia Lotrului. HARTA Sunt 181 km, spune Google Maps. E doar o idee, nu aruncati cu pietre. Tatal meu spune ca valea Jietului e foarte faina, sau cel putin asa era cand a fost el ultima data, acum vreo 8-9 ani.

 

E prea tarziu 8 dimineata in acel Petrom de dinainte de autostrada? (ca sa ajung la 7 ar tb sa ma trezesc pe la 5:30... aveti mila)

 

dar de unde vii de iti trebuie o ora jumate sa ajungi acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mancarea am inteles, toate bune si frumoase. cu bautura...faceti cum credeti dar daca uiti tuica aia acasa..ne certam grav!

si eu zic sa facem transalpina sambata si cu varianta de mers pe jos. si cred ca cel mai bine mergem decat noi, ca sa nu incurcam pe nimei si sa nu depindem de nimeni, in ritmul nostru si aia e.

Nu stiu ce ai inteles tu cu mancarea :P ca eu n-am inteles - mai alerg dupa porc au ba? Despre tuica, imi pare rau, dar de data asta dar n-am cand sa trec pe acasa. Daca vedeti prin vreun sat pe drum vreun taran care vinde, luati cu incredere ca io nu am cum sau duc anul asta. Sunt de acord cu varianta cu mers si pe jos, de fapt asta e chiar preferinta mea. In Ranca nu avem oricum ce face decat sa ne intalnim cu strommerii si sa bem o cafa/bere, e o statiune tipic "de-a noastra", dezordonata si fara niciun cap si/sau coada, unde fiecare a costruit cum l-a taiat capul. Despre plimbari mai off-road, n-am nimic impotriva, dar eu nu ma bag, ca nu ma tin oasele proaspat lipite :hurt: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Didi: vin din pat.Drumul nu e lung, dar e anevoios :)

 

Serios acum, nu fac juma de ora de acasa, sper sa ma trezesc cu talent maine dimineata, dar incerc sa acopar posibilitatea ca iar arunc telefonul departe si imi pun perna in cap. Prefer sa ma injuri acum decat maine dimineata. E mai ok daca zic 07:30 in peco astfel incat cel tarziu la 8 sa plecam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti va aduc eu tuica de asta ardeleneasca :D ,sa imi spuneti si cantitatea :D

eu sunt mare fan palinca, dar merge si o tuica d-aia de-a voastra ... nu in cantitati mari, juma de chil eu zic ca ajunge daca mai aduce si tija. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum iti spuneam uite un filtru de 1500 de kilometri inainte si dupa curatare:

 

Daca arata murdar asta inseamna ca isi face treaba cum trebuie. Exista vreun spray cu care sa dai filtrul dupa ce l-ai curatat?

 

Am fost si eu ieri la arc dar nu era nici un sv, chiar v-am cautat cu privirea sa va salut. Si nestiind pe nimeni am stat 10 min si am plecat.

 

Distractie placuta in excursie. Eu am stat la Obarsia Lotrului 2 nopti cu cortul in spatele cabanei pe malul raului si a fost super. Puteti sa faceti si foc de tabara daca treceti raul si cautati prin padure. Un topor puteti sa imprumutati de la cabana.

 

P.S. dihania vad ca ai si tu carena completa 03+. Pentru a schimba filtrul de ulei ai scos carenele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt mare fan palinca, dar merge si o tuica d-aia de-a voastra ... nu in cantitati mari, juma de chil eu zic ca ajunge daca mai aduce si tija. :D

 

Ok, o felie de tuica la bagaj :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am popus 7, fix la mersul pe racoare m-am gandit. Asa ca, de la 7:15 pana la 7:45 facem strangerea, la 7:45 am plecat. si gata, nu e nici 7 nici 8:P

 

Eu incerc sa fac ceva loc in gentute poate incap niste beri ceva. pana la urma ia tija toata mancarea sau mai caram si noi ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta seara dupa ce am facut niste reglaje la SV si am iesit la teste... m-am intersectat pe DN1 cu 3 StromTrouperi... drumuri bune domnilor(si Dihaniei :rolleyes: ) manana. Sper sa ne vedem sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca arata murdar asta inseamna ca isi face treaba cum trebuie. Exista vreun spray cu care sa dai filtrul dupa ce l-ai curatat?

 

Am fost si eu ieri la arc dar nu era nici un sv, chiar v-am cautat cu privirea sa va salut. Si nestiind pe nimeni am stat 10 min si am plecat.

 

Distractie placuta in excursie. Eu am stat la Obarsia Lotrului 2 nopti cu cortul in spatele cabanei pe malul raului si a fost super. Puteti sa faceti si foc de tabara daca treceti raul si cautati prin padure. Un topor puteti sa imprumutati de la cabana.

 

P.S. dihania vad ca ai si tu carena completa 03+. Pentru a schimba filtrul de ulei ai scos carenele?

Probleme cu meltenii nu ai avut? :crack:

 

bun si care vi traseul :D..se intersecteaza cu al meu :bounce:

Eu o sa plec cu @torque din Sibiu pe la 4 (cred). Ne putem intersecta la Sugag.

 

Mai ar fi o lipsa: eu n-am luat paine, slana si mustar, si azi nu cred ca mai apuc. E varianta sa cerem de la cabana sau sa cumpere cineva cine poate. Dati de stire ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-ma va rog dragii mei ca va intrerup din planificari, dar am si eu nevoie de un stator pentru sv 650 s 2002 (AV1). Vreun link sau cineva care stiti ca are? Multumesc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...