Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

nu cred ca nu se poate rezolva altfel,nu merita sa iei semighidon pentru atata lucru

surubul ala se poate scoate,chiar daca e rupt. sunt metode si meseriasi

 

a incercat deja un "meserias" si s-a dat batut. :) but thx

 

Fii atent, cu o bormasina poti sa il scoti, iar daca nu reusesti il impingi inauntru pana la capat si insurubezi alt cap de ghidon. Nu are rost sa cumperi alt semighidon. Pe unde stai? Daca esti din Bucuresti pot incerca sa te ajut.

 

thx, poate prin august? ca acum nu mai am timp, plec in concediu. stau pe langa kogalniceanu dar ma pot deplasa spre tine

 

In alta ordine de idei, sambata am scos mobra la plimbare pe transfagarasan si rucar-bran - caldura mare, moncher, dar a meritat. Mobra s-a purtat excelent, a scos un 5% de invidiat (mai ales de colegii cu bandit si rr600 cu care am fost). Minusuri - ma doare mana de la acceleratie (cum iei mana din gaz te da in nas) iar spre sfarsitul traseului nu mai suportam ambreiajul prea tare. dar trece :)

 

Pentru viitori plimbareti, avesti grija ca drumul e cam nasol - eu am fost si pana in Campulung - drumurile Pitesti - Campulung, Campulung - Curtea de Arges si coborarea spre Dambovicioara sunt de-a dreptul infecte - gropi adanci, baligi si cel mai naspa, praguri ce ar putea fi trambuline la sarituri cu schiurile. Cumpar extensor de coloana tasata si o pereche de rinichi :)

 

toate bune

 

P.S. poze curand

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

a incercat deja un "meserias" si s-a dat batut. :) but thx

 

 

 

thx, poate prin august? ca acum nu mai am timp, plec in concediu. stau pe langa kogalniceanu dar ma pot deplasa spre tine

 

In alta ordine de idei, sambata am scos mobra la plimbare pe transfagarasan si rucar-bran - caldura mare, moncher, dar a meritat. Mobra s-a purtat excelent, a scos un 5% de invidiat (mai ales de colegii cu bandit si rr600 cu care am fost). Minusuri - ma doare mana de la acceleratie (cum iei mana din gaz te da in nas) iar spre sfarsitul traseului nu mai suportam ambreiajul prea tare. dar trece :)

 

Pentru viitori plimbareti, avesti grija ca drumul e cam nasol - eu am fost si pana in Campulung - drumurile Pitesti - Campulung, Campulung - Curtea de Arges si coborarea spre Dambovicioara sunt de-a dreptul infecte - gropi adanci, baligi si cel mai naspa, praguri ce ar putea fi trambuline la sarituri cu schiurile. Cumpar extensor de coloana tasata si o pereche de rinichi :)

 

toate bune

 

P.S. poze curand

 

 

 

 

Asa merge SV-ul - are o frana de motor de invidiat. Prima descriere pe care mi-a spus-o un prieten - ce l-am lasat sa meagra putin cu ea - a fost ca frana de motor imi tine poate mai bine decat franale normale ). Este destul de agresiva in turatii mici si medi,

Din acest motov este destul de obositoare pentru pasager.

 

Daca sti sa apreciezi "zvalcul dat de jos" o sa te intalnesti cu ducatistii la iesirile din curbe.

I-ar in legatura cu consumul orce i-as face am consum mai mic decat restul colegilor cu 4 in linie.

 

Tin sa va impartasesc cu mandrie ca am 10000 km :banana: facuti sezonul asta pana acum cu Suzi :rusinica:.

Editat de Shiro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat treaba cu surubul, parerea mea e aceeasi, suruburile puse de cei de la Suzuki sunt facute din plastilina mestecata. Am incercat si cu mops si cu toate tipurile de clesti, nimic. Asa ca am luat-o pe calea cea mai grea dar sigura, o panza de bomfaier si am taiat surubul in mijloc apoi l-am scos cu bormasina, am largit gaura si am bagat un surub cu o piulita in capat, asa, batraneste, acum stiu sigur ca nu are cum sa se mai intample ceva de genul. :friends:

Nici cu degripant/incalzit si patentul nu a mers? Nu ti-am gasit carenele alea, am asteptat sa le caut si in alta parte, dar mi-e frica ca au ajuns la gunoi... Impreuna cu alte chestii mai mult sau mai putin importante. Oricum ma mai rugase cineva pt. o sa, care o tineam degeaba, insa din pacate nici pe aia nu am gasit-o... Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

S-a stabilit vreo intalnire a SV-istilor pt. anul acesta; adica s-a stabilit macar locatia si perioada? Ca am citit aici: http://rosvblog.wordpress.com/2012/06/20/sv-2012-meeting/ si nu am dedus nimic...

 

P.S. Cu aceasta ocazie mai fac un apel catre posesori de SV pt. un hint, ceva... Stiti unde pot gasi si eu aparatorile din plastic(atasez si o poza cu plasticele infractoare) de sub saua pilotului (la un pret decent si sa fie SH - sunt pt. modelul '00). Multam!

ASFALT USCAT! Viva la SV!:moto:

post-65545-0-79164600-1343217299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce generație de S ai, Methos? ÂŞi cam care era consumul la Bandit Âşi Cbr?

 

e 1st gen, din 2000. bandit-ul a scos 6 iar cbr-ul 9 parca, dar la cbr nu bag mana in foc ca n-am mai intrebat,

 

Asa merge SV-ul - are o frana de motor de invidiat. Prima descriere pe care mi-a spus-o un prieten - ce l-am lasat sa meagra putin cu ea - a fost ca frana de motor imi tine poate mai bine decat franale normale ). Este destul de agresiva in turatii mici si medi,

Din acest motov este destul de obositoare pentru pasager.

 

Daca sti sa apreciezi "zvalcul dat de jos" o sa te intalnesti cu ducatistii la iesirile din curbe.

I-ar in legatura cu consumul orce i-as face am consum mai mic decat restul colegilor cu 4 in linie.

 

Tin sa va impartasesc cu mandrie ca am 10000 km :banana: facuti sezonul asta pana acum cu Suzi :rusinica:.

 

pai de-asta mi-am luat sv :)

 

la mai mare!!!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In weekentul asta am implinit si noi 30.000 km :rolleyes:

 

app, daca trebuie ITP, am facut eu vineri la plesneala (eram in drum spre mare si am constata ca mergeam cu el expirat de la 1 iulie) intr-un service gasit pe net (sa nu considere reclama), rapid, fara programare, pret standard si fara test de zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

S-a stabilit vreo intalnire a SV-istilor pt. anul acesta; adica s-a stabilit macar locatia si perioada? Ca am citit aici: http://rosvblog.wordpress.com/2012/06/20/sv-2012-meeting/ si nu am dedus nimic...

 

P.S. Cu aceasta ocazie mai fac un apel catre posesori de SV pt. un hint, ceva... Stiti unde pot gasi si eu aparatorile din plastic(atasez si o poza cu plasticele infractoare) de sub saua pilotului (la un pret decent si sa fie SH - sunt pt. modelul '00). Multam!

ASFALT USCAT! Viva la SV!:moto:

 

 

Urmareste bikeshop ca sunt cateva motociclete la dezmembrat (probabil au facut accident si nu mai vrea sa o repare,ghinionul unora norocul altora), eu asa am facut rost de anumite piese. Una mai imi lipseste mie..Bordu.

Si app. Intalnire unde..?

Editat de Impulse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am avut eu, tocmai cand vroiam sa aud motoreta ca sa o cumpar respectivu vanzator nu avea bateria stransa la borne si a tinut-o provizoriu cu mana. O secunda a fost sa ia mana de pe firele ce faceau legatura cu bornele si sa stricat cdi. Am avut noroc ca am gasit repede sa cumpar sh de la un nenea ce dezmembra un alt sv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am avut eu, tocmai cand vroiam sa aud motoreta ca sa o cumpar respectivu vanzator nu avea bateria stransa la borne si a tinut-o provizoriu cu mana. O secunda a fost sa ia mana de pe firele ce faceau legatura cu bornele si sa stricat cdi. Am avut noroc ca am gasit repede sa cumpar sh de la un nenea ce dezmembra un alt sv.

 

Situatia asta mai induce ceva variabile in discutie...

Eu ma refer la faptul daca avut cineva probleme in mers "normal", ma gandesc daca se merita sa imi iau un CDI de rezerva sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum s-a stricat CDI-ul...pentru ce mai sunt sigurantele atunci?

Sigurantele nu-s nici rapide si protejeaza la supracurent, nu la supratensiune. Si la tinut cu mana e problematic.

Motivul pentru care nu se recomanda deconectarea bateriei in timpul mersului e ca "destabilizeaza" regulatorul de tensiune si poate sa genereze un varf care sa arda componentele sensibile...

 

In alta ordine de idei: mi-au furat becul de pe faza scurta (aveam xenon) cu tot cu burduf :angryfire: . Aveti idee unde gasesc si eu un burduf din ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin,dupa cum am promis,cu feedback ul referitor la arcuri

am cumparat de la userul Metricmotion (recomand) arcuri progresive (316 lei) si 1 l ulei furca BelRay (cam 40 lei), 10W, dupa specificatii (puteti pune linistiti 15 w sau chiar 20,pentru o furca mai ferma,eu asa voi face data viitoare)

furca e incomparabila,filtreaza excelent denivelarile mici sau mari si cel mai mare plus e pe franare. pot spune ca mi a scazut distanta de franare enorm,franez la maxim fata si tot nu se afunda complet.

o noua problema,cel putin preventiv as vrea sa o rezolv :

a schimbat cineva rulmentii de jug? mai stiti coduri,preturi,furnizori?

 

2 poze facute inainte de 6 dimineata

eu vara nu dorm :)

post-10515-0-12053700-1343535850_thumb.jpg

post-10515-0-91409200-1343535887_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! m-am alaturat si eu clubului exclusivist al posesorilor de SV de curand (cca 2 luni) :friends: asa ca va salut cu respect! si totodata va cer opinia in legatura cu o problema.

Senzorul de viteza! nu prea vrea sa functioneze! initial indica viteza 0 si doar la curbe mai avea afisa asa timid cate ceva :P. Dupa o vizita la doctorul de fiare am primit vestea ca ar fii cazul sa-l schimb, insa dupa ce l-a desfacut si a miscat firele pe acolo, a inceput sa indice...insa aiurea. Mai exact cam in functie de turatie cu viteze de genul 60-120-299...sare aiurea.

Intrebarea e simpla...o fii defect? sau o fii de la cablu? Iar in cazul in care e defect...unde as putea sa gasesc ?

Mentionez ca detin un Suzuki SV 650 S model 2003

Asfalt uscat!:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza tare:

Am fost in weeckend in Vama :rock:.

Dupa ce am stat la o terasa, cand am vrut sa plec am observat ca semnalizarea fata stanga atarna :yikes:.

Initial am crezut ca au rupt-o, dar s-a dovedit ca cineva a vrut sa o fure pentru ca era desfacuta din piulita :kick:.

 

Am trecut pe lanaga 2 SV-isti duminica pe autostrada A2. Va mai salut o data pe calea asta :wave:.

 

Inca 900 km facuti in weeckend :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata la lume!

Poate cineva sa'mi spuna si mie rolul unui power comander pe SV 1000S 2004 ? Ce face concret si cu ce'mi fericeste mie viata la o adica ?

Si in final.. daca se merita la achizitia unui SV1000S 2004 sa dau 500e in plus pt aceasta optiune sau nu.

Sar'na :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. ma interesam de motorul lu' Mircea.

Intre timp m'am lamurit si eu care'i treaba cu PC .. nu ma incanta.

Poti sa'mi dai un link (pm eventual cu celalalt motor - TM ? )

Merci

 

Am gasit intre timp si SV'ul la care faceai referire .. merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu tot la un schimb ma gandesc ... sv'u meu + diferenta.

RSV'ul imi pare cam mic pt gabaritul meu (pare ca stau inghesuit - 1.85m / 95kg) .. si nici cum arata nu prea ma incanta :)

Sunt super multumit de SV'u de 650 dar la drum intins parca as vrea un pic mai multa putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, trebuie sa le incerci tu. Altfel degeaba iti zic eu ca la ciclistica SV-ul este mai ok si mai flickable, sau ca frana progresiva a sv-ului este mai usor de dozat ca cea a rsv-ului.

Dar ca idee, eu nu as da sv-ul pe un rsv nici cu diferenta considerabila de bani din partea celuilalt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...