Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Astazi mi-am dotat frumusetea cu seturi noi de placute de frana(SBS) si gume noi(Dunlop D208RR spate si Dunlop Qualifier RR fata) :bounce: saptamana aviatoare cred ca o sa-i iau si manete Titax! yoooohoooo

Editat de Stephon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la vulcanizare! daca stai langa ei si le arati ce sa faca le poti schimba la orice vulcanizare! :bounce: de echilibrat nu le echilibrez acum! peste vreo 200 de km!

 

unde le echilibrezi ca vreau si eu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-am dotat frumusetea cu seturi noi de placute de frana(SBS) si gume noi(Dunlop D208RR spate si Dunlop Qualifier RR fata) :D saptamana aviatoare cred ca o sa-i iau si manete Titax! yoooohoooo

 

hehehe...luni imi ajung si mie SBS-urile.gume mai incolo....auzi,da cu maneta de frana ce vei face cand o dai jos de pe motor? :bounce:

 

110 ron setul

 

de care SBS ai luat de is asa de ieftine?pe mine m-au costat 272 lei parca.2 seturi.street excel parca. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de vulcanizare : voi ce presiune aveti in gume ? cat imi recomandati sa bag ; merg fara pasager

la mine am verificat si am intre 1,8-1,9 la rece si eu stiam ca trebuie 2,5 ( asa scrie pe aparatoarea de la lant : 2,5 fara pasager )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aripa spate este fara lac ?

daca da, cred ca ar arata mai bine si masca pt radiator fara...se pupa mai bine cu plasticul de sub sa , zic si eu :bounce:

 

Da aripa spate e fara lac , daca vrei nu pun lac peste vopsea la masca radiator.

Iar in legatura cu presiunea din cauciuc in fata pun 2.1 si spate 2.3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de vulcanizare : voi ce presiune aveti in gume ? cat imi recomandati sa bag ; merg fara pasager

la mine am verificat si am intre 1,8-1,9 la rece si eu stiam ca trebuie 2,5 ( asa scrie pe aparatoarea de la lant : 2,5 fara pasager )

2,3 pe fata si 2,5 pe spate am eu, cu sau fara pasager

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presiunea recomandata (la rece) e 2,5 fatza si 2,9 spate (cu sau fara pasager). La cald cred ca e mai mare. Eu folosind gume second destul de vechi (2-3 ani, deci intarite putin de timp) folosesc 2,3 fatza si 2,6 spate (la caldut).

Gume cu presiune mai mica inseamna aderenta mai buna pe curbe, dar stabilitate scazuta pe linie dreapta si consum mai mare de benzina. Presiune mai mare inseamna stabilitate f buna in linie dreapta si consun mai mic de benzina, dar aderenta scazuta la inclinari mari....genunchiu pe jos si alea alea.

 

Totusi, daca pui gume noi, mai ales ceva hypersport, care sunt f moi (BT016, Conti Sport attack, Pilot POwer 2 CT, etc),cred ca poti sa te inclini la maxim (cu jenuntii pe jos) si cu 2,5 si 2,9 cum zice manualul.

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George...exact placute d-astea mi-am luat si eu! :D din pacate daca ti-as fii trimis eu prin curierat cam la acelasi pret iti ajungeau(de...transportul)

 

Vladutz...permite-mi sa te contrazic cu presiunea in pneuri! ia incearca sa iei o curba cu presiune mica in ele! :P o sa vezi ce se intampla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti fratilor...cum facem cu intalnirea la BV? Cine nu poate veni in 7-9 august?

Am facut o mica editare a listei, imi cer scuze pentru eventualele greseli si va rog sa corectati unde este cazul :P

1. MetalWarrior + prietena - iulie\august

2. rookie22

3. serbi

4. george05 - iulie\august

5. arlequin

6. danny_nt + prietena - iulie, posibil august

7. cristigh - iulie\august

8. stel_ice + sotia

9. catamenia + prietena

10. candea_cipri + sotia

11. Stephon

12. cappac44 + prietena

13.grigu & pitica ??

14. hornet_basic + prietena - august, nu cred ca mai putem ajunge in iulie :D

15. thea + prieten - august

16. Orcul - august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti fratilor...cum facem cu intalnirea la BV? Cine nu poate veni in 7-9 august?

Am facut o mica editare a listei, imi cer scuze pentru eventualele greseli si va rog sa corectati unde este cazul :P

1. MetalWarrior + prietena - iulie\august

2. rookie22

3. serbi

4. george05 - iulie\august

5. arlequin

6. danny_nt + prietena - iulie, posibil august

7. cristigh - doar august

8. stel_ice + sotia

9. catamenia + prietena

10. candea_cipri + sotia

11. Stephon

12. cappac44 + prietena

13.grigu & pitica ??

14. hornet_basic + prietena - august, nu cred ca mai putem ajunge in iulie :D

15. thea + prieten - august

16. Orcul - august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. MetalWarrior + prietena - iulie\august

2. rookie22

3. serbi

4. george05 - iulie\august

5. arlequin

6. danny_nt + prietena - iulie, posibil august

7. cristigh - doar august

8. stel_ice + sotia

9. catamenia + prietena pot si in iulie si in august

10. candea_cipri + sotia

11. Stephon

12. cappac44 + prietena

13.grigu & pitica ??

14. hornet_basic + prietena - august, nu cred ca mai putem ajunge in iulie sad.gif

15. thea + prieten - august

16. Orcul - august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. MetalWarrior + prietena - iulie\august

2. rookie22

3. serbi

4. george05 - iulie\august

5. arlequin

6. danny_nt + prietena - iulie, posibil august

7. cristigh - doar august

8. stel_ice + sotia

9. catamenia + prietena pot si in iulie si in august

10. candea_cipri + sotia

11. Stephon

12. cappac44 + prietena

13.grigu & pitica ??

14. hornet_basic + prietena - august, nu cred ca mai putem ajunge in iulie sad.gif

15. thea + prieten - august

16. Orcul - august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George...exact placute d-astea mi-am luat si eu! din pacate daca ti-as fii trimis eu prin curierat cam la acelasi pret iti ajungeau(de...transportul)

 

Vladutz...permite-mi sa te contrazic cu presiunea in pneuri! ia incearca sa iei o curba cu presiune mica in ele! o sa vezi ce se intampla!

 

moshu...eu am dat cu tot cu transport 300 ron.dar nu imi pare rau...o fi diferenta de bani,dar isi merita fiecare banutz....era sa ma arunc peste cap la unele frnari :kali: ...corect faza cu presiunea.eu anul trecut mergeam cu ce zice pe aparatoare aia de lant.si mergeam ca fanu`.....de anu asta am 2,2 cu 2.si doamneeeeeeeee ce meserie poate fi. :D ..

 

@vlad:mane,faza cu consumu eu zic ca e can can...avand in vedere ca eu am scos cu presiunea asta 3,61 la drum intins si in rest stii si tu,de la 6 la 10 in oras.tare ma indoiesc ca daca am presiune mare mare o sa ajung sa consum cat un scuter..vreo 2 litri :P

 

oricum,distractie maxima cu presiune mica.acuma astept sa pun ceva gume mai noi(ca nu sunt inca bani de gume noi noi) si sa mai scad un pic presiunea sa vedem ce si cum :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-am dotat frumusetea cu seturi noi de placute de frana(SBS) si gume noi(Dunlop D208RR spate si Dunlop Qualifier RR fata) :D saptamana aviatoare cred ca o sa-i iau si manete Titax! yoooohoooo

 

De unde ai luat placutele? din bucuresti sau de pe net? Parca mi-as lua si eu ca nu mai ma duc mult astea...

 

Cat despre intalnire inca e incerta perioada aia...nu zic nimic, facem tot posibilul sa ajungem. Daca imi schimb concediul in alta perioada ajungem sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

by the way .... Rugby Romania -Franta ora 8 astazi pe Stadionul National de Rugby de la Arcul de Triumf, 10 lei biletu' tribuna II si 20 de lei la tribuna I pentru cine e interesat

Editat de nuxu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vladutz...permite-mi sa te contrazic cu presiunea in pneuri! ia incearca sa iei o curba cu presiune mica in ele! :D o sa vezi ce se intampla!

Te cred.

Faza cu consumul o zic din auzite si citite pe net, dar faza cu stabilitatea in linie dreapta am si auzit-o si patit-o. Am mers la benzinarie sa verific presiunea si am vazut ca aveam vreo 1,8...am bagat repede 2,3 - 2,5 parca si a fost mult mai fain in linie dreapta. Se poate insa sa iei curbele mai bine cu presiune mai mica pentru ca ar creste aderenta...ar fi logic si asa se merge si la curse cica....o sa incerc.

 

Asa merge si George05 cu jenuntii pe jos pe serpentine, cu ceva presiune mica. Eu cum inca mai am pana sa ajung sa tocesc pantalonii (fara slidere) pe la genunchi, ma duc cu presine de 2,3/2,6...si asa cand o verific is calde gumele, asa ca reci ar fi poate 2,2/2,5...ceea ce e foarte OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D eu am verificat presiunea la mine pentru ca am impresia ca nu prea am aderenta la rece (patineaza la plecarea de pe loc , si frana spate se cam blocheaza pana se incalzeste guma) . abia dupa ce merg ceva sa se incalzeasca anvelopa am aderenta buna si am crezut initial ca sunt umflate mai mult decat trebuie gumele dar... surpriza : si fata si spate intre 1,8-1,9 la rece

precizez ca anvelopele sunt foarte bune , nu tocite dar au cam 4 ani si patinatul si blocatul rotii se intampla la accelerari si franari medii atunci cand este rece guma

consumul stiu ca este un pic mai mare daca presiunea in anvelope este mai mic decat trebuie (asta o stiu de la masina : cu rotile mai moi sa nu troncane la gropile din oras consuma cam cu 1 litru mai mult , iar cand ieseam afara cu rotile umflate aveam un consum de 6-7 iar cu ele desumflate aveam 7-8 litri)

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...