Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Chivu...sa nu te superi pe mine...dar parbrizul e cam ca un floc inaintea p... . ce naiba sa faca ala ? asa sa nu-ti ploua pe bord o fi bun.

la versiunea S nu e vorba doar de parbriz ci mai ai si semicarenele alea care au si ele rolul lor. In plus parbrizul e mult mai in fata si motoreta are o forma mai aerodinamica.

Hornetul este o motoreta mica iar daca esti mai înalt de 175cm e naspa oricum peste o anumita viteza. Daca ii pui parbriz oricum acesta va fi foarte aproape de ghidon si iti va lasa descoperita o mare parte din fata.

Eu sunt mic de statura si incap perfect pe Hornet. la drumuri lungi ma intind pe rezervor si merg si cu 250 daca vreau si nu simt pic de vant. dupa 160 km/h daca stau drept pe motoreta oricum simt vantul

In poze se vede cat de mult acopera parbrizul de S.

Nu fac reclama S-ului ca nu am de ce ..dar ca sa stabilim o treaba....la capitolul vant in mutra naked-urile sunt varza orice le-ai face. semicarenatele mai indulcesc putin problema avand un comportament apropiat de SS intrucat ai unde sa te ascunzi abordand o pozitie mai aplecata ...touring-ul e o rezolva in mare parte.

post-746-0-06365300-1313830201_thumb.jpg

post-746-0-08303300-1313830227_thumb.jpg

post-746-0-94335400-1313830691_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceva diferență face. Aruncă vântul în zona gâtului. Mie îmi e mult mai bine cu parbriz decât fără, dar trebuie să fie bine reglat. Dacă e pus prost face turbulențe. Evident, nu se compară cu S-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare :peace: la toata lumea (pentru ca sunt nou pe aici).

 

As avea cateva intrebari, pentru veterani, in special, daca se poate.

ma intereseaza CB1000R -

1. pierd mult, si daca da, ce anume, daca in loc de CB1000R ma incurc cu un CB600FA?

2. ce alternative vedeti la CB1000R (stiu ca e topic de hornet, asa ca sper sa nu inflamez pe nimeni cu intrebarea)?

3. cam ce preturi mai sunt astazi, la un SH de prin 2007-2008 (modelul nou, de la F8 in sus, cred, zic bine?)

 

cateva interese personale: ma intereseaza un naked strict pentru oras, cuplu bun (desi nu intentionez sa car altceva decat nevasta, super-ocazional, la un suc), conduc auto de 18 ani (binisor, i might add), n-am mai mers pe moto de vreo 10 ani (de mi-e si frica sa ma uit la ele, desi sunt indragostit ireparabil) dar ma descurcam bine, nu am veleitati sportive (conduc prudent si masina, daramite motorul) insa imi place sa stiu ca am ceva capabil sub mine (valabil la femei si motoare).

 

Multumesc pentru rabdare si sper ca nu v-ati plictisit sa raspundeti la aceleasi intrebari de incepator.

PS: stiu ca Buster a raspuns la o intrebare asemanatoare, pe un topc CB1000R versus CB600F :what: dar, dupa cum am spus, pe mine m-ar interesa si alternativele la CB1000R sau deosebirile majore, daca exista, intre ele.

Editat de causius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare :peace: la toata lumea (pentru ca sunt nou pe aici).

 

As avea cateva intrebari, pentru veterani, in special, daca se poate.

ma intereseaza CB1000R -

1. pierd mult, si daca da, ce anume, daca in loc de CB1000R ma incurc cu un CB600FA?

2. ce alternative vedeti la CB1000R (stiu ca e topic de hornet, asa ca sper sa nu inflamez pe nimeni cu intrebarea)?

3. cam ce preturi mai sunt astazi, la un SH de prin 2007-2008 (modelul nou, de la F8 in sus, cred, zic bine?)

 

cateva interese personale: ma intereseaza un naked strict pentru oras, cuplu bun (desi nu intentionez sa car altceva decat nevasta, super-ocazional, la un suc), conduc auto de 18 ani (binisor, i might add), n-am mai mers pe moto de vreo 10 ani (de mi-e si frica sa ma uit la ele, desi sunt indragostit ireparabil) dar ma descurcam bine, nu am veleitati sportive (conduc prudent si masina, daramite motorul) insa imi place sa stiu ca am ceva capabil sub mine (valabil la femei si motoare).

 

Multumesc pentru rabdare si sper ca nu v-ati plictisit sa raspundeti la aceleasi intrebari de incepator.

PS: stiu ca Buster a raspuns la o intrebare asemanatoare, pe un topc CB1000R versus CB600F :what: dar, dupa cum am spus, pe mine m-ar interesa si alternativele la CB1000R sau deosebirile majore, daca exista, intre ele.

Salut, in primul rand nu inteleg la ce anume te referi cu pierd?

Pierzi bani, pierzi senzatii sau ce? Cred ca un hornet de 600 e perfect pentru oras, mai ales ca nu vrei nu stiu ce sportiva.

Daca iti plac numerele apropiate de 1000 poti incerca un hornet de 900, sunt mai rare decat astea de 600, dar se gasesc totusi.

Scuze ca poate nu ti-am raspuns la obiect dar nici postul tau nu e prea clar.

Daca vrei preturi incearca un moto.it sa-ti faci o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, in primul rand nu inteleg la ce anume te referi cu pierd?

Pierzi bani, pierzi senzatii sau ce? Cred ca un hornet de 600 e perfect pentru oras, mai ales ca nu vrei nu stiu ce sportiva.

Daca iti plac numerele apropiate de 1000 poti incerca un hornet de 900, sunt mai rare decat astea de 600, dar se gasesc totusi.

Scuze ca poate nu ti-am raspuns la obiect dar nici postul tau nu e prea clar.

Daca vrei preturi incearca un moto.it sa-ti faci o idee.

 

Salut,

In primul rand multumesc pentru raspuns, si o sa incerc sa corectez pe unde am fost neclar in postul anterior...

 

gand la gand cu bucurie privitor la faptul ca CB600 e perfect pentru oras, ma intrebam daca CB1000 o fi la fel de perfect, sau mai perfect..?

cum spuneam, la stadiul la care sunt acum, personal as inclina spre un CB1000 in fata la CB600, dar diferenta de pret pe care am vazut-o in general in anunturi este de peste 2-3000 eur, la aceeasi vechime.

adica, merita sa dau 2000 de euro in plus, la asta ma refeream cand am spus "ce pierd daca aleg un CB600 fata de CB1000" ?

 

nu neaparat ca imi plac numerele cu 1000, desi n-am nimic impotriva lor, chiar sunt fan 1001 de nopti pierdute pe net, formula 1000, etc... :rolleyes:

insa din parerile pe care mi le-am facut pana acum cu privire la motoare dincoace de 2007, ma gandeam la CB600 ca alternativa la CB1000, pentru oras.

de aceea, ma intreb daca merita sa dau 2000 EUR in plus, doar ca sa scrie ca am motor de 1000 cc.de asemenea, ce alte alternative or mai fi disponibile...

uite, ma gandeam si la un Z750 si la un suzuki gladius sau la o yamaha fz1 dar nu vreau sa ma tampesc cu prea multe variante si stiu ca suntem pe topic de hornet, asa ca nu vreau sa pedalez pe subiectul asta.

parerea pe care mi-am facut-o pana acum este ca Honda e mai fiabila si mai echilibrata decat cele amintite, dar asta doar din ce am citit, nu de la cunoscatori (din gura calului cum s-ar zice).

 

m-am uitat si pe moto.it, si pe mobile.de si pe bestbike.ro si pe bikeshop.ro si pe motorcyclenews.com si pe autotrader.co.uk si inca alte cateva. stiu sa folosesc netul, eu vroiam mai degraba o parere de la voi, cei care sunteti la curent cu subiectul. cam ce preturi se merita, mai degraba decat ce preturi se cer. nu stiu daca am fost mai explicit sau nu.

 

cum spuneam, multumesc inca odata pentru raspuns, am vazut ca de regula raspunzi multor intrebari, si in general incerci sa dai sfaturi bune. :)

 

Salut,

In primul rand multumesc pentru raspuns, si o sa incerc sa corectez pe unde am fost neclar in postul anterior...

 

gand la gand cu bucurie privitor la faptul ca CB600 e perfect pentru oras, ma intrebam daca CB1000 o fi la fel de perfect, sau mai perfect..?

cum spuneam, la stadiul la care sunt acum, personal as inclina spre un CB1000 in fata la CB600, dar diferenta de pret pe care am vazut-o in general in anunturi este de peste 2-3000 eur, la aceeasi vechime.

adica, merita sa dau 2000 de euro in plus, la asta ma refeream cand am spus "ce pierd daca aleg un CB600 fata de CB1000" ?

 

nu neaparat ca imi plac numerele cu 1000, desi n-am nimic impotriva lor, chiar sunt fan 1001 de nopti pierdute pe net, formula 1000, etc... :rolleyes:

insa din parerile pe care mi le-am facut pana acum cu privire la motoare dincoace de 2007, ma gandeam la CB600 ca alternativa la CB1000, pentru oras.

de aceea, ma intreb daca merita sa dau 2000 EUR in plus, doar ca sa scrie ca am motor de 1000 cc.de asemenea, ce alte alternative or mai fi disponibile...

uite, ma gandeam si la un Z750 si la un suzuki gladius sau la o yamaha fz1 dar nu vreau sa ma tampesc cu prea multe variante si stiu ca suntem pe topic de hornet, asa ca nu vreau sa pedalez pe subiectul asta.

parerea pe care mi-am facut-o pana acum este ca Honda e mai fiabila si mai echilibrata decat cele amintite, dar asta doar din ce am citit, nu de la cunoscatori (din gura calului cum s-ar zice).

 

m-am uitat si pe moto.it, si pe mobile.de si pe bestbike.ro si pe bikeshop.ro si pe motorcyclenews.com si pe autotrader.co.uk si inca alte cateva. stiu sa folosesc netul, eu vroiam mai degraba o parere de la voi, cei care sunteti la curent cu subiectul. cam ce preturi se merita, mai degraba decat ce preturi se cer. nu stiu daca am fost mai explicit sau nu.

 

cum spuneam, multumesc inca odata pentru raspuns, am vazut ca de regula raspunzi multor intrebari, si in general incerci sa dai sfaturi bune. :)

 

tocmai mi-am dat seama ca am uitat sa fiu mai putin neclar exact unde ma interesa mai tare, la comparatia dintre CB600 si CB1000.

Ai putea sa imi spui niste experiente personale vis-a-vis de diferentele dintre ele, ca sa imi fac o parere daca se merita diferenta de pret?

multam fain

Editat de causius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In primul rand multumesc pentru raspuns, si o sa incerc sa corectez pe unde am fost neclar in postul anterior...

 

gand la gand cu bucurie privitor la faptul ca CB600 e perfect pentru oras, ma intrebam daca CB1000 o fi la fel de perfect, sau mai perfect..?

cum spuneam, la stadiul la care sunt acum, personal as inclina spre un CB1000 in fata la CB600, dar diferenta de pret pe care am vazut-o in general in anunturi este de peste 2-3000 eur, la aceeasi vechime.

adica, merita sa dau 2000 de euro in plus, la asta ma refeream cand am spus "ce pierd daca aleg un CB600 fata de CB1000" ?

 

nu neaparat ca imi plac numerele cu 1000, desi n-am nimic impotriva lor, chiar sunt fan 1001 de nopti pierdute pe net, formula 1000, etc... :rolleyes:

insa din parerile pe care mi le-am facut pana acum cu privire la motoare dincoace de 2007, ma gandeam la CB600 ca alternativa la CB1000, pentru oras.

de aceea, ma intreb daca merita sa dau 2000 EUR in plus, doar ca sa scrie ca am motor de 1000 cc.de asemenea, ce alte alternative or mai fi disponibile...

uite, ma gandeam si la un Z750 si la un suzuki gladius sau la o yamaha fz1 dar nu vreau sa ma tampesc cu prea multe variante si stiu ca suntem pe topic de hornet, asa ca nu vreau sa pedalez pe subiectul asta.

parerea pe care mi-am facut-o pana acum este ca Honda e mai fiabila si mai echilibrata decat cele amintite, dar asta doar din ce am citit, nu de la cunoscatori (din gura calului cum s-ar zice).

 

m-am uitat si pe moto.it, si pe mobile.de si pe bestbike.ro si pe bikeshop.ro si pe motorcyclenews.com si pe autotrader.co.uk si inca alte cateva. stiu sa folosesc netul, eu vroiam mai degraba o parere de la voi, cei care sunteti la curent cu subiectul. cam ce preturi se merita, mai degraba decat ce preturi se cer. nu stiu daca am fost mai explicit sau nu.

 

cum spuneam, multumesc inca odata pentru raspuns, am vazut ca de regula raspunzi multor intrebari, si in general incerci sa dai sfaturi bune. :)

 

 

 

tocmai mi-am dat seama ca am uitat sa fiu mai putin neclar exact unde ma interesa mai tare, la comparatia dintre CB600 si CB1000.

Ai putea sa imi spui niste experiente personale vis-a-vis de diferentele dintre ele, ca sa imi fac o parere daca se merita diferenta de pret?

multam fain

 

personal am mers si pe cb1000r si pe cb600 si pe cbf600.daca ar fi sa am banu` as lua cb1000r pentru:cuplu mai mare,tehnologie mai noua si mai multa inglobata sub "un singur acoperis" si peste toate un look muuuuult mai frumos(gustul meu).manevrabilitatea e exceptionala si pe cb1000,kilogramele in plus nu se simt deloc.din punctul meu de vedere e alta mancare de peste miarul,in sensul ca cel de 600 e o jucarie mica si frumoasa iar miarul e o jucaria mai mare,atuuri fiind puterea si cuplul,suspensiile sunt mult mai performante si mai sportive pe cb1000,franele cu 2 clase cel putin peste,confortul e cam pe acolo la amandoua cu un mic plus pe miar(saua mai mare si mai buna),bagaje tot atatea pui si la fel de greu pe ambele(dar ziceai ca nu prea te intereseaza aspectul asta).ca si consum diferentele nu vor fi notabile la un mers omenesc,in full gaz vei pune maxim un litru diferenta intre cele doua.pt drumuri in afara orasului vantul te va bate la fel,dar vei avea avanatajul ca in orice clipa vei avea putere disponibila la orice turatii.deci,conluzie(parere personala,repet) daca ai banu` da-l pe cb1000r :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal am mers si pe cb1000r si pe cb600 si pe cbf600.daca ar fi sa am banu` as lua cb1000r pentru:cuplu mai mare,tehnologie mai noua si mai multa inglobata sub "un singur acoperis" si peste toate un look muuuuult mai frumos(gustul meu).manevrabilitatea e exceptionala si pe cb1000,kilogramele in plus nu se simt deloc.din punctul meu de vedere e alta mancare de peste miarul,in sensul ca cel de 600 e o jucarie mica si frumoasa iar miarul e o jucaria mai mare,atuuri fiind puterea si cuplul,suspensiile sunt mult mai performante si mai sportive pe cb1000,franele cu 2 clase cel putin peste,confortul e cam pe acolo la amandoua cu un mic plus pe miar(saua mai mare si mai buna),bagaje tot atatea pui si la fel de greu pe ambele(dar ziceai ca nu prea te intereseaza aspectul asta).ca si consum diferentele nu vor fi notabile la un mers omenesc,in full gaz vei pune maxim un litru diferenta intre cele doua.pt drumuri in afara orasului vantul te va bate la fel,dar vei avea avanatajul ca in orice clipa vei avea putere disponibila la orice turatii.deci,conluzie(parere personala,repet) daca ai banu` da-l pe cb1000r :rolleyes:

 

@george05

Salut si multumesc. Exact asta imi doream, un comentariu al cuiva care a mers pe ambele :peace:si, eventual, si pe altele comparative, referitor la cum se manevreaza, ce feel dau una fata de alta, frane, acceleratie, ma rog, the works, diferente/similaritati...

Cum spuneam, stiu ca topic de hornet, nu de comparatii CB X versus CB Y, asa ca mai astept un raspuns-doua, si apoi sunt impacatdaca se inchide topicul :burnout:(desi, dupa mine, as asculta la nesfarsit despre motoarele astea, mi se par fantastice).

Multumesc inca odata,

 

PS: ceva comentarii despre pret-vechime?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george05

Salut si multumesc. Exact asta imi doream, un comentariu al cuiva care a mers pe ambele :peace:si, eventual, si pe altele comparative, referitor la cum se manevreaza, ce feel dau una fata de alta, frane, acceleratie, ma rog, the works, diferente/similaritati...

Cum spuneam, stiu ca topic de hornet, nu de comparatii CB X versus CB Y, asa ca mai astept un raspuns-doua, si apoi sunt impacatdaca se inchide topicul :burnout:(desi, dupa mine, as asculta la nesfarsit despre motoarele astea, mi se par fantastice).

Multumesc inca odata,

 

PS: ceva comentarii despre pret-vechime?

 

pe pret...doar atat as spune:e un model foarte nou(cb1000r) care repede nu isi va pierde valoarea grav inca o bucatica de vreme.

comparativ...

-cb1000r:putere oferita exagerat de liniar,la orice ture,manevrabilitate de la viteze mici pana la mari,dementiala,feedback al motorului exemplar,frane eficcae la in orice situatie(abs inluded),per total un motor prietenos

-fz1:putere exagerat de multa pt un naked,oferita uneori brutal daca gresesti cu gazul,frane bune dar lasa de dorit la franarile de la super viteze,mai greoi decat fratele de la honda.astea si altele il fac,parerea mea,un motor mai de senzatii in stare bruta.

-cb600f & cbf600:doua jucarii cu care ai impresia ca esti efectiv cu o bicicleta,ambele se preteaza demential la oras,manevrabilitate nici nu are rost sa discutam(poti face si ce nu crezi cu ele).fata de miare se simte faptul ca cele doua mari sunt mult mai apropiate de derivatele lor carenate(honda cbr1000 si yamaha r1).

 

ti le spune pe incercate treburile,asta e parerea mea personala :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe pret...doar atat as spune:e un model foarte nou(cb1000r) care repede nu isi va pierde valoarea grav inca o bucatica de vreme.

comparativ...

-cb1000r:putere oferita exagerat de liniar,la orice ture,manevrabilitate de la viteze mici pana la mari,dementiala,feedback al motorului exemplar,frane eficcae la in orice situatie(abs inluded),per total un motor prietenos

-fz1:putere exagerat de multa pt un naked,oferita uneori brutal daca gresesti cu gazul,frane bune dar lasa de dorit la franarile de la super viteze,mai greoi decat fratele de la honda.astea si altele il fac,parerea mea,un motor mai de senzatii in stare bruta.

-cb600f & cbf600:doua jucarii cu care ai impresia ca esti efectiv cu o bicicleta,ambele se preteaza demential la oras,manevrabilitate nici nu are rost sa discutam(poti face si ce nu crezi cu ele).fata de miare se simte faptul ca cele doua mari sunt mult mai apropiate de derivatele lor carenate(honda cbr1000 si yamaha r1).

 

ti le spune pe incercate treburile,asta e parerea mea personala :rolleyes:

 

OK :D

Aproape ca m-am simtit de parca m-am dat eu cu ele....

Foarte bun si exact ce imi doream sa aud...singura problema e ca acum sunt inca si mai determinat la un miar.

s-ar putea sa dorm pe pres cateva luni de acum incolo, ca eu imi pusesem o limita de vreo 5000 EUR.. . :unsure:

asa, mi-a intrat viespea in suflet sa mai astept pana strang de un miar...:what:

multumesc si sper sa ne mai auzim

 

PS: daca sunt vreodat prin zona, dau o bere/suc/cafea :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cine a umblat si stie ce model de becuri sunt in bord? Tot ma chinui de vreo 2 ani sa le schimb si azi m-am hotarat. Sau ati pus altele alta culoare/ mai puternice?

 

Asa arata?

http://www.romimoto-piese.ro/category/10307020000/article/82626?show=gallery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK :D

Aproape ca m-am simtit de parca m-am dat eu cu ele....

Foarte bun si exact ce imi doream sa aud...singura problema e ca acum sunt inca si mai determinat la un miar.

s-ar putea sa dorm pe pres cateva luni de acum incolo, ca eu imi pusesem o limita de vreo 5000 EUR.. . :unsure:

asa, mi-a intrat viespea in suflet sa mai astept pana strang de un miar...:what:

multumesc si sper sa ne mai auzim

 

PS: daca sunt vreodat prin zona, dau o bere/suc/cafea :peace:

oricand cu mare placere :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cine a umblat si stie ce model de becuri sunt in bord? Tot ma chinui de vreo 2 ani sa le schimb si azi m-am hotarat. Sau ati pus altele alta culoare/ mai puternice?

 

Asa arata?

http://www.romimoto-piese.ro/category/10307020000/article/82626?show=gallery

Daca nu ma insel am luat de asta pentru bord, lumineaza mai tare decat cele clasice, dar nu pot sa zic ca au meritat 16 lei. Ca si model cred ca W5W este (99% :D )

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel am luat de asta pentru bord, lumineaza mai tare decat cele clasice, dar nu pot sa zic ca au meritat 16 lei. Ca si model cred ca W5W este (99% :D )

Din cate am citit alea originale ar fi de 3W, dar mie mi se par cam chioare o sa pun de 5W cum ai si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit alea originale ar fi de 3W, dar mie mi se par cam chioare o sa pun de 5W cum ai si tu.

oooops, eu am uitat ca S-ul are bordul diferit de naked, asa ca ar fi bine sa verifici daca sunt aceleasi becuri (tind sa cred ca e acelasi bec, in carrefour se gasesc de astea la 5 lei, macar daca nu se potrivesc nu e o mare pierdere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate nu postez corect aici, dar am o problema si fiind novice in mecanica si moto apelez la dumneavoastra. Am si eu o hornetica din 99 si nu mergea turometru. I-am schimbat partea din ceramica, chiar capatul la ce e incercuit in imaginea atasata si acum merge, problema e ca mi se pare ca indica aiurea, si am testat cu un prieten mergand paralel si asa e, imi arata cam cu vreo 10km mai putin decat viteza reala. Puteti da un sfat, trebuie reglat ceva? ce nu am facut ok?

post-56235-0-73230300-1314206826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!A fost cineva pana acum cu cei de la scoala moto la plimbari?

Vad ca se organizeaza in fiecare luna,in diferite locuri.

Ma bate gandul sa merg dar vreau sa aflu si cateva pareri.

Multam

Editat de iulian 2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ălă e cablul de la vitezometru, nu turometru.

 

Ai verificat cât de uÂşor se învârte cablul cu tot cu melcul de la kilometraj ? Probabil agață pe undeva pe traseu.

 

 

nu am verificat, doar l-am montat, o sa il dau jos sa vad daca agata si revin. Sa inteleg ca nu exista nicio setare, doar pui cablul, infiletezi si gata, trebuie sa mearga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă totul e în regulă da, trebuie să meargă. Dacă desfaci cablul ai să vezi că e un fel de Âşufă pe interior. În aia bagi surubelnița Âşi învârți. Trebuie să se învârtă uÂşor Âşi să îndice pe bord. Dacă se miÂşcă greu e ceva pe traseu. Cel mai probabil Âşufa aia iese prin partea de jos. Dacă iese o cureți dai putin ulei Âşi o bagi la loc. Uleiul trebuie să fie câteva picături la 10cm, adică foarte puțin, cât să nu meargă pe uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!A fost cineva pana acum cu cei de la scoala moto la plimbari?

Vad ca se organizeaza in fiecare luna,in diferite locuri.

Ma bate gandul sa merg dar vreau sa aflu si cateva pareri.

Multam

 

Scuze am uitat sa specific scoala,LOUIS,se numeste.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca esti incepator, poti sa iesi cu ei.

Se merge incet in grup, cu niste reguli bine stabilite inainte.

Cel mai simplu e sa incerci ca nu pierzi mare lucru, dar consider aceste iesiri utile pentru cei care tocmai ce au luat permisul si au pana in 500km. Daca deja circuli, nu stiu daca are rost, decat pentru a socializa, si a auzi inca odata ceea ce spune lumea si pe forum.

 

Acum cateva intrebari generale de mecanica

1. Cablul de ambreiaj se intinde cu timpul, asemeni lantului de transmisie, si trebuie schimbat, chiar daca nu se rupe?

Nu de alta, dar am tot mutat piulita la reglajul de jos (sus e intins la maximum), si nu prea am am unde sa dau ca sa apuce unde trebuie.

 

Cablul de ambreiaj original vine cu tot cu camasa si cu partea aia filetata? sau e strict cablul ca in kitul de reparatie, doar ca de lungime potrivita?

 

2. Ati schimbat careva placile de la ambreiaj? pe la ce rulaj, si in general cam care e termenul de viata a unui ambreiaj de hornet cu care se merge relativ normal (adica nu regim de pista), si ma refer la patinat nu la huruitul specific.

 

3. Care e termenul de funcitonare a rulmentilor de la roti (ca astea sigur rezist aun anumit numar de rotatii, deci ar terbui sa fie o legatura foarte precisa intre nr de km si schimbarea rulmentilor de la roata).

 

4. Cei care ati schimbat rulmentul de ghidon, ati avut inainte de asta voblaj, cand luati mainile de pe ghidon? S-a remediat problema la schimbarea rulmentului de jug? Nu de alta, dar imi vobleaza rau, daca iau mainile de pe ghidon, si a inceput sa se simta si pe curbe luate mai vioi. Furca a fost servisata in primavara, roata este echilibrata, cauciucul ok, deci nu imi ramane decat rulmentul asta, care stiu ca e pe duca.

 

Ms

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...