Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Va salut,aveti idee unde gasesc niste piese pt un hornet 2009?am nevoie de rezervor sau reparat,scarita dreapta si coverul de la bord.eventual si toba :cheers:

cumva se potriveste asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scartaitul se produce datorita unui contact imperfect intre placuta si disc.

 

Astfel pentru prevenirea scartaitului este recomandat, cum dealtfel recomanda si toti producatorii de placute, sa faceti un RODAJ al placutelor noi. Primii 200 km, franati mai des, progresiv incet spre tare niciodata violent. Astfel veti asigura o tocire uniforma a placutei si o potrivire cat mai perfecta cu discul de frana ... care, chiar daca PARE ca se ating perfect, exista numeroase asperitati si zone unde nu au contact (de aici si scartaitul).

 

A doua recomandare este sa curatati de doua ori pe an discul de frana si tot angrenajul de etrieri placute. Acolo se aduna inevitabil praf, care in timp, la o folosire inconstanta a motocicletei, duce la crearea de santuri pe disc de unde va rezulta pe termen lung scartait (indiferent de tipul de placuta folosit).

 

A treia remarca este ca discul de frana iremediabil imbatraneste si formeaza in timp unele deformari si santuri, unele microscopice. Un disc vechi si deteriorat va reduce eficienta franarii mai presus de un posibil, dar nu obligatoriu, scartait.

 

Rezumat: faceti rodajul placutelor si macar odata pe an curatati discul si etrierii.

 

PS - calitatea placutelor conteaza ... deasemeni feedback-ul este diferit de la placuta la placuta, unele mai moi altele mai tari, organice sau sintetice. Nu va grabiti sa criticati o placuta doar pentru ca nu sunteti voi obisnuiti cu compozitia respectiva. Si preferabil este sa cumparati cea mai ieftina placuta de firma decat un no-name oricat de rezonabil ar fi pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mau .... SBS , cam cele mai moi foloseam cam 2 seturi de spate pe sezon :D , din nou repet e vorba de stilul format pentru ca eu franez pe spate si pe curbe si in orice alta situatie .... asa m-am obisnuit si nu am cazut pana acum !

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no...o cam terminai.

ce o urma..vedem

post-56075-0-12484900-1332098856_thumb.jpg

drace....ce albastra e.cam mult albastru care cade cam greu pe ea,parerea mea.si pune musai stickere :rolleyes: sunt curios cum va rezista capacelul de la termostat,si plasticele laterale in timp de la frecarea cu blugi/costum/etc. sa ai bafta la ea si sa o tii in picioare :friends:

 

Ce bine pica toba si parbrizul :wink:

 

Frumos Hornet! Sa ai grija de el.

parca toba mergea putin mai aranjata sa urmareasca perfect linia coditei...zic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no...o cam terminai.

ce o urma..vedem

post-56075-0-12484900-1332098856_thumb.jpg

 

frumoasa bicla domnu' dar si ce culoare frumoasa , parerea mea este ca e cea mai frumoasa culoare ! ;)

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ....toba am vazut si eu dupa asamblare ca e un pic stramba, dar asat voi remedia.

culoarea am ales-o dupa masinile pe care le vand, ca asa imi dau seama cel mai bine de ce si cum. se numeste lightning blue la mitsubishi.

capacelul de la termostat a mai fost vopsit, dar la spray si a rezistat. plasticele si eu sunt curios daca si cum rezista.

stickere....nu stiu. ma mai gandesc

@mailman - ai venit domne? ca erai plecat in tari ploioase. stai sa fac rca-ul si sa fie bani de gaz si iesim sa-i facem in ciuda lui razvan :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mau .. multumesc dar am curatat discurile, uzate nu cred ca sunt pt ca inainte nu faceau si dupa ce am pus noile placute au inceput sa scartaie dupa 100 de km ... iar rodajul .. deja au aproape 5000de km .. acum 2 zile aveau 4000 ..dar a fost asa frumos afara ca am scos viespiuta la plimbare .. cred ca va fi panica de benzina anul acesta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnic : Ce tip de termocupla auto pot cumpara pentru a schimba termocupla de pe radiator (defecta evident) de pe Hornet 600 2001 ? (dimensiuni, standard, etc). STIU ca acest lucru se face in mod curent si acea termocupla costa 20-30 de lei in targul auto, dar nu stiu dimensiuni,cod,etc.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene' ia calmativa si mai stati la casele voastre , deja peste mia' de km si eu abia azi am scos numere rosii ...... nu e corect !! :nono: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ sorin - cel mai sfant, o scoti pe cea care o ai, mergi cu ea in mana la magazin. in cel mai rau caz, te uiti si la ce temperatura declanseaza ca poate nu scrie pe ea. sau suni pe cineva care e acasa si are manualul de reparatie langa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Coobra: Aceste lucruri le-am intuit dar multumesc pentru re-afirmarea lor. Draw-back-ul la ceea ce ai spus tu este ca trebuie sa las antigelul sa curga mult si bine cata vreme ma plimb eu cu termocupla in mana. Manualul de reparatie il am intodeteauna la mine, pe telefon, in format pdf.

 

Imi doresc in continuare un raspuns la intrebarea mea : ce termostat auto (cod,model,etc.) poate inlocui termostatul de pe radiatorul unei Honda Hornet 600 (2001).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...e 10 lei un kil de antigel. ti-as aduce eu de completat, dar e mai scumpa benzina pana la tine. :blbl:

:) Antigel am acasa, fii pe pace. Era vorba DOAR de timpul pierdut si de "mizeria inerenta" facand operatiunea in sensul NORMAL, cel spus de tine. Timpul ce il petrec postand de la birou intrebarea de mai sus imi este ok sa il "pierd". Timpul liber in schimb nu! Si, in plus, asa mai aflam si una alta despre compatibilitatile pieselor de Hornet. Castiga asadar toata comunitatea , nu doar eu.

 

Asadar :

 

Imi doresc in continuare un raspuns la intrebarea mea : ce termostat auto (cod,model,etc.) poate inlocui termostatul de pe radiatorul unei Honda Hornet 600 (2001).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine pica toba si parbrizul :wink:

 

Frumos Hornet! Sa ai grija de el.

 

Dar ai vazut colierul cu care e fixata toba aia ?!?!? Mie-mi place rau :laugh:

Cand o sa vad o dunga albastra prin fata ochilor o sa stiu ca nu e de la bautura.

Sa ai grija de ea ca e frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Antigel am acasa, fii pe pace. Era vorba DOAR de timpul pierdut si de "mizeria inerenta" facand operatiunea in sensul NORMAL, cel spus de tine. Timpul ce il petrec postand de la birou intrebarea de mai sus imi este ok sa il "pierd". Timpul liber in schimb nu! Si, in plus, asa mai aflam si una alta despre compatibilitatile pieselor de Hornet. Castiga asadar toata comunitatea , nu doar eu.

 

Asadar :

 

Imi doresc in continuare un raspuns la intrebarea mea : ce termostat auto (cod,model,etc.) poate inlocui termostatul de pe radiatorul unei Honda Hornet 600 (2001).

 

Multumesc.

Sorine, ca o curiozitate de ce vrei sa pui termostat de masina? din cauza pretului unuia original sau..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mau .. multumesc dar am curatat discurile, uzate nu cred ca sunt pt ca inainte nu faceau si dupa ce am pus noile placute au inceput sa scartaie dupa 100 de km ... iar rodajul .. deja au aproape 5000de km .. acum 2 zile aveau 4000 ..dar a fost asa frumos afara ca am scos viespiuta la plimbare .. cred ca va fi panica de benzina anul acesta :))

roxynel mama...da unde ai invartit tu roata 1000km in 2 zile?:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adolf, nu o inmatriculezi?

ba da bre' , am facut nr provizorii si acum urmeaza RAR-ul cred ca sapt viitoare ca nu mai am bani de ajuns .....

 

pana una alta ma mai dau si eu poimaine pe langa casa , ca azi mi-a fost cam frica sa ies RCA-ul si autorizatia e valabil de maine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...