Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Azi, hops, ieri am fost doar 2 motoare, ultima intalnire de altfel si pt mine pentru acest an, de luni (cica ninge) o bag la hirbernat :scratch:

anytime cu placere

dar la intalnire sa fii al 3-lea la numar nu ne-ai onorat cu prezenta, rusinica :P

:moron: da... daaar... eu "poci" sa vin? :moron:

Poti dara:D.....placerea va fi de partea mea....deci,ai un loc rezervat:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pfui ! da ce am inghetat aseara .....frig domne , frig . pana sa ajung la intalnire nu am simtit frigul , poate si unde am mers numai printre masini cu maxim 20 la ora :moron: si mai venea si caldura de sub ele dar cand am plecat spre casa am inghetat rau de tot . am avut nevoie de o ora si un litru de vin rosu sa ma dezghet :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu ti s-a uscat cerneala pe permis:p.....cate grade au fost la voi de nu ai simtit frigul,ca la noi a fost friiiiig...sau erai prea plin de bucurie ca te dai pe viespe?:moron:....eu asa eram cand am luat permisul,tot asa in toamna spre iarna..multi kilometrii maestre,fara incidente si sa ne vedem cu bine in primavara,sper sa ma onorezi cu prezenta,la baia mare la intrunirea de viespi:d

 

:moron: Nu mi s-a uscat, dar nu aveam cum sa ratez putinele zile ce mi'au mai ramas din sezon, o luam razna daca trebuia sa ma uit toata iarna la Hornet de pe bara. Acestea ziind fise, azi am bagat din nou plimbare. Ma rog, mult spus. Am fost la autentificare, la Grivita, apoi pana in Baneasa, iar de acolo am iesit spre Pantelimon, apoi spre Fundulea, adica vreo 30-40 (cred) de km de Bucuresti. Am crezut ca soseaua o sa fie goala si ca o sa pot sa vad cum reactioneaza la viteze mai mari de 50 la ora, atat cat am mers prin nebunia din Bucuresti.

 

Ei bine, am reusit sa ating maxim 130, mai mult nu am avut curaj si nici nu cred ca o sa am prea curand. Am descoperit ca motorul se metamorfozeaza complet la viteza aia, viteza care poate nu pare cine stie ce pentru cei cu experienta. Ma batea vantul pe picioare maxim, pieptul imi era lovit din plin de aer. Distractie mare! In schimb am reusit sa fac niste franari in regim de semi-urgenta, asa, ca sa ma obisnuiesc cu franele pentru momentele in care o sa am cu adevarat nevoie. La fel, am reusit sa abordez virajele cu ceva mai multa viteza si sa ma las pe curbe un pic, ca pana acum incetineam in momente de genu asta. :scratch:

 

Frigul l-am simtit abia spre seara, la maini si la coapse. In rest eram chiar ok. Casca s-a comportat admirabil, fara aburiri, fara zgomote si vajaieli deranjante.

 

Concluzie? Motorul nu are prea multe de-a face cu masina. Pe motor tre sa il respecti, tre sa fii constient ca are o putere mai mare decat poti tu controla, cel putin la inceput. E ca si cum as invata din nou alfabetul, si nu credeam ca e posibil. Pun si niste poze proaste, de pe o margine de drum. Gen, natura moarta cu gunoaie.

 

post-39285-1260560576_thumb.jpg post-39285-1260560644_thumb.jpg post-39285-1260560693_thumb.jpg post-39285-1260560749_thumb.jpg post-39285-1260560817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moron: Nu mi s-a uscat, dar nu aveam cum sa ratez putinele zile ce mi'au mai ramas din sezon, o luam razna daca trebuia sa ma uit toata iarna la Hornet de pe bara. Acestea ziind fise, azi am bagat din nou plimbare. Ma rog, mult spus. Am fost la autentificare, la Grivita, apoi pana in Baneasa, iar de acolo am iesit spre Pantelimon, apoi spre Fundulea, adica vreo 30-40 (cred) de km de Bucuresti. Am crezut ca soseaua o sa fie goala si ca o sa pot sa vad cum reactioneaza la viteze mai mari de 50 la ora, atat cat am mers prin nebunia din Bucuresti.

 

Ei bine, am reusit sa ating maxim 130, mai mult nu am avut curaj si nici nu cred ca o sa am prea curand. Am descoperit ca motorul se metamorfozeaza complet la viteza aia, viteza care poate nu pare cine stie ce pentru cei cu experienta. Ma batea vantul pe picioare maxim, pieptul imi era lovit din plin de aer. Distractie mare! In schimb am reusit sa fac niste franari in regim de semi-urgenta, asa, ca sa ma obisnuiesc cu franele pentru momentele in care o sa am cu adevarat nevoie. La fel, am reusit sa abordez virajele cu ceva mai multa viteza si sa ma las pe curbe un pic, ca pana acum incetineam in momente de genu asta. :moron:

 

Frigul l-am simtit abia spre seara, la maini si la coapse. In rest eram chiar ok. Casca s-a comportat admirabil, fara aburiri, fara zgomote si vajaieli deranjante.

 

Concluzie? Motorul nu are prea multe de-a face cu masina. Pe motor tre sa il respecti, tre sa fii constient ca are o putere mai mare decat poti tu controla, cel putin la inceput. E ca si cum as invata din nou alfabetul, si nu credeam ca e posibil. Pun si niste poze proaste, de pe o margine de drum. Gen, natura moarta cu gunoaie.

 

post-39285-1260560576_thumb.jpg post-39285-1260560644_thumb.jpg post-39285-1260560693_thumb.jpg post-39285-1260560749_thumb.jpg post-39285-1260560817_thumb.jpg

 

 

Daca vrei sa te dai si la primavara cu motoru' intreg fa si tu asemeni altora si lasa-l sa se odihneasca cateva luni in garaj. N-ai experienta iar in caz de urgenta inca n-ai reflexele formate. Franarile de urgenta nu se invata la 5 grade :scratch: Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi de dimineata pe 0 grade afara am dus motorul la hibernat, ba cand am ajuns la curtea unde l-am dus, a si inceput sa ninga. Am curatat repede lantul, l-am uns, am astupat toba de esapament, i-am scos bateria(am bagat-o la caldurica), plinul facut cu benzina(dar am uitat sa comut robinetul pe off :moron: ), am acoperit-o cu prelata si acum asteapta primavara. ...sau cine stie, poate un nou posesor :moron:

 

Sanatate si ne vedem la anu pe doua roti! Pana atunci poate ne mai vedem la un vin fiert pe la Ursu :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce v-am zis ca ninge :)( fuck maine tre sa bag motorul neaparat in casa...

cobe ce esti ! :P numai tu esti de vina ca ninge afara

Mesaj completat

Daca vrei sa te dai si la primavara cu motoru' intreg fa si tu asemeni altora si lasa-l sa se odihneasca cateva luni in garaj. N-ai experienta iar in caz de urgenta inca n-ai reflexele formate. Franarile de urgenta nu se invata la 5 grade :moron: Bafta

are dreptate , franare de urgenta sau semi-urgenta si sa incerci sa te apleci mai mult ?!? :scratch: man e mult prea frig sa mai ai aderenta necesara pentru asa ceva ! mai bine baga viespea la iernat ca nu mai tine cu vremea asta ....parerea mea :moron:

Mesaj completat

Azi de dimineata pe 0 grade afara am dus motorul la hibernat, ba cand am ajuns la curtea unde l-am dus, a si inceput sa ninga. Am curatat repede lantul, l-am uns, am astupat toba de esapament, i-am scos bateria(am bagat-o la caldurica), plinul facut cu benzina(dar am uitat sa comut robinetul pe off ), am acoperit-o cu prelata si acum asteapta primavara. ...sau cine stie, poate un nou posesor

 

Sanatate si ne vedem la anu pe doua roti! Pana atunci poate ne mai vedem la un vin fiert pe la Ursu

eu nu am apucat sa ii fac nimic de vineri de cand am ajuns acasa cu ea ...am bagat-o in garaj si gata , nu am mai apucat sa ii fac plinu , sa ii curat si sa ii ung lantul , sa scot bateria , sa o spal etc ; trebuia sa ajung azi si cu 'lgxmedia' la domn florin sa le tragem cate o sedinta de cosmetizare dar eu m-am razgandit pe ultima suta de metri ca am avut treaba si a ramas asa momentan ; poate mai prind o zi cu soare sa mai fac o tura mica mica de tot

Editat de arycy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca si ultimii curajosi ramasi prin oras si-au pus viespile la iernat :moron:

a mea era programata luni, azi doar spalatura de rigoare... dar m-a prins ninsoarea pe drum :moron: si a ramas sa doarma si ea, acum asteapta nerabdatoare sezonul urmator

noroc cu Florin, mai avea o gaura in garaj sa o indes si pe a mea, m-a scapat de plimbari

:scratch:

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca si ultimii curajosi ramasi prin oras si-au pus viespile la iernat ;)

a mea era programata luni, azi doar spalatura de rigoare... dar m-a prins ninsoarea pe drum si a ramas sa doarma si ea, acum asteapta nerabdatoare sezonul urmator

noroc cu Florin, mai avea o gaura in garaj sa o indes si pe a mea, m-a scapat de plimbari

 

eh,din pacate iarna a venit pentru toti :laugh: ....sa fie o iarna cat mai scurta,doar cat sa se odihneasca viespile,sa fie fresh urmatorul sezon......de acuma,jocuri cu motorete,povesti "a fost odata viespea" si cate o vizita zilnica viespii care sta acoperita,in garaj :laugh: ..iar din primavara,din nou pe asfalt :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdaaaa... si a mea viespe a intrat la iernat de dimineata cand fulgii de zapada incercau sa se lipeasca de ea,da nu inainte sa mai dau o tura printre fulgii de zapada:D, o sa mai iasa la o gura de aer pe 19 la Mos Craciun calare.... si dupa aceea iara la culcus pana in primavara...Hai primavara haaaai :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am trecut la alt capitol, curatat echipamentul si asezat in dulap. Si el asteapta primavara cu drag sa calareasca mobra.

:laugh:

 

heheee.....eu zilele trecute am vrut sa imi readuc aminte cum e in echipament,si l-am tras pe mine full...zici ca eram astronaut,prin casa full echipat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heheee.....eu zilele trecute am vrut sa imi readuc aminte cum e in echipament,si l-am tras pe mine full...zici ca eram astronaut,prin casa full echipat :laugh:

eeee viespea mea e parcata la casa si eu stau la bloc si e undeva la 300m si o data pe saptamana merg la ea :huh: ii dau prelata jos ma uit putin la ea si plec inapoi :laugh: e grele k iarna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eeee viespea mea e parcata la casa si eu stau la bloc si e undeva la 300m si o data pe saptamana merg la ea :huh: ii dau prelata jos ma uit putin la ea si plec inapoi :laugh: e grele k iarna

 

pai ii dai prelata jos,te uiti si pleci?pfuuuu.....hai sa iti zic cum trebuie:dai prelata,te uiti,o saluti frumos..o mangai si o admiri...desfaci o bere...doua.....trei....si mai merg.......si stai la o poveste tu cu ea....poate parea nebunie,dar mai fac eu de astea din cand in cand desi eu ma duc sa o vad zilnic :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zice lumea ca am inebunit cu motorul asta... voi ma-ti intrecut... sa vb cu motorul cu berea in mana, asta e tare :laugh:

eu vb cu el de exemplu cand incepe sa fuga spatele si-i mai arunc intr-o doara "stai dreaku cuminte!" :laugh:

 

radem, glumim... eu astept nerabdator piesele sa am motiv sa ma duc in celalalt capat al bucurestiului sa-l vad

 

on topic: aveti idee daca are antigel de nou din fabrica? eu nu am verificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zice lumea ca am inebunit cu motorul asta... voi ma-ti intrecut... sa vb cu motorul cu berea in mana, asta e tare :huh:

eu vb cu el de exemplu cand incepe sa fuga spatele si-i mai arunc intr-o doara "stai dreaku cuminte!" :laugh:

 

radem, glumim... eu astept nerabdator piesele sa am motiv sa ma duc in celalalt capat al bucurestiului sa-l vad

 

on topic: aveti idee daca are antigel de nou din fabrica? eu nu am verificat

tare faza k "stai dreaku cuminte! ;) e bun ca te asculta si cred k sigur pune din fabrica k doar nu pune apa k nu e dacie si la alea le punea antigel :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa nu se supere pe tine xa vorbesti urat cu ea,si sa se razbune:)....eu vorbesc frumos cu ea,ii dau atentie zilnic,chiar si iarna.....si ma recompenseaza cand suntem impreuna pe asfalt:D

zice lumea ca am inebunit cu motorul asta... voi ma-ti intrecut... sa vb cu motorul cu berea in mana, asta e tare :laugh:

eu vb cu el de exemplu cand incepe sa fuga spatele si-i mai arunc intr-o doara "stai dreaku cuminte!" :laugh:

 

radem, glumim... eu astept nerabdator piesele sa am motiv sa ma duc in celalalt capat al bucurestiului sa-l vad

 

on topic: aveti idee daca are antigel de nou din fabrica? eu nu am verificat

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa nu se supere pe tine xa vorbesti urat cu ea,si sa se razbune:)....eu vorbesc frumos cu ea,ii dau atentie zilnic,chiar si iarna.....si ma recompenseaza cand suntem impreuna pe asfalt:D

 

nu se supara, stie ca o iubesc... dar din cand in cand trebuie sa-i explici cine e seful, altfel devine rasfatata si nu te mai asculta :laugh:

 

PS cine citeste topicul asta zice ca am luat-o toti pe ulei :laugh:

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se supara, stie ca o iubesc... dar din cand in cand trebuie sa-i explici cine e seful, altfel devine rasfatata si nu te mai asculta :laugh:

 

:huh: .......eu o rasfat,si ca sa stie cine e seful,ii dau pe-o roata...sa vada cine are fraiele :laugh:

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu mai scrieti d-astea pe topic, o sa creada lumea ca toti hornetistii sunt cu capu'. Sectanti nene.

 

Eu una consider ca nu trebuie acordata mai multa atentie decat necesita. Am atatia oameni in jurul meu care au nevoie de o vorba buna, o vizita, un ajutor, incat mobra are tot ce-i trebe unei mobre. Bateria la caldura, antigel in ea si un sut in poponeata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...