Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

E fain mane, sa-l tii intreg pe asta :laugh:. Prietenii stiu de ce.

A.... si nu mi se pare mai inalt, dar poate mai aerodinamic. Vezi tu daca te bate vantul mai tare. Numai bine.

Mersi este putin mai inalt si tot odata mai aerodinamic, intradevar sper sa ma depaseasca curentu :D

Editat de GEORGIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tre sa imi scot motorul de la prima tura de piese din fibra de sticla pana de craciun...sau cel tarziu de rev....si o sa postez asa cateva poze,din care nu se vor intelege tare multe :D ...baga un ochi pe ebay,sa vezi de faruri....cu rabdare si banul intodeauna la dispozitie gasesti orice la cel mai bun pret..crede-ma..am stat dupa far si coditza 3 luni :D

 

 

Man. modifica la semnatura "Viespe in proces de transformare. TOP SECRET pana-n primavara".... :laugh: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va invit in cazul in care nu ati vazut topicul, maine seara (vineri) la petrecerea Mosociclistilor, incepand cu orele 21:00 Iron City (Strada Blanari, nr 21) cu bratele pline de mici bucurii.

De la jucarii, hainute, rechizite, carti pana la dulciuri, toate vor fi sortate si impartite in pachete pentru copiii de la:

1.Mia’s Children in comuna Rosu la 2 km de Bucuresti

2.Casa Roxana

3.Adapostul de zi si de noapte pentru copiii strazii din Ferentari

 

http://moshociclistii.wordpress.com/2009/1...-pe-motocicleta

 

Poate ne vedem acolo la o bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

va deranjez cu o intrebare. Eu mi-am vandut gumasca, un Diversion S de 50 cai putere si cu racire pe aer.

doresc sa imi iau un motor rezistent, fiabil, undeva intre 1800-2000 eu, deoarece mai mult nu imi permit.

mai fac si touring vara in concediu. Am avut ocazia sa merg cu un Hornet, care mi se pare excelent, are putere, consuma putin la drum lung.

Credeti ca Hornetul e bun si pt touring, comod la drum lung ? i se pot monta si genti laterale sau top case?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat nu te deranjeaza sa infrunti aerul direct in piept poti face touring la "greu". Iar pentru vant exista windscreen (80-100 euro). Genti laterale ..... ca la orice mobra.

 

touring la greu..depinde ce intelege el prin "greu"....am facut eu 1000 de km intr-o singura zi,si crede-ma pe cuvant ca nu e motor de facut asa ceva.maxim 4-500 e placere,daca e drumul bun.seaua e dezastru la drum lung,te rupe.furca iar te rupe daca nu e tocmai bun drumul,amortizorul spate nu prea isi face treaba(sunt exact partile la care honda a facut rabat la hornet).vantul,e treaba relativa..pe majoritatea ii deranjeaza si pun gemulet,mie chiar imi place panala 140-150 cum ma tine vantul.si eu sunt genul care chiar nu se plange deloc pe motor de drum,vant si alte cele..dar dupa 4-500 deja nu e tocmai cea mai mare placere sa motoresti cu viespea

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu face "naveta" Bucuresti-Madrid......e ok :D De cate ori pe an face mai mult de 500-600km pe zi? Hai sa fim realisti.....daca faci un turneu in tara sau afara si tot nu faci mai mult de 6-700 km maxim pe zi. Iar cand pleci in excursie ai timp destul pentru opriri, admirat peisaj......mai dai o goarna. Eu zic ca e ok, nu stai nici foarte aplecat ca la vitezane.....loc de bagaje ar fi destul, de la geanta cu magneti pe rezervor la top case si genti laterale. In fine, daca e genul care vrea confort maxim si sa mearga fara intrerupere sute de km si in mod regulat......se schimba KALIMERA....cauti un touring dedicat calatoriilor foarte lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

george cam are dreptate, 400-500km. Eu as zice chiar pana in 400 ca sa te simti bine.

Am facut si eu Arad - Bucuresti intr-o seara cu hornetul (doar opriri pt bagat benzina) si, cum zice cineva, imi trebuia o amputare de poponeata. Singura mea problema a fost cu saua si cu starea generala de oboseala, alte probleme n-am avut.

 

Mi-am cumparat un parbriz Puig Touring. O sa-l probez la primavara si revin cu impresii.

 

Ieri seara mi-am montat si instalatie xenon (35w, 4300k) pe hornet si rezultatul este super :D

Editat de styx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu face "naveta" Bucuresti-Madrid......e ok :laugh: De cate ori pe an face mai mult de 500-600km pe zi? Hai sa fim realisti.....daca faci un turneu in tara sau afara si tot nu faci mai mult de 6-700 km maxim pe zi. Iar cand pleci in excursie ai timp destul pentru opriri, admirat peisaj......mai dai o goarna. Eu zic ca e ok, nu stai nici foarte aplecat ca la vitezane.....loc de bagaje ar fi destul, de la geanta cu magneti pe rezervor la top case si genti laterale. In fine, daca e genul care vrea confort maxim si sa mearga fara intrerupere sute de km si in mod regulat......se schimba KALIMERA....cauti un touring dedicat calatoriilor foarte lungi.

nu tre sa faca naveta bucuresti-madrid.....ci doar sa ii placa drumetiile..vrei sa sti de cate ori am facut eu peste 400 pe zi fara sa ajung la madrid?....de 5-6 ori anu` asta...si de fiecare data aceeasi problema....dupa 400 te rupe seaua de hornet,si suspensiile(ca doar traim in romania pe drumurile noastre oridinare)......ia incearca sa faci kilometrii aia pe zi si apoi o sa vezi ca pauzele si opririle nu te ajuta cu nimic,doar mai rau iti fac ca iti relaxeaza muschii si dupa ce te urci pe motor inapoi e si mai rau....clar,bine zici,daca vrei confort maxima si mii de kilometri pe zi cauti altceva :D

 

ps:dupa o zi in care faci mai mult de 5-600km nu mai ai nevoie de nimic urmatoarele 2 zile,in afara de odihna...aia e partea proasta

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca exagerati, 1000 km si va plangeti de dureri de poponeata? Stati in casa pe un scaun ergonomic comod si nemiscat aceleasi ore in care parcugeti acei km si rezultatul, almost the same!!!

Nu hornetul e buba ci pozitia nemiscata a "dosului", plus concentrarea la drum. Un touring intradevar e mai comod, dar din multe chestii minore adunate, isi merita banii doar daca faci naveta bucuresti-madrid saptamanal.

La fel si cu mainile, palmele, degetele, la inceputuri te apuca durerea se invata mainile cu noul mod de folosire a acestora (vazut si probat), la fel, pe cati nu-i dor talpile dupa o zi de stat in picioare daca nu sunt invatati? puneti-ma sa stau mai mult de 5 ore in picioare si a doua zi nu mai pot pune talpile jos din pat (testat).

 

So, cumparati ce va place si nu veti regreta dar analizati si ce veti face cu acel motor (degeaba iti place hornet si tu te vei da pe munte printre copaci...).

Hornet e un compromis intre sport, speed, STRADA! o alegere perfecta pentru mers zilnic prin oras si iesit in weekend la plimbari mai lungi.

Despre vant... simplu, un parbriz mai mare si se rezolva, asta daca nu esti maniac sa vrei 180+ non stop ca speed de croaziera!

 

Asta ca sa mai apar imaginea patata din posturile anterioare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca si cu un touring dupa 500-600 de km ii simti ..Drumuri foarte lungi nu am facut cu horneata,dar am am facut cu transalpul si tot la fel dupa 400-500 de km eram cam epuizat si ma durea fundul.Seaua era destul de naspa si la transalp ,dar suspensiile erau altceva .Chestia cu amortitul mainilor e reala si la inceput ma dureau dupa cateva zeci de km.Acum m-am mai obisnuit ,dar tot nu as face 1000 de km intr-o zi.Pe transalp am avut un parbriz ok si dupa ce m-i l-a spart unul am mers fara cateva zile .Era de neconceput cum ma batea vantul .Acum la hornet aveam un parbriz mare de la givi ,dar l-am dat jos ca imi place mai mult cum arata fara ,iar vantul...actioneaza ca "limitator de viteza ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum vorbesti,sincer.....cred ca nu ai facut niciodata mai mult de 500km pe zi sa vezi ce inseamna......nu e vb numai faptul ca stai nemiscat si de concentrare....ci si de latimea,grosimea,forma seii.....deci nu prea ai nimerit-o.fa 1000km/zi sa vezi care e treaba..si apoi incearca pe un cruiser adevarat 1000 sa vezi cam care e diferenta...eu sunt un super fan al viespii,dar dezavantajele sunt dezavantaje.....

Eu cred ca exagerati, 1000 km si va plangeti de dureri de poponeata? Stati in casa pe un scaun ergonomic comod si nemiscat aceleasi ore in care parcugeti acei km si rezultatul, almost the same!!!

Nu hornetul e buba ci pozitia nemiscata a "dosului", plus concentrarea la drum. Un touring intradevar e mai comod, dar din multe chestii minore adunate, isi merita banii doar daca faci naveta bucuresti-madrid saptamanal.

La fel si cu mainile, palmele, degetele, la inceputuri te apuca durerea se invata mainile cu noul mod de folosire a acestora (vazut si probat), la fel, pe cati nu-i dor talpile dupa o zi de stat in picioare daca nu sunt invatati? puneti-ma sa stau mai mult de 5 ore in picioare si a doua zi nu mai pot pune talpile jos din pat (testat).

 

So, cumparati ce va place si nu veti regreta dar analizati si ce veti face cu acel motor (degeaba iti place hornet si tu te vei da pe munte printre copaci...).

Hornet e un compromis intre sport, speed, STRADA! o alegere perfecta pentru mers zilnic prin oras si iesit in weekend la plimbari mai lungi.

Despre vant... simplu, un parbriz mai mare si se rezolva, asta daca nu esti maniac sa vrei 180+ non stop ca speed de croaziera!

 

Asta ca sa mai apar imaginea patata din posturile anterioare!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca avem pareri impartite, eu unul inca consider ca e chestie de obisnuinta, in prima zi dupa 30 km nu-mi mai simteam fundul, dupa alte plimbari de-a lungul timpului distanta si dosul se simteau mult mai ok, trebuie sa-ti educi funduletul :D

 

nu vreau sa combat ideea de comoditate de la un touring, aici ai inteles gresit, spun doar ca se poate si cu o viespe, si aici intervine din nou scopul pentru care ai ales viespea...

cand nu mai poti tragi pe dreapta, te imbeti, sleep si mai departe :laugh:

si da, nu am facut 1000 km la o tura, maxim 300 pana acum si a fost mai neplacut frigul/mainile/spatele decat dosul meu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca la Diversion seaua e mai lata si mai moale, dar nu cu mult ca la Hornet. Fata de el, suspensiile erau mult mai moi, mai ales pe fata. Pe spate suspensiile erau asa moi incat pe drumurile noastre parca eram intr-o barca, lucru care m-a facut sa le intaresc aproape de maxim, lucru care s-a observat. Motocicleta a devenit mai stabila pe curbe dar si denivelarile soselei le simteam mai bine.

Cu Diversionul cel mai mult intr o zi am mers 650 km, in ziua aia am facut pe ploaie si Transfagarasanul. Cand am coborat eram atat de terminat ca nu puteam sta in picioare. Si mai ales ca vibram din cap pana in picioare. Diversionul are un regim al lui specific de vibratii fata de alte motociclete.

Multumesc pt raspunsuri. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca avem pareri impartite, eu unul inca consider ca e chestie de obisnuinta, in prima zi dupa 30 km nu-mi mai simteam fundul, dupa alte plimbari de-a lungul timpului distanta si dosul se simteau mult mai ok, trebuie sa-ti educi funduletul :D

 

nu vreau sa combat ideea de comoditate de la un touring, aici ai inteles gresit, spun doar ca se poate si cu o viespe, si aici intervine din nou scopul pentru care ai ales viespea...

cand nu mai poti tragi pe dreapta, te imbeti, sleep si mai departe :P

si da, nu am facut 1000 km la o tura, maxim 300 pana acum si a fost mai neplacut frigul/mainile/spatele decat dosul meu :D

 

1oo% de acord!!!...... :D ...fundul meu e educat,dar tot face figuri,ca are o minte numai a lui cred ca :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia?..... Hornetul e ok in categoria sa......adica impaca si varza si capra.....si speed si touring (nu foarte excesiv) , e ok si pe un drum de tara, e super ok in oras deoarece e foarte linistita pana la 5-6000 ture, etc. Daca as vinde aceasta mobra ar fi doar pentru ca-mi doresc un Gladius sau un SV (2V....alta mancare de peste, sunet, cuplu, dar si.....vibratii mai mari).

Pentru viata de zi cu zi....oras, merita nota 10

Pentru plimbari de om normal....5-700km la o viteza de croaziera de 100-120 (tinand cont de drumurile noastre).....nota 10

Confort....oras, nota 10......la drum lung, nota 8-9 (mai mult decat satisfacator)

 

Si cum zicea cineva mai sus totul tine de obisnuinta....e ca in sport, prima data faci febra musculara, a doua oara crezi ca ai vrea sa renunti, dar totusi te trage ata si-ti place, iar de la a 3-4 oara deja incepi sa-ti intrii in ritm.....popoul se obisnuieste, mainile nu-ti mai amortesc, vantul parca incepe sa fie mai prietenos, etc.....si toate astea daca-ti place pe doua roti. Am avut inainte un cbr F3....era greoi, ma cocosa la drum, abia am facut "o Cheia". Dar dupa o luna parca "slabise" mobra, parca spatele se obisnuise (muschii aferenti) si parca totul tindea spre roz.....mai putin viteza care devenise o obisnuinta 140-180-200 (unul dintre motivele pentru care am vandut-o).

 

Concluzia finala....iti place Hornetul, ia-l.....nu-ti place, nu-l lua.....o sa ai mereu cate ceva de carcotit la adresa lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pareri si dezbateri incinse aici :D parerea mea e ca isi ia omu tot ce are el in cap de la bun inceput dar mie sa nu va certati intre voi dupa atatea pareri si contraziceri :laugh:

Editat de GEORGIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca asta a fost scopul....sa ne contrazicem.....si apropo, cine cu cine s-a contrazis? Stiu cum e sa ai o o mare dilema in alegerea unei mobre si de aceea am incercat si eu si ceilalti sa ne expunem din experiente, pareri, etc. Nu asta e scopul nostru...."pererea mea". :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, daca sunteti in dileme :D si nu stiti ce sa i recomandati omului, ce ziceti sa i spuneti de yamaha fz. Hai gata nu dati cu pietre :P ca dupa aia nu mai stam la bere :laugh:. Sa vedeti la asta dureri de poponeata daca nu ai antrenament. Dupa 300 km zici ca te au footot 10 negrii si mai stau la coada inca 10. Asta sport extrem nu ce va plangeti voi :D

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E, daca sunteti in dileme :D si nu stiti ce sa i recomandati omului, ce ziceti sa i spuneti de yamaha fz. Hai gata nu dati cu pietre :D ca dupa aia nu mai stam la bere :laugh:. Sa vedeti la asta dureri de poponeata daca nu ai antrenament. Dupa 300 km zici ca te au footot 10 negrii si mai stau la coada inca 10. Asta sport extrem nu ce va plangeti voi :D

deja 10 si mai stau la coada inca 10 ?!? :P auch !

apropos treaba cu durerea in fund este singra buba la hornet ? si daca tot veni vorba de dureri in poponet ...de ce nu va modificati saua ??? eu o am modificata cu gel si cu alta imbracaminte pe ea si deja este alta treaba , este mai moale , mai comfortabila pe distante mai mari +500km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pareri si dezbateri incinse aici :D parerea mea e ca isi ia omu tot ce are el in cap de la bun inceput dar mie sa nu va certati intre voi dupa atatea pareri si contraziceri :laugh:

Nu se cearta nimeni...suntem viespari,nu kawasakisti si spidisti...aia se cearta toata ziua:D...noi doar am dezbatut public problema durerii in cooooor:))

Mesaj completat

aoleu cat a fost de tare asta...10 au intrat si inca 10 urmeaza.....durere reala:primi 10 negri....durere(cu gandul deja):urmatorii 10 negri....bucuria de a te da pe fezeu cu durerea pricinuita de cei 20 de negri...de nepretuit:))

E, daca sunteti in dileme si nu stiti ce sa i recomandati omului, ce ziceti sa i spuneti de yamaha fz. Hai gata nu dati cu pietre :D ca dupa aia nu mai stam la bere :D. Sa vedeti la asta dureri de poponeata daca nu ai antrenament. Dupa 300 km zici ca te au footot 10 negrii si mai stau la coada inca 10. Asta sport extrem nu ce va plangeti voi :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi miam dotat viespea k un geam nou daka toata lumea vb de procesare incerc sa tin si eu pas :laugh: ast si seaua care e in procesare la Darian

 

misto gresia ! :D

Mesaj completat

touring la greu..depinde ce intelege el prin "greu"....am facut eu 1000 de km intr-o singura zi,si crede-ma pe cuvant ca nu e motor de facut asa ceva.maxim 4-500 e placere,daca e drumul bun.seaua e dezastru la drum lung,te rupe.furca iar te rupe daca nu e tocmai bun drumul,amortizorul spate nu prea isi face treaba(sunt exact partile la care honda a facut rabat la hornet).vantul,e treaba relativa..pe majoritatea ii deranjeaza si pun gemulet,mie chiar imi place panala 140-150 cum ma tine vantul.si eu sunt genul care chiar nu se plange deloc pe motor de drum,vant si alte cele..dar dupa 4-500 deja nu e tocmai cea mai mare placere sa motoresti cu viespea

 

mult prea corect spus! vrei touring...fugi d'aici.

 

SARBATORI FERICITE TUTUROR!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...