Sari la conținut

Accident pe trecerea de pietoni - Otopeni 08.05.2010


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Si era chiar in ziua in care se desfasura campania de sensibilizare a conducatorilor auto despre prezenta noastra in trafic.

Si ne-am facut simtita prezenta... :) Degeaba se fac campanii de astea cand vin cate unii si dau cu bata-n balta... Nu vedeti ca daca un sofer face un accident este doar un alt accident rutier, nefericit de altfel, iar daca un motociclist face un accident suntem toti in acceasi oala? Eu unul nu vreau sa fiu in aceeasi oala cu de astia (imi pare rau sa spun asta, Supapa JR), pentru ca eu incerc sa fiu cat mai corect cu mine si cu ceilalti participanti la trafic, iar daca incalc legea, o fac numai cand am loc de artificii de astea...Poate ca sunt fatalau, dar sa stii ca de fiecare data ajung intreg acasa la familia mea...

Ne kkm pe noi ca nu ne vede lumea, dar noi facem tot posibilul sa fim vazuti, si nu neaparat in sensul bun al cuvantului...

Nu ai nici o scuza cand lovesti pe cineva pe trecerea de pietoni, fie ca esti la volan, fie ca esti la ghidon...

 

Mesaj completat

Si era chiar in ziua in care se desfasura campania de sensibilizare a conducatorilor auto despre prezenta noastra in trafic.

Scuze...am gresit campania... Era vb chiar despre Campania Nationala Antiaccidente... Si mai bine...

Mesaj completat

Si era chiar in ziua in care se desfasura campania de sensibilizare a conducatorilor auto despre prezenta noastra in trafic.

Scuze...am gresit campania... Era vb chiar despre Campania Nationala Antiaccidente... Si mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Iar va cautati scuze ca sunteti mai mult soferi decat motociclisti? :) Aia care au doar A-ul sunt motociclisti, restul... Azi ploua si sunteti cu masina, nu-i asa?

 

Discutiile de genul "ba eu sunt mai tare sau ba eu sunt mai barbat" sunt niste copilarii, ca sa nu spun prostii de care trebuie sa scapam inaintand in varsta. Pacat totusi ca unii nu lasa deloc orgoliile si se ajunge din ce in ce mai des la tot felul de dispute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg de ce va ambalati atat? Bine ca nu a murit nimeni -- inca!! Din cate am inteles cei 2 nu sunt prea bine in spital. Revenind la dinamica, in locul motocicletei putea ff bine sa fie o masina. Rezultatul, parerea mea, ar fi fost mai dramatic! Asta este, neatentia costa, ideea cretina a primarului din Otopeni de a nu ridica sau cobora trecerile de pietoni pe un drum national unde limita e 70 si TOTI merg cu 80-90 este criminala si vor continua sa se intample astfel de incidente. In Bucuresti s-a putut, acolo de ce nu se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf : cand intrii in bucuresti ,acolo se circula cu mai bine de 90km/h , saptamanal aproape trec pe acolo si primesc flash si pe banda a 2-a,si nu merg ca melcul.

Faza cu experienta daca ai B ,cred ca e adevarata ,insa nu toti isi permit sa-si cumpere mai intai o masina ...conduita preventiva conteaza f mult .

Cand o sa conduc masina ,o sa mi se para ciudat cred ,caci cred ca o sa mai treaca ceva timp pana sa`mi permit o masina,nu o masina cu numere de bulgaria :| ,bmw de fel.

 

Shit happens ,mi s-a intamplat ca pietonii sa nu aibe incredere sa treaca ,desi eu mergeam f f f incet ptr ca i-am vazut ,si nu am toba sa ma fac auzit de la distanta ,insa...stiti cazul in care baiatul ala la omorat pe nenea acela ,ca trecea prea incet pe trecere ...poate bikerul in cauza s-a gandit ca are timp sa treaca fara sa-i loveasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu experienta daca ai B ,cred ca e adevarata ,insa nu toti isi permit sa-si cumpere mai intai o masina ...conduita preventiva conteaza f mult .

Cand o sa conduc masina ,o sa mi se para ciudat cred ,caci cred ca o sa mai treaca ceva timp pana sa`mi permit o masina,nu o masina cu numere de bulgaria :| ,bmw de fel.

 

Iti cam permiti, cu 1.500 E iti iei o masina numai buna de mers, cu un minimum de dotari, si evident, inmatriculata. Daca vrei figuri si alte nebuneli, atunci da, nu-ti permiti. La fel si cu moto, cu 1.000 E iti iei o motocicleta numai buna de mers cu ea. Depinde ce intelegi prin "sofat" si prin "motociclit".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ,,,dai 1500 e ,pe un junghi de masina ...care daca vrei sa te duci pana la mare ,e posibil sa ai nevoie de tractare !

Mai ales o masina ptr Bucuresti,ptr un student,care este independent total ,am in plan si o masina ,insa o sa mai astept putin sa termin ce am inceput ,si fara sa fac datorii de pe acum.

ps : mai am putin de tot si termin de platit moto (scuze de offtopic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, citesc si ma ingrozesc. Pe cei cu masini i-ati impusca, dar cand unul cu motocicleta da o gherla dinasta si spulbere 2 oameni pe trecerea de pietoni, "shit happends". Cei care fac accidente ca asta nu sunt oameni, nu sunt soferi, nu sunt motociclisti. Comunitatea moto nu ar trebui sa se solidarizeze cu astfel de cazuri, ba dimpotriva, ar trebui sa se delimiteze. Nu ma intereseaza starea idiotului cu motorul, ma intereseaza starea batranilor. Daca cineva vrea sa se omoare, sunt metode mai elegante, fara a mai lua pe altii dupa el. De ce sa sufere o multime de oameni decenti care vor sa se bucure de libertatea motorului pentru imbecilitatea unor inconstienti?

La ce bun atunci "Atentie la motociclisti!" si alte sloganuri in care cerem sa fim bagati in seama?

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti cam permiti, cu 1.500 E iti iei o masina numai buna de mers, cu un minimum de dotari, si evident, inmatriculata. Daca vrei figuri si alte nebuneli, atunci da, nu-ti permiti. La fel si cu moto, cu 1.000 E iti iei o motocicleta numai buna de mers cu ea. Depinde ce intelegi prin "sofat" si prin "motociclit".

 

 

Mda ,,,dai 1500 e ,pe un junghi de masina ...care daca vrei sa te duci pana la mare ,e posibil sa ai nevoie de tractare !

Mai ales o masina ptr Bucuresti,ptr un student,care este independent total ,am in plan si o masina ,insa o sa mai astept putin sa termin ce am inceput ,si fara sa fac datorii de pe acum.

ps : mai am putin de tot si termin de platit moto (scuze de offtopic).

 

Cu 1500 de euro iti iei un Matiz bunicel din 2001-2002 cu pana in 70.000 km, cu aer conditionat sau o Dacie 1310 (zambetul lui Iliescu) din 2004 pe injectie destul de bine itnretinuta. In fine, alta era ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plm mea, iar luati apararea unor criminali? Hai recunoasteti dreaq ca ala n-avea ce cauta cu viteza aia in preajma trecerii de pietoni. Ce plm luati atat aparararea unui nenorocit care a comis-o? :)

 

1. Care criminal?

 

2. Care viteza? S-a pomenit pana acum ceva despre viteza?

 

3. Care "PLM" ( ca sa vorbesc pe limba ta, poate altfel nu ma intelegi ) nenorocit? Lasa vorbele mari si jignirile pentru situatiile de care ai habar, ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez... "criminal" este un fel de omonim al lui "conservar nenorocit". Era o subtilitate exagerata. Iar legat de "plm", ma scuzi, dar la cat de "frumos" se vorbeste in general pe forumul asta, ma tem ca am fost chiar indulgent.

 

Vezi tu? Aici este buba, vorba lui The_Tavi pe cre-l salut s pe aceasta cale... Cand gresetse un sofer, sar toti de poponeata in sus, dar cand greseste un motoretist, i se cauta scuze iar jignirile nu sunt acceptate sub nicio forma. Bine ca nu s-a intamplat nimic... asta este important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf : cand intrii in bucuresti ,acolo se circula cu mai bine de 90km/h , saptamanal aproape trec pe acolo si primesc flash si pe banda a 2-a,si nu merg ca melcul.

 

Eu nu am spus nimic de cum se merge in Bucuresti si nici nu am avut vreo tendinta de a ma lega de limitele de viteza si de cum merg soferii. Era o discutie la modul general de cum mergem toti. Sa nu dezvoltam firul in 14 ca nu are rost...

Mesaj completat

1. Care criminal?

 

2. Care viteza? S-a pomenit pana acum ceva despre viteza?

 

3. Care "PLM" ( ca sa vorbesc pe limba ta, poate altfel nu ma intelegi ) nenorocit? Lasa vorbele mari si jignirile pentru situatiile de care ai habar, ok?

 

1. no comment

2. adevarul e ca acolo se merge cu MAXIM 30km/h si nu se forjeaza hihihi .... mai ales in banda 3 :)

3. no comment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. adevarul e ca acolo se merge cu MAXIM 30km/h si nu se forjeaza hihihi .... mai ales in banda 3 :)

 

Adevarul e ca daca motociclistul forja in acel moment, acum nu ar fi fost intreg intregutz, doar cu o mica zgarietura pe umar si cu zdruncinatura de rigoare a organelor interne la impactul cu solul, in conditiile in care echipamentul era 0 in afara de casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca daca motociclistul forja in acel moment, acum nu ar fi fost intreg intregutz, doar cu o mica zgarietura pe umar si cu zdruncinatura de rigoare a organelor interne la impactul cu solul, in conditiile in care echipamentul era 0 in afara de casca.

 

Vezi mesajul de mai sus: nu m-am legat de un caz particular ci in general. Nu dezvolt ca nu am fost acolo, nu am vazut, nu ma bag. Dar locul il stiu mai mult decat perfect....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar va cautati scuze ca sunteti mai mult soferi decat motociclisti? :) Aia care au doar A-ul sunt motociclisti, restul... Azi ploua si sunteti cu masina, nu-i asa?

 

 

 

restul ........ ce? adica daca e unu si marinar si motociclist, nu e motociclist ca ........ ce? nu e doar motociclist? sau scafandru? sau pilot? sau ....... pescar? habar nu ai ce vorbesti ......... motociclistule! de unde stii cand si cat ies cu motorul? si daca as avea numai motor si as iesi cu el mai mult la "terease" si nu la plimbari as fi tot mare motociclist? continua cu gandirea asta si poate, daca-ti vei lua masina vei veni sa mai scrii pe aici despre soferii care au indraznit sa-si cumpere motoare sa se creada motociclisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma amaratilor,

in loc sa va contrati si sa faceti aici concurs de orgolii masculine, ca pe orice alt topic de altfel, nu ar trebui mai bine sa scrieti ceva la obiect?nu stiti decat sa va certati si sa va futeti verbal in gura de fiecare data cand altul are alta opinie decat a voastra. 4 pagini de prostii in care nu aflu decat ca doi pietoni au fost loviti de un posesor de moto neatent si grabit sa ajunga la Ciolpani! mai da-o dracului de treaba. dati naibii dovada de decenta, vorbiti la obiect si daca tot va indignati, mai bine v-ati interesa ce au patit pietonii, daca pot fi ajutati in loc sa va loviti cu caramida comunitatii moto in piept. ca in rest a da furios si ipocrit din tastatura poate orice dobitoc.

 

Daca va simtiti ofensati ma doare in poponeata!

pe orice topic de accidente pe care intru trebuie sa vad repetandu-se acelasi scenariu. va dati reciproc din taste la gioale, deviati discutia si vorbiti de toate cele numai despre subiectul temei si invatamintele de rigoare nu. E singurul meu post off topic de acest gen,deci nu va asteptati sa va dau apa la moara! Sunt indignat cata prostie paste in voi! dati dovada de decenta si lasati naibii controversele de masculi feroce la o parte! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bine, asa in teorie toti zicem "Da domne, daca vezi ca masinile de pe primele 2 benzi incetinesc, clar incetinesti si tu" , dar in realitate, oricat de bine ai cunoaste astfel de chestii si de oricateori le-ai respecta, e de ajuns o data sa nu fi atent 1 secunda sau pur si simplu sa-ti bata soarele in fata sau sa-ti intre o albina sub casca sau mai stiu eu ce motiv idiot.

 

Pe scurt : i se putea intampla oricui. nu cred ca are cineva dreptul sa-l judece pe motociclistul in cauza. Speram ca victimele isi vor reveni.

 

P.S. : cat despre chestia cu "inca o bila neagra pt motociclisti" degeaba ziceti voi ca e prostie, de fapt chiar asa este, mai ales la ce talent au astia de la protv sa prezinte stirile foarte subiectiv... din ce vad la televizor isi formeaza multi oameni opinii despre tot ce-i inconjoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar va cautati scuze ca sunteti mai mult soferi decat motociclisti? :agree: Aia care au doar A-ul sunt motociclisti, restul... Azi ploua si sunteti cu masina, nu-i asa?

Frustrarea e in floare ;) nu ai bani sa iti cumperi masina sau e prea mare pentru tine si nu ai loc cu ea pe banda?

S-a ajuns sa se sufere de motociclism in ultimul hal doamne.Ca sa fii motociclist tre sa ai Aul decat.CLAR. Nu o sa mai merg nici cu roaba de azi incolo ca imi patez imaginea de motociclist.

Sau esti unul din aia care cred ca motociclism=betii,boraturi si somn in iarba pe unde apuci?

Acu pune-te in situatia mea(si nu numai): Cum ar fi sa plec la facultate cu motoreta pe ploaie?Sa ajung ud fleasca acolo si stropit si mai stiu eu cum......

Daca ti se pare ok asta e clar...Cei care au mai multe categorii(nu doar A) nu sunt motociclisti, dar nici motociclistii nu "ie" oameni.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar. Tzushty are intr-un fel dreptate. Sunt foarte multi care si-au luat A-ul doar ca sa aiba cat mai multe categorii pe permis, sau ca a fost o oferta la scoala si ieseau mai ieftin cu B-ul, etc. Sa vi sa iti fac cunostinta cu un specimen d-asta care are A-ul luat de vreo patru ani si de fiecare data se tot lauda ca isi ia motor, ca vrea nu stiu ce model si tot asa, iar eu am curaj sa pun pariu ca nu isi va lua niciodata nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu pune-te in situatia mea(si nu numai): Cum ar fi sa plec la facultate cu motoreta pe ploaie?Sa ajung ud fleasca acolo si stropit si mai stiu eu cum......

Numai bine!

Pentru a ajunge la Facultate poti folosi RATB.

Uite de-aia este traficul asta de rahat, pentru ca unii nu merg nici pana la WC fara masina. Mai grav, majoritatea masinilor oprite la un semafor au o singura persoana in ele, soferul. Adica faci un carnat de 20 de masini la semafor in loc sa circule 20 de oameni cu RATB. Va convine sa stati cate 2 ore priponiti in trafic, sa poluati degeaba atmosfera, un singur om sa ocupe o banda intreaga...

Sper sa vad si partea pozitiva a crizei cat de curand, adica sa dispara cat mai multe masini din trafic. ;)

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a ajunge la Facultate poti folosi RATB.

Uite de-aia este traficul asta de rahat, pentru ca unii nu merg nici pana la WC fara masina. Mai grav, majoritatea masinilor oprite la un semafor au o singura persoana in ele, soferul. Adica faci un carnat de 20 de masini la semafor in loc sa circule 20 de oameni cu RATB. Va convine sa stati cate 2 ore priponiti in trafic, sa poluati degeaba atmosfera, un singur om sa ocupe o banda intreaga...

 

 

Corect! Toti soferii sa mearga cu autobuzul iar strazile sa ramana goale pentru motociclisti.

 

Alta duda scoasa din burta. Dar de ce nu invers?

 

Ai fi putut macar spune altfel...

De ce nu se strang mai multi care au acelasi drum si merg pe rand cu masina celuilalt? Se pun bani la benzina / motorina, transportul / luna iese mai ieftin iar la fiecare 4 masini ramane doar 1 singura. Am inteles perfect ideea dar la modul cum ai spus-o tu pare un pic exagerata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...