Sari la conținut

Super intrebare!


Postări Recomandate

Suntem copii de bani gata :P, am un pom in curte din care cresc euro ...

:) Nice pot sa vin sa iau cativa epuroi din el? Nu serios acum m-ar ajuta mai mult daca mi-ai spune cum pentru ca urmeaza sa dau si eu de a1 ...Doar taicamiu care stie ce inseamna si are A-ul este de acord cu mine si vrea sa imi cumpere motor in rest vai si amar...!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat.. poate merge.

Le spui ca nu ai succes la agatat fete, si daca`ti iei moto o sa ii uimesti la cate fete aduci acasa.

 

Apropos, o proasta intrebare.

Frate nu sunt cocalar ! In fine iti este usor sa spui ca e proasta intrebarea pentru ca tu ai deja tot ce iti trebuie (motocicleta) dar eu nu am si sunt disperat..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate nu sunt cocalar ! In fine iti este usor sa spui ca e proasta intrebarea pentru ca tu ai deja tot ce iti trebuie (motocicleta) dar eu nu am si sunt disperat..!

Cumpara , si nu au ce`ti face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate fa un topic separat unde sa pui toate intrebarile posibile.

 

Spune-i mamei tale ca te sinucizi daca nu iti cumpara, tinand un cutit in mana cu varful spre gat, si se rezolva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate fa un topic separat unde sa pui toate intrebarile posibile.

 

Spune-i mamei tale ca te sinucizi daca nu iti cumpara, tinand un cutit in mana cu varful spre gat, si se rezolva :)

sau ii cheama pe aia de la spitalul de nebuni sa il ia de acasa:)):P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul meu, parintii si daca ar fi vrut, nu si-ar fi permis sa imi cumpere o motoreta. asta ne-a fost situatia cand m-am apucat eu de mobre. am strans bani cum am putut si mi-am cumparat un ij. efortul financiar, deosebit la vremea aia, s-a rezumat la a strange 300$ +scoala moto in 2 ani.

 

de cum am avut ijul am inceput sa strang din fese ca sa economisesc sa imi iau ceva mai bun.. si am reusit, dupa inca 4 ani de strans bani, sa imi cumpar o africa twin. de data asta stransesem 3000e. ca sa strang banii pentru africa, am muncit (eram student deja).

dupa inca 4 sau 5 ani cu africa, mi-am permis sa imi iau o mobra noua.

 

am vrut sa imi iau bmw. nu am inca banii necesari. parintii s-au oferit sa imi dea diferenta de bani pana la un bmw cu conditia ca banii pe care ii primesc de la ei, sa ii strang cat mai repede si sa ii depun intr-un cont pe numele meu (banii urmand sa reprezinte un fond de urgenta).

 

am refuzat. la fel am refuzat bani pentru benzina, bani pentru echipament sau orice altceva legat de moto de la parinti, familie , prietena.

 

ma uit in jur si vad ca se intampla accidente. s-a mai intamplat sa citesc despre accidente cu morti si sa realizez ca din vedere il stiam pe cel care a murit. poate voi avea si eu un accident. poate din vina mea, poate din vina altora. nu vreau ca o clipa parintii/familia/prietena sa se gandeasca: daca nu ii dadeam/imprumutam banii poate nu isi lua motoreta si poate acum era aici. nu e o gindire sanatoasa, dar exista.

 

motocicleta, tutun, si alta lucruri daunatoare, imi cumpar numai pe banii mei.

 

legat de chestii gen implorat parintii, santajat etc, daca as avea un copil si mi-ar face asa l-as calca in picioare (sper totusi ca imi voi educa progenitura in asa fel incat sa nu se ajunga la asemenea situatii)

 

pana atunci, spor la scoala, si iti vei dori ceva cu adevarat atunci cand vei face sacrificii nu cand vei sta cu mana intinsa...

 

ps: cand a trebuit sa strang bani joburile mele au variat: incarcat lazi cu bere in timpul vacantei de vara, la sortat hartii 12 ore pe zi intr-o camera fara ferestre, curatat camere in camine studentesti, constructii (carat nisip si dat la lopata)... ca sa imi cumpar ijul, la 18 ani imi amintesc ca nu am dat petrecere de majorat. le-am zis parintilor ca imi scot colegii la o bere. colegilor le-am explicat ca e ziua mea dar ca situatia nu imi permite sa le dau un suc. pune mana si munceste , fa dovada faptului ca ai face sacrificii pentru ce iti doresti si o sa ai si mobra.

 

sau, poate parintii iti cumpara o mobra oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu i-am convins pe ai mei :P

si chiar daca ar vrea,nu si-ar permite. ca orice romani au si ei credite si o motoreta iese din discutie.

n-ai decat sa muncesti in timpul vacantei..eu inca de pe acum am inceput sa-mi caut de munca,insa fara succes deocamdata :)

intelege si tu ca e criza si poate nu au bani destui ca sa-ti cumpere jucaria pe care o vrei. spor la gasit loc de munca! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul meu, parintii si daca ar fi vrut, nu si-ar fi permis sa imi cumpere o motoreta. asta ne-a fost situatia cand m-am apucat eu de mobre. am strans bani cum am putut si mi-am cumparat un ij. efortul financiar, deosebit la vremea aia, s-a rezumat la a strange 300$ +scoala moto in 2 ani.

 

de cum am avut ijul am inceput sa strang din fese ca sa economisesc sa imi iau ceva mai bun.. si am reusit, dupa inca 4 ani de strans bani, sa imi cumpar o africa twin. de data asta stransesem 3000e. ca sa strang banii pentru africa, am muncit (eram student deja).

dupa inca 4 sau 5 ani cu africa, mi-am permis sa imi iau o mobra noua.

 

am vrut sa imi iau bmw. nu am inca banii necesari. parintii s-au oferit sa imi dea diferenta de bani pana la un bmw cu conditia ca banii pe care ii primesc de la ei, sa ii strang cat mai repede si sa ii depun intr-un cont pe numele meu (banii urmand sa reprezinte un fond de urgenta).

 

am refuzat. la fel am refuzat bani pentru benzina, bani pentru echipament sau orice altceva legat de moto de la parinti, familie , prietena.

 

ma uit in jur si vad ca se intampla accidente. s-a mai intamplat sa citesc despre accidente cu morti si sa realizez ca din vedere il stiam pe cel care a murit. poate voi avea si eu un accident. poate din vina mea, poate din vina altora. nu vreau ca o clipa parintii/familia/prietena sa se gandeasca: daca nu ii dadeam/imprumutam banii poate nu isi lua motoreta si poate acum era aici. nu e o gindire sanatoasa, dar exista.

 

motocicleta, tutun, si alta lucruri daunatoare, imi cumpar numai pe banii mei.

 

legat de chestii gen implorat parintii, santajat etc, daca as avea un copil si mi-ar face asa l-as calca in picioare (sper totusi ca imi voi educa progenitura in asa fel incat sa nu se ajunga la asemenea situatii)

 

pana atunci, spor la scoala, si iti vei dori ceva cu adevarat atunci cand vei face sacrificii nu cand vei sta cu mana intinsa...

 

ps: cand a trebuit sa strang bani joburile mele au variat: incarcat lazi cu bere in timpul vacantei de vara, la sortat hartii 12 ore pe zi intr-o camera fara ferestre, curatat camere in camine studentesti, constructii (carat nisip si dat la lopata)... ca sa imi cumpar ijul, la 18 ani imi amintesc ca nu am dat petrecere de majorat. le-am zis parintilor ca imi scot colegii la o bere. colegilor le-am explicat ca e ziua mea dar ca situatia nu imi permite sa le dau un suc. pune mana si munceste , fa dovada faptului ca ai face sacrificii pentru ce iti doresti si o sa ai si mobra.

 

sau, poate parintii iti cumpara o mobra oricum

Multumesc mult pentru raspuns, in sfarsit un om care si-a sacrificat 2 minute din viata sa explice niste chestii nu ca alti care au chef de mistouri;) si cocalarii! Si am sa vad ce fac imediat ce iau vacanta ! Taicamiu a promis ca isi cumpara motocicleta de 125 pentru a-mi ramane mie ! Si s-ar putea sa nu fie nevoie sa mai strang eu ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta de munca ca oricum o sa ai nevoie de bani de benzina si echipament. La inceput oricum te plimbi foarte mult, avand o noua jucarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns, in sfarsit un om care si-a sacrificat 2 minute din viata sa explice niste chestii nu ca alti care au chef de mistouri;) si cocalarii! Si am sa vad ce fac imediat ce iau vacanta ! Taicamiu a promis ca isi cumpara motocicleta de 125 pentru a-mi ramane mie ! Si s-ar putea sa nu fie nevoie sa mai strang eu ceva!

Daca ai raspunsul de ce mai deschizi un topic.?

Nimeni nu ar face misto de tine daca ai citi toate topicurile inainte de a posta. A mai fost subiectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu i-am convins pe ai mei :P

si chiar daca ar vrea,nu si-ar permite. ca orice romani au si ei credite si o motoreta iese din discutie.

n-ai decat sa muncesti in timpul vacantei..eu inca de pe acum am inceput sa-mi caut de munca,insa fara succes deocamdata :)

intelege si tu ca e criza si poate nu au bani destui ca sa-ti cumpere jucaria pe care o vrei. spor la gasit loc de munca! :blink:

Faza este ca ar avea bani sa imi cumpere "jucaria" , dar maicamea si bunicamea si prietenii de familie toti au sarit cu gura "sa nu se intample asa ceva" ei gandesc altfel ai motor esti donator de organe esti ca si mort...doar taicamiu are alt mod de a gandi .El are A-ul si ma intelege adica ai motor care prinde 200 cine te pune sa-i dai 200? poti sa mergi si cu 60 si daca esti echipat in caz de tranta scapi usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la mine nu-i niciunul de acord,chiar daca tata a fost si el motociclist in tinerete. si mama se sperie rau cand vede la tv cate un accident,si spune ca nu imi ia motocicleta.eu nu vreau cine stie ce ,vreau doar sa fie fiabila,mie nu-mi trebuie viteza.imi place sa merg incet,nu ma avant dupa prea multa adrenalina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu mi-am strans banii singur.... si cand am gasit mobra potrivita m-am milogit de tata sa imi mai dea completarea de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu mi-am strans banii singur.... si cand am gasit mobra potrivita m-am milogit de tata sa imi mai dea completarea de bani.

Taicătu a venit cu completarea de 900 euro (până la 1000) pentru rs? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rapeste-ti parintii si apoi cere-le banii de rascumparare =)))) :) :P

pune osul la munca... ca dupaia o sa ai ochii scosi la fiecare cazatura . Eu de exemplu pot sa cad din 10 in 10 km ca ma doare la basca nu-mi zice nimeni nimic . :blink:

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rapeste-ti parintii si apoi cere-le banii de rascumparare =)))) :agree: :D

pune osul la munca... ca dupaia o sa ai ochii scosi la fiecare cazatura . Eu de exemplu pot sa cad din 10 in 10 km ca ma doare la basca nu-mi zice nimeni nimic . :laugh:

 

 

esti diferit tu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem copii de bani gata :laugh:, am un pom in curte din care cresc euro ...

Eu ii fac noaptea cu ciocanul ;)

 

Nici la mine nu erau de acord cu asa ceva, pentru ca s-au intamplat ceva accidente pe aici cu scutere.Plozi fara casca, si din cauza lor sufeream.

 

Pai in primul rand trebuie sa stii ce "butoane" trebuie sa apesi.

 

Cum am facut eu:

 

1. Am spus ca vreau sa dau de A1, ca ma ajuta, si o sa imi cumpar singur scuter.

 

2.M-am vazut cu permis si am inceput sa caut, si bateam din ce in ce mai des apropouri despre asa ceva.

 

3.Dupa 2 saptamani dupa ce am luat permis, la masa, oriunde , se stia. Eu tocam la cap despre scutere.

 

4.Au devenit foarte agasati de acest subiect, incat au decis sa imi ia, si mi-au luat.

 

Credeau ca scapa, dar cosmarul abia incepuse... :agree: Echipament, consumabile, si tot ce implica.

 

Sunt multe detalii, dar cam astea sunt principalele puncte. Depinde de temperamentul lor.

 

Dar tine minte. TOTUL SE FACE PRIN PRESIUNE PSIHOLOGICA.

 

Totusi , incearca sa nu ii enervezi, sa le fie "lehamite".

 

Astept intrebari... :D

Mesaj completat

la mine nu-i niciunul de acord,chiar daca tata a fost si el motociclist in tinerete. si mama se sperie rau cand vede la tv cate un accident,si spune ca nu imi ia motocicleta.eu nu vreau cine stie ce ,vreau doar sa fie fiabila,mie nu-mi trebuie viteza.imi place sa merg incet,nu ma avant dupa prea multa adrenalina.

La mine parintii se uita la stirile de la ora 7.Cand eram in procesul de convingere, cum veneam de la scoala, ma uitam la stirile de la 13 si 17.

 

Si daca nu era ceva cu accidente moto, era bine. In caz contrar, scoteam mufa Tv, de la modemul de pe scara (stau la bloc).

 

Si seara aia nu aveam Tv.. scapam. S-a intamplat asta de 3 ori.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial voiam sa-mi iau ceva cu care sa ma duc la liceu si inapoi acasa mai repede si in general sa-mi ofere o mobilitate mai mare decat bicicleta. Deci am convenit cu ai mei sa luam un scooter, dar odata ce am mers la showroomu' Yamaha.. gata voiam 125. Asta nu ca sa ma dau mare la scoala cu el sau in fata prietenilor, ci pt ca atunci cand m-am suit pe scootere pe acolo mi-am dat seama ca nu prea merge o jucarica d-aia pe DN1. Si oricum in tot timpul asta ma uitam din ce in ce mai mult pe forumuri, la concursuri de FMX, nu de BMX ca pana atunci si cu cat ma uitam mai mult la lumea asta, cu atat imi placea ami mult. Da' ma rog ideea e ca pe scooter nu ma-s fi simtit de loc in siguranta pe DN1, eu sa merg cu 70 si toti celalti cu 90-100. Asa ca prezentadu-i toate argumentele pt care mi se pare mult mai indicat un 125 decat un scooter (fara sa infloresc deloc pt pe atunci nu prea imi placeau chestiile pe 2 roti, inafara de bmx), mi-a inteles puntul de vedere si a fost de acord sa luam un 125. Taicamiu si el la fel de intelegator a fost de acord. Pana in ziua in care m-am dus inapoi la showroomu Yamaha, de data asta sa ma uit la un YZF, nu la Aerox. Abea atunci am inteles cata responsabilitate cere un 125, ce inseamna 100 la ora pe o asemenea chestie-asta pt ca niciodata nu mai pusesem mana pe asa ceva niciodata si sincer m-a cam speriat prin greutate, dimensiuni, forme...si bine a facut. Chiar daca nu il voiam pt viteza in cautare de adrenalina. Totusi, mi-a placut. Incepusem sa vorbesc cu tipu de acolo si incet incet imi dadeam seama cat stil pot sa aibe motocicletele si cat de frumoasa e lumea asta, a motociclistilor. Imi vorbea despre motoare, cadre, bascule, geci, casti, manusi, cauciucuri, despre ce e aia inclinatia si importanta ei....si de atunci pana in prezent umblu cu maicamea prin reprezentante si ma sui pe orice motor imi face cu ochiu (in limitele bunului simt, bine inteles) in cautarea celui mai frumos si mai confortabil motor :P

 

Si de platito sa-l platesc eu cat pot, din banii pe care ii am stransi pt piese de bmx si cu ce o sa mai castig la vara in franta (ma angajeaza matusa mea la restaurantul ei) si sper sa am suficienti bani pt macar jumate de motor sau echipament. Restul, ma ajuta ai mei.

 

ps: nu vreau motor ca sa sufar sau pt viteza, vreau sa invat motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...