Sari la conținut

Accident Grozovici - moto vs. pieton


alisuca
 Share

Postări Recomandate

Mi-a venit si mie randul sa scriu pe-aici, din pacate, din ingrata postura de "parte implicata" intr-un accident moto.

 

Astazi, plecand de la munca spre casa, pe str. Dr. Grozovici mi-a sarit in fata, dintre masinile oprite pe dreapta, o tanti care a vrut sa traverseze strada prin loc nepermis.

Distanta a fost foarte scurta, de cativa metri, iar instinctul meu de a o ocoli prin partea stanga s-a dovedit a fi neinsiprat, din pacate...

Viteza de deplasare era foarte mica, aprox. 30 km/h, pentru ca stiu ca zona e circulata frecvent de tot felul de pietoni aiuriti si soferi care ies/intra in asa-zisele "parcari" de pe trotuar.

Cu toate acestea, in urma lovirii pietoanei (desi aceasta a ramas in picioare), eu m-am tavalit cu tot cu motoreta pe partea stanga, oprindu-ma cumva taras in masinile parcate pe partea respectiva.

Daunele la motoreta se pare ca nu sunt mari (furca usor stramba), iar tanti respectiva s-a ales cu o taietura destul de urata pe picior, tratata ulterior la urgenta.

 

Remarca de la fata locului: desi o gramada de indivizi stateau pe trotuar si comentau, un singur nene s-a oferit sa ma ajute sa-mi ridic motoreta de pe jos... a, si asta din cauza ca n-avea loc sa iasa cu masina.. mda. Restul, isi dadeau cu parerea, injurand-o fie pe tanti ca traversa aiurea, fie pe mine ca.. existam, probabil ;)

 

La Floreasca au venit si politistii, care si-au facut treaba repede si bine (alcooltest - zero, martori, masuratori), iar ulterior m-am dus la Udriste pentru declaratii si inapoierea documentelor. Urmeaza cercetarile si solutionarea dosarului. Din cate am inteles, paguba la motoreta o pot recupera doar daca o dau in judecata pe tanti respectiva...

 

Concluzii si invataminte:

- nu incerca sa estimezi comportamentul pietonului: eu am franat si am claxonat, fiind ferm convinsa ca tanti se va opri din traversare si o voi ocoli linistita prin stanga; ea a fost de alta parere, mai exact a inceput sa alerge cand a auzit claxonul, continuandu-si traversarea in diagonala, oarecum cu spate spre mine :agree:

- ghenunchierele si manusile fac toti banii: desi m-am tavalit, n-am nici cea mai mica zgarietura.

- ochii in 15-16-17-etc.. ca se pare ca in 14 nu mai e de ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu stiu ce s-ar putea spune...ma bucur ca esti bine, si ca pana la urma urmei si tanti este bine, sper sa reusesti sa-ti repari motorul fara sa dai prea multi bani.

Stii tu, fierul se face...cu sanatatea mai greu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit si mie randul sa scriu pe-aici, din pacate, din ingrata postura de "parte implicata" intr-un accident moto.

 

Astazi, plecand de la munca spre casa, pe str. Dr. Grozovici mi-a sarit in fata, dintre masinile oprite pe dreapta, o tanti care a vrut sa traverseze strada prin loc nepermis.

Distanta a fost foarte scurta, de cativa metri, iar instinctul meu de a o ocoli prin partea stanga s-a dovedit a fi neinsiprat, din pacate...

Viteza de deplasare era foarte mica, aprox. 30 km/h, pentru ca stiu ca zona e circulata frecvent de tot felul de pietoni aiuriti si soferi care ies/intra in asa-zisele "parcari" de pe trotuar.

Cu toate acestea, in urma lovirii pietoanei (desi aceasta a ramas in picioare), eu m-am tavalit cu tot cu motoreta pe partea stanga, oprindu-ma cumva taras in masinile parcate pe partea respectiva.

Daunele la motoreta se pare ca nu sunt mari (furca usor stramba), iar tanti respectiva s-a ales cu o taietura destul de urata pe picior, tratata ulterior la urgenta.

 

Remarca de la fata locului: desi o gramada de indivizi stateau pe trotuar si comentau, un singur nene s-a oferit sa ma ajute sa-mi ridic motoreta de pe jos... a, si asta din cauza ca n-avea loc sa iasa cu masina.. mda. Restul, isi dadeau cu parerea, injurand-o fie pe tanti ca traversa aiurea, fie pe mine ca.. existam, probabil ;)

 

La Floreasca au venit si politistii, care si-au facut treaba repede si bine (alcooltest - zero, martori, masuratori), iar ulterior m-am dus la Udriste pentru declaratii si inapoierea documentelor. Urmeaza cercetarile si solutionarea dosarului. Din cate am inteles, paguba la motoreta o pot recupera doar daca o dau in judecata pe tanti respectiva...

 

Concluzii si invataminte:

- nu incerca sa estimezi comportamentul pietonului: eu am franat si am claxonat, fiind ferm convinsa ca tanti se va opri din traversare si o voi ocoli linistita prin stanga; ea a fost de alta parere, mai exact a inceput sa alerge cand a auzit claxonul, continuandu-si traversarea in diagonala, oarecum cu spate spre mine :agree:

- ghenunchierele si manusile fac toti banii: desi m-am tavalit, n-am nici cea mai mica zgarietura.

- ochii in 15-16-17-etc.. ca se pare ca in 14 nu mai e de ajuns.

He he si eu claxonam mai demult pana m-am prins ca si pietonii si cainii o iau mult mai razna daca-i claxonezi, asa ca am ajuns la concluzia ca mai bine franez si ii las in pace. Anul trecut am oprit pe banda a doua la un caine intr-un sat in drum spre Giurgiu, cainele era foarte atent sa se asigure din dreapta (acolo gardul era rupt), boul cu masina din spatele meu a claxonat, cainele s-a speriat si a fugit inapoi si l-a pleznit idiotul care venea cu masina pe banda a I-a si care credea ca noi stam degeaba acolo (desigur un idiot care a trecut pe acolo cu 60-70 si nu stia sa conduca si ar fi trebuit sa poarte lamaie dar de, chestia aia cu lamaia nu e cool si controale pentru asa ceva nu se fac decat maximum de 2 ori pe an cand e campanie de combatut asa ceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfaturile sunt acum de prisos... nu cred ca are cum sa o stoarca de bani ca se stie clar situatia romanilor si in special ai celor in varsta. Cel mai bine e ca nu ai patit nimic. Cum zicea cineva mai sus... "fierul il poti repare cu sanatatea e mai greu". Acum ia-o ca pe o invatatura de minte desi am citit ca circulai cu 30 km/h dar dehh ce poti sa mai faci acum. Zi merci ca esti intreaga si ca nu venea vreo masina pe sensul celalalt. Asfalt uscat si spor la repararea mobrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca venea televiziunea ti-o luai. " O motociclista, teribilista, a accidentat grav o batrana pe str. X". sau " Pe fondul neadaptarii vitezei la conditiile de drum, o batrana, a intrat in coliziune cu o motocicleta care se deplasa regulamentar..." :agree:

 

Yuhuu..bine ca n-ai patit nimic si bicicleta este aproximativ in regula ;) Reparatie usoara, ieftina si de calitate ! :D Zbye..

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF?!?!? M-am speriat inainte sa apuc sa citesc tot, bine ca nu ai patit ceva grav!!! ;) Se pare ca esti a 2 a persoana apropiata mie care pateste asta in decursul a cateva saptamani, caz identic.

Ma jur ca dupa 3 ani de mers pe motor, anul asta e prima oara cand incep sa constientizez frica de a mai merge prin oras...Pe bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atata timp cat politia nu ia nicio masura impotriva pietonilor care traverseaza chiar si de fata cu ei prin locuri nepermise sau pe rosu,atata timp cat nu se fac campanii la tv pt constientizarea pietonilor la riscurile la care se expun si ca pot deveni ei insisi criminali,avem toate sansele sa se intample asta oricui,oricat de preventiv ai merge!acum e un caz fericit si ma bucur enorm ca alisuca nu a patit nimic si a purtat tot echipamentul ca de obicei,dar cum spunea cineva mai sus,daca venea o alta masina pe contrasens?!!multa grija in jungla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He he si eu claxonam mai demult pana m-am prins ca si pietonii si cainii o iau mult mai razna daca-i claxonezi, asa ca am ajuns la concluzia ca mai bine franez si ii las in pace. Anul trecut am oprit pe banda a doua la un caine intr-un sat in drum spre Giurgiu, cainele era foarte atent sa se asigure din dreapta (acolo gardul era rupt), boul cu masina din spatele meu a claxonat, cainele s-a speriat si a fugit inapoi si l-a pleznit idiotul care venea cu masina pe banda a I-a si care credea ca noi stam degeaba acolo (desigur un idiot care a trecut pe acolo cu 60-70 si nu stia sa conduca si ar fi trebuit sa poarte lamaie dar de, chestia aia cu lamaia nu e cool si controale pentru asa ceva nu se fac decat maximum de 2 ori pe an cand e campanie de combatut asa ceva).

 

Sa stii ca ai dreptate,acum 2 saptamani o pisica mi-a intrat in roata din spate,in momentul acela traversam o padure,nu ma aflam in localitate...nu stiu ce naiba facea ea pe acolo.Ma aflam in depasirea unui fiat panda,si in timp ce ma pregateam sa ma repliez pe banda mea,o zaresc cu coada ochiului la cativa metri in fata mea pe marginea drumului,cu intentia de-al traversa,si din instinct dau un claxon scurt...si in momentul ala m-am trezit cu ea ca ma loveste in roata din spate,pur si simplu totul sa intamplat intr-o fractiune de secunda,un salt atat a facut...ce sperietura am tras,nu am avut timp sa schitez nici un gest...norocul meu a fost ca nu am lovit-o cu roata din fata,eram deja intr-o usoara accelerare...probabil as fi ajuns cu mobra in rapa,in locul ala nu exista guard rail,nu ca ala ar fi fost mai prietenos cu mine :agree: Viteza..aproximativ 55-60 km/h

 

RIP pisica...sorry nu a fost cu intentie... ;) :D

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si n-ai reusit tu sa te opresti cu frina la 30km/h?

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

realitatea tv a vrut sa difuzeze o emsiune despre problemele moto in Romania duminica la 19.15. Din pacate au iesit la rampa politicienii nostri iubiti (in gura) cu subiecte despre reduceri de salarii si emisiunea a fost amanata. In reclama ziceau ceva de 150 de motociclisti morti de cand a inceput sezonul,e enorm si e groaznic,sper sa fie minciuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ai patit nimic

am avut acelas gen de accident acum 1 an, dosarul solutionandu-se cu NUP

desi politia a indicat ca vinovat femeia ce a traversat prin loc nepermis, aceasta nu a prmit nici macar o amenda si binenteles am fost sunat de rudele acesteai sa-mi ceara bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si n-ai reusit tu sa te opresti cu frina la 30km/h?

 

Din pacate, nu.. tanti mi-a iesit in fata in 2-3m :agree: Iar primul instinct n-a fost sa opresc, ci sa ocolesc...

 

Va multumesc pentru incurajari si sfaturi; ma bucur ca sunt ok, la fel si tanti si mobra (relativ), mai departe om vedea ce facem.

 

Stateam aseara si ma gandeam.. intuitia asta e o chestie fenomenala.. simteam ca se va intampla ceva, de vreo saptamana parca.. ;)

Si am incercat sa fiu cat mai atenta, am mers incet (nu ca as merge eu prea tare de fel), dar nah.. ceasul rau, pisica 13..

Probabil ca tot de-asta mi-am si pus genunchierele, ca nu prea le mai purtam in ultima vreme. Cred ca daca nu le aveam, aveam piciorul stang cel putin julit, daca nu mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit si mie randul sa scriu pe-aici, din pacate, din ingrata postura de "parte implicata" intr-un accident moto.

 

Astazi, plecand de la munca spre casa, pe str. Dr. Grozovici mi-a sarit in fata, dintre masinile oprite pe dreapta, o tanti care a vrut sa traverseze strada prin loc nepermis.

Distanta a fost foarte scurta, de cativa metri, iar instinctul meu de a o ocoli prin partea stanga s-a dovedit a fi neinsiprat, din pacate...

Viteza de deplasare era foarte mica, aprox. 30 km/h, pentru ca stiu ca zona e circulata frecvent de tot felul de pietoni aiuriti si soferi care ies/intra in asa-zisele "parcari" de pe trotuar.

Cu toate acestea, in urma lovirii pietoanei (desi aceasta a ramas in picioare), eu m-am tavalit cu tot cu motoreta pe partea stanga, oprindu-ma cumva taras in masinile parcate pe partea respectiva.

Daunele la motoreta se pare ca nu sunt mari (furca usor stramba), iar tanti respectiva s-a ales cu o taietura destul de urata pe picior, tratata ulterior la urgenta.

 

Remarca de la fata locului: desi o gramada de indivizi stateau pe trotuar si comentau, un singur nene s-a oferit sa ma ajute sa-mi ridic motoreta de pe jos... a, si asta din cauza ca n-avea loc sa iasa cu masina.. mda. Restul, isi dadeau cu parerea, injurand-o fie pe tanti ca traversa aiurea, fie pe mine ca.. existam, probabil ;)

 

La Floreasca au venit si politistii, care si-au facut treaba repede si bine (alcooltest - zero, martori, masuratori), iar ulterior m-am dus la Udriste pentru declaratii si inapoierea documentelor. Urmeaza cercetarile si solutionarea dosarului. Din cate am inteles, paguba la motoreta o pot recupera doar daca o dau in judecata pe tanti respectiva...

 

Concluzii si invataminte:

- nu incerca sa estimezi comportamentul pietonului: eu am franat si am claxonat, fiind ferm convinsa ca tanti se va opri din traversare si o voi ocoli linistita prin stanga; ea a fost de alta parere, mai exact a inceput sa alerge cand a auzit claxonul, continuandu-si traversarea in diagonala, oarecum cu spate spre mine :agree:

- ghenunchierele si manusile fac toti banii: desi m-am tavalit, n-am nici cea mai mica zgarietura.

- ochii in 15-16-17-etc.. ca se pare ca in 14 nu mai e de ajuns.

 

eu raman in continuare cu urmatoarea parere:

 

femeile nu au ce cauta pe motor...sau la volan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu raman in continuare cu urmatoarea parere:

 

femeile nu au ce cauta pe motor...sau la volan...

 

De ce ? Barbatilor nu li se poate intampla aceeasi chestie ca si ei ? Eu cred ca sunt cazuri destule ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu raman in continuare cu urmatoarea parere:

 

femeile nu au ce cauta pe motor...sau la volan...

 

..... nu ti se pare ca esti cam misogin , fiecare avem drepturi egale. ai sa razi dar cunosc fete care conduc mult mai bine decat multi barbati care se dau zmei la volan ori ghidon .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de zis, eu nu cred ca e vorba de barbat/femeie la faza asta.

E pur si simplu lipsa de experienta si intuitie in trafic. Decat sa intuiesti toata saptamana ca o sa se intample ceva rau, mai bine ai fi intuit 1 secunda atunci ca tanti o sa-si continuie traversarea - si mai mult - daca incepi si claxonezi o sa inceapa sa alerge..

Daca ai fi avut putin mai multa experienta de trafic ai fi putut evita acest.. "accident".

La faze de-astea trebuie sa hotarasti rapid ce faci, ori treci si accelerezi, ori opresti si lasi sa treaca.

Cred ca daca accelerai usor si nu claxonai nu mai scriam despre asta aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, nu.. tanti mi-a iesit in fata in 2-3m :agree: Iar primul instinct n-a fost sa opresc, ci sa ocolesc...

 

Va multumesc pentru incurajari si sfaturi; ma bucur ca sunt ok, la fel si tanti si mobra (relativ), mai departe om vedea ce facem.

 

Stateam aseara si ma gandeam.. intuitia asta e o chestie fenomenala.. simteam ca se va intampla ceva, de vreo saptamana parca.. ;)

Si am incercat sa fiu cat mai atenta, am mers incet (nu ca as merge eu prea tare de fel), dar nah.. ceasul rau, pisica 13..

Probabil ca tot de-asta mi-am si pus genunchierele, ca nu prea le mai purtam in ultima vreme. Cred ca daca nu le aveam, aveam piciorul stang cel putin julit, daca nu mai rau.

 

 

adica ai cobit!

cu cat te gandesti mai mult la asta cu atat o sa ti se intample!

haaaaaaaa

Asfalt uscat!

Jucaria se repara usor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... nu ti se pare ca esti cam misogin , fiecare avem drepturi egale. ai sa razi dar cunosc fete care conduc mult mai bine decat multi barbati care se dau zmei la volan ori ghidon .

 

 

NU !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU !

trist , incearca si tu sa traiesti in zilele noastre nu in evul mediu ;)

numai bine si asfalt uscat si fara incidente iti doresc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trist , incearca si tu sa traiesti in zilele noastre nu in evul mediu ;)

numai bine si asfalt uscat si fara incidente iti doresc .

 

mersi la fel..cred ca trebuia sa te prinzi ca era o gluma.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de zis, eu nu cred ca e vorba de barbat/femeie la faza asta.

E pur si simplu lipsa de experienta si intuitie in trafic. Decat sa intuiesti toata saptamana ca o sa se intample ceva rau, mai bine ai fi intuit 1 secunda atunci ca tanti o sa-si continuie traversarea - si mai mult - daca incepi si claxonezi o sa inceapa sa alerge..

Daca ai fi avut putin mai multa experienta de trafic ai fi putut evita acest.. "accident".

La faze de-astea trebuie sa hotarasti rapid ce faci, ori treci si accelerezi, ori opresti si lasi sa treaca.

Cred ca daca accelerai usor si nu claxonai nu mai scriam despre asta aici.

 

Probabil ca ai dreptate.. Din pacate, nu m-am nascut cu "experienta de trafic" in spate, ci o adun in fiecare zi, cate un pic, cu bune si cu rele.

Iar cu intuitia, crede-ma ca daca as fi avut de ales, as fi ales sa intuiesc in ce directie se va duce tanti.. dar nah, cand ajungi sa rationalizezi, deja nu mai e intuitie ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca nu ai patit decat atat! Cred ca te-am mai vazut dimineata pe acolo, eu plec la munca tot pe Grozovici si intre 8.15-8.45 asa mai stau la coada spre Stefan cel Mare, in masina.

 

Eu nu folosesc motorul decat pentru plimbari in we in afara localitatilor, sunt de parere ca in oras mai devreme sau mai tarziu tot vei fi accidentat! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alisuca stai flex...am patit si eu asta cu ceva saptamani in urma. ;) Dauna o poti recupera numai pe cale civila dupa ce se solutioneaza cazul penal sau cum dreacu o fii. Oricata experienta poti avea, daca iti sare intr-un metru n-ai cum sa eviti, pacat ca ai cazut cu moto, eu n-am apucat, m-am tinut bine de el.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...